Středa 22. ledna 2025 02:11
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Rally na USD pokračuje, co na to zítra řekne Janet Yellen? Analýza USD/JPY, NZD/USD, AUD/JPY

21.08.2014 12:25  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americký dolar (USD) má za sebou další úspěšnou seanci. Zápis z červencového zasedání bankovní rady americké centrální banky (FOMC) poslal USD až na 11 měsíční maxima vůči euru (EUR) a 4 měsíční maxima vůči JPY. EUR/USD se po zveřejnění zápisu propadl pod listopadová minima, čímž překonal hladinu podpory 1,3300. Zápis ze zasedání odhalil investorům mnoho novinek. Největší z nich byla existence diskuze o tom, zdali by úrokové sazby neměly být raději zvýšeny dříve vzhledem ke zlepšující se situaci na trhu práce. Nicméně někteří členové by rádi počkali na další sérii makroekonomických dat, která by bezesporu potvrdila sílu amerického hospodářství, jež nezlomí ani vyšší úrokové sazby. Nyní se čeká na slova Janet Yellen, která bude v pátek odpoledne mluvit na sympóziu v Jackson Hole, a to právě na téma trhu práce. Nicméně šéfka Fedu je známa svým ochranářským postojem k trhu práce a přísnými kritérii hodnocení tohoto odvětví. Z tohoto důvodu se mnozí obávají, že „dolarová rally“ by po slovech hlavy Fedu mohla zítra přibrzdit.

Poslední makroekonomická data stále více poukazují na rozdílný vývoj ekonomik USA a eurozóny, což podle všeho bude reflektovat i odlišné směřování monetárních politik těchto ekonomických celků. Zatímco Fed zvažuje zvýšení úrokových sazeb díky stabilnímu, silnému ekonomickému růstu a prosperujícímu trhu práce, eurozónu trápí nízká inflace, nezaměstnanost na úrovni 12 procent a její HDP opět stagnuje. Navíc Německu, největší ekonomice měnového bloku, docházejí síly. Kromě toho za rohem je krize na Ukrajině, jejímž výsledkem jsou stále silnější ekonomické sankce mezi EU a Ruskem, které podkopávají podnikatelskou důvěru.

Novozélandský dolar (NZD) pokračuje ve svém poklesu. V noci překonal důležitou hladinu supportu vůči USD a kulaté číslo 0,84. Důvodem byla špatná data z Číny. Index nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby od společnosti HSBC v srpnu dosáhl 50,3 bodu, přičemž se očekával zisk až 51,5 bodu. Pro srovnání v červenci index dosáhl 51,7 bodu. Horší čínská data podkopnula nohy v noci i australskému dolaru (AUD).

Dopoledne byly zveřejněny indexy nákupních manažerů (PMI) ze sektorů výroby a služeb z jednotlivých členských zemí eurozóny. Dvě největší ekonomiky, Francie a Německo, sice dosáhly vyšších hodnot, než byla očekávání, nicméně čísla byla nižší než v červenci, což indikuje slabší výkon HDP. Celkový index za celou měnovou unii pak v srpnu dosáhnul 52,8 bodu, tedy o 1 bod méně než v červenci a o 0,6 bodu níže, než byla očekávání. Indexy PMI tak zatím reagují nejméně citlivěji na Rusko - ukrajinskou krizi a vzájemně uvalené ekonomické sankce. Připomeneme, že německé indexy ZEW, IFO a index  německé podnikatelské důvěry odrážejí obavy ze situace na východě mnohem citlivěji.  

Britské maloobchodní prodeje v červenci meziměsíčně mírně posílily (+ 0,1%), přičemž nenaplnily očekávání ani výsledky z června. Meziročně maloobchodní prodeje posílily o 2,6 procenta, přičemž se očekával až 3 procentní nárůst. Celkově však jde o mírně pozitivní číslo, které by zemi mohlo zabezpečit stabilní ekonomický růst i ve třetím čtvrtletí. Maloobchodní prodeje na ostrovech kontinuálně rostou již 17. měsíc v řadě, což je nejdelší perioda od listopadu 2007.

Makrokalendář pro dnešní den:

  • 14:30 USA - Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
  • 15:45 USA - PMI výroba (Markit)
  • 16:00 - eurozóna spotřebitelská důvěra
  • 16:00 - USA Výrobní aktivita v oblasti Philadelphie (Philly Fed)
  • 16:00 - USA Prodej existujících domů.
  • 16:30 - USA Zásoby zemního plynu
  • Začátek sympózia v Jackson Hole, USA


Měnový pár USD/JPY nezadržitelně postupuje směrem nahoru, a to hlavně díky posilujícímu dolaru. USD v pondělí i úterý pomohly lepší data z amerického trhu bydlení a ve středu jej podpořil zápis ze zasedání Fedu. USD/JPY nyní stoji před rezistencí 104,00, hodnotou ze začátku letošního dubna. Předpokládáme, že USD/JPY postupně dosáhne až k Fibonacciho hladině 78,6 (104,35). Karty by mohla zítra zamíchat Janet Yellen, a to svým proslovem. Použije-li "holubičí slova", čímž by oslabila USD, dalo by se tohoto pohybu využít právě k otevření nákupních pozic na nižších úrovních.

NZD/USD včera překonal důležitou podporu, Fibonacciho hladinu 38,2 a kulaté číslo 0,84. Z technického pohledu se tak NZD otevřel prostor dolů a mohl by cílit k Fibonacciho hladině 50 (0,8270).

Měnový pár AUD/JPY se nyní nachází v silné zóně rezistence, s kterou neúspěšně bojuje již od března letošního roku. Včera se mu podařilo uzavřít na denní svíci nad Fibonacciho hladinou 50 (96,00), což je prvním pozitivním signálem. Proto, aby dostal zelenou k dalšímu růstu, musí ještě zdolat předchozí maxima, a to na úrovni 96,50. Uzavře-li, nad touto hladinou, pak se mu otevře  cesta k další Fibonacciho hodnotě, a to 61,8 (98.15). Rezistencí by se v takovémto případě mohla stát Fibonnacciho hladina 50, která koresponduje s kulatým číslem 96,00.

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • 🚀 Rally na Cardane vďaka NFT
      Cardano, ktoré sa dlhé mesiace obchodovalo v klesajúcom trende, zaznamenalo behom posledného týždňa prudký nárast, pričom dnes sa obchoduje takmer o 10% vyššie. Nárast ceny Cardana je pravdepodobne spôsobený oficiálnym spustením projektu Pavia. Pavia je projekt metaverse, počítačová hra súvisiaca s NFT, ktorá je centralizovaná na blockchaine Cardano. V tejto hre sa obchoduje s pozemkami. Zaujímavosťou je, že táto hra obchoduje s vlastnou kryptomenou PAVIA, no všetko je založené na blockchaine Cardano. Ľudia spojení s Pavia metaverse naznačujú, že úspech bude závisieť od záujmu o Cardano. Stojí za zmienku, že to môže byť len začiatok expanzie Cardano blockchainu. Treba tiež dodať, že Cardano je považované za konkurenta Etherea a momentálne je na 5. mieste na trhu digitálnych mien z hľadiska kapitalizácie. Viac informácií o kryptomene zverejníme v neskoršej širšej analýze.
    • Rally na čínských a hongkongských akciích se dostala z bodu varu, ale ocenění je stále nízké
      LONG HAUL: Čínská a HK akciová rally se dostala z bodu varu. Po dramatické rally o cca 60 % v období od října do ledna to není překvapivé a místní akcie jsou nyní v průzkumu institucionálních investorů společnosti BAML „nejvíce zahlcené“. Vnímáme to však jako investiční maraton, nikoliv sprint, a po několikaleté nedostatečné výkonnosti jsou ocenění stále nízká, zatímco ekonomické oživení teprve začíná. Katalyzátorem by měly být i březnové dvě zasedání. Ta pravděpodobně ukáží zdvojnásobené úsilí vlády o urychlení ekonomiky a podporu obrovského sektoru nemovitostí. Tento trend má globální dopady, od Německa po Austrálii a od sektoru luxusu po komodity.
    • Rally na Čínskych indexoch, Qiang dáva nádej na stimuly? 📈 HK Comp o 1,5 % vyššie
      V čínskom meste Tchien-ťan sa dnes začal trojdňový samit organizovaný Svetovým hospodárskym fórom (World Economic Forum). Dnes na ňom vystúpil čínsky premiér Li Čchiang. Jeho poznámky o podpore ekonomiky podporili náladu na čínskych indexoch. Investori dospeli k presvedčeniu, že širší stimulačný program je stále na stole a mohol by prísť už v júli. Čchiangove vyjadrenia na túto tému prišli po tom, ako ratingová agentúra S&P Global znížila svoju prognózu hospodárskeho rastu Číny z predchádzajúcich 5,5 % na 5,2 %. Začiatkom tohto roka premiér vyzval globálny kapitál, aby investoval v Číne, ale geopolitické otázky a oslabenie ekonomiky investorov odrádzajú. Obráti Peking aspoň jednu z týchto kariet? Zisky dnes dosiahli kontrakty na CHNComp, ako aj HKComp, ktorý dnes pridal takmer 1,5 % a blíži sa ku kľúčovej zóne rezistencie
    • Rally na komoditách kvůli celkovému oslabení zpomalila, zejména u kovů
      Konec týdne byl ke komoditám poprvé za posledních šest týdnů nevlídný. Průmyslové kovy zasáhlo klopýtnutí čínské ekono...
    • Rally na komoditách slábne
      Globální akciové trhy mají za sebou jeden z nejsilnějších začátků roku...
    • Rally na ropě: býčí fundamenty vs jestřábí Fed
      Zatímco v minulém roce se ceny komodit stabilizovaly, od začátku letošního roku dochází k jejich opětovnému růstu. Vedle vybraných agro komodit a kovů zažívá slušnou rally také ropa – za poslední tři měsíce se její cena zvýšila o téměř 20 % a poprvé od října pokořila hranici 90 dolarů za barel. Globální ropný trh se v posledních měsících dostává pod intenzivnější tlak, jak ostatně ilustruje i pohled na prohlubující se backwardaci forwardové křivky. Hlavním důvodem je rozhodnutí aliance OPEC+ znovu prodloužit těžební škrty v rozsahu 2,2 mil. barelů denně do konce druhého čtvrtletí.
    • Rally na stříbře pokračuje. Ceny už dnes rostou o 4 %!
      Silná rally na stříbře pokračuje. Předseda Fedu naznačil, že centrální banka může udělat o mnoho více na podporu ekonomiky, přestože rychlost nákupu aktiv je bezprecedentní. Ceny zlata se pohybují v rostoucím trendu už dlouhé měsíce a blíží se maximům z roku 2011. Naopak stříbro se dlouho drželo v pozadí - až do nedávna. Cena stříbra si prochází silným růstem už od konce dubna a nyní se nachází 50 % nad březnovými minimy. Býci vyhlížejí růst nad 19 dolarů za unci - úroveň, kde skončila rally v roce 2019.
    • Rally na Tesle vyzerá nezastaviteľne
      Akcie spoločnosti Tesla (TSLA.US) dnes vzrástli o 8% a v piatok dosiahli historické maximá v oblasti, pričom trhová hodnota výrobcu elektromobilov prvýkrát prekročila hodnotu spoločnosti Facebook. Vďaka súčasnej trhovej kapitalizácii na úrovni 774 miliárd dolárov je Tesla piatou najcennejšou spoločnosťou kótovanou na Wall Street, hneď za spoločnosťou Alphabet, ktorá je materskou spoločnosťou firmy Google. Cena akcií spoločnosti Tesla rástla už jedenásty deň v rade a z generálneho riaditeľa Elona Muska sa stal najbohatší človek na svete. Nedávny nárast mal za následok ešte hlbšie rozdelenie investorov, pokiaľ ide o budúcnosť spoločnosti. Miliardár v oblasti rizikového kapitálu Chamath Palihapitiya je veľmi optimistický a podľa jeho názoru by hodnota akcií spoločnosti Tesla mohla byť trojnásobná oproti už tak vysokému oceneniu. Analytici z Wall Street sa takisto optimistickejšie obrátili k spoločnosti Tesla. Morgan Stanley a RBC Capital tento týždeň zvýšili svoje cenové ciele. Na druhej strane Michael Burry, investor, ktorého miliardové stávky proti americkému trhu s bývaním boli popísané v knihe Michaela Lewisa „The Big Short“, očakáva, že akcie Tesly utrpia podobný pokles. „No, môj posledný Big Short sa tiež zväčšoval a zväčšoval,“ „Uži si to, kým to trvá,“ tweetoval Burry vo štvrtok.
    • Rally na trzích po zasedání Fedu
      Rally na trzích po zasedání Fedu rychle zeslábla, když Federální rezervní systém oznámil, že na červnovém zasedání nezvažuje zvýšit sazby o 75 bazických bodů.
    • Rally na US akciích 📈 First Republic roste před otevřením trhu o třetinu 💵
      Akcie First Republic Bank se dostaly pod tlak kvůli vysokému procentu nepojištěných vkladů (nad 250 000 USD), což způsobilo exodus bohatších zákazníků, a krachu podobně velké regionální SVB banky. Důvěra investorů byla včera opět podkopána, když ratingová agentura S&P Global opět snížila rating věřitele na velmi nízký rating.
    • ❗Rally na US500 slabne📉
      Index S&P 500 klesol v prvý obchodný deň o viac ako 2,2%. Cez 2% strácajú aj ďalšie významné americké indexy. Už pred začiatkom obchodovania na Wall Street dosiahli kontrakty nové historické maximá. Dnešný pokles súvisí s niekoľkými faktormi:
    • Rally na Wall Street pokračovala i v pátek
      Páteční obchodování na zámořských trzích se neslo na vlně optimismu, kdy se kupříkladu index S&P 500 dostal při intradenním obchodování na svá historická maxima, aby nakonec uzavřel v zisku 1,2 %. Jednoznačným tahounem byly technologie, kdy index Nasdaq Composite přidal 1,7 %. Akcie TSM povzbuzeny lepšími čísly, než byl konsensus analytiků, přidaly během dvou obchodních dní takřka 11 %. Akcie Nvidia přidaly +4,17 %, akcie AMD +7,11 %. Akcie automobilky Ford se v před obchodní fázi propadly o 0,73 %. Důvodem takového propadu byla zpráva o snížení produkce elektrického Fordu F-150 Lightning. V průběhu seance nicméně automobilka přišla s řešením platným od 01/04/2024, a to přechod na pouze jednosměnný provoz v závodech elektrických vozidel, F US +1,91 %.
    • Rally ropy pokračuje
      Kanadský premiér Justin Trudeau řekl, že zákazem dovozu udělali tento týden symbolické gesto. Kanada je jedním z nejagresivnějších zastánců sankcí proti Rusku, zatímco Evropa, která z Ruska dováží čtvrtinu své ropy a téměř 40 % plynu, s uvalením sankcí váhá.
    • Rally společnosti Nvidia vyvolává technologický optimismus
      Indexy na Wall Street rostou a index S&P 500 dosáhl nového historického maxima. Nejlépe si vede technologický sektor, jehož Nasdaq vzrostl o více než 2,5 %. Hlavním důvodem optimistické nálady na trzích je dnes společnost Nvidia (NVDA.US). Společnost včera po uzavření trhu zveřejnila solidní zprávu o hospodaření za 4. fiskální čtvrtletí s lepšími než očekávanými výsledky a optimistickým výhledem do budoucna. Akcie společnosti Nvidia se dnes obchodují o téměř 15 % výše. Silné zisky však dnes zaznamenávají i další polovodičové společnosti - AMD (AMD.US) roste o 11 %, zatímco Broadcom (AVGO.US) poskočil o 5,5 %. Také další velké technologické společnosti se obchodují výše - Meta Platforms (META.US) roste o 4 %, Amazon (AMZN.US) posiluje o 2,7 % a Microsoft se obchoduje o 1,8 % výše.
    • Rally USD/JPY v následujících týdnech zesílí
      Japonský jen aktivně klesá již třetí týden v řadě. Kupující USD/JPY postupují nahoru jednu formaci za druhou. USD/JPY se dostal nad 120,70 a ve středu se zkonsolidoval nad 121,00 a dnes se také obchoduje výše. Od března získal více než 5 %. Naposledy byla takto vysoká před šesti lety.
    • Rally zlata se před zasedáním Fedu pozastavila
      Pokud má nějaké aktivum po rychlém vzestupu náhle klesnout, bude to právě bitcoin. Pokud začne konsolidovat, pak to bude zlato. Drahý kov se vzdálil od historických maxim, ale v blízkosti 2 150 USD za unci narazil na support a netrpělivě čeká na výsledky březnového zasedání FOMC. Osud různých finančních instrumentů závisí na aktuálním stavu prognóz FOMC ohledně úrokových sazeb a náznaků ohledně načasování začátku zpřísňování měnové politiky – a ani XAU/USD není výjimkou.
    • Rally zlata v duchu chameleona
      RALLY: Ceny zlata jsou na úrovni 2400 dolarů za unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 % a trojnásobně překonaly rally širších komodit. Ceny stříbra si vedou lépe vzhledem k jejich tradičně vyšší hodnotě beta vůči cenám zlata a nízkému ocenění poměru zlata a stříbra oproti historii (viz graf). Byla to však nevyvážená chameleonská rally zlata, která přináší spoustu rizik. Důvodem byla poptávka po geopolitickém a inflačním zajištění spolu s poptávkou centrálních bank. Tradiční hnací síly zlata mezitím chyběly, protože americký dolar posílil a výnosy dluhopisů vzrostly, spolu s odlivem peněz ze zlatých ETF a zaostáním zlatých akciových proxies.
    • Raní komentář: Fed opět střílí z bazuky. Rusko a Saudové mají předběžnou dohodu na snížení produkce
      Včerejší seance přinesla další agresivní kroky americké centrální banky, která oznámila zavedení nového nástroje ve výši 2,3 bln. USD, pomocí kterého bude financovat půjčky malým a středním podnikům, nebo lokálním vládám. Zároveň tuto částku bude moci využít pro nákupy nejrizikovějších high yield dluhopisů, takže nyní pod svá křídla schovává prakticky celý dluhopisový trh v USA. Trhy na včerejší rozhodnutí Fedu reagovaly pozitivně a znovu ignorovaly jinak katastrofální výsledky nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které se minulý týden zvýšily o dalších 6,6 mil. a za poslední tři týdny už o 16,8 mil.
    • Raní videokomentář: Dolar navázal na korekci z minulého týdne, dnes zápis z prosincového zasedání Fedu
      Včerejší seance přinesla další pád americké měny, který ale tentokrát nepokračoval na všech měnových párech, když si dolar své pozice hlavně na páru s komoditními měnami dokázal podržet. I tak ale zůstává slabý a bude zajímavé sledovat, co s ním udělají dnešní výsledky ISM a zveřejnění zápisu z prosincového zasedání Fedu. Na akciovém trhu je situace o poznání klidnější, i když pozvolný pád indexů v Evropě prozatím pokračuje. Dnes čekáme hlavně na americké fundamenty, které mohou udat po delší době první zajímavější fundamentální stimul americkému dolaru.
    • Ranná seansa v Európe v znamení poklesov!
      Začiatok dnešnej seansy na európskom kontinente prináša výrazné zhoršenie nálady investorov. Hlavné európske benchmarky strácajú v súvislosti s podtónom včerajšej zápisnice FOMC, ktorá potvrdila, že rozhodnutie o pozastavení zvyšovania úrokových sadzieb v USA bolo dočasné a že ďalší proces ďalšieho sprísňovania sa pravdepodobne obnoví. Nemecký DE30 aktuálne stráca takmer 1 %, francúzsky FRA40 si odpísal 1,5 % a európsky EU50 si odrátava 1,25 %.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    Forex brokeři
    reklama
    Swissquote Bank