Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:34
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

ECB by neměla stisknout spoušť moc brzy

01.12.2015 10:27  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Prosinec bude pro centrální banky náročný. ECB začne jednat 3. prosince a otázka nespočívá v tom, zda se rozhodne pro nové uvolňování monetární politiky, ale spíše v tom, jak bude velké. V posledních týdnech pro to připravovalo půdu hned několik členů ECB. Guvernér Rakouské centrální banky Ewald Nowotny opětovně zvýšil riziko, že se Evropa dostane do situace, jakou mají například v Japonsku. A pokud jde o hlavního ekonoma ECB Petera Praeta, ten zopakoval své výroky o užitečnosti negativních sazeb, které mají mít pozitivní dopad také na ziskovost banky? na což stále ještě čekáme.

Tři možnosti pro ECB

Tento týden se nabízejí tři následující scénáře:

  1. Pouhé snížení úrokové sazby z vkladů s možností dalšího uvolňování

Do dnešního dne se zdá, že úroková sazba z vkladů je protěžovaným nástrojem ECB. Náš základní scénář vychází z toho, že dojde ke snížení o 10 až 20 bazických bodů. To znamená pokles z -0,20 % na -0,30 % až
-0,40 %. Takové rozhodnutí by bylo v souladu s očekáváním trhu. Pro minimální aktivitu v prosinci mluví
tři hlavní faktory:

– Euro je na jednoznačně příznivé úrovni pro centrální banku. Optimální směnný kurz pro ECB se pohybuje v rozmezí 1,12 – 1,15 pro EURUSD;

– vnější vlivy: poslední kompozitní ukazatele PMI vedou spíše k politice monetárního zpřísňování než k období uvolňování;

– ECB si určitě nechá v záloze opatření pro případ problematické inflace v eurozóně nebo pro případ paniky
na trhu v důsledku pravděpodobného zvýšení sazeb ze strany FEDu.

V polovině listopadu vyjádřil Mario Draghi v Evropském parlamentu obavy ze zpomalení růstu inflace v roce 2016. Na rozdíl od svého předchůdce v čele ECB se Mario Draghi spoléhá na klíčovou inflaci jako měřítko budoucího vývoje cen v rámci eurozóny. Jean-Claude Trichet to naopak za spolehlivý ukazatel nepovažoval. Od minima na úrovni 0,6 % na počátku roku vzrostl v říjnu HICP na rekordních 1,1 %, což je hladina, na kterou se nedostal za poslední dva roky. Obavy ze stagnace klíčové inflace v roce 2016 však nejsou nepodložené, výrazná akcelerace zatím ani zdaleka nekončí. Na začátku roku pravděpodobně můžeme očekávat růst HICP směrem k 1,3 %. Proto v tuto chvíli nehrozí naléhavá potřeba intervence. Na jaře 2016 dojde k přehodnocení současného systému. To ECB umožní získat další údaje o ekonomice eurozóny a přizpůsobit monetární politiku rychlosti, s jakou porostou sazby v USA, což je stále ještě nezodpovězená otázka. Teprve potom bude ECB v pozici, kdy bude schopná rozhodnout, zda bude kvantitativní uvolňování pokračovat do září 2016
nebo ještě déle a v jaké síle.

  1. Zavedení dvourychlostní sazby na vklady s cílem vyvinout větší tlak na banky

ECB logicky využívá širokou řadu nástrojů, které mohou zahrnovat například dvourychlostní úrokovou sazbu. Znamenalo by to zavedení rozdílných úrokových sazeb na vklady podle toho, jak velké nadbytečné rezervy banky u centrální banky mají. Banky s vysokými nadbytečnými rezervami, tedy zejména velké evropské banky, které přespříliš využívají vkladové možnosti, by měly nižší, tedy ještě negativnější sazbu než banky s méně výraznými nadbytečnými rezervami. Na pozadí je opět snaha donutit banky půjčovat peníze; z tohoto hlediska bychom mohli navrhnout, aby úroková sazba začala na -0,30 % a „represivní“ sazba byla -0,40 %. Pokud ale nebude zavedena ještě daleko „represivnější“ sazba, není jasné, zda by tento systém byl skutečně efektivní. Pokud v prosinci začne platit toto opatření, v každém případě by to znamenalo bezprecedentní zkomplikování monetární politiky odrážející zmatek mezi centrálními bankéři, kteří nejsou schopni výrazně zvýšit inflaci a růst.

  1. Vypálení z nové monetární „bazuky“ a překvapení trhů

Vzhledem k tomu, že stagnující inflace je v příštím roce nevyhnutelná a že kvantitativní uvolňování funguje, mohla by se ECB rozhodnout pro léčbu šokem pomocí monetární „bazuky“. K dispozici má řadu úprav programu na záchranu kapitálu: prodloužení programu, zvýšení měsíčních nákupů, zavedení nových nástrojů, např. dluhopisů vydávaných místními autoritami, případně snížení 25% limitu na nákup AAA vládních dluhopisů.

ECB by se mohla pokusit využít prvku překvapení. Modifikace kvantitativního uvolňování může fungovat společně se snížením úrokových sazeb s cílem maximalizovat psychologický dopad nových opatření centrální banky na ekonomické subjekty. V krátkém období je tento scénář poměrně nepravděpodobný,
protože vyžaduje poměrně vysokou shodu mezi centrálními bankami. Dnes jsou diskuse o tomto problému ve velmi zárodečném stadiu a němečtí členové ECB Jens Weidmann a Sabine Lautenschlägerová jsou proti dalšímu tisknutí peněz. Kromě toho s sebou tento scénář nese další riziko: pokud bude chtít ECB trhy pokaždé zaskočit, brzy nebude mít žádné nové nástroje a nutně zklame.

Limity expanzivní monetární politiky

V posledních letech bylo neuvěřitelně složité předvídat změny v monetární politice. Chápat, jak centrální banky analyzují makroekonomická data, je ale stále složitější. Jejich snaha, a to se týká i ECB, vždy proaktivně reagovat na očekávání trhu je poněkud matoucí, alespoň vzhledem k poměrně slabým výsledkům expanzivní politiky. Eurozóna nyní čelí paradoxu: monetární politika nikdy nebyla tak akomodační a přitom se vyvinutá aktivita nijak zásadně neuchytila.

Hlavní pozitivní efekt intervencí ECB bylo znehodnocení eura. Pro Francii znamenal 10% pokles eura růst exportu, který v automobilovém průmyslu dosáhl na 8 %, a také tvorbu zhruba 20 až 30 tisíc pracovních míst. Pád eura proběhl ve chvíli, kdy jsou úrokové sazby na trhu dluhopisů na nejnižší úrovni. Dnes má 30 % státních dluhopisů eurozóny negativní úrokové sazby. V Německu se to týká 50 % státních dluhopisů.

I přes pozitivní aspekty zůstává růst slabý a inflace nízká ve srovnání s plány centrální banky. Je čas uznat,

že dnes už monetární politika není tím nejúčinnějším nástrojem. Na konci listopadu to naznačil Mario Draghi, když zdůraznil skutečnost, že nárůst nominálních mezd v sektoru služeb umožní posílit růst inflace. Jeho slova mířila hlavně do Německa. Je však pravděpodobné, že to se bude tvářit, jako by neslyšelo.

Tanec centrálních bank

Rozdíly v monetární politice na obou stranách Atlantiku budou výrazně ovlivňovat finanční trhy. Logicky
by situace měla vést ke zvýšené volatilitě, což by mohlo vyústit v přiblížení se paritě eura a dolaru. Technická analýza v podstatě zdůrazňuje hlavní psychologickou podporu v zóně 1,0450 – 1,0500 omezující potenciální medvědí tendence. Pokud bude porušena tato úroveň, krátké pozice dluhopisů pravděpodobně způsobí, že měnový pár v krátké době přijde o hodně. Parita je opět v dohledu. Pokud jí nebude dosaženo v prosinci, dojde k tomu v příštím roce v důsledku nevyhnutelného rozdílu v úrokových sazbách.

V důsledku intervence ECB a zejména intervence Fedu se očekává velká úprava monetární politiky. Švýcarská národní banka by mohla už 10. prosince posílit svůj systém pro boj se zhodnocováním švýcarského franku tím, že sníží sazbu na vklady na nové minimum, a to 1,0 %. Rozvíjející se trhy, které na Fedu závisí více než na ECB, by mohly vyčkat až do 16. prosince a poté teprve konat. V tomto kontextu by Turecko mohlo být jednou z hlavních rozvíjejících se zemí, která své sazby zvýší. Prosinec by však určitě neměl být replikou ledna 2016. Žádná centrální banka nemůže skutečně překvapit hráče na trhu. Kromě toho, aktéři na trzích už pochopili, že skutečná globální koordinace monetárních politik probíhá kolem dolarové sféry a eurozóny.

 


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ECB bude flexibilná pri reinvestovaní programu PEPP
    ECB dnes oznámila mimoriadne zasadnutie, na ktorom sa malo diskutovať o podmienkach na trhu v súvislosti s prognózami prísnejšej menovej politiky a mnohí investori dúfali v konkrétne rozhodnutia politikov.
  • ECB bude i nadále jednat agresivně a zvýší sazby až na 3,25 %
    Euro aktualizovalo svá minima a pravděpodobně bude počátkem tohoto týdne pokračovat v pohybu směrem dolů kvůli prudkému poklesu ochoty riskovat, který byl vyvolán pokračující agresivní politikou Federálního rezervního systému. Zdá se, že jakkoli by americká centrální banka nerada otočila a začala snižovat sazby, silný trh práce a vysoká inflace tomu zatím brání. Podobná situace je v eurozóně, kde minulý týden další zdražení v Německu ukázalo, že boj s inflací ještě neskončil a že je příliš brzy na to mluvit o vítězství.
  • ECB bude od apríla kupovať menej dlhopisov, euro hľadá smer
    ECB dnes prekvapila. Trhový konsenzus ohľadom ďalšieho vývoja kvantitatívneho uvoľňovania bol predĺženie o 6 mesiacov na nezmenenej úrovni 80 mld. eur mesačne. ECB ho napokon predĺžila o 9 mesiacov, avšak od apríla bude nakupovať menej dlhopisov – na úrovni 60 mld. mesačne. V závislosti od vývoja inflácie a ekonomiky následne ECB prehodnotí, či a v akom objeme QE predĺži. Okrem toho ECB zmenila technické parametre QE, ako konkrétne ešte nie je známe. Odznieť to má na tlačovej konferencii o 14:30. Možnosti sú – 1) zvýšenie maximálneho limitu pre držanie dlhopisov jednej krajiny, 2) zníženie minimálneho výnosu, za ktorý môže ECB dlhopisy nakupovať, zo súčasných -0,4%; 3) odklon od kapitálového kľúča.
  • ECB bude připravovat trhy na konec nákupů aktiv
    K jednacímu stolu ve čtvrtek zasedne Evropská centrální banka. Ta podle našeho názoru začne trhy připravovat na to, že program nákupů aktiv skončí již v polovině letošního roku. To by jí umožnilo zvednout úrokové sazby ve druhé polovině letošního roku. Vzhledem k inflaci výrazně nad cílem ECB jsme k prosincovému 25bodovému zvýšení sazeb přidali ještě jedno zářijové ve stejném rozsahu. Klíčová depozitní sazba by se tak na konci roku měla dostat na nulu. V příštím roce pak očekáváme zvýšení všech tří základních sazeb o 75 bb.
  • ECB bude ve zvyšování sazeb pokračovat i v roce 2023
    Euro po hluboké korekci na začátku tohoto týdne získává, i když postupně. Je to proto, že prognózy několika předních ekonomických agentur říkají, že ECB zvýší sazby ještě dvakrát, včetně půl procentního bodu příští týden.
  • ECB bude vyhodnocovat účinnost pandemického programu
    K jednacímu stolu ve čtvrtek zasedne Evropská centrální banka. Diskuze se bude točit kolem pandemického programu nákupu aktiv (PEPP), vyhodnocování jeho dosavadní účinnosti i plánu, kdy a jak program ukončit. Žádné definitivní závěry v tomto ohledu však zatím nečekáme. V nejbližších měsících program poběží přibližně ve stávající výši, tedy kolem 20 mld. EUR týdně. I ve zbytku roku budou ale nákupy zřejmě přesahovat 15 mld. EUR. S ukončováním programu ECB nebude podle našeho názoru chtít začít dříve nežli Fed. Tedy na začátku příštího roku. I pak ale předpokládáme, že konec programu bude ještě vyhlazován navýšením nákupů aktiv v rámci programu APP a prodloužením TLTRO4 do poloviny příštího roku. S postupujícím oživením ve druhé polovině letošního roku však bude diskuze kolem konce pandemického programu zintenzivňovat, což bude vytvářet prostor pro další růst evropských výnosů a potažmo i těch českých. Na své by si v tom případě měla přijít i česká koruna.
  • ECB by měla prodloužit program odkupu aktiv
    Holubičí zasedání ECB se mezi investory očekává. Výraznější pohyby by proto mělo přinést jen případné překvapení, hlavně pokud se evropští centrální bankéři pro žádnou změnu měnové politiky nerozhodnou. Koruna by měla zůstat u hranice kurzového závazku. Zveřejnění srpnového podílu nezaměstnaných na trh nebude mít vliv.
  • ECB by mohla akciové trhy spíše uklidnit
    Americký index S&P 500 včerejší obchodování uzavřel prakticky beze změny, když přišel o pouhých pět setin procenta. Podařilo se mu tak vymazat ztráty, kterými trpěl na počátku středeční seance. Trhy reagovaly na zprávy, že by Bílý dům mohl z uvalení dovozních cel některé státy vyjmout. Pod tlakem se však nadále nacházely průmyslové podniky, což se i projevilo na indexu Dow Jones, který odepsal třetinu procenta. Naopak stejný pohyb v obráceném gardu jsme zaznamenali u technologického indexu Nasdaq.
  • ECB by mohla následovat Fed. EUR/USD pravděpodobně bude opět pokračovat v růstu. USD/CAD by mohl dále oslabovat
    Zatímco ECB se teprve připravuje na své dnešní zasedání, předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell ve svém středečním projevu v Kongresu, který byl prvním dnem jeho dvoudenního vystoupení, žádné nové informace ohledně načasování snížení úrokových sazeb neprozradil. Ujistil však, že existují plány na "rozsáhlé a významné změny".
  • ECB by mohla příští týden snížit úrokové sazby
    Dle průzkumu, který provedla agentura Reuters, 48 ze 71 dotázaných ekonomů předpokládá, že Evropská centrální banka...
  • ECB by se měla stát věřitelem poslední instance, říká poradce Berlína a volá po stanovení maxim pro výnosy dluhopisů
    Evropská centrální banka (ECB) by měla změnit svou dosavadní úlohu a stát se věř...
  • ECB čaká rýchlejší rast ekonomiky. Na jej politiku by to vplyv nemalo mať. Dnešný rast jadrovej inflácie však už áno.
    Od včerajšieho zasadnutia ECB sa čakala nudná tlačovka. Napokon sa z toho však z môjho pohľadu vykľula jedna z najzaujímavejších tlačoviek v posledných mesiacoch. Jej hlavnou témou bol rast ekonomiky eurozóny.
  • ECB čeká a doufá, zatímco Fed bere věci do svých rukou
    Po jednání centrálních bank můžeme vyvodit několik závěrů, z nichž některé nejsou tak zřejmé. Prvním závěrem je, že ob...
  • ECB čeká a doufá, zatímco Fed bere věci do svých rukou
    Po jednání centrálních bank můžeme vyvodit několik závěrů, z nichž některé nejsou tak zřejmé. Prvním závěrem je, že obě centrální banky se velmi přiblížily konci procesu zpřísňování měnové politiky. Jediným rozdílem je informační aura kolem každého z nich. Zatímco trhy očekávaly, že Federální rezervní systém uzavře svůj cyklus zpřísnění už nejméně půl roku, ne-li déle, nikdo nečekal, že Evropská centrální banka v září náhle ukončí svůj program zvyšování sazeb. Ve skutečnosti Fed stále zvyšuje sazby, zatímco ECB by mohla svůj cyklus dokončit v září.
  • ECB čerpá USD likviditu od Fedu
    ECB napodobňuje SNB a podľa denníka WSJ je pripravená obno...
  • ECB: Čo očakávať?
    Dnes sa očakáva veľmi dôležité zasadnutie ECB. Implikovaná overnightová volatilita na páre EURUSD sa pohybuje na najvyššej úrovni...
  • ECB dále uvolní měnové šrouby
    Úrokové sazby v eurozóně půjdou dnes znovu dolů. Evropská centrální banka přistoupí po srpnové pauze ke snížení základní sazby o čtvrtprocentního bodu na 3,50 %. K tomuto kroku se sice Rada guvernérů nikterak nezavázala, její komunikace ale tímto směrem jednoznačně směřovala. Z pohledů peněžního trhu je dnešní redukce sazeb plně zaceněna a nepůjde proto o žádné překvapení.
  • ECB: další stimul může přijít v prosinci 
    Dnes zasedala ECB a podle očekávání si nechala ještě nějaký čas na rozmyšlenou, když čerstvě oznámila lockdown Francie a Německo. Banka naznačila, že upraví svou měnovou politiku na dalším zasedání v prosinci, kdy bude jasné, jak moc zasáhly nejnovější restrikce ekonomické zotavení. Stále je však ve hře nouzové zasedání, které by přišlo v případě, že se situace ještě více zhorší. ECB však rychle dochází střelivo a není jasné, jaké nástroje použije.
  • ECB: další stimul může přijít v prosinci 
    Dnes zasedala ECB a podle očekávání si nechala ještě nějaký čas na rozmyšlenou, když čerstvě oznámila lockdown Francie a Německo. Banka naznačila, že upraví svou měnovou politiku na dalším zasedání v prosinci, kdy bude jasné, jak moc zasáhly nejnovější restrikce ekonomické zotavení. Stále je však ve hře nouzové zasedání, které by přišlo v případě, že se situace ještě více zhorší. ECB však rychle dochází střelivo a není jasné, jaké nástroje použije.
  • ECB: Denní vklady bank na novém rekordu
    Jednodenní vklady komerčních bank u Evropské centrální banky (ECB) se vyšplhaly ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank