Neděle 22. prosince 2024 02:47
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Nastroje

Irán nechce vojnu, ale chce urán

03.10.2012 12:35  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Včerajšie obchodovanie bolo pomerne nezaujímavé a bolo zjavné, že trh čaká na tieto dva – tri dni ktoré prinesú zasadanie alebo zápisnicu zo štyroch centrálnych bánk (ECB, BoJ, BoE a FOMC) obohatené o podrobne sledovaný trh práce v USA. Celkovo trhy nemajú tieto dni jasné smerovanie – trend je samozrejme stále rastový, ale s ďalšími vrcholmi to už býci nemajú ľahké. Aspoň, že španielske výnosy krátkodobých dlhopisov pokračujú v poklese, čo poskytuje oporu finančnému sektoru a EURu vôbec.

Ako sme už uviedli, Španielsko sa so žiadosťou o pomoc neponáhľa a pozoruhodné je aj to, že MMF sa k situácii tiež stavia pomerne alibisticky. Samozrejme – jeho najväčším akcionárom je USA, ktoré tlačí na to, aby sa do eurozóny nalialo toľko prostriedkov, koľko je potrebné. Avšak predsa len vyvstávajú otázniky nad tým, koľko prostriedkov sa ešte musí „naliať“ do obrovských rozvinutých a zadlžených ekonomík a či svet naozaj nemá väčšie problémy. Oficiálne sa hovorí o tom, že MMF nemá dosť prostriedkov na záchranu Španielska a Talianska a nedá sa vylúčiť, že bude len dozorným alebo dokonca len poradným orgánom pri ich prípadnej záchrane.

Nemecké argumenty proti skorej záchrane stoja na dvoch pilieroch – treba počkať na Grécko a Cyprus (prebiehajú rokovania o záchrane) a tiež to, že rozpočet nie je tak zlý, aby ho trhy neocenili. Nuž Cyprus už pravdepodobne bude „hotový“ a Grécko ešte bude potrebovať nejaký čas. Verdikt nad Španielskom odložili aj ratingová agentúra Moody?s (na  neskorší október) aj EÚ (na november). Preto by Španielsko mohlo ešte pár týždňov visieť vo vzduchoprázdne a bude zaujímavé pozorovať trhy, dokedy im bude stačiť rozpočet a kedy si začnú pýtať intervenciu od ECB. Pretože španielske rozpočtovanie trpí častými „revíziami“ a málokedy sa splní to, čo je naplánované. A odchýlky sú vždy smerom k horšiemu.

Najzaujímavejším včerajším zverejnením bol pravdepodobne výrok z Iránu, ktorý po mesiacoch rokovaní bez výraznejšieho posunu povedal, že ak ho bude okolitý svet zásobovať jadrovým palivom, obmedzí svoje obohacovanie uránu na 20%, čo stačí maximálne na jeho výskumný lekársky reaktor. Hoci dnes už boli požiadavky rozšírené o skoré ukončenie rokovaní (nejaký záver bez zbytočného odkladania), ide o výraznú zmenu rétoriky z Iránu. Vzhľadom na to, že sa tak deje v čase keď Izrael čoraz viac tlačí na USA, aby zasiahlo, by to mohlo znamenať čiastočný pokles geopolitického napätia v regióne (hoci ho tam ostane viac ako dosť.) A to samozrejme nie je dobrá správa pre ropu, keďže OPEC sa snaží zabezpečiť nadštandardné zásobovanie trhu a dopyt po palivách sezónne klesá po konci motoristickej sezóny.

Na grafe vidíme vývoj ceny ropy od zavedenia sankcií na Irán, následne ustúpenie napätia a začiatky rokovaní a tiež Bulharskú krízu (útok na izraelských turistov v Bulharsku) po ktorom začal Izrael ešte viac tlačiť na USA, aby vykonali konkrétne kroky (červená čiara), ktoré by mali dostať Irán pod kontrolu. Samozrejme netreba zabúdať, že vysoké tempá rastu ropy sme videli v čase stimulov ECB a letný rast ropy okrem motoristickej sezóny a bulharskej krízy zabezpečila aj dobrá nálada na trhoch a očakávania QE3 od Fed a samozrejme nákupy dlhopisov ECB. Avšak geopolitika na rope tvorí „prirážku“ a keď riziko klesá, cena ropy môže ísť nižšie. Samozrejme ak aj OPEC bude naklonený cenám pod 110 USD.

Dnešné dáta vyšli zatiaľ zmiešane, prieskumy nevýrobných sektorov skôr horšie avšak maloobchodné tržby eurozóny nad očakávania + posledné revízie nahor. Trhy samozrejme dnes čakajú trh práce (tvorba pracovných miest v súkromnom sektora podľa ADP) USA a nevýrobný sektor tej istej krajiny. Hlavne pri trhu práce nie sú očakávania vysoké a ich prekonanie by mohlo povzbudiť rast rizikových aktív, americké akcie ako prvé. Stále však vo vzduchu visí korekcia (výber ziskov po ohlásení QE3), drahé kovy nevedia vytvoriť vyššie vrcholy, akcie podobne, ropa má korekciu už za sebou a nechýba veľa aby urobila nižšie dno. Ťažko povedať, čo trhy ešte očakávajú od centrálnych bánk – tie ponúkli čo vedeli. Rastový trend monetárne stimuly vždy vedeli udržať, avšak nijaký rast nie je bez korekcie. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • I přes zpomalení česká ekonomika stále solidně roste
    Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika ve třetím čtvrtletí letošního roku mezičtvrtletně o 0,3 %. V meziročním srovnání se domácí produkt zvýšil o 2,5 %. Tuzemská ekonomika tak stále vykazuje solidní tempo růstu v blízkosti svého potenciálu, a to i přes slabý růst v eurozóně a stagnaci u našeho hlavního obchodního partnera Německa. K růstu přidané hodnoty nejvíce přispěla odvětví služeb (obchod, doprava, skladování IT), dařilo se i stavebnictví, naopak průmysl zpomalil.
  • I přes zvýšení deficitu státního rozpočtu vláda s novými státními dluhopisy nespěchá
    Ministerstvo financí v dnešní aukcí nabídlo dluhopisy s delší splatností sedm, jedenáct a dvacet let. Celkově investoři poptávali 29,7 mld. Kč, ministerstvo však emitovalo pouze 9,6 mld. Kč. Poptávka sice postupně klesá s tím, jak klesá i atraktivita českých státních dluhopisů z důvodu narůstající ceny. Vláda si však zajistila většinu výpůjčních potřeb v předchozích dvou měsících. I přes aktuální návrh zvýšit deficit státního rozpočtu tak není nucena pod tlakem emitovat nové státní dluhopisy a podbízet se investorům nízkou cenou.
  • (I)racionální dluhopisové emise: Na sklonku éry nízkých sazeb?
    ČNB po deseti letech přikročila ke zvýšení sazby v srpnu o 0,20 procentního bodu a k dalšímu zvýšení dojde pravděpodobně v listopadu. Fed v září lehce zaskočil trh se svým úmyslem zvyšovat sazby opravdu tak, jak už delší dobu plánuje. Bank of England se již nemůže dále dívat na rostoucí inflaci a pravděpodobně zvýší sazby také. ECB sice neví, jak sundat nohu z plynu, ale k omezení měnové expanze se, pod tlakem nebývale silného hospodářského růstu, schyluje nejpozději zkraje příštího roku.
  • Irák podporuje poptávku po bezpečných aktivech; libra atakuje maxima, USD slábne; denní přehled událostí
    Situace v Iráku je nyní hlavním determinantem nálady na finančních trzích, a to zejména na poli tzv. „bezpe...
  • Irák zamíchal kartami, nakupují se bezpečná aktiva; denní přehled událostí
    Situace v Iráku pořádně zamíchala kartami. Investoři tak v reakci na tyto události opouštějí riziková aktiva a nakupují ta bezpečná...
  • Írán by mohl představit vlastní kryptoměnu
    Na trhu s kryptoměnami dnes panuje klid. BTC se propadá o přibližně procento a navyšuje tak své ztráty ze začátku týdne. V dnešním náhledu na krypto se zaměříme na události, o kterých se ve světě kryptoměn aktuálně hovoří nejvíce.
  • Íránci koupí šedesát boeingů
    Iran Aseman Airlines podepsala s americkým výrobcem letadel Boeing smlouvu o nákupu 60 nových letounů 737 Max. Zástupci firem dohodu podepsali po ročním jednání. Hodnotu kontraktu firmy neuvedly, podle katalogových cen může činit asi šest miliard dolarů.
  • Írán dostal odpověď USA ve vyjednávání o jaderné dohodě, cena ropy klesá!
    Íránský ministr zahraničí oznámil, že země obdržela odpověď USA na navrhovaná řešení jaderné dohody a nyní pokračuje ve vyhodnocování připomínek USA. Cena ropy v reakci na tuto zprávu okamžitě klesla.
  • Írán hodlá zvyšovat těžbu ropy
    Do poloviny dubna by mohl Írán zvýšit těžbu ropy na čtyři miliony barelů denně. Během příštích pěti let pak hodlá otevřít 500 nových vrtů a produkovat 4,7 milionu barelů ropy denně. Už v lednu Írán oznámil, že jeho produkce se blíží k 3,9 milionu barelů ropy denně.
  • Írán je asi za námi, Čína podepíše smlouvu a tržní nadšení dál stoupá
    Je další epizoda dlouhodobého konfliktu mezi USA a Íránem za námi? Vypadá to tak. Donald Trump nehrozí novými vojenskými akcemi a zůstal u sankcí, Írán mlčí. Obě země si tak vyměnily trochu toho terorismu a na další eskalaci to nevypadá. Finanční trhy s tím začaly počítat už s předstihem, sázka na příznivý výsledek opět vyšla a dnes tak optimismus nerušeně stoupá dál.
  • Írán posílá ropu k trendline.
    Černé zlato otevřením trhů zažívá až 5% propad po neúčasti Iránu na víkendovém sumitu v Kataru. V dohodu mezi 20-ti největšími producenty ropy...
  • Írán považuje saúdsko-ruský plán zmrazení produkce za komický, ropa klesá
    Nejedná se o něco, co se nedalo čekat, ovšem íránské odmítnutí  plánu na zmražení těžby bylo možná až příliš příkré. D...
  • Íránská měna je na svém historickém minimu kvůli Evropské unii, která připravuje další sankce
    Íránská národní měna se nachází na historickém minimu, jelikož EU má v plánu uprostřed pokračujícího napětí se Západem uvalit na zemi nové sankce.
  • Íránské balistické střely dnes „vystřelily výše“ zlato, palladium či bitcoin
    Více než tucet balistických střel, které Írán odpálil na irácké základny, vynášejí dnes výše zlato či bitcoin, ale i další aktiva vnímaná z větší či menší míry jako takzvaná bezpečná útočiště. V iráckých základnách jsou soustředěni i američtí vojáci, takže útok Íránu je vnímán jako součást jeho odvety za zabití elitního generála Solejmáního rukou Američanů z minulého týdne.
  • Iránske K.O. pre euro?
    Agentúry prinášajú správy, že Irán plánuje premeniť 45 mld. EUR devízových rezerv na doláre a zlato! Útek ...
  • Íránské rakety zvýšily poptávku po bezpečí. Žádná panika ale nepropuká
    Vypálení íránských raket na americké základny v Iráku zprvu trochu otřáslo s finančními trhy, ale vzápětí se situace začala uklidňovat, takže o žádné panice kvůli bezpečnostním hrozbám mluvit nemůžeme.
  • Íránské úřady zabavily přes 1000 strojů na těžbu bitcoinů
    Íránské úřady ve dvou bývalých fabrikách zabavily zhruba 1000 strojů na těžbu bitcoinů poté, co v oblasti zaznamenaly prudký nárůst spotřeby elektřiny. Informovala o tom íránská státní televize. Írán se ocitá pod tlakem amerických sankcí a řada Íránců tak uvažuje o kryptoměnách jako o možném způsobu, jak uchovat své jmění.
  • Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
    Íránský prezident Hasan Rúhání dnes obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém projevu vysílaném televizí také vyzval diváky, aby směřovali svůj hněv na Bílý dům, informuje agentura Reuters.
  • Írán snižuje ceny ropy s cílem konkurovat v Číně Rusku
    Írán je nucen ještě víc zlevnit svou už tak levnou ropu, protože jeho hlavní spojenec získává na klíčovém čínském trhu silnější pozici.
  • Írán zavádí program "Palivo pro všechny" v rámci zvýšení příjmů
    Íránský ministr pro ropu Javad Owji v pondělí oznámil, že každému Íránci bude přiděleno 15 litrů paliva měsíčně za cenu 15 000 riálů za litr. Lidé můžou svůj podíl paliva buď použít, prodat nebo obdržet celkem 225 000 riálů (asi 1 dolar).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank