Úterý 21. ledna 2025 02:28
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap trade smarter

Irák zamíchal kartami, nakupují se bezpečná aktiva; denní přehled událostí

13.06.2014 09:50  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Situace v Iráku pořádně zamíchala kartami. Investoři tak v reakci na tyto události opouštějí riziková aktiva a nakupují ta bezpečná. Výprodeji nyní podléhají hlavně akciové indexy, na druhé straně se investorskému zájmu těší tzv. „bezpečné přístavy" zlato, ropa, japonský jen a dluhopisy. Výnosy z amerických 10letých státních bondů v důsledku těchto událostí opět klesly pod úroveň 2,60, což není dobrým signálem pro americký dolar.  Americká ropa WTI nyní dosahuje letošní maxima, když se obchoduje nad úrovní 106 USD.

Akciové indexy ve Spojených státech mají za sebou třetí negativní seanci v řadě. Dow Jones včera přišel o 0,65 procenta zisku a uzavřel na 16 734,19 bodech, S&P 500 ztratil 0,71 procenta a uzavřel na 1 930,11 bodech. Technologický Nasdaq je po čtvrtku chudší o 0,79 procenta (4 297,63). U indexu S&P 500 bude klíčová reakce na kulaté číslo 1 900 bodů.

Na druhé straně japonský akciový index Nikkei se vyhnul výprodeji a připsal si zisk 0,83 procenta, když premiér S. Abe uvedl, že dnes v průběhu dne mají být známi detailní informace ohledně snížení korporátní daně. V brzkých ranních hodinách zasedala japonská centrální banka (BoJ), která ponechala měnovou politiku podle očekávání beze změny. Dokud bude guvernér Kuroda vyjadřovat optimismus ohledně dosažení inflačního cíle, budou sázky na další uvolnění měnové politiky klesat, což bude pro jen pozitivní.

Situace v Iráku se stále vyostřuje. Sousední Irán oznámil, že posílá elitní vojenské jednotky do země, aby pomohli tamní vládě v boji s povstalci. Americký prezident Barack Obama uvedl, že nevylučuje možnost využití leteckých zásahů, s cílem pomoci irácké vládě opětovně nastolit pořádek.

Zlato jako představitel bezpečného přístavu v reakci na Irák překonalo úroveň 1 270 USD za unci, stříbro se nyní obchoduje nad hodnotou 19,50 USD za unci. Z drahých kovů se nedaří platině a palladiu, jež včera výrazně ztrácely. Důvodem byly zprávy, že těžařské společnosti a odpory se domluvili na rámcových pracovních podmínkách. Odbory dnes mají oficiálně oznámit, zdali tyto nové podmínky přijímají. Stane-li se tak, pak je pravděpodobné, že se brzy dočkáme obnovení těžby v dolech Jihoafrické republiky. Je přirozené, že kovy na tyto události reagují oslabením. Nicméně lze předpokládat z dlouhodobého hlediska jejich další růst. Půlroční výpadek těžby nelze jen tak opomenout a navíc poptávka po těchto kovech, hlavně paládiu, kontinuálně od roku 2009 roste.

Hlavní událostí uplynulé noci byla slova guvernéra britské centrální banky (BoE) Marka Carneyho. Ten ve svém projevu uvedl, že BoE může zvýšit úrokové sazby dříve, než trhy očekávají, což vyhnalo britskou libru do závratných výšin a nyní atakuje klíčovou úroveň 1,70 vůči USD.

Makrokalendář pro dnešní den:

  • 11:00 Obchodní bilance eurozóny
  • 14:30 Kanada - Prodeje výrobců m/m
  • 14:30 USA - Index cen výrobců (PPI) a jádrový index PPI
  • 15:55 USA - Index spotřebitelské důvěry Univerzity Michigan
    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • I přes příznivý ZEW index euro ztrácí
      I přes zveřejnění lepšího než očekávaného německého ZEW indexu společná evropská měna včera ztrácela. Především v odpoledních hodinách a během asijské...
    • I přes růst tržeb těžební společnosti investují opatrně
      Rostoucí ceny surovin prospívají společnostem zabývajícím se jejich těžbou, jejichž hospodářská výkonnost se v uplynul...
    • I přes snahu EU zůstane desetina kryptosvěta bez regulace. Podíl navíc může velmi snadno dramaticky vzrůst
      Evropské nařízení o trzích s kryptoaktivy (MiCA) vytvoří od roku 2025 nový regulovaný sektor finančních služeb. Jak ale upozorňují experti z mezinárodní advokátní kanceláře Noerr, přibližně desetina kryptosvěta zůstane v šedé zóně a regulaci na evropské úrovni podléhat nebude. Tento podíl se ale může velmi snadno výrazně změnit, online svět se dokáže vyvíjet velmi rychle. V minulosti například jedna z neregulovaných oblastí dokázala meziročně vzrůst o neuvěřitelných 524 %. Zaváděná přísnější pravidla tak mohou ve finále způsobit raketový růst zatím neregulované části trhu.
    • I přes únorové zhoršení dynamiky tržeb by první čtvrtletí mělo přinést mírné oživení poptávky domácností
      Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut v únoru meziměsíčně klesly o 0,4 %, zatímco měsíc před tím zaznamenaly nárůst o 0,8 %. Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 byly tržby nižší o 5,4 %. Z hlediska struktury byl únorový pokles způsoben hlavně slabšími prodeji potravin (meziměsíčně klesly o 1,8 %). Tržby za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty se naopak zvýšily (o 0,2 %, resp. o 1,5 % m/m).
    • I přes výrazný růst cen nemovitostí realitní bublina v ČR nehrozí
      Ceny nemovitostí v České republice v posledních letech výrazně rostou, zejména ve velkých městech a jejich okolí. Tento růst je způsoben kombinací faktorů, jako je nedostatečná nabídka nových bytů, nižší úrokové sazby hypotečních úvěrů a rostoucí poptávka, ať už ze strany investorů nebo zájemců o vlastní bydlení. Mimořádnou situaci na českém realitním trhu potvrzují také nová data evropského statistického úřadu Eurostat: v letech 2010 až 2022 zdražily byty a domy v ČR o 126 procent. Průměrný nárůst v zemích Evropské unie je přitom pouhých 47 procent.
    • I přes zlepšení PMI zůstávají vyhlídky průmyslu nejisté
      Český index nákupních manažerů ve výrobě v únoru vzrostl o 1,3 bodu na hodnotu 46,5, tedy nejvyšší hodnotu za posledních 9 měsíců. Tento výsledek byl v souladu s tržním očekáváním. Došlo opět k poklesu objemu nových zakázek a výroby, avšak v menší míře. Firmám ovšem stále dělá starost neochota zákazníků objednávat, zejména těch z odvětví strojírenství a automotive. Nižší pokles nových zakázek pak vedl i k menšímu úbytku zaměstnanosti. Výrobci projevují snahu nalákat nové zákazníky a ubírají ze svých marží, cena výstupů tak nadále pokračovala v poklesu. I přes hrozící nejistoty byla únorová očekávání průmyslníků pozitivní (poprvé od září) a nejsilnější od loňského května.
    • I přes zpomalení česká ekonomika stále solidně roste
      Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika ve třetím čtvrtletí letošního roku mezičtvrtletně o 0,3 %. V meziročním srovnání se domácí produkt zvýšil o 2,5 %. Tuzemská ekonomika tak stále vykazuje solidní tempo růstu v blízkosti svého potenciálu, a to i přes slabý růst v eurozóně a stagnaci u našeho hlavního obchodního partnera Německa. K růstu přidané hodnoty nejvíce přispěla odvětví služeb (obchod, doprava, skladování IT), dařilo se i stavebnictví, naopak průmysl zpomalil.
    • I přes zvýšení deficitu státního rozpočtu vláda s novými státními dluhopisy nespěchá
      Ministerstvo financí v dnešní aukcí nabídlo dluhopisy s delší splatností sedm, jedenáct a dvacet let. Celkově investoři poptávali 29,7 mld. Kč, ministerstvo však emitovalo pouze 9,6 mld. Kč. Poptávka sice postupně klesá s tím, jak klesá i atraktivita českých státních dluhopisů z důvodu narůstající ceny. Vláda si však zajistila většinu výpůjčních potřeb v předchozích dvou měsících. I přes aktuální návrh zvýšit deficit státního rozpočtu tak není nucena pod tlakem emitovat nové státní dluhopisy a podbízet se investorům nízkou cenou.
    • (I)racionální dluhopisové emise: Na sklonku éry nízkých sazeb?
      ČNB po deseti letech přikročila ke zvýšení sazby v srpnu o 0,20 procentního bodu a k dalšímu zvýšení dojde pravděpodobně v listopadu. Fed v září lehce zaskočil trh se svým úmyslem zvyšovat sazby opravdu tak, jak už delší dobu plánuje. Bank of England se již nemůže dále dívat na rostoucí inflaci a pravděpodobně zvýší sazby také. ECB sice neví, jak sundat nohu z plynu, ale k omezení měnové expanze se, pod tlakem nebývale silného hospodářského růstu, schyluje nejpozději zkraje příštího roku.
    • Irák podporuje poptávku po bezpečných aktivech; libra atakuje maxima, USD slábne; denní přehled událostí
      Situace v Iráku je nyní hlavním determinantem nálady na finančních trzích, a to zejména na poli tzv. „bezpe...
    • Írán by mohl představit vlastní kryptoměnu
      Na trhu s kryptoměnami dnes panuje klid. BTC se propadá o přibližně procento a navyšuje tak své ztráty ze začátku týdne. V dnešním náhledu na krypto se zaměříme na události, o kterých se ve světě kryptoměn aktuálně hovoří nejvíce.
    • Íránci koupí šedesát boeingů
      Iran Aseman Airlines podepsala s americkým výrobcem letadel Boeing smlouvu o nákupu 60 nových letounů 737 Max. Zástupci firem dohodu podepsali po ročním jednání. Hodnotu kontraktu firmy neuvedly, podle katalogových cen může činit asi šest miliard dolarů.
    • Írán dostal odpověď USA ve vyjednávání o jaderné dohodě, cena ropy klesá!
      Íránský ministr zahraničí oznámil, že země obdržela odpověď USA na navrhovaná řešení jaderné dohody a nyní pokračuje ve vyhodnocování připomínek USA. Cena ropy v reakci na tuto zprávu okamžitě klesla.
    • Írán hodlá zvyšovat těžbu ropy
      Do poloviny dubna by mohl Írán zvýšit těžbu ropy na čtyři miliony barelů denně. Během příštích pěti let pak hodlá otevřít 500 nových vrtů a produkovat 4,7 milionu barelů ropy denně. Už v lednu Írán oznámil, že jeho produkce se blíží k 3,9 milionu barelů ropy denně.
    • Írán je asi za námi, Čína podepíše smlouvu a tržní nadšení dál stoupá
      Je další epizoda dlouhodobého konfliktu mezi USA a Íránem za námi? Vypadá to tak. Donald Trump nehrozí novými vojenskými akcemi a zůstal u sankcí, Írán mlčí. Obě země si tak vyměnily trochu toho terorismu a na další eskalaci to nevypadá. Finanční trhy s tím začaly počítat už s předstihem, sázka na příznivý výsledek opět vyšla a dnes tak optimismus nerušeně stoupá dál.
    • Irán nechce vojnu, ale chce urán
      Včerajšie obchodovanie bolo pomerne nezaujímavé a bolo zjavné, že trh čaká na tieto dva...
    • Írán posílá ropu k trendline.
      Černé zlato otevřením trhů zažívá až 5% propad po neúčasti Iránu na víkendovém sumitu v Kataru. V dohodu mezi 20-ti největšími producenty ropy...
    • Írán považuje saúdsko-ruský plán zmrazení produkce za komický, ropa klesá
      Nejedná se o něco, co se nedalo čekat, ovšem íránské odmítnutí  plánu na zmražení těžby bylo možná až příliš příkré. D...
    • Íránská měna je na svém historickém minimu kvůli Evropské unii, která připravuje další sankce
      Íránská národní měna se nachází na historickém minimu, jelikož EU má v plánu uprostřed pokračujícího napětí se Západem uvalit na zemi nové sankce.
    • Íránské balistické střely dnes „vystřelily výše“ zlato, palladium či bitcoin
      Více než tucet balistických střel, které Írán odpálil na irácké základny, vynášejí dnes výše zlato či bitcoin, ale i další aktiva vnímaná z větší či menší míry jako takzvaná bezpečná útočiště. V iráckých základnách jsou soustředěni i američtí vojáci, takže útok Íránu je vnímán jako součást jeho odvety za zabití elitního generála Solejmáního rukou Američanů z minulého týdne.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    Forex brokeři
    reklama
    InstaForex