Pondělí 04. listopadu 2024 23:32
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Nastroje

Dolár rezervnou menou ostane

16.10.2013 12:26  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Rokovania medzi republikánmi a demokratmi zatiaľ stále neskončili, no včera zlyhali ďalšie pokusy o dohodu, na čo reagovali US akciové trhy ďalším poklesom. Nadol poslali akcie aj zle prijaté výsledky spoločností Citigroup a Coca-Cola ako aj najslabší výsledok newyorského prieskumu výroby od mája. Pretože oficiálny termín, odkedy US ministerstvo financií už nebude mať peniaze, je 17. október, je blízkosť tohto termínu pre akcie priťažujúci faktorom. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones -0,87%, SP500 -0,71%, Nasdaq Composite -0,56%.

To, že dohoda v kongrese sa rodí len veľmi ťažko, si všimla už aj ratingová agentúra Fitch. Tá včera po zatvorení akciového trhu oznámila, že rating US je na "rating watch negative". To znamená, že zníženie ratingu by mohlo prísť už v blízkom horizonte. Nejde teda o výhľad ratingu, ktorý sleduje až dvojročný horizont. Zasiahnuté boli všetky cenné papiere emitované federálnou vládou. O samotnom rating watch a prípadnom znížení ratingu sa má rozhodnúť do konca 1Q 2014. Rozhodnutie bude sledovať spôsob a trvanie dohody o dlhovom strope. Agentúra tiež znížila odhad ekonomického rastu na tento rok na 1,6% z 1,9% a pre budúci rok na 2,6% z 2,8%.

Ratingovka tiež varovala, že váhanie so zvýšením dlhového stropu môže „podkopať“ úlohu dolára ako hlavnej rezervnej meny. Je to ale naozaj tak? Môže naozaj fiškálna situácia v US spôsobiť, že Japonsko a Čína už nebudú nakupovať americké dlhopisy? Odpoveď je jednoduchá. Nie. Dôvodom je skutočnosť, že tieto dve krajiny exportujú kapitál do US preto, že do US exportujú aj tovary a služby. Ak by teraz Japonsko a Čína prestali nakupovať americké dlhopisy (predaj tých existujúcich by nemal veľký vplyv), spôsobilo by to, že export týchto dvoch krajín do US by musel poklesnúť. Platí totiž, že v globále sú všetky zložky platobnej bilancie vždy vyrovnané. Nikto nemôže exportovať do druhej krajiny bez toho, aby za to dostal aj zaplatené (môže, ale na čo by to robil?). Preto  možnosť, že úloha doláru ako rezervnej meny je ohrozená, nie je správna. Kým Amerika spotrebováva viac než vyrobí, potrebuje importovať úspory z iných krajín a teda krajiny ako Japonsko a Čína budú exportovať kapitál. Znížiť úlohu doláru ako rezervnej meny je samozrejme žiadané, no je to otázka preferencie US vlády a domácností viac sporiť a nie rozhodnutie kongresu o dlhovom strope.

Otázka dlhového stropu sa naposledy rázne riešila v lete 2011. Výsledkom vtedy bolo zníženie ratingu US ekonomiky od agentúry S&P, čo spôsobilo na trhu paniku. Dúfajme, že politici si uvedomujú možné následky svojich krokov a nebudú sa snažiť donútiť ratingovú agentúru Fitch znížiť rating US.

Kým dvojročné výročie historicky prvého zníženia ratingu US sme už oslavovali, čochvíľa bude čas na inú oslavu. Na konci októbra 2008 totiž po prvý krát vôbec klesli sadzby na US medzibankovom trhu na nulu kvôli nadmerne likvidite (bavíme sa o trhu s rezervami bánk, nie o sadzbách LIBOR). Následne na zasadnutí FOMC 15. decembra 2008 Fed znížil základnú sadzbu do pásma 0,00-0,25%, no trh už predtým na takýto krok poukázal. Blíži sa teda výročie politiky nazývanej aj ZIRP, teda politika nulových úrokových sadzieb. Očakávalo sa od nej, že spôsobí obrovskú infláciu, no nič také sa nestalo. Teórií, prečo je to tak je veľa, od tých konšpiračných až po úplne jednoduché. Asi najlepším vysvetlením je to, že banky nechcú požičiavať a ľudia si brať úvery. Aktuálny menový systém je založený na peniazoch zo vzduchu, ktoré vznikajú ako dlh. Keďže v US celkový objem dlhu klesá, inflácia nemá ako vznikať.



Výhľad na dnes

Dnes pokračuje v US výsledková sezóna zverejnením ziskov spoločností Bank of America, eBay, American Express a IBM. Pretože dohoda v US o dlhovom strope je podľa médií opäť raz bližšie (a možno večer bude zase ďalej), mohol by na tento vývoj reagovať akciový trh optimisticky. Index SP500 si vytvoril podporu okolo hladiny 1685 bodov a zotrvanie trhu nad úrovňou by malo priať rastu smerom k hladine 1720 bodov s výhľadom na 1733 bodov.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dolar přežil tsunami
    Tsunami vzniká v důsledku podmořského zemětřesení, při kterém dojde k přemístění velkého množství vody. Než se usadí, musí se někam dostat. Totéž platí pro tsunami na trhu. To má své důvody. V případě černého pondělí 5. srpna to bylo zpřísnění měnové politiky ze strany Bank of Japan a obavy z recese v americké ekonomice po neuspokojivé zprávě o zaměstnanosti za červenec. Existují i důsledky. V případě měnového páru EUR/USD došlo k jeho prudkému růstu nad sedmiměsíční maximum 1,1. Dochází k usazování vody. Fed a Bank of Japan uklidnily investory; na horské dráze se ale svezlo mnoho aktiv.
  • Dolar při americkém svátku aspoň přerušil své oslabování
    Optimismus z vývoje ekonomiky, naděje na dřívější změny v politice ECB i dobrý dojem z formování německé vlády dnes vynesly euro na páru s dolarem až těsně k 1,2300. Odtud kurz sice koriguje na 1,2260, ale i tak společné evropské měně zůstávají velice slušné zisky.
  • Dolar přibrzdil vývoj výnosů, růst akcií se opatrně přenáší do Ameriky
    Závěr týdne přinesl pozitivní překvapení z americké ekonomiky v podobě chicagského indexu ISM. Tento předskokan celostátního ISM se dokázal udržet na velmi vysokých 65,4 bodu, čímž jen lehce klesl z ještě vyšší listopadové úrovně. Naznačuje tak, že podnikatelská aktivita v regionu nepřestává dynamicky růst. Slabší zprávy naproti tomu přišly z realitního trhu a nízká německá inflace potvrzuje, že ECB opravdu nemusí s utahováním spěchat.
  • Dolar přichází o páteční zisky, trhy čekají hlavně na Trumpa
    Pondělní seance zatím přináší na většinu trhů tradičně líné obchodování. Nově příchozího makra je zatím málo a trhy se soustředí hlavně na téma americko-čínské obchodní války. Čeká se přitom zejména na to, až Trump konečně oznámí jaká bude finální podoba nových cel na čínské dovozy. Trump v tomto ohledu dnes zatím pouze zveřejnil pár nových tweetů, z nichž nejvíce zaujal tento, ve kterém se celních opatření zastával, když naznačuje, že vylepšují vyjednávací pozici Spojených států.
  • Dolar pyká za svou chybu
    Pochybnosti zničily euro. Přesněji způsobily ústup páru EUR/USD. Investory zneklidnil "jestřábí" projev člena FOMC Christophera Wallera, který vyzval Fed, aby pokračoval ve zpřísňování měnové politiky, protože neexistují žádné důkazy o udržitelném pohybu inflace směrem k 2% cíli, stejně jako prohlášení Black Rock, že Federální rezervní systém nedokončil zvyšování sazeb. Přidá dalších 50–75 základních bodů. A trh tak věřil v konec cyklu měnových restrikcí! Může to být špatně?
  • Dolar ranní zisky poztrácel, akcie po mírném váhání vykročily k růstu
    Po nepříliš pozitivních dopoledních makrodatech zůstávaly společná evropská měna i britská libra pod tlakem, zatímco investoři nadále převažují dobrá americká data vůči riziku pokračující koronavirové nákazy. S pokračujícím časem přeci jen převažuje optimismus podpořený solidními daty o americké spotřebitelské důvěře a akciové trhy se posouvají do pozitivních hodnot.
  • Dolar ráno slábne. USA sdělí propad ekonomiky a zasedá Fed
    Dnešek přinese kromě další sady firemních výsledků také předběžný údaj o americkém HDP za první kvartál. To už bylo zasaženo opatřeními proti koronaviru, a třebaže šlo vlastně jen o dva poslední týdny, dopad na ekonomiku byl zřejmě dost velký. Za 1Q pravděpodobně vykáže další pokles investiční aktivita, útlum uvidíme v zahraničním obchodě, ale silně na HDP dolehne i klíčová položka - spotřeba. Pokles ekonomiky se odhaduje na 4 procenta (tradičně v mezikvartálním anualizovaném pojetí).
  • Dolar ráno ustupuje. Euru pomohla jestřábí výzva z ECB
    Úterý začalo pro eurodolar lehce růstově. Kurz se dostává na 1,1775 s pomocí komentáře z ECB. Sabine Lautenschlaegerová se vyslovila pro snižování objemu QE v příštím roce. Je to sice věc, se kterou trh docela počítá, ale přímý názor z centrální banky moc často nezazní, takže euru mohla taková slova pomoci.
  • 💲 Dolár rastie!💪
    Americký dolár naďalej posilňuje, aj napriek miernemu poklesu výnosov dlhopisov počas dnešného obchodovania. Je však potrebné pripomenúť, že včera pred Kongresom Powell povedal, že inflačný tlak bol väčší, ako predpokladala centrálna banka. To môže byť ďalší signál zmeny perspektívy menovej politiky, dokonca aj z krátkodobého hľadiska! Vedúci predstavitelia 4 veľkých centrálnych bánk sa dnes o 17:45 zúčastnia panelovej diskusie na dnešnom fóre ECB - ECB Lagarde, Fed Powell, BoJ Kuroda a BoE Bailey, ktorá sa môže prejaviť zvýšenou volatilitou na trhoch.
  • Dolar reagoval pouze málo na zápis ze zasedání FOMC
    Ve 20. hodin byl zveřejněn zápis ze zasedání FOMC, které se konalo v září. Report nepřinesl velké překvapení. Zápis vyzněl jestřábím tónem, ale investoři toto naladění očekávali. Na posledním zasedání FED zvýšil hlavní sazbu o 75 bazických bodů do rozpětí 3–3,25 %, což znamenalo třetí nárůst o tři čtvrtě procentního bodu v řadě. Zároveň vytlačil náklady na půjčky na nejvyšší úroveň od roku 2008. Takzvaný tečkový graf, který byl zveřejněn hned po zasedání, ukázal úrokové sazby do prosince na úrovni 4,4 %, tedy vysoko nad úrovní 3,4 % předpokládanou ještě v červnu. V příštím roce se dle výhledu členů FOMC dostanou sazby v USA na 4,6 %.
  • Dolar roste, akcie trpí. Fed zůstává na cestě k vyšším sazbám i přes zaváhání investic
    Včerejší rozhodnutí amerického Fedu o stabilitě sazeb nepřekvapilo. Centrální banka zároveň zůstala u předpokládaného zvýšení sazeb v prosinci. Ani to těžko někoho zaskočilo, ačkoli část trhu mohla doufat v měkčí postoj po posledním propadu akcií. Nová prognóza tentokrát nebyla na programu a hodnocení ekonomického i inflačního vývoje zůstává příznivé, s vyváženými riziky. Co může být vnímáno lehce negativně, je upozornění na nepříznivý vývoj investic v posledním kvartále, zvlášť v kontrastu s daňovou podporou ze strany Trumpovy vlády. Jestliže nízké daně nebudou schopny dostatečně stimulovat investice a tím produktivitu, těžko se dočkáme slibovaného zrychlení ekonomiky (které pak zařídí i menší poměr dluhu).
  • Dolar roste, čeká se na rozhodnutí Fedu 
    Dolar sice ve středu ráno v Asii posílil, ale kroky byly malé, jelikož investoři čekají na nejnovější politické rozhodnutí amerického Federálního rezervního systému.
  • Dolar roste jako bojovník, zatímco euro je věčně v roli panoše, kterým není snadné být
    Americká měna nepůsobí sebejistě. Její finanční potenciál je stále obrovský, přestože řada zemí odmítá vypořádání v USD. Na tomto pozadí se euro musí spokojit s rolí panoše a podpořit sílu dolaru. Současně jsou možnosti eura mnohem nižší než možnosti jeho konkurenta.
  • Dolar roste po projevu Claridy z Fedu
    Projev viceprezidenta Fedu Claridy patřil mezi to nejdůležitější, co dosud přinesla dnešní seance. Investory zajímají současné názory centrálních bankéřů, které by mohly naznačit další směr americké měnové politiky. Nedávno překvapil další centrální bankéř Fedu - Chris Waller, který přišel s jestřábím tónem. Mnohé zajímalo, zda se Clarida vydá stejnou cestou.
  • Dolar roste v důsledku rostoucích amerických sazeb a uvolňování geopolitického napětí
    Jak se sazby desetiletých amerických vládních dluhopisů přibližují ke hranici 3 procent, projevuje se jejich růst i vy...
  • Dolar roste v očekávání rychlejšího HDP, koruna využívá lehce pozitivní nálady
    Páteční obchodování v Evropě můžeme označit jako opatrně pozitivní. Akciím na hlavních trzích se daří mírně růst, bezpečné dluhopisy nepatrně ustupují, zatímco ty periferní si připisují mírné zisky. Dolar má na páru s eurem navrch a postupuje na 1,1630. Momentálně sílí rovněž vůči japonskému jenu, ovšem tento pár během dopoledne nemá jasný směr.
  • Dolar rozšiřuje své zisky proti euru, zatímco vůči jenu je koriguje
    Česká data korunu ovlivňují minimálně, na ta dnešní ale kurz přece jen trochu zareagoval. Po dobrých zprávách přišla j...
  • Dolar rozšiřuje zisky po datech PMI a zprávě o prodeji domů
    Podle údajů S&P Global zaměstnanost v srpnu klesla, poprvé za 3 měsíce, zatímco čisté ztráty pracovních míst byly nyní hlášeny ve 3/5 z posledních pěti měsíců, což představuje nejslabší období růstu mezd od prvního pololetí. roku 2020.
  • Dolar roztahuje křídla
    Měnový pár EUR/USD klesl poté, co zpráva o inflaci v USA ukázala, že spotřebitelské ceny rostly již třetí měsíc v řadě. Index spotřebitelských cen vzrostl oproti předchozímu měsíci o 0,4 % a index všech složek se za posledních 12 měsíců zvýšil o 3,5 %, přičemž obě hodnoty překonaly odhady agentury Bloomberg. Totéž platí pro údaje o jádrové inflaci. V důsledku toho americký dolar napříč trhem posílil, a to, co v úterý aktivně rostlo, nyní shodně kleslo. Řeč je o ropě, zlatě a bitcoinu. Krátce nato stejný osud potká i index S&P 500.
  • DOLAR SA DOSTAL Z 5-TÝDENNÍHO MINIMA
    Dolar si mírně polepšil, když se objevily spekulace o tom, že americký Federální rezervní systém začne se zužová...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster