Úterý 03. prosince 2024 19:35
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
eightcap zlato
reklama
Dukascopy new

[macroUPDATE 1.2] USA (November 2015)

10.12.2015 16:51  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Prinášame nový diel z reportu macroUPDATE (mU). Poznámky k dátam a vysvetlivky nájdete v článku zverejnenom v TRIM Akadémii. Od posledného reportu mU sme nevideli aktualizáciu výhľadu svetovej ekonomiky. Najbližšie budú aktualizovať výhľad svetovej ekonomiky MMF a Svetová banka a to začiatkom budúceho roka.

Kľúčové indikátory ekonomiky USA

Disponujeme dátami zverejnenými k 30.11.2015.

Situácia v maloobchode sa oproti poslednému reportu zlepšila, videli sme rast tržieb na nové tohtoročné maximá. Medziročný rast tržieb za tri mesiace končiace októbrom mierne spomalil, ale drží sa v okolí 2%. Celkový objem sa drží nad trendom, čo je dobrý znak. Objednávky tovarov dlhodobej spotreby prerušili sériu troch poklesov po sebe a ich objem dosiahol v októbri druhý najvyšší objem v tomto roku, čo nie je zlý výsledok. Celkový trend zostáva klesajúci, ale októbrové výsledky boli už nadpriemerné. Zároveň bol medziročný pokles objednávok tovarov dlhodobej spotreby za tri mesiace končiace októbrom najnižší od marca 2015. Že by sme videli začiatok obratu?

USA - maloobchodné tržby a objednávky tovarov dlhodobej spotreby

Vo výrobnom sektore USA vidíme pokračujúce spomalenie expanzie a to až na hranicu medzi expanziou a kontrakciou. Oproti septembru sme videli zhoršenie v zložke zamestnanosti či zásob. Naopak zložka exportov zaznamenala slabšiu kontrakciu a zlepšili sa zložky produkcie aj nové objednávky. Tak či onak, septembrový výsledok prieskumu ISM bol najslabší od mája 2013. Medziročné zhoršenie nálady je najsilnejšie od poslednej recesie. Celkový trend je už od februára 2015 klesajúci, pričom samotný výsledok prieskumu je podpriemerný od novembra 2014. Sektor služieb je na tom o poznanie lepšie, okrem absolútne lepšej nálady oproti výrobnému sektoru sme po troch mesiacoch spomalenia videli v októbri lepší výsledok ako naposledy. Medziročná expanzia spomaľuje a je najslabšia od marca 2014. V princípe však celkový trend ostáva rastový, pričom októbrový výsledok bol nadpriemerný.

ISM výrobného a nevýrobného sektora

Spotrebiteľská dôvera podľa Conference Board sa drží už rok približne v rovnakom pásme (90 – 103). Toto pásmo je však oveľa vyššie, než sme videli v prvých rokoch ekonomickej obnovy. V júli 2014 sme do tohto pásma vstúpili rastom indexu spotrebiteľskej dôvery nad 90, to boli nové pokrízové maximá. Následne sme niekoľko krát prekonali úroveň 100. V tomto kontexte neberieme prepad dôvery do spodnej časti pásma nijako tragicky. Domácnosti v novembrom prieskume vyjadrili menej optimistický názor na pracovný trh, hlavne z dôvodu menšieho počtu pracovných miest. Podobne aj krátkodobý výhľad spotrebiteľov je horší oproti októbru. Celkový trend spotrebiteľskej dôvery je rastový, ale nálada bola v novembri podpriemerná. Trh práce v októbri prekvapil pozitívne a napriek tomu, že prírastok pracovných miest v percentuálnom vyjadrení spomaľuje. Je to spôsobené bázickým efektom a tiež tým, že ako sa miera nezamestnanosti blíži k úrovni 5%, trh práce sa utesňuje. Celkový trend počtu pracovných miest je rastúci a výsledky za posledné roky sú nad týmto trendom, čo je dobrý znak.

Spotrebiteľská dôvera a trh práce

Očakávania tempa rastu ekonomiky (trhové)

Očakávania rastu ekonomiky na tento rok sa nemenili a ostávajú na úrovni 2.5%. Očakávania na budúci rok sa opäť znížili a to na z 2.6% na 2.5%. Od augusta je to tretie zníženie výhľadu na budúci rok. Trh tak už nečaká, že USA budú rásť budúci rok rýchlejšie ako tento rok.

Trhové očakávania rastu ekonomiky USA

Cena akcií a reálny výnos dlhopisov

Počas novembra sme videli rast akcií, ktorý v prostredí slabších ziskov opäť výrazne predražil akcie a to až najvyššie úrovne za posledné roky, na 18.6-násobok ziskov za posledný rok. Očakávania na 4Q2015 nie sú o nič lepšie a čaká sa pokračujúci pokles ziskov. Na grafe reálneho výnosu USD vidíme veľký pokles, ktorý ale nie je spôsobený fundamentmi, ale započítavaním inflačných očakávaní na rok 2016 (kde sa počíta s oveľa vyššou infláciou ako je v tomto roku (1.8% vs. 0.3% v tomto roku). Počas novembra sme videli rast výnosov amerických dlhopisov, čo súvisí pravdepodobne s očakávaným zvyšovaním sadzieb v USA. Inflácia je stále nízka, čo zvyšuje reálny výnos. To by malo byť v prospech USD, dôležité ale bude porovnanie s výnosmi ostatných mien.

Ocenenie akcií a reálny výnos dlhopisov

Riziká

Hlavnou udalosťou pre americkú ekonomiku v najbližšom čase bude pravdepodobné zvýšenie sadzieb v USA. Celkovo je americká ekonomika v relatívne dobrom stave, najhoršie vyzerá výrobný sektor. Aj tam sa už ale začali zlepšovať nové objednávky. Kľúčové pre americkú ekonomiku bude to, ako sa bude spolu s firmami vyrovnávať s relatívne silným USD. Značné zhoršenie zaznamenala spotrebiteľská dôvera, kde sa respondenti sťažovali hlavne na trh práce. Ak by sme videli ďalší pokles spotrebiteľskej dôvery, môže to byť negatívny predstihový indikátor pre domácu spotrebu.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Macron nadbíhá posílené francouzské levici, aby společně zablokovali Le Penovou. Euro v reakci posiluje, francouzské dluhopisy rostou na ceně
    První kolo francouzských parlamentních voleb ovládla strana Marine Le Penové se ziskem 33,2 procenta hlasů. Nemá ale tedy až takový náskok, jenž by jí v parlamentu garantoval absolutní většinu. Přitom Le Penová již dříve uvedla, že bez ní vládnout nebude. Naději na absolutní většinu tedy ještě zcela nepoztrácela, rozhodující budou vyjednávání dnes a zítra, do kdy se musí sestavit kandidáty pro druhé kolo. Jenže ani tato vyjednávání pro Le Penovou nevypadají dobře. Euro proto v reakci posiluje, stejně jako francouzské akcie – investoři sází na to, že v parlamentu nebude mít absolutní většinu nikdo.
  • Macronova Francie zažívá zotavení, nestíhá v robotizaci a v produktivitě práce
    Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži Macronovy reformy směřují Fr...
  • Macronova nezbytná reforma
    Jedno z klíčových opatření z balíčku stimulů o objemu 100 miliard euro, který minulý týden představila nová francouzská vláda, vzbudilo v obchodních kruzích značnou pozornost. Vláda totiž navrhuje snižovat každoročně daně ve výrobě o 10 miliard euro, a to nejméně do roku 2022. Toto opatření by mělo být zavedeno již v příštím roce. Dosud však není jisté, zda bude platit i po roce 2022, kdy jsou prezidentské volby.
  • Macronova penzijní reforma bude spravedlivější
    Co se děje ve Francii kolem velkých stávek proti důchodové reformě? Francii zachvátila vlna masivních stávek proti Macronovým penzijním reformám.
  • Macron oznámil osm mililard eur na záchranu autoprůmyslu
    Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil balíček v hodnotě více než osmi miliard eur (216 miliard Kč) na záchranu domácího autoprůmyslu zasaženého koronavirovou krizi. Z Francie chce mít prezident největšího výrobce čistých aut v Evropě. Macron to řekl dnes po návštěvě výrobce automobilových součástek Valéo v severní Francii.
  • Macron rozdáva darčeky. Deficit pôjde prudko nahor a EÚ stratí páku na Taliansko.
    Rýchle odhady dopadov na rozpočet hovoria o 0,5-0,8% HDP. V praxi to znamená zvýšenie plánovaného deficitu z 2,8% na 3,3-3,6%, čo je v rozpore s trojpercentným limitom EÚ. Navyše, Francúzsko dostane červenú od EK aj ohľadom konvergencie k strednodobým rozpočtovým cieľom. Aktuálny návrh rozpočtu dostal „oranžovú“ známku, keďže na jednorčnej báze aspoň čiastočne znižoval štrukturálny deficit (z 2,5% na 2,3%), po novom by však mal ísť nahor.
  • Macron žádá revoluční změnu fungování Evropské centrální banky. Na dluh Francie a dalších vysoce zadlužených zemí by se „skládali“ občané celé eurozóny
    Francouzský prezident Emmanuel Macron žádá revoluční změnu fungování Evropské centrální banky. Měla by být v důsledku tolerantnější k inflaci. Francii by to ulevilo od nákladů dluhu. Ovšem občané eurozóny by tím více ztráceli na kupní síle svých úspor a příjmů.
  • MACRO: Osobní spotřeba v Q1 2021 výrazně vzrostla
    Americká ekonomika vzrostla v Q1 2021 o 6,4 % (anualizovaně) po růstu o 4,3 % na konci minulého roku. Trh čekal růst o 6,5 %. Růst se dotkl celé ekonomiky včetně fixních investic i vládních útrat. Jádrové osobní výdaje, které bedlivě sleduje Fed, vzrostly na 2,3 % z 1,3 % v předcházejícím měsíci. Tržní konsenzus očekával vzestup o 2,4 %. Poklesy zasáhly zásoby a exporty, naopak importy vzrostly.
  • MACRO: Philadelphia Fed index vzrostl na padesátiletá maxima
    Americký výrobní sektor ukázal sílu. Na konci prvního kvartálu ukázal Philly Fed index cenový výskok na 51,8 bodů z únorových 23,1 bodů při očekávání 23 bodů. Dnešní výsledek je nejvyšší od roku 1973 a blíží se historickému maximu.
  • MACRO: Prodeje nových domů v USA v únoru propadly
    Americké prodeje nových domů klesly v únoru o 18,2 % na sezónně očištěných 775 tisíc po pozitivně revidovaných 948 tisíc v lednu. Analytici očekávali vzestup o 875 tisíc. Jedná se o nejhorší výsledek za posledních 9 měsíců. Číslo však zahrnuje zhoršení v souvislosti se zimní bouří v Texasu a nepřízní počasí v dalších státech, kde se business na čas takřka zastavil.
  • Má česká ekonomika začít aktivněji využívat devizové rezervy ČNB?
    O víkendu v rámci politického pořadu na ČT (Otázky Václava Moravce) zazněl poměrně odvážný návrh aktivnějšího využití devizových rezerv ČNB směrem k investicím v dopravní infrastruktuře. Z pohledu nároků na rozpočet se by se jednalo o 150–200 mld. Kč ročně v letech pro roky 2025, 2026. Mnozí si řeknou a proč vlastně ne? Rezervy v tuto chvíli dosahují úrovně přes 3200 mld. Kč (stav ke konci roku 2022), což je na poměry vyspělého světa v poměru k HDP celkem slušná zásoba prostředků. Osobně jsem přes tato fakta spíše skeptický.
  • Maďarská bankovní rada rozhodovala jednomyslně
    Středoevropské devizové trhy včera žily prázdninovou atmosférou, když vykazovaly pouze minimální pohyb. Česká koruna se držela přilepená na hladině kurzového závazku 27,02 CZK/EUR. Maďarský forint se zůstal těsně nad úrovní 310 HUF/EUR a polský zlotý se pohyboval v blízkosti 4,26 PLN/EUR.
  • Maďarská centrální banka dále snížila úrokové sazby
    Obchodování s domácí měnou bylo během úterní seance mnohem klidnější než předvčírem. Koruna nepatrn...
  • Maďarská centrální banka dá na podporu ekonomiky další až 2 biliony forintů, sazby mohou dále klesat
    Maďarská centrální banka dnes v rámci snahy o podporu domácí ekonomiky spustila nový úvěrový program v hod...
  • Maďarská centrální banka forintu pomohla
    Česká měna byla v minulém týdnu nejméně úspěšnou středoevropskou měnou, když testovala svou nejslabší hodnotu za poslední měsíc...
  • Maďarská centrální banka nepřekvapila
    Kurz koruny vůči euru si včera užíval další prázdninový den, když během celé seance nevybočil z intervalu 27,015 – 27,030 CZK/EUR. Polský zlotý v závěru obchodního dne lehce posílil a na své konto si připsal 0,1 % (na 4,36 PLN/EUR).
  • Maďarská centrální banka opět snižuje úrokové sazby
    Polský zlotý včera pokračoval v umazávání ztrát, které utrpěl v důsledku skandálu spojeným se zveřejněním tajných nahrávek mezi šéfem...
  • Maďarská centrální banka ponechala sazby beze změny
    Maďarská centrální banka ponechala dle očekávání klíčovou tříměsíční i jednodenní zápůjční depozitní sazbu beze změny. Zároveň zveřejnila svoji novou inflační zprávu. Jak odhady HDP, tak i inflace zvedla pro letošní i příští rok mírně směrem nahoru. Inflace se bude nad 3% úrovní držet až do roku 2021 růst HDP pro letošní rok byl revidován z 3,8 % na 4,3 %. Zároveň dále o 100 mld. HUF snížila svůj program FX swapů. K dalším opatřením zpřísňujícím měnovou politiku ale nepřistoupila. Obavy jí způsobuje především vnější prostředí, kvůli kterému bude k dalším krokům přistupovat obezřetně.
  • Maďarská centrální banka ponechala sazby beze změny
    Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny. Zároveň znovu zopakovala potřebu opatrného přístupu. Jednodenní depozitní sazbu zvýšila naposledy v březnu a to o 10 bb na současných -0,05 bb. Další zvýšení jednodenní depozitní sazby očekáváme v červnu, kdy bude mít centrální banka k dispozici novou inflační zprávu. Zvýšení tříměsíční úrokové sazby očekáváme v závěrečném čtvrtletí letošního roku. Ke zpřísňování měnové politiky tlačí centrální banku rostoucí inflace, která se v dubnu v meziročním srovnání vyšplhala až na úroveň 3,9 %.
  • Maďarská centrální banka ponechala sazby beze změny
    Regionální měny včera prožily poklidný den. Důvodem byl jednak nedostatek jakýchkoli zajímavějších zpráv a také fakt, že trhy vyčkávají...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Saxo Bank
TopForex
DeGiro
reklama
CapXmaster srovnani