Středa 22. ledna 2025 02:19
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex

Volatilita se vrací k normálu, rizika jejího opětovného růstu však kompletně nevymizela

13.10.2015 12:41  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po několika dlouhých týdnech se situace na akciových trzích zdá se začíná opět vracet do normálu. Nikde to není vidět více, než na volatilitě, která klesla zpátky k úrovním, na které jsme byli zvyklí z minulých let a měsíců. Volatilita indexu S&P 500 (vyjádřená indexem VIX) klesla v tomto týdnu na 16 % poté, co se letos v srpnu krátce vyhoupla až nad hranici 50 %. To vše i přesto, že index S&P 500 zatím nedokázal vystoupat k úrovním z první poloviny roku a zůstává jen těsně nad hranicí 2000 dolarů.

Untitled2

S&P 500 (žlutá), VIX (bílá) a jeho 30 denní klouzavý průměr (červená) Situace se začíná normalizovat také na futures trhu, na který se konečně vrací contango. Graf níže zachycuje časovou strukturu futures kontraktů na VIX z dneška (oranžová), minulého měsíce (zelená) a ze začátku srpna (bílá), kdy byl S&P 500 ještě v naprostém klidu a na dosah svých rekordních úrovní.

Untitled1

Nejenže se současné ocenění futures na VIX blíží ocenění ze začátku srpna, ale především jsou vzdálenější kontrakty znovu dražší než kontrakty s dřívější expirací, což znamená, že trh počítá s tím, že bychom to nejhorší již měli mít za sebou. Důvody ke stabilizaci a pádu volatility jsou podle nás v zásadě dva: Konsenzus pro termín prvního zvýšení úrokových sazeb v USA se odsunul až do roku 2016, což uklidnilo velkou část trhu, protože to byly právě nízké sazby a uvolněná měnová politika, které byly v minulosti hlavní příčinou růstu akcií a nízké volatility, Čína již není takovým tématem jako v srpnu. Ekonomika sice stále zpomaluje, volatilita na čínském akciovém trhu, která prosakovala i na západní trhy, je však minulostí a tamní indexy si tak alespoň prozatím zdá se sáhly na své dno. Co tedy od VIXu čekat dál? Přestože se situace vrací k normálu, nejsme zatím přesvědčení o tom, že se na současných nízkých úrovních volatilita dlouhodobě udrží. Odliv kapitálu z emerging markets ekonomik (o kterém jsme se více rozepsali tady) totiž zůstává i nadále tématem, stejně tak jako růst úrokových sazeb v USA, který se jen o několik měsíců posunul. Centrální banky mají ale situaci i nadále pevně v rukou a nevěříme, že dovolí její výraznější eskalaci nad rámec toho, co jsme na trzích viděli v minulých měsících. Dočkáme-li se proto v budoucnu dalšího růstu volatility, bude podle nás její následné shortování stále jednou z velmi zajímavých možností, jak spekulovat na opětovnou stabilizaci.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Volatilita na trzích pravděpodobně brzy vzroste
    Americký prezident Joe Biden dnes přijede do Bruselu, aby se setkal s lídry NATO a EU na mimořádném summitu. Zdroje uvedly, že bude diskutovat o balíčku, který obsahuje nová opatření proti ruským poslancům.
  • Volatilita na trzích prudce stoupá: index VIX překračuje práh paniky
    Volatilita na světových trzích prudce vzrostla v důsledku nekontrolovaného nárůstu infikovaných Covid-19, zpoždění s očkovací kampani a nového varování předsedy Federálního rezervního systému Jerome Powella. V této souvislosti uzavřela Wall Street, která se obchoduje na rekordních maximech, svůj nejhorší obchodní den: Nasdaq skončil s poklesem o 2.61%, S&P 500 s poklesem o 2.57% a Dow Jones klesl o 2.05% .
  • VOLATILITA NA TRZÍCH PŘETRVÁVÁ
    Globální akciové trhy zažívají turbulentní období. Na konci února zažily nejhorší týden od globální finanční krize v roce 2008, když hlavní indexy spadly o více než 10 %. V minulém týdnu vykázaly známky stabilizace v reakci na avizovanou (ECB) či faktickou (Fed) podporu ze strany centrálních bank. Pondělí ovšem přineslo další výrazné cenové propady.
  • Volatilita na trzích stále zůstává, rýsují se šance v technologickém sektoru?
    Minulý týden, zkrácený o státní svátek v pátek, nám na místo konsolidace akciových trhů připravil pokračující období vysoké volatility a velkých pohybů. Co tento vývoj způsobilo?
  • Volatilita na trzích uvrhla Bitcoin do "koše rizikových měn"
    Již třetí měsíc trvající krize provázená dramatickou volatilitou na finančních trzích potvrzuje, že hodnota Bitcoinu klesá, když výkyvy na akciových trzích rostou. Podle analýzy ProfitLevel se tak ukazuje zranitelnost kryptoměn, která je v tomto ohledu obdobná s chováním měn rozvíjejících se ekonomik. Také česká koruna patří do této skupiny, u které hodnota vůči měnám rozvinutých ekonomik padá, když se trhy rozkolísají.
  • Volatilita na vzestupu. Na tahu je nyní Čína
    Stačily dva tweety amerického prezidenta, který včera Číně pohrozil navýšením cel a výsledkem je více než pětiprocentní výplach na čínské burze, dvouprocentní výprodej v případě několika evropských indexů a návrat implikované volatility na nejvyšší úrovně od letošního ledna.
  • Volatilita na zlatě výrazně klesá. Nic na to nemění ani zítřejší Fed
    Nejen na akciových trzích, ale i na zlatě se začíná volatilia přibližovat svým efektivně nejnižším možným úrovním. Jednoměsíční volatilita u opcí na zlato se aktuálně pohybuje na pouhých 11,6 % a začíná se blížit minimům na kterých zatím alespoň chvíli ohřála pokaždé od roku 2012.
  • Volatilita ropy a zemního plynu před sankcemi
    Ceny plynu a ropy v Evropě v úterý vzrostly, protože polevily obavy z kmene omikron a stouplo riziko nových sankcí vůči hlavnímu dodavateli energií.
  • 🌩 Volatilita roste↗
    Volatilita (VOLX) se v poslední době snižovala, ale včera jsme byli svědky prvního výrazného nárůstu od 2. října. Přestože se do konce seance situace uklidnila, tak dnes jsme svědky návratu růstu volatility. Důvod je zřejmý - rychlý růst počtu nákaz koronavirem v Evropě.
  • Volatilita se po srpnové odmlce vrací
    Léto nyní pro investory oficiálně skončilo. Volatilita narůstala přírodní katastrofou, geopolitickými rizikovými událostmi a dopadem ekonomických výsledků na pohyb cen. USD se většinu týdne bránil, protože investoři dál počítali s prosincovým zvýšením sazeb. Dokonce ani vyhlídky na daňovou reformu by nedokázaly zvrátit negativní sentiment kolem dolaru. Komodity posílily, protože ceny ropy stouply kvůli výkyvům způsobeným hurikánem Harvey a údajům naznačujícím zlepšení čínské ekonomiky. Tento týden je plný plánovaných událostí, včetně zasedání pěti centrálních bank, které stojí za sledování. ECB a Draghi budou ve složité situaci, mají naznačit zpřísnění, ale nepodráždit euro býky. Navzdory neuspokojivému výsledku amerických mezd se domníváme, že trh podhodnocuje touhu Fedu zvýšit sazby. Ohledně růstu USD zůstaneme opatrní.
  • Volatilita se zvyšuje, neboť trhy se obávají geopolitických nejistot
    Letní horko narůstá. Volatilita trhů se drasticky zvýšila uprostřed napětí mezi USA a Severní Koreou. Poté, co minulý týden dosáhl absolutních minim, index VIX vzrostl na úroveň, jakou jsme neviděli od loňského listopadu. Odklon od rizika posunul investory zpět ke zlatu a bezpečným aktivům. V Mexiku nejistoty týkající se úrokových sazeb Fedu vedly mexické stratégy k zachování sazeb. Přes silné červencové údaje o americké zaměstnanosti členové Fedu James Bullard a Neel Kashkari prohlásili, že tato americká instituce nespěchá s normalizací měnové politiky. V důsledku toho Banxico pravděpodobně sníží sazby před koncem roku, aby zabránila příliš silnému zhodnocení pesa.
  • Volatilita směrem k FEDu eskaluje
    Stejně jako v posledních dnech, i včera jsme viděli velmi volatilní obchodování v USA. Hlavní indexy oscilovaly ve velmi širokém pásmu (0 až -3 %). Nakonec uzavřely den v průměru s více než procentní ztrátou. Nejlépe se včera dařilo jednoznačně energetickému sektoru (Exxon Mobil +2,9 %, Occidental +8,1 %, Chevron +4,3 %, Halliburton +7 %). Rovněž finanční sektor zaznamenal drobný růst (Bank of America +2 %, Citigroup +2,3 %, JP Morgan +1,1 %).
  • Volatilita technologických akcií jako nový normál
    V posledních letech jsme byli svědky značné volatility na akciových trzích. Události, jako je pandemie COVID-19, rostoucí inflace a změny úrokových sazeb, stejně jako technologický pokrok, měly na dění na trhu významný vliv. Mnoho ukazatelů signalizuje dlouhodobý nárůst volatility. Měli bychom se tedy připravit na období vyšší volatility? V tomto článku, který jsme pro vás připravili od společnosti Wonderinterest Trading LTD, vysvětlíme, jak vlastně volatilitu měříme, a podíváme se na to, jak lze celou situaci analyzovat.
  • VOLATILITA TRHU ODRÁŽÍ "MEDVĚDÍ" TREND
    Včera na Wall Street pokračoval pád poté, co eBay a další americké společnosti poskytly neuspokojivé předpov...
  • Volatilita trhu posiluje americký dolar, EUR/USD prolomí klíčovou podporu
    EUR/USD byl minulý týden pod tlakem po zveřejnění údajů o inflaci v USA a uprostřed eskalace napětí na Blízkém východě.
  • Volatilita trhů s obilninami a zrninami pokračuje - konec pádu cen? Asi ne.
    Pokles cen na trzích s obilninami a zrninami pokračuje. Kukuřice a pšenice dosáhly úrovní mnohaletých minim, pohled do historie nicméně napovídá, že výprodejům stále nemusí být konec. Ve vleku propadů cen na uvedených dvou trzích a v souvislosti s pozitivnějším výhledem vývoje počasí, než tomu bylo před pár týdny, padají taktéž ceny sóji, kde v současné době neexistují náznaky, že by se situace měla obracet. Naopak při pohledu na graf je evidentní, že tomu není dlouho (začátek letošního roku), kdy se ceny sóji pohybovaly na úrovních o 150 centů na bušl níže, než je tomu nyní. Aktuality níže napovídají, jak by to mohlo být s cenami zrnin a obilovin v krátkodobém výhledu.
  • Volatilita USD v důsledku nejistoty ohledně měnové politiky
    Od jmenování Jeromea Powella předsedou Fedu uplynulo několik dní. Během tohoto období byla americká měna poměrně volatilní. Podařilo se jí však zůstat na stejných úrovních. Jaká je však budoucnost americké měny?
  • Volatilita USD zaručena. Centrální banky zasedají.
    USA padají z fiskálního útesu. Dohoda dosažená na přelomu roku 2012 nebyla obnovena, resp. odložení škrtů v roz...
  • Volatilita z konce týdne rozvířila trhy
    Globální trhy byly rozvířeny koncem týdne poté, co Mario Draghi ještě více uvolnil měnovou politiku ECB. Německý index...
  • Volatilita zůstává i nadále vysokou na akciových a měnových trzích.
    V pátek, obchodní seance byla založená na nadějí, že páteční jednání o amerických rozpočtových problémech by bylo úspě...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding