Pondělí 04. listopadu 2024 19:52
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
CapXmaster
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Partner

[Idea Generator] Korelácie, Fed a dolár

25.09.2015 15:28  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Jednou z hlavných úloh každého obchodníka na finančných trhoch je získavať informácie, ktoré neskôr pomáhajú pri generovaní nových obchodných stratégií. K tejto úlohe sa chceme pridať aj my novým týždenníkom [Idea Generator]. Mať prehľad o veľkom obraze je totiž veľmi dôležité.

 Volkswagen a Dieselgate

Akcie nemeckej automobilky Volkswagen majú za sebou veľmi zlý týždeň. Poklesli o približne 25% po informáciách, že americké úrady môžu udeliť firme pokutu až v objeme 18 mld. USD, nakoľko softvérom dokázala oklamať emisné testy a v realite bolo znečistenie ovzdušia oveľa väčšie. Pohyb akcií VW dokumentuje priložený graf.

Zdroj: Fortune

 Budúcnosť energetiky: skladovanie skleníkových plynov

Snaha o spomalenie globálneho otepľovania vyžaduje, aby sa tiež zastavil rast emisií skleníkových plynov a neskôr dokonca obmedzil. To ale znamená podľa analytikov Citigroup dve veci. Buď tretina svetových zásob ropy nebude nikdy spálená, rovnako ako aj polovica známych zásob zemného plynu a 80% zásob uhlia. Situáciu by mohlo zmeniť to, ak by sa našiel spôsob skladovania oxidov uhlíka. V Kanade spoločnosť Sask Power napojila systém zachytávania uhlíka na svoju elektráreň a znížili emisie CO2 o 90% pri nákladoch 18% produkovanej energie. Túto technológiu plánuje teraz použiť UK na svojich dvoch nových elektrárňach. Získané CO2 sa bude transportovať v potrubí a uloží sa do Severného mora. UK má kvôli ťažbe ropy dobrú možnosť na dlhodobé ukladanie uhlíka. Uhlie by tak mohlo dostať nov život vďaka metóde CCS.

Zdroj: Telegraph

 Cena ropy: indikátor recesie

Prudké pohyby cien ropy zvykli upozorňovať na recesiu. Keď cena ropy prudko vzrástla, dali sa očakávať problémy v globálnej ekonomike. Každej globálnej recesii za posledných 50 rokov predchádzal prudký rast cien ropy. Pri poklese cien ropy ale tomu tak nie je, píše ekonóm Anatole Kaletsky. „Klesajúca cena ropy nikdy nedokázala správne predvídať pokles ekonomiky. Vo všetkých posledných prípadoch, keď cena ropy poklesla na polovicu svojej hodnoty, nasledoval rýchlejší ekonomický rast. Išlo o obdobia 1982-83, 1985-86, 1992-93, 1997-98 a 2001-02.

Zdroj: Project Syndicate

 Nižšia cena ropy spôsobuje obrovskú redistribúciu kapitálu

Kaletsky tiež vo svojom článku píše, že pri ročnej svetovej spotrebe ropy na úrovni 34 mld. barelov ropy predstavuje pokles cien ropy o 10 USD za barel transfer v objeme 340 mld. USD ročne. A keďže cena ropy prepadla o 60 USD voči augustu minulého roka, ušetria platci za ropu dve miliardy dolárov ročne. To je pre globálnu ekonomiku väčší stimul než obrovské stimuly Číny a US z roku 2009 spolu.

Zdroj: Project Syndicate

 Korelácie na akciovom trhu rastú

Spolu s tým, ako globálne akciové trhy začali v auguste klesať, začala rásť aj korelácia medzi jednotlivými akciami. Takýto nárast korelácie znamenajú, že akcie sa hýbu ako jedno aktívum vplyvom makroekonomických faktorov a nie ako rôzne akcie ovplyvnené rôznymi korporátnymi správami. K polovici septembra bola korelácia medzi akciami v indexe SP500 na úrovni 56%.

Zdroj: The Reformed Broker

 BlackRock: Na recesiu to nevyzerá

Prudký pokles cien akcií, nárast volatility a obavy o ekonomiku spôsobili, že slovo recesia sa opäť skloňuje v médiách ako aj v analytických reportoch veľkých bánk. Spoločnosť BlackRock ale poskytla zaujímavý pohľad na terajšiu situáciu v porovnaní s minulosťou: „Aj keď akcie dosiahli svoj vrchol v roku 2007, nezačali klesať až do nasledujúcej jari. Ale vtedy, podľa dát Bloomberg, už veľa indikátorov upozorňovalo na problémy. Napríklad, v máji 2008 už predstihové ekonomické indikátory klesali dva roky po sebe, nové objednávky klesali šesť mesiacov a nezamestnanosť rástla 18 mesiacov... Teraz je situácia iná. Predstihové indikátory rastú tempom 4% ročne, nové objednávky rastú a tvorba pracovných miest ostáva silná.“

Zdroj: Advisory Perspecitives

 Utesňovanie menovej politiky Fedom znamená nižší rast akcií

Od roku 1946 Fed utesňoval menovú politiku podľa spoločnosti Ned Davies Research až 12 krát. Akciový index SP500 bol vyššie v ôsmych prípadoch a zaznamenal priemerný rast počas nasledujúcich mesiacov o 2,5%. To znamená, že ročná výkonnosť akcií bola pod dlhodobým priemerom.

Zdroj: Bloomberg

 Glencore sklamaním

Spoločnosť Glencore v roku 2011 vstúpila na burzu pri veľkých fanfárach, nakoľko vtedy dosahovali ceny komodít vysoké úrovne. Od vtedy ale ceny komodít len klesajú. A tak klesajú aj akcie spoločnosti Glencore. Od IPO prepadli o 77% a stratili 30% svojej hodnoty

Zdroj: Bloomberg

 Rating Japonska znížený

Minulý týždeň ratingová agentúra Standard and Poors znížila rating Japonska. Ak sa ale pozrieme na vývoj japonského dlhu, nevidíme žiadne horibilné nárasty dlhu. To znamená, že downgrade prichádza tak ako zvyčajne „po funuse“.

S&P: #Japan govts strategy to revive econ growth & end deflation appears unlikely to reverse fiscal deterioration. pic.twitter.com/G6qAlggfoD

— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) 16. Září 2015

 Ráno: najhorší čas na obchodovanie akcií

Jednou z legiend na akciovom trhu je, že hlúpi obchodujú na začiatku seansy a šikovný na jej konci. Realita ale ukazuje, že na tejto legende je veľa pravdy. V prvú hodinu sa totiž realizujú všetky čakajúce objednávky zadané malými hráčmi po zverejnení nejakých korporátnych správ alebo po znížení ratingov. Vtedy narastá spred medzi nákupnou a predajnou cenou a 0,84%. Ku koncu obchodovania ale tento spred poklesne na 0,08% 15-minút pred koncom seansy a až na 0,03% v posledných minútach. To znamená, že najlepšie podmienky na obchodovanie nie sú na začiatku, ale na konci seansy.

Zdroj: WSJ

 Gundlach: Fed vs dolár

Veľmi dobrý názor na to, prečo Fed nemôže zvýšiť sadzby, ponúkol dlhopisový kráľ Jeffrey Gundlach: „Sme vo vtipnej zacyklenej situácii. Fed vie, že silný dolár je pre ekonomiku problém a vie to aj trh, ktorý znižuje pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb. Dolár potom poklesne, pretože trh očakáva, že by Fed mohol spomenúť silný dolár ako problém. Vtedy dolár zase poklesne, pretože Fed nebude zvyšovať sadzby. Keď ale je dolár slabý, zas môže Fed zvyšovať sadzby. A to isté môže ísť dokola veľmi dlho.“

Zdroj: The Reformed Broker

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • IBM roste díky prognóze silných prodejů
    Akcie IBM (IBM.US) ve čtvrtek vzrostly o více než 4 % poté, co tato kultovní technologická společnost zveřejnila optimistické čtvrtletní výsledky a zvýšila svůj celoroční finanční výhled navzdory rostoucímu protivětru v podobě posilování amerického dolaru.
  • IBM se propadá o téměř 5 % navzdory dobrým čtvrtletním výsledkům
    Akcie IBM (IBM.US) ve čtvrtek klesly o přibližně 5,0 %, přestože tato kultovní technologická společnost zveřejnila optimistické čtvrtletní údaje a plánuje propustit 3 900 zaměstnanců, což odpovídá 1,5 % pracovní síly, někteří analytici však očekávali vyšší číslo.
  • IBM Upgrade
    Analytici společnosti RBC uvedli: “Návrat k stabilitě „hrubých marží“ ve spojení s růstem příjmů v roce 2018 by měl podpořit růst ceny akcií IBM v roce 2018, který by překonal výkonnost minulého roku, zejména vzhledem k poklesu ocenění”.
  • IBM vykazuje silné zisky ve čtvrtém čtvrtletí a získává téměř 13 %
    International Business Machines (IBM) vykázala ve čtvrtém čtvrtletí silné zisky a překonala očekávání analytiků v horní i dolní linii. Společnost také vydala býčí výhled na rok 2024 se silnými pokyny pro volný peněžní tok a růst tržeb. Akcie IBM po včerejší zprávě vzrostly o téměř 13 %.
  • IBM vykazuje smíšené tržní výsledky i přes pozitivní výdělky
    Během včerejšího obchodního dne oznámil technologický gigant International Business Machines, lépe známý jako IBM, své příjmy za čtvrté čtvrtletí roku 2020. A přes jejich příjmy převyšující prognózy analytiků byly příjmy pod očekáváním.
  • IBM zverejnila nižšie tržby, cloudový segment zostáva silný
    Spoločnosť IBM včera zverejnila hospodárske výsledky za Q3 2020 po ukončení obchodovania na Wall Street. Spoločnosť vykázala výsledky, ktoré boli v súlade s očakávaniami, ktoré spoločnosť zverejnila začiatkom tohto roka. Správa potvrdila tretí štvrťrok po sebe nižších tržieb, ale podrobnosti správy vyzerajú sľubne.
  • IBM – Zlomení podpory
    Akcie IBM překonaly průběh středečního zasedání, které bylo důležitou podporou z 11. května ($ 149,79 – $ 150). Výsledkem je, že mají obchodníci otevřenou cestu k otestování hladiny $ 142,5. Ta je výsledkem otvoru ze dne 27. června. Nejbližší rezistence je maximem ze středečního obchodování. V případě jeho průlomu je možné očekávat zvýšení minimální hladiny z 11. července (152,05 $). V současné době má strana nabídky výhodu, protože v příštích několika dnech je pravděpodobné, že bude docházet i nadále ke klesajícímu pohybu (s možnými místními úpravami).
  • IDC: Apple sesadil Samsung z pozice největšího prodejce chytrých telefonů
    Americká společnost Apple se loni poprvé stala největším světovým dodavatelem chytrých telefonů. Sesadila jihokorejský Samsung, který si pozici jedničky držel od roku 2011, kdy na první příčce vystřídal finskou Nokii. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnila výzkumná společnost IDC. Celkový odbyt chytrých telefonů však loni klesl o 3,2 procenta na 1,17 miliardy kusů. To je nejnižší celoroční údaj za deset let.
  • [Idea Generator] Devalvácie, hotovosť a stimuly
    O zmene globálnej rezervnej meny z libry na americký dolár z úvodu minulého storočia sa často hovorí ako o pomerne tektonickom pohybe. Ako ale ukazuje report ekonóma Eichengreena, tento posun nebol rýchly, ale skôr išlo o dlhodobý proces. Kým do konca Prvej svetovej vojny mala libra svoj status rezervnej meny neohorozený (definovaný ako podiel emitovaného zahraničného štátneho dlhu všetkých krajín v librách), po vojne začal podiel libry klesať. Takmer dvadsať rokov ale koexistovali v podstate dve rezervné meny: libra a dolár. A to aj napriek tomu, že Amerika prekonala čo do ekonomickej sily UK už okolo roku 1880. Táto história nám ukazuje, že ak sa objaví nový hráč na poli rezervných mien, konkrétne čínsky juan, nemusí to okamžite znamenať koniec medzinárodnej úlohy dolára.
  • [Idea Generator] Efektívne trhy, PE krajín a grafy
    Ak by sme zostavili rebríček „superekonómov“, určite by v ňom nechýbal Richard Thaler, ktorý patrí medzi najväčších odborníkov na behaviorálnu ekonómiu. Nedávno pre minneapoliský Fed poskytol zaujímavé interview, ktoré odporúčam prečítať si celé. Najzaujímavejšia časť bola o akciách.
  • Ideální podmínky pro růst zlata
    V současné době existují komponenty, které vytvořily ideální podmínky pro růst zlata - spirální inflace a geopolitické obavy. První složkou byla data o inflaci, která ukázala, že index spotřebitelských cen v lednu vzrostl na 7,5 %. Druhou bylo geopolitické napětí, které dále eskaluje.
  • I díky dnes schválené mimořádné dani už Fialova vláda nemusí zvyšovat běžné daně. Veřejné finance se i tak stabilizují, alespoň střednědobě – díky inflaci
    I díky dnes Sněmovnou schválené dani z mimořádných zisků může nyní Fialova vláda předpokládat, že se naplní již schválený rámec státního rozpočtu. Ten pro rok 2023 počítá se schodkem maximálně 295 miliard korun. Přestože se jedná o extrémně vysoké číslo, před rokem 2020 vlastně nemyslitelné, Fialův kabinet může s tímto deficitem a podobnými v dalších letech stabilizovat veřejné finance ještě během svého funkčního období, tj. do roku 2025. Aniž by přitom opravdu razantně škrtal nebo navyšoval běžné daně (tedy jiné než ty mimořádné).
  • I drobní investoři jsou lidé
    CHOVÁNÍ: Investoři jsou často považováni za plně racionální, a trhy za efektivně oceněné. Ve skutečnosti realita na trhu a vzestup behaviorální ekonomie vypovídá o tom, že je to složitější. Náš nejnovější průzkum Retail Investor Beat mezi 10 000 drobnými investory ve 13 zemích od USA po Austrálii ukazuje, že jsme všichni lidé, a osobní zkušenosti a emoce hrají velkou roli při investování. Mnoho retailových investorů také považuje sentiment mezi investory a technickou analýzu za důležitější faktory než zisky, ocenění a makroekonomické fundamenty. Průzkum také ukazuje, že investoři kompenzují tyto behaviorální vlivy tím, že investují dlouhodobě a pravidelně spoří.
  • I „druhá várka“ evropských bank pozitivně překvapila, Credit Suisse přesto padá
    Poté, co na konci měsíce října ohlásily slušné zisky evropské banky jako Barclays, BNP Paribas a Deutsche Bank, přidává se k nim na počátku listopadu 2016 další trojice evropských peněžních domů: nizozemská ING, která ve třetím čtvrtletí roku 2016 zvýšila čistý zisk o 22 procent, když ohlásila, že činí 1,3 miliardy eur oproti hodnotě 1,09 miliardy eur ve shodném období minulý rok. Société Générale nejvíce těžila z obchodování s dluhopisy a Credit Suisse, která dokázala zvýšit zisk před zdaněním o 13 procent na 336 miliónů dolarů.
  • Idylka pro ruský rubl možná skončí - ozývá se Krym a ropě se příliš nedaří
    Nebýt nešťastného začátku roku, který odnesly téměř všechny emerging markets, zažívá ruský rubl letos až nečekaně klidné období. Idylka však nemusí trvat věčně. Na vině mohou být jak ceny ropy, tak opět politika s odstínem ukrajinsko-ruského konfliktu.
  • IEA: Do poloviny století je třeba zdvojnásobit výrobu energie z jádra
    Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.
  • IEA: Emise CO2 z energetiky loni vzrostly na nový rekord
    Globální emise oxidu uhličitého související s energetikou loni stouply o šest procent na rekordních 36,3 miliardy tun, protože ekonomiky se zotavily z pandemie nemoci covid-19 a stoupla spotřeba uhlí. Uvedla to ve své dnešní zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
  • IEA: Emise oxidu uhličitého související s energií loni stouply na nový rekord
    Celosvětové emise oxidu uhličitého (CO2) související s energetikou loni stouply na nový rekord. Částečně k tomu přispělo zvýšené využívání fosilních paliv v zemích, kde sucho omezilo výrobu elektřiny ve vodních elektrárnách. Celkově emise z energetiky stouply o 410 milionů tun, tedy 1,1 procenta, na 37,4 miliardy tun. Tempo růstu však zpomalilo z 1,3 procenta v předchozím roce. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
  • IEA: Emise oxidu uhličitého související s energií loni stouply na rekord
    Globální emise oxidu uhličitého související s energetikou se v loňském roce zvýšily o 0,9 procenta na rekordních 36,8 miliardy tun. A to i přesto, že více čistých technologií, jako jsou elektromobily nebo produkce elektřiny ze slunce, pomohlo omezit dopady zvýšené spotřeby uhlí a ropy. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
  • IEA: Evropa musí jednat, aby se vyhnula nedostatku plynu
    Evropa musí jednat, aby se v příštím roce vyhnula nedostatku zemního plynu, až přijde o dodávky z Ruska a kdy se předpokládá, že se zvýší poptávka po plynu z Číny. Ve své dnešní zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle ní by Evropa mohla čelit v letním období výpadku dodávek až 30 miliard metrů krychlových zemního plynu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster