Čtvrtek 21. listopadu 2024 16:50
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Volatilita na trzích uvrhla Bitcoin do "koše rizikových měn"

30.04.2020 15:40  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Již třetí měsíc trvající krize provázená dramatickou volatilitou na finančních trzích potvrzuje, že hodnota Bitcoinu klesá, když výkyvy na akciových trzích rostou. Podle analýzy ProfitLevel se tak ukazuje zranitelnost kryptoměn, která je v tomto ohledu obdobná s chováním měn rozvíjejících se ekonomik. Také česká koruna patří do této skupiny, u které hodnota vůči měnám rozvinutých ekonomik padá, když se trhy rozkolísají.

Na druhou stranu skupině, která zastává názor, že Bitcoin zaujme právoplatné místo uchovatele hodnoty namísto fiat měny, nahrává aktuální téměř bezedná podpora finančního systému ze strany vlád a centrálních bank.

Pouze USA schválila stimulační balíček ve výši více než 2 bilionů, což je největší ekonomický stimul v historii USA, a to nemusí být konec. Cílem tohoto "kvantitativního uvolnění" je krátkodobé financování obchodních aktivit v naději, že se dosáhne celkový ekonomický stimul. Politika kapitálových injekcí přinese výhody v krátkém časovém horizontu, ale z dlouhodobého hlediska dříve či později inflaci, se kterou při současném zadlužení jednotlivých zemí bude těžké bojovat.



Zdroj: Tradingview.com

Na grafu můžeme vidět vývoj ceny Bitcoinu ve srovnání s indexem VIX, zachycujícím volatilitu na americkém kapitálovém trhu. Z grafu můžeme usuzovat, že Bitcoin u investorů je stále rizikovou investicí na základě tohoto, že rostoucí volatilita na trzích vyvolává pokles ceny Bitcoinu.

Bitcoin by u investorů, a i bez toho, co by technologie mohla přinést společnosti, mohl najít strategickou investici v diverzifikovaném portfoliu jako zajištění proti inflaci. Příznivci Bitcoinu věří, že se stabilizuje jako měna. Ekosystém digitálních měn bude podle nich pravděpodobně mírně absorbovat nárůst globální nabídky peněz, čímž se zvýší jeho tržní strop a sníží volatilita. Tuto teorii podporuje fakt, že kryptoměna má stabilní nabídku a deflační politika měny se zatím drží.

Kromě toho existuje vysoká pravděpodobnost, že zlato se v nadcházejících 12 až 18 měsících zvýší na vyšší úroveň v důsledku zvýšené politické nejistoty a rostoucích inflačních tlaků. Při pohledu na Bitcoin jako na pákový efekt se zlatem by skutečná hodnota mohla být ve skutečnosti výrazně vyšší.

Bitcoin by podle konzervativních předpokladů ve střednědobém až dlouhodobém horizontu mohl ukrást 3 až 5 procent podílu na trhu se zlatem. S přibližně 190 000 tun vytěženého zlata představuje celkový tržní strop zlata v hodnotě přibližně 10,5 bilionu USD (za spotovou cenu 1 730 dolarů za unci). Při celkovém počtu vytěžených Bitcoin (18,3 milionu) by tedy 3 až 5 procent z celkového limitu na trhu se zlatem stanovilo cenu Bitcoinu v rozmezí 17 240 až 28 740 dolarů. To nemusí zapůsobit na mnoho investorů, protože Bitcoin se koncem prosince 2017 obchodoval na úrovni 20 000 dolarů, ale je 2,5 až 4krát vyšší než aktuální cena. Při pohledu ze střednědobého až dlouhodobého hlediska je to velmi hodnotná investice, pokud jsou jednotlivci připraveni na vysokou nestálost ceny ve formě volatility.

Na konec je nutné zmínit globální rostoucí trend uživatelů a účtů v sítích blockchain. V současnosti existuje téměř 50 milionů účtů blockchainu (peněženek). Je to nárůst o 15 milionů z počtu před rokem a přibližně nárůst 26 milionů ve srovnání s počtem před dvěma lety. V procentuálním vyjádření je to nárůst o 45 % v letech 2018-2019 a přibližně 40 % v letech 2019-2020. Navíc se zdá, že meziroční růst uživatelů / účtů o 30 až 40 % bude pravděpodobně pokračovat, a za 2-3 roky bychom mohli vidět 100 - 200 milionů peněženek na blockchain.

Je však nutné poznamenat, že Bitcoin, který není podložen žádnou materiální hodnotou, by se mohl časem zhroutit až na nulu, když by uživatelé ztratili důvěru v měnu. Kromě toho může přijít z okruhu kryptoměn silnější konkurence, ke které investoři přesedlají, anebo může Bitcoin vážně poškodit silná politická regulace.

Lukáš Baloga, hlavní analytik ProfitLevel

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Volatilita na koruně začíná růst. Trhy ale s velkými pohyby zatím moc nepočítají
    S příchodem dubna české koruně skončila doba hájení a počínaje tímto týdnem platí, že může ČNB ukončit svůj kurzový zá...
  • Volatilita na libře pomalu klesá. Pohyby na GBPUSD jsou ale i stále vysoce nadprůměrné
    A ještě jeden malý update k brexitu, resp. jeho dopadu na libru. Přestože se na většině trhů vracíme k normálu, na lib...
  • Volatilita na pozadí posilujícího dolaru rozvířila ropné a akciové trhy
    Volatilita rozvířila spotové ceny ropy a výkonnost světových akciových trhů, zatímco americký dolar zůstal během nočního obchodu silný.
  • Volatilita na trzích dál klesá, těží z toho akcie a komoditní měny
    Evropské akciové indexy dnes navázaly na včerejší americkou seanci. Té výrazně pomohl komentář Janet Yellenové, která ...
  • Volatilita na trzích klesá a nízká pravděpodobně prozatím zůstane. Short-VIX strategii pomohly především centrální banky
    Máme za sebou další týden a další pád voaltility. Námi preferovaná short-VIX strategie v tomto týdnu rozhodně nesla ov...
  • Volatilita na trzích pokračuje, S&P pod 1900
    Trhy v minulém týdnu žily skandálem okolo falšování emisí až u 11 milionů vozů Volkswagen. Akcie Volkswagen (VOW) reag...
  • Volatilita na trzích pravděpodobně brzy vzroste
    Americký prezident Joe Biden dnes přijede do Bruselu, aby se setkal s lídry NATO a EU na mimořádném summitu. Zdroje uvedly, že bude diskutovat o balíčku, který obsahuje nová opatření proti ruským poslancům.
  • Volatilita na trzích prudce stoupá: index VIX překračuje práh paniky
    Volatilita na světových trzích prudce vzrostla v důsledku nekontrolovaného nárůstu infikovaných Covid-19, zpoždění s očkovací kampani a nového varování předsedy Federálního rezervního systému Jerome Powella. V této souvislosti uzavřela Wall Street, která se obchoduje na rekordních maximech, svůj nejhorší obchodní den: Nasdaq skončil s poklesem o 2.61%, S&P 500 s poklesem o 2.57% a Dow Jones klesl o 2.05% .
  • VOLATILITA NA TRZÍCH PŘETRVÁVÁ
    Globální akciové trhy zažívají turbulentní období. Na konci února zažily nejhorší týden od globální finanční krize v roce 2008, když hlavní indexy spadly o více než 10 %. V minulém týdnu vykázaly známky stabilizace v reakci na avizovanou (ECB) či faktickou (Fed) podporu ze strany centrálních bank. Pondělí ovšem přineslo další výrazné cenové propady.
  • Volatilita na trzích stále zůstává, rýsují se šance v technologickém sektoru?
    Minulý týden, zkrácený o státní svátek v pátek, nám na místo konsolidace akciových trhů připravil pokračující období vysoké volatility a velkých pohybů. Co tento vývoj způsobilo?
  • Volatilita na vzestupu. Na tahu je nyní Čína
    Stačily dva tweety amerického prezidenta, který včera Číně pohrozil navýšením cel a výsledkem je více než pětiprocentní výplach na čínské burze, dvouprocentní výprodej v případě několika evropských indexů a návrat implikované volatility na nejvyšší úrovně od letošního ledna.
  • Volatilita na zlatě výrazně klesá. Nic na to nemění ani zítřejší Fed
    Nejen na akciových trzích, ale i na zlatě se začíná volatilia přibližovat svým efektivně nejnižším možným úrovním. Jednoměsíční volatilita u opcí na zlato se aktuálně pohybuje na pouhých 11,6 % a začíná se blížit minimům na kterých zatím alespoň chvíli ohřála pokaždé od roku 2012.
  • Volatilita ropy a zemního plynu před sankcemi
    Ceny plynu a ropy v Evropě v úterý vzrostly, protože polevily obavy z kmene omikron a stouplo riziko nových sankcí vůči hlavnímu dodavateli energií.
  • 🌩 Volatilita roste↗
    Volatilita (VOLX) se v poslední době snižovala, ale včera jsme byli svědky prvního výrazného nárůstu od 2. října. Přestože se do konce seance situace uklidnila, tak dnes jsme svědky návratu růstu volatility. Důvod je zřejmý - rychlý růst počtu nákaz koronavirem v Evropě.
  • Volatilita se po srpnové odmlce vrací
    Léto nyní pro investory oficiálně skončilo. Volatilita narůstala přírodní katastrofou, geopolitickými rizikovými událostmi a dopadem ekonomických výsledků na pohyb cen. USD se většinu týdne bránil, protože investoři dál počítali s prosincovým zvýšením sazeb. Dokonce ani vyhlídky na daňovou reformu by nedokázaly zvrátit negativní sentiment kolem dolaru. Komodity posílily, protože ceny ropy stouply kvůli výkyvům způsobeným hurikánem Harvey a údajům naznačujícím zlepšení čínské ekonomiky. Tento týden je plný plánovaných událostí, včetně zasedání pěti centrálních bank, které stojí za sledování. ECB a Draghi budou ve složité situaci, mají naznačit zpřísnění, ale nepodráždit euro býky. Navzdory neuspokojivému výsledku amerických mezd se domníváme, že trh podhodnocuje touhu Fedu zvýšit sazby. Ohledně růstu USD zůstaneme opatrní.
  • Volatilita se vrací k normálu, rizika jejího opětovného růstu však kompletně nevymizela
    Po několika dlouhých týdnech se situace na akciových trzích zdá se začíná opět vracet do normálu. Nikde to není vidět ...
  • Volatilita se zvyšuje, neboť trhy se obávají geopolitických nejistot
    Letní horko narůstá. Volatilita trhů se drasticky zvýšila uprostřed napětí mezi USA a Severní Koreou. Poté, co minulý týden dosáhl absolutních minim, index VIX vzrostl na úroveň, jakou jsme neviděli od loňského listopadu. Odklon od rizika posunul investory zpět ke zlatu a bezpečným aktivům. V Mexiku nejistoty týkající se úrokových sazeb Fedu vedly mexické stratégy k zachování sazeb. Přes silné červencové údaje o americké zaměstnanosti členové Fedu James Bullard a Neel Kashkari prohlásili, že tato americká instituce nespěchá s normalizací měnové politiky. V důsledku toho Banxico pravděpodobně sníží sazby před koncem roku, aby zabránila příliš silnému zhodnocení pesa.
  • Volatilita směrem k FEDu eskaluje
    Stejně jako v posledních dnech, i včera jsme viděli velmi volatilní obchodování v USA. Hlavní indexy oscilovaly ve velmi širokém pásmu (0 až -3 %). Nakonec uzavřely den v průměru s více než procentní ztrátou. Nejlépe se včera dařilo jednoznačně energetickému sektoru (Exxon Mobil +2,9 %, Occidental +8,1 %, Chevron +4,3 %, Halliburton +7 %). Rovněž finanční sektor zaznamenal drobný růst (Bank of America +2 %, Citigroup +2,3 %, JP Morgan +1,1 %).
  • Volatilita technologických akcií jako nový normál
    V posledních letech jsme byli svědky značné volatility na akciových trzích. Události, jako je pandemie COVID-19, rostoucí inflace a změny úrokových sazeb, stejně jako technologický pokrok, měly na dění na trhu významný vliv. Mnoho ukazatelů signalizuje dlouhodobý nárůst volatility. Měli bychom se tedy připravit na období vyšší volatility? V tomto článku, který jsme pro vás připravili od společnosti Wonderinterest Trading LTD, vysvětlíme, jak vlastně volatilitu měříme, a podíváme se na to, jak lze celou situaci analyzovat.
  • VOLATILITA TRHU ODRÁŽÍ "MEDVĚDÍ" TREND
    Včera na Wall Street pokračoval pád poté, co eBay a další americké společnosti poskytly neuspokojivé předpov...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank