Středa 08. ledna 2025 22:50
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap forex

Pokles ropy pomáha doláru, jej prípadný rast by mohol mať opačný efekt

12.01.2016 14:29  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Cena ropy má na devízové trhy väčší vplyv, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Asi nikoho neprekvapí, že oslabujú meny popredných producentov ropy ako kanadský dolár, nórska koruna, či ruský rubeľ. Dokonca došlo k viacerým devalváciám mien krajín exportujúcich ropu, keďže pri slabom príleve dolárov nedokázali udržať fixný kurz meny voči doláru (napr. Kazachstan, Azerbajdžan). Mechanizmus je jednoduchý, pri nižších cenách ropy klesá dopyt po ich mene, keďže domáci producenti si do nej zamieňajú menej utržených dolárov.

Je tu však aj ďalší, menej zrejmý vplyv. A to skrz cielenie inflácie zo strany centrálnych bánk. Kým vo väčšine krajín cieľujú centrálne banky celkovú infláciu, teda vrátane ceny palív (a potravín), tak v USA centrálna banka sleduje jadrovú infláciu (konkrétne jadrový deflátor spotreby domácností) a ako bonus k tomu aj vývoj na trhu práce. V USA teda pozitívny vývoj na trhu práce a relatívne vysoká hodnota cieľového inflačného benchmarku otvára priestor na zvyšovanie sadzieb (hoci podľa mňa vzhľadom na zlé správy z výrobného sektora v súčasnosti ten priestor nie je veľký).

Naopak, v Británii, ktorej trh práce je na tom lepšie ako v USA (keď sa pozeráme na mieru zamestnanosti k celkovej populácii, v USA totiž množstvo ľudí opustilo trh práce), kde Bank of England cieľuje výhradne celkovú infláciu, klesajúca cena ropy tlačí v rámci jej mandátu na viac uvoľnenú politiku. A to je hlavný dôvod, prečo GBPUSD už dlhšie klesá (dnes síce prišli z UK slabé dáta z priemyselnej výroby, ťažko to však označiť za dlhodobejší faktor). Pokles cien ropy odsúva očakávania prvého zvyšovania úrokových sadzieb v Británii, najnovšie sa očakáva zvýšenie sadzieb až v roku 2017. Pritom ešte v polovici roka 2014 sa hovorilo, že sadzby možno pôjdu nahor možno už o niekoľko mesiacov.

Na grafe nižšie je vývoj GBPUSD (žltá) a ropy Brent (zelená) za posledný rok. Ako vidíme, tak väčšinu času išli rovnakým smerom. Je síce možné namietať, že ropa je korelovaná s dolárom, keďže sa v ňom obchoduje, dlhdobé porovnanie však takýto silný vzťah neukazuje. A to z dvoch dôvodov: 1) Sila dolára dnes ani zďaleka nie je významný faktorom pre cenu ropy 2) Predtým sa viac sledovali ekonomické ukazovatele. Dnes, keď je medzera na trhu práce v UK takmer zatvorená, tak je to predovšetkým o inflácii:

2016-01-12_GBPUSD_OIL

To isté platí viacmenej aj na ostatných pároch. Výnimkou sú euro a jen, kde sa v najbližších rokoch nečaká zvýšenie sadzieb. V eurozóne sa už dlho hovorí najskôr o roku 2018, a kde budú vtedy ceny ropy nevie nikto, a v Japonsku to vyzerá, že sadzby nahor nepôjdu nikdy. Čiže pri týchto menách je reakcia slabšia. Určitá reakcia samozrejme bola, keďže nízke ceny ropy ich môžu pritlačiť k ďalšiemu uvoľňovaniu, posun očakávania politiky centrálnej banky však určite nebol tak podstatný ako pri ďalších popredných menách.

A na základe tohto si dovolím dať skromnú predikciu, že keď sa cena ropy stabilizuje a začne rásť, tak nastane opačný proces – začnú sa zvyšovať špekulácie na skoršie zvyšovanie úrokových sadzieb, čo pomôže na páre s dolárom viacerým popredným menám, ktorých centrálne banky cieľujú výhradne celkovú infláciu. Vzhľadom na to, že najnižšiu dieru na trhu práce má Británia, by to mala byť práve libra, ktorá by z prípadného obratu na trhu s ropou mohla najviac vyťažiť.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pokles objednávek zboží v USA snižuje očekávání růstu sazeb
    Prodeje zboží dlouhodobé spotřeby v USA za duben vzrostly o 0,4 % m/m. Očekávání byla nastavena na +0,6 % m/m. Předchozí růst dosáhl na 0,4 % m/m.
  • Pokles obratu burzy Binance a finanční ztráty v USA
    Již více než dva měsíce se bitcoin obchoduje v sestupném trendu. Cena neudělala žádné pokusy o stabilizaci nad kanálem, takže žádný základ pro očekávání růstu v blízké budoucnosti. Potřebujeme alespoň nějaké nákupní signály (včetně 24hodinového časového rámce), abychom mohli počítat s posílením bitcoinu. Denní graf je obzvláště důležitý právě teď, protože cena se blíží vzestupné trendové linii.
  • Pokles PMI se zastavil, klesající poptávka dále tlumí výrobu
    PMI pro zpracovatelský sektor v srpnu zastavil propad, když se udržel na červencových 46,8 bodech signalizujících kontrakci sektoru. Srpnový vývoj navazuje na předchozí měsíce, kdy úpadek poptávky vede k úpadku výroby s negativním dopadem na zaměstnanost. Z pozitivní stránky tímto dochází ke zmírnění tlaků na nabídkové straně a inflační tlaky následně zvolňují.
  • Pokles počtu volných pracovních míst pokračuje
    Podíl nezaměstnaných osob v listopadu stagnoval na 3,5 %, po sezónním očištění pak na 3,7 %. Stagnoval i počet uchazečů o zaměstnání po sezónním očistění (268 tisíc). Ve srovnání se stejným měsícem loňského roku byl však tento počet o 12 tisíc vyšší. I v listopadu pokračoval pokles volných pracovních míst. K dispozici jich bylo 292 tisíc oproti 297 tisícům v minulém měsíci. V porovnání s loňským rokem byl jejich počet nižší o 53 tisíc. Po sezónním očištění počet volných pracovních míst meziměsíčně poklesl o 3 tisíce. Na jedno volné pracovní místo připadalo 0,9 uchazeče. Harmonizovaná míra nezaměstnanosti měřená Eurostatem dosáhla v říjnu 2,1 % a byla tak o desetinku nižší než v předchozím měsíci. Stále se drží jen těsně nad předpandemickými minimy (1,8 %). V rámci evropské sedmadvacítky Česká republika stále drží ve srovnání v nezaměstnanosti prim.
  • Pokles PPI v Nemecku nie je o prebytočných kapacitách, ale o poklese cien vstupov
    O hlboko negatívnom indexe výrobných cien (PPI) sa zvykne hovoriť aj ako o prejave prebytočnej kapacity v ekonomike, k...
  • Pokles produkce ropy a přípravná obchodní jednání tlačí trhy vzhůru
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování v ziscích. Index Dow Jones roste o 1 %, S&P 500 získává 0,9 % a technologický Nasdaq posiluje o 1,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vede finančním institucím (+1,5 %) a energetickým společnostem (+1,4 %), a to především díky zveřejněné statistice produkce ropy za prosinec. OPEC v ní uvádí, že došlo k meziměsíčnímu poklesu produkce ropy o necelých 800 tisíc barelů denně na 30,8 milionu barelů. To, co ale trhy tlačí vzhůru, jsou především zprávy o probíhajících přípravných jednáních mezi Spojenými státy a Čínou na hlavní obchodní jednání v závěru týdne.
  • Pokles průmyslové výroby - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Průmyslová výroba v srpnu meziročně klesla o 8 %, což znamená nejvýraznější pokles za uplynulé tři měsíce.
  • Pokles reálných mezd a životní úrovně připravuje půdu na zimu plnou nespokojenosti
    „NESPOKOJENOST: Velkou Británii čeká „zima plná nespokojenosti“, protože reálné mzdy klesají nejrychlejším tempem v historii a prognózy předpovídají největší pokles životní úrovně od počátku záznamů. To je příčinou nárůstu stávek a přerušení práce. Stávkují zaměstnanci pošt, železnic, telekomunikací a univerzit a hrozí i zaměstnanci ve zdravotnictví. V čele tohoto trendu stojí Velká Británie, ale je patrný i v celosvětovém měřítku - v USA se stávky množí, přičemž nejnovější hrozba přichází od železničářů, kteří ovládají 40 % kapacity nákladní dopravy. Francouzští zaměstnanci v letecké dopravě, energetice a veřejných službách vedou k nárůstu stávek v celé Evropě.
  • Pokles ropy
    Ropa klesla, jelikož se ukázalo, že vzrostly zásoby v USA a investoři se bojí, že bude slabá poptávka kvůli zpomalujícímu růstu.
  • Pokles ropy, čeká ji týdenní pokles způsobený nouzovým uvolněním zásob
    Ropa míří zpět k týdennímu ústupu v souvislosti s plány na masivní uvolnění zásob, virovou epidemií, která snižuje poptávku v Číně, která je největším dovozcem, a jestřábím obratem amerického Federálního rezervního systému.
  • Pokles ropy, poptávka v Číně a strach z recese
    Ropa klesá, jelikož obavy z recese a zhoršující se epidemie Covid-19 v Číně vyvolaly obavy z nižší poptávky po pohonných hmotách.
  • Pokles ropy, rostou obavy z poptávky Číny
    V úterý ráno byl zaznamenán okres ropy v Asii, což pokračuje v sestupném trendu z předchozího dne, kdy se Ukrajina a Rusko snažilo v mírových jednáních pokračovat. Ke ztrátám přispěly i obavy, že odstávka v čínské Šanghaji by mohla způsobit ovlivnění poptávky po palivech.
  • Pokles ropy se po rollove na futures zrychluje
    Dnes došlo k rolování futures kontraktu na ropu WTI. Ztráta činí 4 %, ale pouze 1,5 % je skutečný pohyb ceny a zbytek je rolování futures kontraktu. Silný rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty naznačuje teoreticky vysokou poptávku, ale zároveň je také varovným signálem. Příliš velká backwardace v minulosti vedla k zahájení korekce na trhu s ropou.
  • ⏬ Pokles ropy WTI o 4 %
    OPEC+ hlásí, že schůzka, která se měla konat v neděli, je zrušena. S největší pravděpodobností bude jednání přeloženo na příští týden. To by mohlo znamenat, že mnoho zemí nechce další snížení produkce, což samozřejmě omezuje potenciální zisky. Za zmínku stojí, že GPD Saúdské Arábie bude letos klesat, mimo jiné kvůli nižší produkci ropy.
  • Pokles ropy ze sedmiletého maxima
    Poté co americký Federální rezervní systém naznačil, že úrokové sazby začne brzy zvyšovat, kvůli potlačení inflace, klesla ropa ze sedmiletého maxima. Cena WTI ropy po středečním růstu klesla, ropa Brent překročila 90 dolarů.
  • Pokles technologických akcií před vydáním zprávy o zaměstnanosti v USA
    Technologické akcie se před páteční zprávou o zaměstnanosti propadly, protože obchodníci zvažovali ekonomický dopad války na Ukrajině. Zastavil se také růst ropy, která zažívá mimořádnou volatilitu.
  • Pokles technologií dnes pokračuje 
    Včerejší zprávy o blížícím se příchodu vakcíny měly velmi negativní dopad na technologické akcie. Naopak se daří cyklickým akciím a titulům, které byly vinou pandemie pod silným tlakem. Může aktuální pokles pokračovat, nebo začíná být nejlepší čas pro postupné budování pozic?
  • Pokles tuzemské inflace byl v září ve srovnání s odhady vyšší
    Česká inflace v meziročním vyjádření v září klesla na 6,9 % ze srpnových 8,5 %. To byl oproti očekávání výraznější pokles, když náš odhad činil 7,2 % a tržní konsensus 7,5 %. Centrální banka stejně jako my čekala 7,2 % y/y.
  • Pokles úrokových sazeb na obzoru, komunikace ale zůstává jestřábí
    Úrokové sazby ČNB nedoznaly změn ani na červnovém zasedání. Podpora pro pokračující stabilitu sazeb byla v bankovní radě tentokrát silnější, když hlasování dopadlo poměrem 5:2 (oproti 4:3 na minulém zasedání). Centrální banka rovněž zopakovala závazek bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Vyjádření guvernéra Michla byla opět jestřábí. Sazby podle něj zůstanou na současné či vyšší úrovni po delší dobu, než finanční trh očekává. Poslední data však podle nás ukazují na poměrně rychlý ústup inflace. První snížení úrokových sazeb tak očekáváme v září a do konce letošního roku by měla repo sazba klesnout ze současných 7 % na 6,25 %. Komunikace bankovní rady však pravděpodobně ještě nějakou dobu zůstane jestřábí.
  • Pokles USD je limitován divergencí, eurozóna se dohodla.
    Ministři financí eurozóny se dohodli o poskytnutí další pomoci zadluženému Řecku a oznámili harmonogram na...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex