Čtvrtek 23. ledna 2025 22:07
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

V energetickom sektore hrozia bankroty, objem dlhu je však len zlomkom z realitného dlhu z roku 2008

10.02.2016 15:23  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V posledných dňoch sa v súvislosti s možným bankrotom jednej z poprednej energetických spoločností v USA Chesapeake hovorí o riziku pre finančné domy, ktoré energetickým a ťažobným spoločnostiam požičiavali. (ten bankrot je podľa trhov takmer istý, CDS sa obchodujú na vyšších úrovniach ako pri Venezuele).

Straty prídu, čím dlhšie ostanú ceny ropy a plynu nízke, tým viac spoločnostiam v sektore bude hroziť insolventnosť. Avšak prirovnávať súčasnú situáciu k roku 2008 mi príde dosť prehnané. A to kvôli objemu dlhu v energetickom sektore. Podľa spoločnosti CapitalQ má 80 najväčších energetických spoločností v USA dohromady dlh okolo 325 mld. USD. Za spoločnosti ťažiace kovy som sa k dátam nedostal, štyri spoločnosti z tohto segmentu, ktoré sú v indexe S&P 500 (a zaoberajú sa nielen ťažbou, ale aj spracovaním kovov) majú dohromady dlh cca 40 mld. USD.

Pozrime sa na rok 2008, kedy bol problémovým sektorom realitný trh. Hypotekárny dlh domácností dosiahol podľa FEDu úrovne 14,7 bil. USD a dlh komerčných nehnuteľností okolo 2,5 bil. USD. A to som ešte nenašiel dlh stavebných spoločností. Uvedomujem si, že dáta nie sú úplné, predovšetkým pri ťažobných spoločnostiach, avšak aj keď počítam s tým, že v ťažobnom a energetickom sektore je dlh dvojnásobný (čo je málo pravdepodobné), tak sa jedná len o zhruba 4 % dlhu zo sektora realitného trhu v roku 2008.

A s tým by sa mali finančné domy vysporiadať. Navyše sú oproti roku 2008 podstatne lepšie kapitálovo vybavené. Napríklad JPMorgan má Tier 1 Capital ratio 13,7 % (koncom roka 2007 mala 8,4 %), Citi má 13,4 % (koncom roka 2007 mala 7,1 %).

Klíčová slova: Ceny ropy | USD | USA | JPMorgan | S&P 500 | Bankrot | Tier 1 | Trh | Ropy | Citi | S&P |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Velmi negativní začátek týdne se v Americe začíná trochu lámat. Eurodolar přerušuje pokles
    Vstup do nového týdne byl hlavně kvůli Číně silně negativní. Se zpožděním se projevil efekt vyšších amerických výnosů a možná také obavy z obchodních válek. Nezabralo snížení požadavku na povinné minimální rezervy ze strany čínské centrální banky, které naopak jakoby upozornilo na problém a dostalo pod větší tlak jüan.
  • Velmi pozvolné oživování průmyslové produkce
    „Po lednové stagnaci se v březnu česká průmyslová výroba mírně zvýšila. Průmyslová produkce v únoru meziročně vzrostla o 0,7 % a potvrdila tak, že v letošním roce můžeme počítat s jejím velmi pozvolným oživením. Navíc i za tímto mírným růstem stojí především sektor výroby automobilů, který rostl do jisté míry i díky nižší srovnávací základně z loňského února. Bohužel se opět potvrdilo, že s dlouhodobými problémy se naopak potýká české strojírenství. Dřívější výkladní skříň českého průmyslu se změnila v odvětví, které ho spíše táhne dolů. V únoru mělo totiž strojírenství nejvyšší záporný příspěvek k vývoji průmyslové produkce. Vývoj nových zakázek přinesl v únoru na první pohled pozitivní zprávy. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 8,8 %. I nové zakázky však stejně jako únorovou průmyslovou produkci nejvíce ovlivnila výroba automobilů. Také zde musíme vzít v potaz nízkou srovnávací základnu z loňského roku,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Velmi pravděpodobný obrat ceny akcií Verizon nahoru
    Cena akcií Verizon (VZ) je v medvědím trendu a vytváří nižší minima a nižší maxima. Po nedávných cenových minimech nicméně nenásledovala nižší minima RSI, což ukazuje na slábnutí klesajícího trendu. Cena akcií VZ má potenciál silného odrazu přinejmenším ke 44 USD. RSI nám poskytuje signály býčí divergence, které by obchodníci neměli ignorovat. Medvědi musí být opatrní a musí si chránit zisky. Obrat od současných úrovní je vysoce pravděpodobný a opodstatněný. Vzorec býčí divergence RSI se vyskytuje velmi často a po několika minimech býčí divergence jsme obvykle svědky obratu trendu. Toto není signál obratu, jen varování.
  • Velmi příznivý začátek roku pro sektor maloobchodu
    Třetí měsíc v řadě reálné tržby maloobchodních prodejců rostou, když v únoru stouply o 1,6 %. Zároveň byl revidován výrazně směrem výše lednový výsledek, a to z 2,4 % na 3,2 %. I z tohoto důvodu v meziměsíčním srovnání tržby poklesly o 0,8 %. Nicméně i přes meziměsíční snížení tržeb lze konstatovat, že spotřeba domácností se odráží ode dna.
  • Velmi smíšené pocity analytiků z Wall Street
    Podle nejnovějšího průzkumu by se investoři do zlata měli v blízké budoucnosti připravit na zvýšenou volatilitu trhu. Názory analytiků z Wall Street jsou velmi smíšené.
  • VELOCYS prinesie revolúciu v biopalivách
    V auguste 2020 sme na portáli FXstreet.cz priniesli článok o zaujímavej investičnej príležitosti do spoločnosti VELOCYS. Táto je čoraz bližšie k výstavbe výrobného závodu na biopalivá vo Veľkej Británii a v súčasnosti úspešne biopalivo testuje s leteckou spoločnosťou BRITISH AIRWAYS a prepravcom FEDEX. Viac sa dozviete vo videu TU:
  • Velryby Cardano nakupují, investoři očekávají nárůst ADA
    Cardano spolu s většinou kryptoměn v červnu zaznamenalo bouřlivé období, přičemž převládající medvědí trh způsobil negativní cenovou akci, která způsobila, že obchodníci ztratili v kryptoměny důvěru. Nejnovější data však odhalují, že adresy ADA se začaly hromadit v tom, co se zdá být novým návratem.
  • Velryby ETH agresivně zvyšují své držby konkurenta DOGE 
    Podle nástroje ke sledování transakcí WhaleStats zvýšily velryby Ethereum své držby Shiba Inu o něco málo přes 580 % ze 736 000 dolarů na více než 5 milionů dolarů za méně než 24 hodin, čímž se konkurent dogecoinů přesunul ze sedmého největšího držení na druhé největší.
  • Velryby na bitcoinu začínají být aktivnější
    Bitcoin v pátek klesal již třetí den v řadě, jelikož válka na Ukrajině eskaluje a rostoucí ceny ropy vytlačily americký dolar výše. Hlavní kryptoměna klesla téměř o 4 % a během evropské seance testovala úroveň 41 000 $. Navzdory negativnímu sentimentu chain data naznačují, že býci jsou stále aktivnější. Podle výzkumu Santiment bitcoinové velryby za poslední tři dny provedli transakce přesahující 1 milion dolarů, což je známkou toho, že poptávka může stoupat.
  • V emirátu Abú Zabí vzniká nový bankovní gigant
    Dvě největší banky emirátu Abú Zabí, National Bank of Abu Dhabi (NBAD) a First Gulf Bank (FGB), se dohodly na spojení svých aktivit. Podle listu Financial Times tak vznikne největší banka na Blízkém východě s tržní hodnotou kolem 29 miliard dolarů.
  • Venezuela čelí hrozbě, že těžba ropy klesne na nulu
    Venezuela, která se kdysi považovala za jednu z prosperujících zemí Latinské Ameriky, se ponořila do propasti. Roky špatného ekonomického řízení a korupce vyvolaly monumentální ekonomický kolaps, kvůli kterému se země bohatá na ropu stala jednou z nejchudších v Jižní Americe. Ropa hraje ve Venezuele dominantní úlohu a je zodpovědná za téměř všechny příjmy z vývozu a značnou část hrubého domácího produktu. Momentálně se však objevují náznaky, že se z ní stane „vyschlý“ stát.
  • Venezuela chce využívat Tether (USDT), aby se vyhnula americkým sankcím
    Cílem této strategické změny je ochránit příjmy z prodeje ropy před zmrazením na zahraničních bankovních účtech. Naléhavost tohoto kroku se zvyšuje v době, kdy americké ministerstvo financí uvalilo na tuto zemi bohatou na ropu tvrdý tlak kvůli nesplněným požadavkům na volební reformy.
  • Venezuela míří k platební neschopnosti. Kudy vede cesta z krize?
    Ocitnutí se Venezuely v platební neschopnosti, je pouze otázkou času. I když je obsluha dluhu prioritou vlády, vzhledem ke klesající externí likviditě a zhoršující se situaci na domácí půdě je to skutečně nebetyčný úkol. Kritickými ukazateli je v tuto chvíli zejména trojciferná hyperinflace, nedostatek zboží a politická krize mezi vládou a Národním shromážděním.
  • Venezuela přepracovává národní oddělení pro kryptoměny
    Venezuelský prezident Nicolás Maduro 17. března oznámil reorganizaci Národního úřadu pro kryptoměny.
  • Venezuela uvedla novou vysoce nadhodnocenou měnu
    Venezuelská vláda minulý týden oznámila dočasné pozastavení elektronického bankovnictví. To začalo platit v neděli 19. srpna, aby usnadnilo příchod nových bankovek, které budou o pět nul menší než ty aktuální. Podle venezuelského prezidenta Nicoláse Madura tento krok usnadní finanční transakce a ochrání venezuelskou menu bolívar.
  • Venezuelská hospodářská katastrofa nebere konce
    Venezuelská vláda čelí velkému tlaku jak doma, tak ve světě. Problémem je hyperinflace a nedostatek hotovosti. Venezuelská centrální banka chystá předat komplexní ekonomické statistiky MMF (Mezinárodní měnový fond), hrozí jim totiž riziko dalších sankcí.
  • Venezuelu drtí další sankce, ropa zdražuje
    Ropa dnes na světových trzích zdražila. Stalo se tak hlavně kvůli sankcím, které Washington uvalil na venezuelský státní ropný podnik PDSVA. Trh se obává, že sankce sníží export venezuelské ropy. Na místě tedy může být také obava ze zdražování pohonných hmot v České republiky. Nic takového ale zatím nehrozí. Jak benzín, tak nafta v ČR nadále pokračují ve svém cenovém poklesu, který započal loni v říjnu, resp. v listopadu. Předevčírem benzín Natural 95 zlevnil na úroveň 30,72 koruny, nejníže od loňského dubna. Cena nafty zase klesla na 31,14 koruny, čili nejníže od loňského května.
  • Vepřové maso je v Česku drahé jako nikdy. Může za to mor prasat, který se nyní opět objevuje v Číně, v důsledku tamních dešťů a záplav
    Koronavirová nákaza a opatření pro boj s ní letos ve druhém čtvrtletí nijak výrazně neovlivnily produkci masa a mléka v ČR. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil ČSÚ. Produkce masa a výkup mléka nevykazují jakékoli mimořádné výkyvy, jaké jsou patrné například v řadě odvětví průmyslové produkce.
  • Vepřové maso na burze, jež určuje ceny v ČR, od ruské invaze zdražilo už o 60 procent a cena půjde ještě výše
    Před Velikonocemi se budou prodejci masa v ČR snažit využít paniky na trhu a jako u pohonných hmot si navýšit marže, takže lidé by měli být obezřetní.
  • Vepřové v Česku prudce zlevňuje – a dále zlevní. Důvodem je šíření prasečího moru v sousedním Německu
    Tlaky zmírňující inflaci v české výrobní sféře opětovně sílí. V zemědělské výrobě je po celý letošní rok patrná meziroční deflace. V nadcházejících měsících se přitom pokles agrárních cen ještě prohloubí, a to díky letošní poměrně příznivé úrodě většiny zemědělských plodin, včetně obilovin či brambor.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new