Úterý 07. ledna 2025 00:33
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
eightcap trade smarter

[Idea Generator] Devalvácie, hotovosť a stimuly

09.10.2015 15:18  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

 Rezervná mena nemusí byť jediná

O zmene globálnej rezervnej meny z libry na americký dolár z úvodu minulého storočia sa často hovorí ako o pomerne tektonickom pohybe. Ako ale ukazuje report ekonóma Eichengreena, tento posun nebol rýchly, ale skôr išlo o dlhodobý proces. Kým do konca Prvej svetovej vojny mala libra svoj status rezervnej meny neohorozený (definovaný ako podiel emitovaného zahraničného štátneho dlhu všetkých krajín v librách), po vojne začal podiel libry klesať. Takmer dvadsať rokov ale koexistovali v podstate dve rezervné meny: libra a dolár. A to aj napriek tomu, že Amerika prekonala čo do ekonomickej sily UK už okolo roku 1880. Táto história nám ukazuje, že ak sa objaví nový hráč na poli rezervných mien, konkrétne čínsky juan, nemusí to okamžite znamenať koniec medzinárodnej úlohy dolára.

Zdroj: The Economist

 Nová kríza bude vyžadovať nové riešenia

Ekonóm banky Citigroup Steven Englander si myslí, že nová finančná kríza, ktorá žiaľ musí prísť, bude vyžadovať nové inovatívne riešenia. Englander si myslí, že to bude spojenie fiškálnej a menovej politiky. Centrálne banky budú volať po podpore stimulov tak, že oznámia expanziu svojej bilancie s tým, že táto expanzia sa zastaví len v stave núdze. Centrálnej banke tak ostane nezávislá menová politika a vláde možnosť na míňanie podľa vlastného uváženia. Ekonóm navrhuje „Englanderove pravidlo“: „Ak bude inflácia pod úrovňou 1,5%, budeme neobmedzene nakupovať vládne dlhopisy. V pásme inflácie 1,5-3% budeme mať stabilnú bilanciu a pri inflácii nad úrovňou 3% budeme infláciu znižovať.“ Išlo by v podstate o fiškálne stimuly financované centrálnou bankou.

Zdroj: Bloomberg

 Haldane: Zrušme hotovosť

Pri extrémnych názoroch na menovú politiku ešte ostaneme. Hlavný ekonóm Bank of England si myslím, že aktuálnu malátnosť ekonomiky je možné riešiť cez záporné úrokové sadzby a cez obmedzenú dobu platnosti peňazí. Peniaze buď budú minuté, alebo budú po určitom čase neplatné. Najradikálnejšou myšlienkou je kompletné zrušenie hotovosti. Výhodou by bolo obmedzenie šedej a čiernej ekonomiky.

Zdroj: Bank of England

 Hotovosť: Sever proti juhu

Aj keď sa medzi ekonómami hovorí o tom, že hotovosť by mohla byť zrušená kvôli tomu, že ju nahrádzajú bezkontaktné platobné karty, jej použitie nebýva často v súlade so zákonom ako aj môže byť prekážkou pri zápornej depozitnej sadzbe, nie všade vidíme rovnaký trend. Severské krajiny Európy sa stávajú priebojníkmi v poklese používania hotovosti. No v eurozóne, UK, US a hlavne v Severnej Kórei rastie objem emitovanej hotovosti. Pri deflácii ako aj pri nulových úrokových sadzbách je totiž hotovosť aktívom, ktoré je dokonca pre držiteľa výnosné. Možno práve preto tvorí 100-dolárová „bendžeminovka“ až 80% hodnoty všetkej emitovanej hotovosti. Hotovosť je totiž tiež, a hlavne teraz, uchovávateľom hodnoty.

Zdroj: The Economist

 Ekonómovia Bank of England: QE efekt nemalo

Analytici britskej centrálnej banky Bank of England sa rozhodli ešte v júli zistiť, či mala expanzívna menová politika v podobe kvantitatívneho uvoľňovania význam v podobe zvýšenia objemu úverov. Ich záver: „Nenašli sme žiaden dôkaz, že by QE zvýšilo úvery britských bánk (voči iným subjektom) cez kanál bankového sektora.“

Zdroj: Bank Underground

 HSBC: Celý svet nedokáže devalvovať, VHK je zlý príklad

Keď v roku 2008 začali centrálne banky s agresívnymi monetárnymi stimulmi, začali sa výrazne hýbať aj menové kurzy. Jednou zo skrytých snáh centrálnych bánk bolo tiež cez slabú menu podporiť export. Výsledkom je, že meny krajín predstavujúcich tri pätiny svetového HDP oslabili voči menám krajín predstavujúcich dve pätiny svetového HDP.

Otázkou je, prečo tieto devalvácie nedokázali pomôcť globálnej ekonomike. Odpoveď ponúka analytik banky HSBC Stephen King: „Celkový agregátny efekt poklesu hodnoty mien nedokázal zredukovať riziko deflácie na globálnej úrovni. Do svetovej ekonomiky tiež pridal dávku neistoty, ktorá limitovala veľkosť multiplikátora zahraničného obchodu, ktorý je asociovaný s povojnovými obnovami. Koniec koncov, svet ako celok nemôže devalvovať.“

Prečo ale dokázali devalvácie v 30-tych rokoch minulého storočia pomôcť? King tvrdí, že nešlo o devalvácie, ale o zmeny monetárneho režimu: „V 30-tych rokoch, poklesy mien neboli len obyčajné devalvácie. Predstavovali seizmické zmeny v režimoch menových politík. Zlatý štandard bol zrušený. Kotva, ktorá udržiavala infláciu nízku, sa zrazu stratila. Inflačné očakávania boli destabilizované. Menové politiky neboli len politiky „ožobrač suseda svojho.“ Boli zamerané na zvýšenie inflačných očakávaní a pokles reálnych úrokových sadzieb. Bremeno dlžníkov pokleslo, počet bankrotov poklesol, úvery začali rásť a ekonomika sa obnovila.“

Na margo terajšej situácie píše: „V čase, keď absentuje možnosť monetárnej revolúcie, výrazné pohyby mien len redistribuujú chorobu deflácie a nevytvárajú decentný ekonomický rast; a to hlavne v čase, kedy sú nominálne úrokové sadzby na nule.“ King si preto myslí, že priestor by mala dostať fiškálna politika.

Zdroj: The Economist ; FT Alphaville

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • IBM nepříjemně překvapilo
    IBM se řadí mezi technologické špičky v oblasti výroby počítačového softwaru, cloudových systémů, kognitivního softwaru, ale i další výrobní portfolio a oblast služeb společnosti IBM jsou mnohem, mnohem rozsáhlejší.
  • IBM pozastavuje činnost v Rusku, přispěje českému Člověku v tísni
    Americká společnost IBM pozastavila veškerou obchodní činnost v Rusku, informovala agentura TASS s odvoláním na prohlášení firmy. Společnost tak učinila kvůli vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, uvedl šéf IBM Arvind Krishna, podle kterého firma přispěje částkou 250.000 dolarů (asi 5,9 milionu korun) dvěma organizacím pomáhajícím obětem konfliktu - jedním z příjemců uvedené sumy bude i česká organizace Člověk v tísni. Stejnou částku obdrží i Polská humanitární akce (PAH).
  • IBM roste díky prognóze silných prodejů
    Akcie IBM (IBM.US) ve čtvrtek vzrostly o více než 4 % poté, co tato kultovní technologická společnost zveřejnila optimistické čtvrtletní výsledky a zvýšila svůj celoroční finanční výhled navzdory rostoucímu protivětru v podobě posilování amerického dolaru.
  • IBM se propadá o téměř 5 % navzdory dobrým čtvrtletním výsledkům
    Akcie IBM (IBM.US) ve čtvrtek klesly o přibližně 5,0 %, přestože tato kultovní technologická společnost zveřejnila optimistické čtvrtletní údaje a plánuje propustit 3 900 zaměstnanců, což odpovídá 1,5 % pracovní síly, někteří analytici však očekávali vyšší číslo.
  • IBM Upgrade
    Analytici společnosti RBC uvedli: “Návrat k stabilitě „hrubých marží“ ve spojení s růstem příjmů v roce 2018 by měl podpořit růst ceny akcií IBM v roce 2018, který by překonal výkonnost minulého roku, zejména vzhledem k poklesu ocenění”.
  • IBM vykazuje silné zisky ve čtvrtém čtvrtletí a získává téměř 13 %
    International Business Machines (IBM) vykázala ve čtvrtém čtvrtletí silné zisky a překonala očekávání analytiků v horní i dolní linii. Společnost také vydala býčí výhled na rok 2024 se silnými pokyny pro volný peněžní tok a růst tržeb. Akcie IBM po včerejší zprávě vzrostly o téměř 13 %.
  • IBM vykazuje smíšené tržní výsledky i přes pozitivní výdělky
    Během včerejšího obchodního dne oznámil technologický gigant International Business Machines, lépe známý jako IBM, své příjmy za čtvrté čtvrtletí roku 2020. A přes jejich příjmy převyšující prognózy analytiků byly příjmy pod očekáváním.
  • IBM zverejnila nižšie tržby, cloudový segment zostáva silný
    Spoločnosť IBM včera zverejnila hospodárske výsledky za Q3 2020 po ukončení obchodovania na Wall Street. Spoločnosť vykázala výsledky, ktoré boli v súlade s očakávaniami, ktoré spoločnosť zverejnila začiatkom tohto roka. Správa potvrdila tretí štvrťrok po sebe nižších tržieb, ale podrobnosti správy vyzerajú sľubne.
  • IBM – Zlomení podpory
    Akcie IBM překonaly průběh středečního zasedání, které bylo důležitou podporou z 11. května ($ 149,79 – $ 150). Výsledkem je, že mají obchodníci otevřenou cestu k otestování hladiny $ 142,5. Ta je výsledkem otvoru ze dne 27. června. Nejbližší rezistence je maximem ze středečního obchodování. V případě jeho průlomu je možné očekávat zvýšení minimální hladiny z 11. července (152,05 $). V současné době má strana nabídky výhodu, protože v příštích několika dnech je pravděpodobné, že bude docházet i nadále ke klesajícímu pohybu (s možnými místními úpravami).
  • IDC: Apple sesadil Samsung z pozice největšího prodejce chytrých telefonů
    Americká společnost Apple se loni poprvé stala největším světovým dodavatelem chytrých telefonů. Sesadila jihokorejský Samsung, který si pozici jedničky držel od roku 2011, kdy na první příčce vystřídal finskou Nokii. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnila výzkumná společnost IDC. Celkový odbyt chytrých telefonů však loni klesl o 3,2 procenta na 1,17 miliardy kusů. To je nejnižší celoroční údaj za deset let.
  • [Idea Generator] Efektívne trhy, PE krajín a grafy
    Ak by sme zostavili rebríček „superekonómov“, určite by v ňom nechýbal Richard Thaler, ktorý patrí medzi najväčších odborníkov na behaviorálnu ekonómiu. Nedávno pre minneapoliský Fed poskytol zaujímavé interview, ktoré odporúčam prečítať si celé. Najzaujímavejšia časť bola o akciách.
  • [Idea Generator] Korelácie, Fed a dolár
    Jednou z hlavných úloh každého obchodníka na finančných trhoch je získavať informácie, ktoré neskôr pomáhajú pri generovaní nových obchodných stratégií. K tejto úlohe sa chceme pridať aj my novým týždenníkom [Idea Generator]. Mať prehľad o veľkom obraze je totiž veľmi dôležité.
  • Ideální podmínky pro růst zlata
    V současné době existují komponenty, které vytvořily ideální podmínky pro růst zlata - spirální inflace a geopolitické obavy. První složkou byla data o inflaci, která ukázala, že index spotřebitelských cen v lednu vzrostl na 7,5 %. Druhou bylo geopolitické napětí, které dále eskaluje.
  • I díky dnes schválené mimořádné dani už Fialova vláda nemusí zvyšovat běžné daně. Veřejné finance se i tak stabilizují, alespoň střednědobě – díky inflaci
    I díky dnes Sněmovnou schválené dani z mimořádných zisků může nyní Fialova vláda předpokládat, že se naplní již schválený rámec státního rozpočtu. Ten pro rok 2023 počítá se schodkem maximálně 295 miliard korun. Přestože se jedná o extrémně vysoké číslo, před rokem 2020 vlastně nemyslitelné, Fialův kabinet může s tímto deficitem a podobnými v dalších letech stabilizovat veřejné finance ještě během svého funkčního období, tj. do roku 2025. Aniž by přitom opravdu razantně škrtal nebo navyšoval běžné daně (tedy jiné než ty mimořádné).
  • I drobní investoři jsou lidé
    CHOVÁNÍ: Investoři jsou často považováni za plně racionální, a trhy za efektivně oceněné. Ve skutečnosti realita na trhu a vzestup behaviorální ekonomie vypovídá o tom, že je to složitější. Náš nejnovější průzkum Retail Investor Beat mezi 10 000 drobnými investory ve 13 zemích od USA po Austrálii ukazuje, že jsme všichni lidé, a osobní zkušenosti a emoce hrají velkou roli při investování. Mnoho retailových investorů také považuje sentiment mezi investory a technickou analýzu za důležitější faktory než zisky, ocenění a makroekonomické fundamenty. Průzkum také ukazuje, že investoři kompenzují tyto behaviorální vlivy tím, že investují dlouhodobě a pravidelně spoří.
  • I „druhá várka“ evropských bank pozitivně překvapila, Credit Suisse přesto padá
    Poté, co na konci měsíce října ohlásily slušné zisky evropské banky jako Barclays, BNP Paribas a Deutsche Bank, přidává se k nim na počátku listopadu 2016 další trojice evropských peněžních domů: nizozemská ING, která ve třetím čtvrtletí roku 2016 zvýšila čistý zisk o 22 procent, když ohlásila, že činí 1,3 miliardy eur oproti hodnotě 1,09 miliardy eur ve shodném období minulý rok. Société Générale nejvíce těžila z obchodování s dluhopisy a Credit Suisse, která dokázala zvýšit zisk před zdaněním o 13 procent na 336 miliónů dolarů.
  • Idylka pro ruský rubl možná skončí - ozývá se Krym a ropě se příliš nedaří
    Nebýt nešťastného začátku roku, který odnesly téměř všechny emerging markets, zažívá ruský rubl letos až nečekaně klidné období. Idylka však nemusí trvat věčně. Na vině mohou být jak ceny ropy, tak opět politika s odstínem ukrajinsko-ruského konfliktu.
  • IEA: Do poloviny století je třeba zdvojnásobit výrobu energie z jádra
    Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.
  • IEA: Emise CO2 z energetiky loni vzrostly na nový rekord
    Globální emise oxidu uhličitého související s energetikou loni stouply o šest procent na rekordních 36,3 miliardy tun, protože ekonomiky se zotavily z pandemie nemoci covid-19 a stoupla spotřeba uhlí. Uvedla to ve své dnešní zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
  • IEA: Emise oxidu uhličitého související s energií loni stouply na nový rekord
    Celosvětové emise oxidu uhličitého (CO2) související s energetikou loni stouply na nový rekord. Částečně k tomu přispělo zvýšené využívání fosilních paliv v zemích, kde sucho omezilo výrobu elektřiny ve vodních elektrárnách. Celkově emise z energetiky stouply o 410 milionů tun, tedy 1,1 procenta, na 37,4 miliardy tun. Tempo růstu však zpomalilo z 1,3 procenta v předchozím roce. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024