Středa 03. července 2024 06:29
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO král
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept

Pravdy a omyly o prípadnom Brexite

20.04.2016 09:55  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Blížiace sa referendum o zotrvaní Veľkej Británie v únií momentálne rozpútava vášnivé debaty o potenciálnych dopadoch prípadného Brexitu. Názory oboch táborov, teda tých, ktorí sú za odchod z EU aj tých, ktorí chcú hlasovať za zotrvanie, sa vo veci vplyvu na zahraničný obchod a investície diametrálne odlišujú. Najmä po tom, čo Ministerstvo financií UK tento týždeň  zverejnilo report, v ktorom uvádza, že britské HDP by v prípade opustenia EU pokleslo v priebehu najbližších 15-tich rokov až o -7.5% a každého jedného obyvateľa Británie by to „stálo“ 2,100 GBP. Zástancovia odchodu z únie označili túto analýzu ministerstva za absurdnú. Aj keď je objektívnosť podobných tvrdení ťažko posúdiť, tu je pár dokázateľných právd a omylov o členstve UK v únií a o tom, čo by Brexit naozaj znamenal:

Pravdy:

1. Ak by Briti zahlasovali za Brexit, mohlo by trvať niekoľko rokov, kým by sa Veľká Británia naozaj „oslobodila“ od EU. Podľa zmlúv Európskej únie, trvá proces oddelenia sa od regulácií únie približne dva roky, no keďže UK je členom EU viac než 40 rokov, v jej prípade je podľa mnohých analytikov tento scenár príliš optimistický. Prechod z legislatívy EU práv na britské práva by mohol v prípade Brexitu trvať aj 10 rokov a výrazne by závisel aj od toho, ako by pri tomto procese spolupracovali ostatné členské krajiny EU.

2.  Británia môže mať v prípade Brexitu problémy vytvoriť výhodné obchodné vzťahy s EU. Británia vníma voľný obchod v rámci únie ako jednu z najväčších výhod jej členstva. Zástancovia Brexitu však argumentujú, že nie je dôvod na to, aby sa vzájomné vzťahy v prípade opustenia únie zmenili, pretože je v záujme mnohých krajín EU pokračovať v otvorenom obchodnom styku. To však nemusí byť až také jednoduché. Dohoda o voľnom obchode bude totiž musieť byť v prípade Brexitu schválená všetkými členskými krajinami EU.

3. Brexit môže pripraviť európske banky o likviditu. EU banky, ktoré nakúpili dlhopisy zaručené UK hypotékami, pôžičky bánk či dlhy na kreditných kartách, nemusia byť ďalej považované za pohotovostné peňažné rezervy. Podľa bazilejských dohôd majú banky povinnosť udržiavať adekvátnu výšku vysokokvalitných aktív, ktoré sú schopné v prípade nedostatku likvidity počas 30 dní premeniť na hotovosť. Podkladové aktíva európskych bánk však musia pochádzať od členskej krajiny EU. Takže ak by Británia úniu opustila, dlhopisy zaručené britským kolaterálom sa nebudú brať do úvahy. Banky by v takom prípade mohli prísť až o 108 mld. EUR.

4. Nové podmienky o členstve v EU, ktoré vo februári vyjednal britský premiér Cameron na samite v Bruseli, nenaplnili očakávania. Premiérovi sa na samite v síce podarilo uzavrieť dohodu, ktorá zahŕňa určité limity na benefity pre migrantov, zaručuje, že krajina nikdy neprijme euro za svoju menu a pojem „stále tesnejšia únia“ pre UK nebude nikdy platiť, no v porovnaní s tým, po akej zmene Cameron volal od roku 2013 a čo možno občania UK očakávali, ide len o „skromné“ reformy

Omyly:

1. Veľká Británia platí únií 55 mil. GBP denne. To je podľa Nigela Faragea, lídra britskej Strany nezávislosti „účet“ za členstvo UK v EU. Pravda je však trošku iná. Finančná kontribúcia UK sa líši od roka k roku a podľa údajov z Ministerstva financií  poplatok za členstvo v únií predstavoval v roku 2015 výšku 18 mld. GBP. Británia však toľko únií reálne neplatí, a to kvôli rabatu, ktorý v roku 1984 získala Margaret Thatcherová a ktorý sťahuje ročne z poplatku celkovo 5 mld. GBP.  V roku 2015 približne 4.5 mld. GBP zo zvyšnej sumy 13 mld. GBP bolo dokonca Británii poslaných späť ako dotácia pre poľnohospodársky priemysel a investícia do najchudobnejších oblastí v krajine. Takže čistý príspevok UK do EU bol za rok 2015 okolo 8.5 mld. GBP, čiže 23 mil. za deň. Podľa Ministerstva financií je táto čiastka ešte nižšia a to vďaka EU grantom, ktoré smerujú do súkromného sektora napríklad na vedu a výskum. Napríklad v roku 2013 dosiahli tieto granty z EU výšku 1.4 mld. GBP.

2. Veľká Británia by chcela byť ako Švajčiarsko alebo Nórsko. Zástancovia Brexitu poukazujú na status Švajčiarska či Nórska, ktoré nie sú súčasťou EU, a napriek tomu benefitujú napríklad z jednotného trhu. To však so sebou nesie aj svoju cenu. Podľa London School of Economics, finančný príspevok Nórska do EU per capita činí 83% z toho čo platí UK a v prípade Švajčiarska je to 41%.

3. Ak UK opustí EU, bude mať väčšiu kontrolu nad príchodom migrantov zo Stredného východu a Afriky. Zatiaľ čo do Európy prišlo počas roka 2015 viac než milión utečencov, prevažne zo Sýrie, len málo z nich skončilo v Británii. Podľa súčasných platných podmienok členstva UK v únií, Británia nie je súčasťou Schengenského priestoru, takže môže kontrolovať kto príde či nepríde do krajiny. Opustenie únie by však umožnilo Británii kontrolu nad imigrantami z ostaných štátov EU, ktorí majú momentálne právo žiť a pracovať v UK rovnako ako obyvatelia Británie. To, či by príliv týchto imigrantov pokračoval, by však v prípade Brexitu záviselo od typu dohody, aký Británia uzavrie s danými krajinami EU.

4. Pokiaľ by Británia zostala v EU, bola by donútená prijať euro. Británia a Dánsko sú jedinými dvoma krajinami EU, ktoré nie sú legislatívne viazané prijať spoločnú menu a to sa nezmení. Potvrdzuje to aj dohoda, ktorú Cameron vyjednal vo februári v Bruseli. Premiér zároveň dosiahol, že Británia nebude mať nikdy povinnosť podieľať sa na „balíkoch záchrany“ v prípade akejkoľvek členskej krajiny EU.

Klíčová slova: Banky | HDP | Euro | EUR | GBP | Aktiva | Brexit | Británie | EU | Referendum | Norsko | Dánsko | Odchod z EU |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pravdepodobnosť dvoch zvýšení sadzieb v USA do konca roku klesla pod 50%
    Pravdepodobnosť ďalších dvoch zvýšení úrokových sadzieb v USA do konca roka mierne ustúpila. Dnes je dokonca tesne pod úrovňou 50%, kde sa od začiatku marca ocitla len raz. Nejedná sa o nejaký zásadný posun v očakávaniach, určitý dopad na trhy to však má – vyššie ceny (a nižšie výnosy) z desaťročných amerických dlhopisov a zlata a zrejme o niečo slabší dolár (bavíme sa o dolárovom indexe)
  • Pravděpodobnost pádu hutí Liberty Ostrava roste. Klíč k záchraně má předně majitel hutí Gupta, situace ale ohrožuje hlavně Fialovu vládu
    Pravděpodobnost pádu hutí Liberty Ostrava roste. Byl by to problém hlavně pro region jako takový, protože je v něm spousta firem a subdodavatelů navázaných na Liberty. Makroekonomicky to země celorepublikově nepocítí, v rámci kraje to však bude znatelná rána, s níž by došlo ke zvýšení regionální míry nezaměstnanosti. Pak by nastal řetězový efekt, firmy by neměly komu dodávat a číslo lidí, kteří přijdou o práci, by mohlo být daleko vyšší.
  • Pravděpodobnost pádu hutí Liberty Ostrava roste, o práci mohou přijít desítky tisíc lidí. Klíč k záchraně má předně majitel hutí Gupta, situace ale ohrožuje hlavně Fialovu vládu
    Pravděpodobnost pádu hutí Liberty Ostrava roste. Byl by to problém hlavně pro region jako takový, protože je v něm spousta firem a subdodavatelů navázaných na Liberty. Makroekonomicky to Česko celorepublikově nepocítí, v rámci kraje to však bude znatelná rána, s níž by došlo alespoň přechodně ke zvýšení regionální míry nezaměstnanosti. Nastal by řetězový efekt, subdodavatelské firmy by neměly komu dodávat a počet lidí, kteří přijdou o práci, by mohl být vyšší, než zhruba šest tisíc – tedy než kolik jich zaměstnává samotná Liberty Ostrava. V krajním případě může jít o desítky tisíc lidí.
  • Pravděpodobnost prosincového růstu sazeb v USA už vystoupala na 85 %. Pozor na přehnaný optimismus na akciích
    Malý update k tržnímu konsenzu ohledně očekávaného růstu amerických úrokových sazeb. Názory na to, že by vítězství Trumpa mohlo přispět k odložení růstu sazeb se ukazují jako chybné a po jeho včerejším vítězství rostou nejen americké výnosy, ale i šance na prosincové zvýšení sazeb. Ty jsou nyní na 85 % a začíná se zdát, že Fed nebude mít na výběr.
  • Pravdepodobnosť recesie v USA sa pohybuje v rozmedzí 20-25%
    Podľa modelu FEDu (ktorý vychádza vo veľkej miere z výnosovej krivky), je aktuálne pravdepodobnosť recesie v USA v najbližších 12 mesiacoch okolo úrovne 20%. Je to najviac od krízy.
  • Pravděpodobnost zářijového růstu sazeb po včerejším reportu Fedu klesla
    Včerejší report z posledního zasedání americké centrální banky (Minutes) nepřinesl zásadní nové informace. Naopak byl ...
  • Pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb v USA v marci vyskočila na 80%
    Včera neskoro večer vyhlásil popredný člen FEDu Williams (prezident regionálneho FEDu v San Franciscu), že marcové zvýšenie úrokových sadzieb je na stole a že sa veľmi seriózne zvažuje. To katapultovalo nahor pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb na marcovom zasadnutí (15.3.) na 80%. Pred tým sa pohybovala táto pravdepodobnosť okolo 50%.
  • Pravděpodobnost zvýšení sazeb ČNB už v červnu vzrostla. Tématem pro trhy také data a Fed
    Čeští centrální bankéři využívají posledních příležitostí ke komentářům o měnové politice před zasedáním příští týden. Jako poslední se vyjádřil Marek Mora, který se podle svých slov kloní k červnovému termínu zvýšení sazeb. Zařadil by se tak po bok Tomáše Holuba, zatímco Oldřich Dědek by pro takový krok zatím nebyl. Pravděpodobnost, že sazby stoupnou už v příštím týdnu, narostla. Hlasování o tom, jestli červen, nebo až srpen, může být docela těsné, koruna načasování ale příliš neřeší. Dnes na hlavních párech nepatrně oslabuje, ale to bude spojeno spíše s růstem výnosů ve světě.
  • Pravdepodobnosť, že FED v roku 2019 zníži sadzby, prudko poskočila k 50%
    Po udalostiach z utorka noci (výrazné zníženie prognóz tržieb Applu a následnej menšej panike na trhoch) a včerajška (prepad výrobnej dôvery za december), sa stala na futures trhoch veľmi zaujímavá vec, ktorá odzrkadľuje aktuálny postoj trhov k budúcemu vývoju ekonomiky – implikovaná pravdepodobnosť, že FED tento rok zníži sadzby vyskočila k 50%, a to z menej než 20%. Ešte niekedy v novembri pritom bola takmer na nule.
  • Pravděpodobný nový guvernér BOJ přiživuje sázky na pokles jenu
    Japonská měna pokračuje v sestupu, který zahájila loni v listopadu v očekávání uvolněnější měnové politiky. Další oslabování jenu podporují informace o tom, že novým guvernérem japonské centrální banky (BOJ) se pravděpodobně stane Haruhiko Kuroda. Muže, který nyní zastává post prezidenta Asijské rozvojové banky, platí za zastánce agresivní měnové expanze, a jeho příchod by tak mohl přispět k dalšímu oslabování jenu a růstu akcií, zejména exportně orientovaných firem.
  • Právě teď je ideální doba ke změně dodavatele elektřiny či plynu. Domácnosti mohou změnou ušetřit tisíce, a to i kvůli koronavirové krizi, která vytváří tlak na pokles cen
    Češi, kteří chtějí v příštím roce ušetřit až tisíce za energie, by právě teď měli zbystřit. V září totiž pro řadu z nich nastává ideální čas na změnu dodavatele elektřiny či zemního plynu.
  • Pravice mírní populistickou rétoriku a francouzská aktiva se stabilizují
    Po výprodeji aktiv, jenž nastal po překvapivém vypsání předčasných parlamentních voleb francouzským prezidentem Macronem, vykazují postižené trhy známky stabilizace či dokonce jistého oživení. V řeči konkrétních čísel to znamená, že kreditní riziková marže u francouzských vládních dluhopisů se o několik bazických bodů utáhla, euro boduje proti dolaru, resp. proti bezpečnému švýcarskému franku a francouzské akcie částečně mažou ztráty.
  • PRAVICOVÝ VŮDCE NICOS ANASTASIADES VYHRÁL KYPERSKÉ PREZIDENTSKÉ VOLBY
    Nicos Anastasiades, vedoucí konzervativců na Kypru, vyhrál včerejší druhé kolo prezidentských voleb. Anastaside...
  • Pravidla dostavby Dukovan jsou vládou schválena
    Vláda v režimu tajné bezpečnostní pravidla dostavby Dukovan schválila. Zakázku nesmí dostat nikdo, kdo by představoval strategické riziko.
  • Pravidla ESMA mění tvář investičního odvětví
    Před necelým rokem, dne 30. června 2018 představil Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) pravidla a omezení pro prodej a marketing CFD (contract for difference) používaných obchodníky pro zajištění dlouhé i krátké expozice bez nutnosti vlastnit podkladová aktiva. Letos v únoru byla platnost pravidel prodloužena o 3 měsíce a byla potvrzena úroveň pákového efektu, který je možné nabízet drobným klientům obchodujícím s těmito produkty.
  • Pravidla pro hospodaření zemí EU zůstanou pozastavena i v roce 2022
    „Mnohé státy v Evropské unii si půjčují peníze za záporné úrokové sazby. Jejich motivace splácet dluhy je tedy velice nízká. Nově se nemusí ohlížet ani na pravidla Paktu stability a růstu, která byla v rámci řešení pandemie pozastavena o další rok,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Právníci Evropské komise: EU nemůže odebírat ruský plyn, jak chce Putin, musela by porušit své vlastní sankce
    Evropská unie se může bez ruského plynu ocitnout dříve, než se dosud zdálo. Předběžná právní analýza, kterou si zadala Evropská komise, totiž shledala kolizi mezi již zavedenými sankcemi, a požadavkem Kremlu na platbu za plyn v rublech, resp. skrze Gazprombanku. O nálezu právní analýzy informuje agentura Bloomberg s odkazem na nejmenovaný zdroj. Podle jiného zdroje téže agentury s uvedeným nálezem souzní stanovisko právníků pracujících pro Evropskou radu.
  • Právní vítězství Ripplu: Zlomový bod pro regulaci kryptoměn? 💥
    Včera, po téměř tříleté právní bitvě, Ripple vyhrál soudní spor s Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC). Po tomto oznámení dosáhly zisky Ripplu až 90 % a cena tokenu vzrostla z 0,47 na 0,90 USDT. Dnes se XRP obchoduje za 0,77 USDT, což je stále o více než 63 % nad předchozí úrovní.
  • Prázdninové obchodování devizových trhů
    Začátek nového týdne byl na středoevropských trzích klidný a odpovídal prázdninovému duchu. Koruna bez výraznějšího...
  • Prázdninové obchodování na devizových trzích
    Koruna k euru na začátku týdne mírně oslabila a z úrovně 25,85 se koruna lehce přehoupla přes úrovně 25,9 CZK/EUR...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost