Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:24
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
SAB Finance
reklama
CapXmaster

Trh nečaká na Fed, utesňuje finančné podmienky

17.09.2015 09:13  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Fed sa pri riadení menovej politiky nemusí riadiť akciovým trhom. Viac krát už povedal, že volatilita na trhu aktív nie je jeho starosť. Má zodpovednosť za reálnu ekonomiku – zamestnanosť, výroba, inflácia. Ale niekedy trh vysiela Fedu dôležité signály o skutočnej ekonomike a toto môže byť ten prípad. Ekonomické dáta ukazujú solídny obraz americkej ekonomiky, hoci s infláciou pod cieľom Fedu. Napríklad nezamestnanosť klesla na úroveň 5.1% o rok skôr, ako Fed očakával. Rast ekonomiky počas prvého polroka 2015 dosiahol 2.2%. To je viac, ako sa čakalo ešte pred pár mesiacmi. Fed by tak mal mať dôvod, aby zvýšil sadzby. Lenže trh sa správa, akoby sadzby už boli zvýšené. Rast USD, znížené ceny akcií a nárast výnosov na rizikových korporátnych dlhopisoch – to všetko naznačuje, že inflácia bude počas najbližšieho obdobia nižšia než sa očakávalo ešte v júni. Goldman Sachs dokonca hovorí, že za posledný mesiac došlo k pohybom, ktoré sú ekvivalentom navýšenia základnej sadzby Fedu o 75 bázických bodov. To ešte nemusí byť dostatočný dôvod na vyčkávanie. Keď Fed hodnotí výhľad ekonomiky, nízke ceny komodít sú dobre pre rast ekonomiky. Trh však môže naznačovať slabosť ekonomiky, ktorá ešte len príde. Riziká samozrejme pramenia hlavne z globálnej ekonomiky. Fed síce sám seba nepovažuje za centrálnu banku sveta, ale vie, že šoky z globálnej ekonomiky (Čína, Brazília, Indonézia) sa do USA dostanú. Či už cez obchod, alebo cez finančný trh.

V roku 1998 (ruský default) Alan Greenspan povedal, že USA nemôže ostať oázou prosperity neovplyvnenou čoraz väčším stresom vo svete. Fed čoskoro znížil sadzby. Aj keď, ako sa ukázalo, bola to len prestávka v cykle ich zvyšovania. Fed už v roku 2013 plánoval dôležitý krok – obmedzenie QE. V reakcii na ďalšie udalosti radšej vyčkal. Podobný vývoj sme videli aj v auguste 2007, keď Fed vyčkal so zvyšovaním sadzieb. Ekonomika počas prvého polroka rástla, ale realitný trh a hypotekárny trh naznačoval problémy. Fed si všimol rozdiel medzi ekonomikou a trhom, ktorý bol „volatilný“. Napriek tomu mal väčšiu starosť o vyššiu infláciu a preto naznačoval, že sadzby môžu ísť skôr nahor, ako nadol. V auguste však sadzby ponechal. O dva dni neskôr BNP Paribas zastavila možnosť výberov z jej investičných fondov, pretože nevedela oceniť jej držby sub-prime hypoték. Tým sa začala finančná kríza. Ďalším krokom Fedu bolo zníženie sadzieb. Všetky tieto príklady ukazujú, že niekedy má vyčkávacia taktika zmysel. Samozrejme, že vyčkávanie môže mať svoje náklady.

Každý mesiac odkladu skracuje čas na normalizáciu menovej politiky. Ak by sa ekonomika otriasla z aktuálnej volatility a Fed nezvýši sadzby, bude musieť čakať ďalších 6 týždňov, než bude mať túto možnosť. Nehovoriac o tom, že v októbri na najbližšom zasadnutí sa komunikácia Fedu obmedzí len na krátky statement, čo môže byť na vysvetlenie ďalšej trajektórie sadzieb málo. A ako sme už spomínali, pre trh je dôležitejšie tempo zvyšovania sadzieb, nie dátum začiatku zvyšovania. Trh práce, ktorý je v centre pozornosti Fedu (pri inflácii sa očakáva návrat k 2% rastu) je silný a vzhľadom na demografický vývoj by na dosiahnutie plnej zamestnanosti stačili aj slabšie prírastky NFP, ako sme videli v posledných mesiacoch. Takýmto tempom môže miera nezamestnanosti poklesnúť pod 5% ešte tento rok. Trh sa môže vystrašiť z toho, že Fed síce odložil zvyšovanie sadzieb, ale následne bude mať do dobiehať. To môže spôsobiť obavy z rýchlejšieho neskoršieho zvyšovania sadzieb.

Dole vidíme index finančných podmienok, ktorý sleduje sadzby Fedu, rizikové spready na rizikových dlhopisoch oproti vládnym dlhopisom, ceny akcií a silu USD váženú objemom obchodov. Vidíme vývoj finančných podmienok vrátane USD a aj bez neho. Čím sú finančné podmienky horšie, tým je indexy vyšší a tým väčšie protivetry ekonomickému rastu vytvára. Možno by pre Fed bolo lepšie keby zvýšil sadzby tak málo, ako sa len dá a pokúsil sa upokojiť trh. Odklad môže vyvolať väčšiu neistotu, než aktuálne zvýšenie sadzieb.

Zdroj: Goldman Sachs, WSJ

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trh ignoruje rozpočtový problémy Ameriky.
    Včerejší obchodní seance potvrdila důvěru účastníků trhu, že politická debata v USA brzy skončí a nebude poskytovat ne...
  • Trh IPO letos popadne dech. Půjdou Uber, Snap nebo Dropbox konečně na burzu?
    Pro burzovní premiéry loňský rok moc dobrý nebyl. Podle poradenské společnosti EY klesl počet primárních veřejných nabídek kvůli ekonomické a politické nervozitě o 16 procent. To by se ale letos mohlo změnit. Navzdory tomu, že politická nejistota podle některých názorů zřejmě ještě poroste.
  • ❗Trh je pod tlakem kvůli hrozící válce
    Páteční večer přinesl velký nárůst rizikové averze. Americké tajné služby vydaly zprávu, že Rusko se už rozhodlo pro invazi na Ukrajinu. Spekuluje se, že by k napadení země mohlo dojít každým dnem, a to i během zimních olympijských her v Pekingu. Geopolitická rizika srazila už řádně nahlodanou důvěru trhů po včerejším zveřejnění inflačních statistik z USA. Ztráty technologického indexu US100 se pohybují v blízkosti 3 % (14 230 b.), naopak zlato roste o 2 % na $1862 a ropa přidává 4 % (Brent nad $95). Vítězem je také americký dolar, který roste na hlavních měnových párech. EURUSD už dosáhl úrovně 1,1330.
  • Trh je přesvědčený, že americký dolar bude i nadále růst. Přehled vývoje USD, NZD, AUD
    Americký dolar si nadále udržuje maxima, kterých dosáhl v pondělí; mírný pokles se zdá být spíše technickou korekcí než známkou potenciální slabosti.
  • Trh je připraven a bude sledovat jakékoliv náznaky v projevech Lagardeové a Powella
    Výsledky jednání Federálního rezervního systému budou známy ve středu večer, výsledky jednání Evropské centrální banky budou oznámeny ve čtvrtek. Trhy mají jako obvykle na centrální banky řadu otázek, ty se však netýkají aktuálních rozhodnutí bank, ale jejich budoucího postupu ve zbývající části roku. Ohledně měnové politiky ve druhé polovině roku panuje několik obav. Pojďme se na ně podívat blíže.
  • Trh je zklamán a mírní naděje týkající se sazeb FOMC
    Když poslední zpráva o inflaci ukázala, že spotřebitelské ceny v USA zrychlily na 3,5 %, vydalo mnoho významných společností a bank aktualizované prognózy sazeb FOMC na rok 2024. S detailní analýzou tohoto tématu ale začněme nikoli u nich, ale u nástroje CME FedWatch, který je považován za kritérium pro určování tržního sentimentu. Ještě před několika týdny byla pravděpodobnost červnového uvolnění politiky Fedu 65 %, což není nijak moc, jen o trochu více než pověstných 50/50. Optimismus trhu ale před zveřejněním údajů o inflaci trochu klesl. Ve středu ráno byla zmíněná pravděpodobnost už 56 % a večer klesla na 19 %. Trhy teď navíc zohledňují 38% pravděpodobnost červencového snížení sazeb. A dokonce i pravděpodobnost zářijového snížení sazeb je pouhých 45,6 %! Jinými slovy, trh dramaticky změnil svá očekávání týkající se sazeb Fedu a na příštích čtyřech zasedáních FOMC už žádné snížení nepředpokládá!
  • Trh koriguje své včerejší volatilní pohyby, nicméně panice není konec, podnikatelská nálada v Německu se zlepšuje, analýza USD/CAD, BOSSA EUR, ZLATA
    Na světové trhy zavítala včera panika a spustil se globální akciový výprodej poté, co se v pondělí čínské akcie propadly téměř o 9 procent...
  • Trh má jasno: Ani poslední Summit krizi nevyřešil. Výnosy italských dluhopisů nejvýše od 1997, i přes nákupy ECB
    Optimismus, který zavládl po středeční dohodě politických špiček eurozóny, neměl dlouhého trvání. Přesněji trval pouze den. Po pátečním váhání se dnes trhy opět propadají a dluhopisové trhy opět ukazují na rostoucí strach z vývoje dluhu Itálie a Španělska. Výnos pětiletého italského dluhopisu dnes vzrostl o 19 bazických bodů na 5,94 procenta. Za takovéto náklady si tato druhá nejzadluženější země eurozóny nemusela půjčovat od roku 1997. Nic nepomohly na trzích dnes sledované nákupy dluhu země Evropskou centrální bankou (ECB) ani plán pro oživení italského ekonomického růstu v hrubých rysech představený na středečním summitu.
  • Trh na Fed spěchal a hluboce se zmýlil
    Během posledních několika měsíců jsem opakovaně tvrdil totéž: Federální rezervní systém není připraven snížit sazby v žádném konkrétním měsíci. Jinými slovy, žádný plán či harmonogram snižování úrokových sazeb neexistuje a ani existovat nemůže. Osobně nechápu, kde se vzaly prognózy snížení sazeb v březnu a červnu. Trh však letos prostě udivuje svou naivitou. Když říkám "trh", myslím tím jeho účastníky, kteří se chovají, jako by Fed již oznámil uvolnění měnové politiky, a analytiky a ekonomy, kteří zveřejňovali své prognózy bez jasných a pevných podkladů.
  • Trh na hraně: Rostoucí volatilita
    V nedávných obchodních seancích a dnes před uvedením na trh VIX dramaticky vzrostl, což odráží zvýšenou nervozitu na trhu. Vzhledem k tomu, že VIX prudce stoupá a výrazně dochází k prudkým nárůstům poměru VVIX i Put/Call, obchodníci se připravují na výrazné krátkodobé výkyvy trhu. Řízení rizik a vyhýbání se panickému prodeji jsou v tomto období zvýšené volatility klíčovými strategiemi.
  • Trh nechce futures na ropu za 70 USD. Analytici slibují nespokojencům ropu za 100 USD
    Obchodníci s ropou sázejí na to, že v dlouhodobém horizontu mohou ceny ropy prudce vzrůst kvůli nedostatku investic do budoucích dodávek.
  • Trh nemovitostí v USA čeká druhé dno
    Trh nemovitostí v USA čeká druhé dnoMads Koefoed, Macro Strategist, Saxo BankVčerejší makro ...
  • Trh nemovitostí zamrzl, ceny už klesají
    V posledních letech jsme byli zvyklí, že ceny nemovitostí neustále rostou. Šlo o dokonalou investici – byla bezpečná, a přitom nabízela zhodnocení podobné jak u mnohých akcií. Poslední rok však přinesl změnu. Úrokové sazby vyskočily na nevídaných 7 % a trh nemovitostí zamrzl. Hypotéky se téměř přestaly prodávat a jejich objem meziročně poklesl o neuvěřitelných 80 %.
  • Trh není připraven upustit od obrovských očekávání
    Americký dolar dál čelí nepříznivému tržnímu sentimentu. I když se v posledních týdnech vůči euru prosazuje silou, má trh k euru čím dál lepší postoj, o britské libře nemluvě. Přestože oba instrumenty měly začít tvořit očekávanou vlnu 3 neboli C, trh stále kolísá bez jasného směru.
  • Trh neočekává další zvýšení sazeb Fedu
    Izraelský konflikt, který může v nadcházejících dnech eskalovat a proměnit se v plnohodnotnou válku, v současnosti přitahuje veškerou pozornost trhu. Izrael již vyhlásil válku Palestině a Afghánistán a Libanon jsou připraveny do konfliktu vstoupit. Na Blízkém východě se bohužel odehrává nová vojenská konfrontace. A co znamená Blízký východ pro globální ekonomiku? Ropu! Jak jsem již zmínil (a nejsem jediný), ceny ropy by mohly v blízké budoucnosti prudce stoupnout a dnes již všechny její třídy zdražily o 5-6 %. Čím bude situace na Blízkém východě vyhrocenější, tím vyšší budou šance na další zvyšování nákladů na energetické zdroje.
  • TRH NETRPĚLIVĚ OČEKÁVÁ BERNANKEHO PROHLÁŠENÍ
    Akcie vedené General Electric včera na Wall Street vzrostly, když trh netrpělivě čekal na stanovisko Federálního rezer...
  • 🛑 TRH NEVĚŘÍ FEDU A DĚLÁ CHYBU 😱 Likvidita mizí, spotřebitel nešetří! 🚀Bitcoin roste | Luxusní akcie
    Týdenní videokomentář: Forex, komodity, akcie, indexy a kryptoměny.
  • Trh nie je dostatočne pripravený na predaj dlhopisov od Fedu
    Podľa niektorých analytikov dlhopisoví investori nie sú dostatočne pripravení na nadchádzajúcu redukciu súvahy Fedu. Americká centrálna banka by po rokoch nákupov štátnych dlhopisov mala začať tieto cenné papiere postupne predávať ako súčasť normalizácie monetárnej politiky.
  • Trh NZD/USD se dostal prudce nad vzestupnou trendovou linii
    NZD/USD se pohybuje nad střednědobou vzestupnou trendovou linií a 200denním jednoduchým klouzavým průměrem (SMA), což naznačuje potenciální oživení směrem vzhůru. Podle technických oscilátorů míří RSI na sever a se silnou hybností se blíží k úrovni 70, zatímco stochastický ukazatel po býčím překřížení v rámci svých linií vstupuje do překoupené oblasti.
  • Trh NZD/USD se zastavil na rostoucí trendové čáře
    Po dvou týdnech ztrát se nyní NZD/USD snaží najít pevnou půdu pod nohama kolem 0,6000, když klesl na čtyřměsíční minimum 0,5984. Poslední medvědí vlna znovu aktivovala klesající trend z prosincového vrcholu 0,6368. Překonání na úrovni 0,6000 se může ukázat jako obtížné, což povede k poklesu pod trendovou linii podpory na úrovni 0,5980 a následnému hledání podpory kolem omezující zóny 0,5900. Ještě níže by si pokles mohl vydechnout u bariéry 0,5858.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster