Úterý 03. prosince 2024 19:15
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap trade smarter

ČNB se podařilo dostat korunu do bezpečné vzdálenosti od hranice kurzového závazku

30.03.2015 08:30  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Kurz koruny proti euru se po většinu minulého týdne pohyboval v úzkém pásmu kolem úrovně 27,40. Tomu učinilo přítrž čtvrteční zasedání České národní banky, na kterém centrální bankéři zdůraznili protiinflační rizika vůči únorové prognóze ČNB a prohlásili, že se tak zvyšuje pravděpodobnost posunu kurzového závazku směrem ke slabším korunovým úrovním. Zároveň zopakovali záměr držet intervenční režim minimálně do H2 16, tedy do horizontu současné prognózy. Koruna na tato vyjádření reagovala oslabením až ke čtyřtýdennímu minimu 27,55 CZK/EUR. Poté však část svých ztrát kompenzovala a obchodování uzavírala zhruba na úrovni 27,49 CZK/EUR.

Náš výhled pro politiku ČNB ponecháváme beze změn. Nadále předpokládáme ukončení kurzového závazku v H2 16 a následné zvyšování sazeb na konci příštího roku. Posun bráněné úrovně kurzu směrem ke slabším korunovým hodnotám ale neočekáváme, inflace na horizontu měnové politiky (H2 16) by se totiž podle našich odhadů měla navrátit k dvouprocentnímu cíli i se současným nastavením měnové politiky (i když hlavní vliv na růst inflace bude mít meziroční efekt poklesu cen pohonných hmot v letošním roce).

Tento týden bude zveřejněn třetí odhad dynamiky HDP v Q4 14, březnový indikátor PMI z průmyslu, únorové maloobchodní tržby a plnění státního rozpočtu za první tři měsíce roku.

Už druhý odhad HDP za Q4 14 (+0,4 % q/q) se výrazně přiblížil námi očekávanému růstu o 0,5 % q/q; první odhad nás přitom překvapil výrazně negativně (+0,2 %). V úterý zveřejní ČSÚ nejen zpřesnění růstu, ale i sektorové účty.  Březnový PMI podle našich předpokladů poklesne na 55,1 bodu z únorových 55,6 bodu, což je ale stále hodnota napovídající o dobrém stavu české ekonomiky. Maloobchodní tržby (bez prodejů automobilů) by měly v únoru poklesnout o 0,7 % m/m (SWDA), což by ale měla být jen korekce předchozích vysokých růstů (v lednu přidaly tržby 1,9 % m/m). Meziročně by si měli maloobchodníci polepšit o 5,1 %. Pozornost trhů se zaměří i na dynamiku výběru daní do státní kasy. Ty zatím zaznamenávají výrazný meziroční pokles (v únoru kumulativně -13,8 % y/y), za což ale mohou pravděpodobně technické faktory, které vedly k mimořádnému nárůstu příjmů v prvních měsících loňského roku. Příjmy v letošním roce by měly během dalších měsíců tyto faktory vyrovnávat; v celkovém (celoročním) hodnocení čekáme, že rostoucí ekonomika výběru daní pomůže.

Makroekonomická data by měla být pro korunu tento týden víceméně neutrální. Kurz tak mohou ovlivnit spíše případná vystoupení centrálních bankéřů či klientské objednávky spojené například s dividendovou sezónou. Z technického pohledu je důležitou hranicí 27,55 CZK/EUR. Tu během uplynulého týdne koruna několikrát neúspěšně testovala, což omezilo korunové ztráty po zasedání ČNB. Pokud tuto úroveň česká měna prolomí (např. kvůli větší klientské objednávce spojené s dividendami), může koruna dále výrazněji oslabit. Další technická hladina se nachází na 28,00 CZK/EUR.

MAREK DŘÍMAL
Economist
Economic & Strategy Research
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ČNB sazby nezměnila, česká koruna posiluje
    Česká národní banka nezměnila na dnešním zasedání dle očekávání úrokové sazby. Hlavní sazba zůstává na úrovni 0,25 %, lombardní sazba na 1 % a diskontní sazba na 0,05 %. Investoři spekulují, zda prudký nástup počtu případů koronaviru v zemi může oddálit začátek utahování měnové politiky ČNB, ke kterému by mělo dojít v průběhu příštího roku. Na současnou úroveň 0,25 % klesly sazby poté, co byly mezi březnem a květnem tohoto roku sníženy o 2 procentní body. Zachování sazeb na aktuální úrovni předpovědělo 14 z 15 analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Jeden očekával snížení hlavní repo sazby na 0,05 %.
  • ČNB sazby nezvýšila, bojí se dopadu obchodní války a brexitu na zpomalující českou ekonomiku
    Česká národní banka sazby nezvýšila, bojí se dopadu obchodní války a brexitu na zpomalující českou ekonomiku. Bankovní rada České národní banky dnes na svém měnověpolitickém zasedání ponechala dle očekávání základní úrokové sazby na stávající úrovni. I takový krok však lze v současném mezinárodním kontextu považovat za „jestřábí“. Světově významné centrální banky, v čele s americkým Fedem a Evropskou centrální bankou, totiž své klíčové sazby snižují, případně dokonce měnovou politiku opět nekonvenčně uvolňují, jako ECB od tohoto měsíce.
  • ČNB sazby stagnují, koruna posílila
    Bankovní rada České národní banky ponechala na čtvrtečním zasedání dvoutýdenní repo sazbu beze změny na 7,0 %, lombardní sazba zůstala na 8,0 % a diskontní sazba na 6,0 %. Trh změnu sazeb nečekal. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.
  • ČNB sází na rychlý pokles inflace, sazby snížila o 50bb
    Bankovní rada ČNB na dnešním měnově-politickém zasedání rozhodla o snížení sazeb, a to hned o 50bb. Základní úroková sazba tak poklesla na 6,25 %. Pro snížení hlasovalo 6 ze 7 členů, zbývající hlas byl pro ještě razantnější snížení o 75bb. Důvodem pro rychlejší snížení sazeb, než očekávala naše i tržní prognóza, je zejména vysoká míra jistoty v bankovní radě ohledně lednové inflace. Ta by podle guvernéra ČNB Aleše Michla měla zamířit ke 3 %.
  • ČNB se bojí skokového posílení koruny, sazby tak chce zvyšovat postupně
    Zápis z posledního zasedání ČNB ukázal, že na některé otázky panují v bankovní radě různé názory. Jeden člen bankovní rady (odhadujeme, že to byl viceguvernér Hampl) označil rizika prognózy za mírně proinflační zejména s ohledem na mzdový růst. Většina bankovní rady se domnívá, že příběh české ekonomiky se s novou prognózou nezměnil, i když některá čísla byla výrazně přehodnocena, zatímco menší část bankovní rady vnímá kvalitativní změnu v prognóze, která nyní ukazuje silnější domácí inflační tlaky. Tato menšina tak podle nás bude prosazovat rychlejší utahování měnové politiky.
  • ČNB se drží scénáře: stabilita sazeb a FX intervence
    Bankovní rada ČNB stejně ponechala 2T repo sazbu již šestý měsíc v řadě beze změny. Současně rozhodla, o tom, bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Potřeba intervencí ze strany ČNB ve prospěch silnější koruny ale upadá s tím, jak korunu opouští globální depreciační tlaky.
  • ČNB se inflace nebojí, úrokové sazby snižuje výrazněji, než mnozí čekali. Koruna oslabuje, vrací se nad 25,00 za euro, hypotéky budou levnější
    Koruna citelně oslabuje, nad 25,00 za euro, poté, co Česká národní banka snížila základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu. Podstatná část trhu i analytiků čekala redukci jen o 0,25 procentního bodu. Většina bankovní rady ČNB se výraznějšího oživení inflace zjevně nebojí. Kurs koruny k euru naposledy překročil úroveň 25,00 letos 9. května, vyplývá z dat agentury Bloomberg.
  • ČNB se na trhu rozhodně nenudí
    Už srpnové číslo o devizových obchodech ČNB naznačovalo, že se centrální banka musí stále více snažit, aby udržela korunu nad intervenční hranicí, a září to jen potvrdilo. To už ČNB musela na trhu nakoupit skoro 3,7 mld. eur, čímž dále výrazně zvýšila likviditu v českém finančním světě.
  • ČNB se obává předčasného zvýšení sazeb
    Bankovní rada ČNB na svém posledním zasedání, které se konalo předminulou středu, ponechala podle očekávání úrokové sazby beze změny. Dnes zveřejněný zápis z tohoto jednání ukazuje, že centrální bankéři se především obávají toho, aby předčasným zvýšením úrokových sazeb ještě více nepoškodili tuzemskou ekonomiku. Nejistota ohledně dalšího vývoje pandemie je podle nich stále vysoká a její dosavadní vývoj byl horší, než s jakým počítala poslední prognóza ČNB. Naděje na brzké oživení ekonomiky snižuje také táhnoucí se proces očkování. Zvyšování úrokových sazeb tak podle bankovní rady bude pozvolnější než jaké očekává prognóza ČNB. Ta přitom zahrnuje do konce roku trojí zvýšení, první z nich už v aktuálním čtvrtletí. Centrální bankéři se shodují na tom, že budoucí zvyšování sazeb se nebude vázat ke konkrétnímu časovému období, ale bude podmíněno stavem českého hospodářství. My si tak i nadále myslíme, že k prvnímu zvýšení dvoutýdenní repo sazby o 25 bazických bodů dojde letos v listopadu, kdy už by ekonomika měla vykazovat známky významnějšího oživení.
  • ČNB se opět ozvala proti koruně, euro se stabilizovalo, trhy teď sledují Bernankeho
    Česká měna za dnešek mírně oslabuje, když se před závěrem vůči euru pohybuje na 25,57. Slabší je i zbytek regionu. V...
  • ČNB se rozhodla neměnit sazbu proticyklické kapitálové rezervy
    ČNB se podle dnes zveřejněného stanoviska rozhodla neměnit sazbu proticyklické kapitálové rezervy. Nedojde tedy v tomto ohledu ke zpřísnění ani uvolnění úvěrových podmínek, což kromě jiného reflektuje ochlazení dynamiky v oblasti cen nemovitostí, ale i hypotečních úvěrů.
  • ČNB se sazbami dnes nepohnula. Inflace totiž kvůli covidu zmírní samovolně, čehož jedním z důkazů je dnes oznámené citelné zlevnění elektřiny v podání ČEZ
    Bankovní rada České národní banky na svém dnešním měnověpolitickém zasedání ponechala klíčové úrokové sazby na stávající úrovni. Je to výsledek, který byl široce očekáván. Z více důvodů.
  • ČNB se silnějšího vzedmutí inflace nebojí. Čísla prý zhruba naplňují prognózu
    Prognóza vývoje ekonomiky a cenových tlaků se v dnes ráno zveřejněných datech o inflaci za červen zhruba naplňuje, uj...
  • ČNB se s tím nemaže – sazby letí strmě vzhůru
    Bankovní rada ČNB se již podruhé za sebou rozhodla doručit trhu šokovou terapii a namísto očekávaného zvýšení základní sazby o 0,5 až 0,75 procentního bodu přihodila rovnou 1,25. Repo sazba se tak dostala na úroveň 2,75 %, lombardní sazba byla zvýšena na 3,75 % a diskontní sazba na 1,75 %.
  • ČNB schválila prospekt pro IPO liberecké HARDWARIO, společnost vstupuje na pražskou burzu
    Česká firma HARDWARIO, která se zaměřuje na obor budoucnosti – internet věcí (IoT), dnes obdržela souhlas České národní banky (ČNB) k veřejné nabídce akcií (IPO). Akcie společnosti bude možné upsat v rámci veřejné nabídky prostřednictvím člena burzy v termínu od 4. do 18. října 2022. Následně se s akciemi HARDWARIO bude obchodovat na trhu START Burzy cenných papírů Praha. Úspěšný rozvoj firmy dokresluje v září představené nové řešení bezdrátového monitoringu spotřeby strojů na bázi technologií internetu věcí s využitím technologií Vodafone a Microsoft.
  • ČNB si dá oddech před dalším růstem sazeb
    Po čtyřech zvýšení sazeb v řadě za sebou si nyní dá ČNB pauzu. Bankovní rada vnímá, že je kurz koruny zřejmě ovlivněn efektem konce roku a nehodlá se kvůli němu unáhlit. Data zveřejněná od posledního zasedání byla spíše slabší, přesto v sobě skrývají nárůst střednědobých inflačních tlaků. Pomalejší růst HDP v Q3 znamená vyšší jednotkové mzdové náklady a indikuje silnější nákladové tlaky. Nižší inflace byla způsobena volatilními položkami cen potravin a pohonných hmot, zatímco jádrová inflace překvapila dalším zrychlením. Napjatý trh práce bude podporovat cenový růst i nadále. Po pauze v příštím týdnu se tak ČNB v příštím roce vrátí ke zvyšování sazeb, to čekáme v únoru, květnu a září. 2T repo se tak dostane na 2,5 %, tedy na dolní hranici odhadů neutrálních sazeb.
  • ČNB si dává v utahování měnové politiky krátkou pauzu
    Dnešní zasedání změnu úrokových sazeb nepřineslo, přesto se ale nejednalo o nudnou událost. Dva členové bankovní rady dokonce pro růst úroků hlasovali. Diskuze se vedla i o kurzu a jeho překvapivém pohybu na konci roku. Bankovní rada podle slov guvernéra Rusnoka neviděla palčivou nutnost sazby zvedat, nicméně se shodla, že sazby půjdou i nadále směrem ke své neutrální úrovni. Tempo však bude pozvolnější než letos. My se domníváme, že v příštím roce bankovní rada zvedne sazby třikrát.
  • ČNB si dnes dala pauzu ve zvyšování sazeb, na chvíli
    Česká národní banka dnes na svém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Čtyři poslední zasedání byly ve znamení zvyšování sazeb. ČNB tak reagovala na rostoucí inflační tlaky. Jedním z nich byl kurz koruny, který od jara v podstatě přestal centrální bance pomáhat v utahování měnových podmínek. Poslední statistiky o cenovém růstu však ukázaly slabší inflaci. Ta je nyní výrazně pod listopadovou prognózou ČNB. Koruna navíc koncem listopadu a v prosinci překvapivě posílila, ačkoliv se očekávalo její oslabení pod vlivem efektu konce roku v důsledku plateb bank do Rezolučního fondu. Nicméně ani tato čísla nejsou úplně černobílá. Za zpomalením inflace stojí zejména pokles cen potravin a pohonných hmot. To jsou velmi nestálé položky a centrální bankéři mají tendenci inflaci o jejich vývoj očišťovat. Očištěná jádrová inflace pak ukazuje další zrychlování. Dlouhodobé inflační tlaky tak rozhodně neoslabují. Někteří centrální bankéři to mohli ocenit tím, že i tentokrát hlasovali pro zvýšení sazeb. Zejména nová jména v bankovní radě podle nás budou mít tendenci prosazovat vyšší sazby. Dnešní rozhodnutí tak možná bylo zajímavější, než se zatím zdá.
  • ČNB signalizuje šanci na vyšší sazby
    Česká národní banka na dnešním zasedání ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny. Dva členové opět hlasovali v prospěch zvýšení úrokových sazeb. Nová prognóza nově ukazuje potřebu dvojího zvýšení úrokových sazeb už nyní a jejich pokles od poloviny příštího roku. I nadále čekáme, že ČNB sazby ponechá sazby bez změny do konce letošního i příštího roku.
  • ČNB si s dalším zvýšením sazeb počká na březen
    ČNB loni v pěti krocích zvýšila základní úrokovou sazbu a zařadila se tak na třetí místo v žebříčku nejagresivnějších centrálních bank světa. Naposledy ČNB zvýšila sazbu v listopadu loňského roku a to na 1,75 %. Od té doby si vyžádala pauzu. Nicméně na prosincovém zasedání ještě dva členové bankovní rady hlasovali pro další zvýšení sazeb. I záznam z tohoto jednání hovořil o vůli bankovní rady dále utahovat měnové podmínky v ekonomice. Opět zazněl i argument slabší koruny, která otevírá prostor pro další „normalizaci“ měnové politiky po letech nulových úrokových sazeb. Ještě o měsíc dříve si dokonce několik členů rady dokázalo představit růst sazeb o padesát bazických bodů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
AETOS
FBS
Purple Trading
reklama
CapXmaster srovnani