Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:15
reklama
SAB Finance
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap krypto
reklama
eightcap trade smarter

Zaklínanie hadov

25.09.2013 13:00  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pri tak zložitej a spletitej komunikácii centrálnych bánk je občas dobré sa pozrieť na vec z nadhľadu, aby sme pochopili skutočne ciele politík. Teraz nehovoríme o Fede (tam bude zasadanie o 6 týždňov, dovtedy sa očakávania x-krát zmenia), ale skôr o ECB. Od tej sa očakáva, že sa bude snažiť vystriedať Fed pri zavlažovaní finančných trhov (rozumej dodávanie likvidity), čoho by sa následne aspoň niečo malo odraziť v ekonomike. A odrazí sa presne o toľko, o koľko klesnú úroky a výnosy, pretože to je to, o čo v zadlžených ekonomikách ide (pri všetkej počestnosti cenovej stability). A opäť sme hlavnom cieli menovej politiky ECB – čo najnižšie sadzby, vo všetkých ekonomikách čo možno najviac rovnaké a to akýmkoľvek spôsobom.

Najskôr si zhrňme vývoj za posledné tri roky, postačí porovnanie výnosov (pre túto ilustráciu porovnávame 5-ročné) medzi Francúzskom, Nemeckom, Španielskom a Talianskom a doplnenie reakcie ECB. Na začiatku boli vždy obavy o schopnosť splatiť svoje dlhy u periférie (rýchlejšie rastúci dlh v čase poklesu ekonomiky), v kritických situáciach aj u Francúzska a potom prišla reakcia ECB, potom opäť trhy zatlačili a opäť prišla ECB.

Keď na jar 2010 vypukla kríza v eurozóne a politici začali rýchlo látať euroval, v máji začala ECB nakupovať dlhopisy periférie (v rámci programu SMP – Securities Markets Programme), aby stabilizovala rýchlo rastúce výnosy. Keď toto veľmi nepomáhalo a politický postup bol pomalý, ECB opäť ohlásila nové nákupy dlhopisov v auguste a septembri 2011. Toto však tiež nebolo dosť a preto prišlo LTRO, dodávka viac ako 1 bil. Eur pre banky s tým, že by mohli nakúpiť nejaké dlhopisy – to bol prelom rokov 2011 a 2012. Avšak ani toto nepomohlo a preto prišiel pamätný júl 2012 a výrok guvernéra Draghiho, že ECB je pripravená urobiť čokoľvek pre záchranu eura. Ďalší krok prišiel v septembri po ohlásení OMT, čo mal byť neobmedzený nákup dlhopisov v prípade potreby. To však už prišlo aj QE3 od amerického Fedu (tiež september 2012), ktoré bolo v decembri 2012 rozšírené.

Všetko bolo v poriadku, kým neprišiel máj 2013 a guvernér Fedu Bernanke naznačil, že QE by mohlo byť v septembri obmedzené. Výnosy začali rásť, medzibankové sadzby prestali klesať. A tu niekde začala ECB skloňovať LTRO a komentátori začali sledovať prebytočnú likviditu ako indikátor, ktorý by mohol určiť, kedy príde ECB s ďalším dodávaním likvidity, aby kompenzovala výpadok Fedu.

Ak si dáme pod seba vývoj dlhopisov, kroky ECB a nadmernú likviditu (čo si banky na dennej báze ukladajú do ECB), vidíme tam jeden súvis – nadmerná likvidita prudko vzrástla od prvého LTRO a odvtedy sústavne klesá. Aktuálne si ECB myslí, že ak nadmerná likvidita klesne pod €200 mld., začne problém – rast sadzieb na trhu a rast výnosov (nižší dopyt po dlhopisoch), čo je problém a rovná sa to sprísneniu menovej politiky (čoho sa centrálne banky teraz boja ako čert svätenej vody a nevynechajú jedinú príležitosť, aby ubezpečili, že toto najbližšie roky nehrozí). Otázka znie, či bude ECB čakať alebo nie. Vyjadrenia sú veľmi zmätočné, každopádne nové LTRO sa spomína (Draghi povedal, že použije LTRO ak to bude potrebné). Na druhej strane sa spomína aj to, že dopyt po likvidite je nízky (dve tretiny LTRO ešte nie sú vyplatené), čo je dobrým znakom (menšia závislosť bánk na ECB). Otázka znie – komu chce potom dávať ECB peniaze. Alternatívou je pomoc pre malé podniky, nákup dlhopisov malých a stredných podnikov (SME) o čom sa už tiež hovorilo. Hoci si teraz podniky vedia požičať za niečo cez 5% na 5 rokov aj v Taliansku (čo je pokles o 1 percentuálny bod medziročne), stále je to viac ako v Nemecku – kde si podniky požičiavajú za 3.5% (údaje španielskeho Kyero.com)

Cieľom ECB nie je nič iné, len aby boli úrody čo najnižšie. A chce dosiahnuť to, aby si všetci požičiavali za rovnakú sadzbu (čo bola situácia spred roku 2010), hoci ekonomiky periférie a Nemecka sú na tom stále diametrálne odlišne (škoda aj rozpisovať). ECB tak funguje ako zaklínač hadov, ktorý má trhy presvedčiť, že Nemecko a Španielsko je v podstate presne to isté, veď obe krajiny majú euro. ECB už zdôraznila, že je odhodlaná urobiť čokoľvek, len zatiaľ k tomu nemala príležitosť. Preferuje skôr to dodávanie peňazí bankám za úrok 0.5% (12-mesačný euribor, pri kratších splatnostiach aj za menej), ktoré môžu nakupovať dlhopisy s výnosom 2-3% (napríklad periférne dlhopisy) alebo viac (tzv. Sarkozy trade). Zatiaľ je to zaujímavý obchod, ale s tým ako budú klesať výnosy, tým to bude menej zaujímavé. Hlavne ak nastane najmenšia pochybnosť o schopnosti splácať svoje dlhy u periférie. Takže – nesmie nastať najmenšia pochybnosť a banky musia mať peniaze čo najlacnejšie, pomaly skoro zadarmo. Ak to nebude fungovať, ECB bude musieť ukázať, čo dokáže. Nech však bude robiť čokoľvek, vždy to bude s ohľadom na výnosy periférie. Pokiaľ budú tie klesať aj sami, ECB sa nebude ponáhľať s novými opatreniami a bude sa len snažiť uspať trh protichodnými vyjadreniami jednotlivých predstaviteľov.

Zatiaľ to funguje, výnosy opäť klesajú a akcie síce zostupujú, ale z historických maxím. Americké akcie aj nemecké akcie testujú svoje suporty a čakajú na ďalší vývoj. Americké dáta včera skôr sklamali (ako väčšina zverejnení za posledné dva týždne), nemecká ekonomika dáva skôr zmiešané výsledky (PMI, IFO). Preto sa DAX drží nad suportmi 8560 a SP500 je už pod prvými oporami na úrovni 1710 a postupne klesá k úrovni 1680. Akcie majú priestor na pokles až k úrovni 8290 v prípade DAXu a 1650 v prípade SP500 bez narušenia 3-mesačného rastového trendu. Vzhľadom na dáta z ekonomiky a možnosť politického napätia v USA (rozpočet), by sa však nemeckým akciám malo dariť viac. To však môže znamenať aj pomalší pokles ako v prípade amerických akcií. Dnešné dáta objednávok tovarov dlhodobej spotreby v USA majú šancu vyjsť ešte slabšie, než sa čaká. To si zas môže užiť aj EURo, ktoré lepšie reaguje na slabšie americké dáta. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Základy obchodování opcí 4 – Co to je put opce?
    Prodejní opce neboli put opce kupují obchodníci spekulující na pokles ceny podkladového aktiva. Put opce se využívají jako zajištění akcií, které jsou určeny na dlouhé držení. Dále pomocí nich můžeme spekulovat na pokles trhů. Spekulanti obchodují put opce, když chtějí provést krátkodobý obchod na pokles a nechtějí si vypůjčit akcie nakrátko.
  • Základy obchodování opcí 5: Opce v, na a mimo peníze
    Ve vztahu realizační ceny k aktuální ceně rozlišujeme 3 typy opcí: opce na penězích, opce v penězích a opce mimo peníze. Častěji je však používané anglické označení pro at-the-money (ATM) pro opce na penězích, in-the-money (ITM) pro opce v penězích a out-of-the-money (OTM) pro opce mimo peníze.
  • Základy obchodování opcí 6: Uplatnění a přiřazení opce
    Kupující opce má právo uplatnit si opci, tedy požadovat plnění na základě parametrů daného opčního kontraktu. V případě call opce m á majitel právo koupit od prodávajícího opce podklad za realizační cenu, čímž se dostává do dlouhé pozice na podkladu. V případě put opce m á majitel opce právo prodat vypisovateli opce podklad za realizační cenu. V tomto případě tedy uplatněním opce vzniká u kupujícího krátká pozice.
  • Základy obchodování opcí 7: Cena opce
    Pro pochopení opcí je nezbytné správně pochopit, z čeho se skládá a jak se chová cena opce. Opční prémium se skládá ze součtu dvou složek a to z časové hodnoty a vnitřní hodnoty.
  • Základy obchodování opcí 8: Řecká písmena
    Řecká písmena (Option Greeks) vyjadřují citlivost ceny opce na změnu parametrů podkladu. Jednotlivé citlivosti jsou označované podle řeckých písmen.
  • Základy obchodování opcí 9: Historická vs. implikovaná volatilita
    Volatilita měří intenzitu kolísavosti ceny určitého podkladu za dané časové období. Ve světě opcí se střetáváme se dvěma základními volatilitami: historickou a implikovanou. Obě hodnoty se vyjadřují v procentech.
  • Základy opcí: Americký a evropský typ opce, vypořádání opcí, opce na, v a mimo peníze
    Po přečtení úvodního článku Co to jsou opce a jak fungují jste určitě nedočkaví dozvědět se víc a začít opce brzy obchodovat. Ještě předtím se ale potřebujeme naučit pár dalších důležitých věcí. Jdou z nich je, jak funguje vypořádání opcí, na což se zaměříme v tomto článku. Dále se podíváme na to, jaký je rozdíl mezi evropským typem opce a typem americkým a probereme si i z opce z hlediska na penězích, v penězích a mimo peníze.
  • Základy opcí, díl 1: Co jsou opce a jak fungují
    Chcete se naučit obchodovat opce, ale pořád máte nějak problém prokousat se začátkem? Nejste sami. Opce se zdají být na první pohled komplikované a řadu lidí odrazují svou zdánlivou složitostí. Jsem si ale jist, že po přečtení tohoto článku budete mít jasnou představu o tom, jak tento instrument funguje a proč je tolik populární.
  • Základy opcí, díl 2: Vypořádání opcí
    Po přečtení úvodního článku Co to jsou opce a jak fungují jste určitě nedočkaví dozvědět se víc a začít opce brzy obch...
  • Základy opcí, díl 3: Řecká písmena delta, gamma, vega, a théta
    Řecká písmena delta, gamma, vega a théta dávají investorům možnost nahlédnout do tvorby cen opcí a pro opčního tradera je tedy jejich znalost nutností. Opční prémium je částečně určeno cenou podkladového aktiva, časem do expirace opce a volatitou.
  • Zákon o kryptoměnách republikánky Lummisové, může mít podporu demokratů
    Připravovaný regulační zákon republikánky Cynthie Lummisové o kryptoměnách v USA by mohl mít podporu obou politických stran v Kongresu. DeCrypt tvrdí, že je vysoce pravděpodobné, že by jeden či dva zástupci Demokratické strany mohli získat souhlasné stanovisko.
  • Zákopová obchodní válka a ekonomická atomová bomba
    Ekonomiky, které se orientují na export, mohou navyšovat svou konkurenceschopnost tím, že oslabí kurz vlastní měny. Česká republika má s oslabováním měny zkušenost z období devizových intervencí. Tehdy byl kurz koruny vůči euru udržován poblíž úrovně 27 CZK/EUR. Slabší koruna umožnila českým exportérům snížit ceny zboží na zahraničních trzích vyjádřených v eurech. Při převodu eurových tržeb zpět do korun exportéři vydělali na slabšímu kurzu koruny a mohli si udržet předchozí úroveň zisků. Nižší eurové ceny přitom navýšily poptávku po českém zboží v zahraničí, což pomohlo vyvést naši ekonomiku z krize.
  • Zákopová vojna
    Kľúčová udalosť týždňa v podobe vystúpenia prezidenta FEDu B.Bernankeho pred rozpočtovou komisiu US Senátu mierne sklamala očakávania finančných trhov. Prezident FEDu výrazne nezmenil svoj komentár z posledného vystúpenia (3.februára) a stále je veľmi opatrný vo výhľade miery nezamestnanosti napriek jej poklesu v americkej ekonomike. Práve tieto komentáre stáli za včerajším posunom EURUSD k maximám na 1,3730/50, ako reakcia na prípadné udržanie nastavených nástrojov menovej politiky FEDu počas dlhšieho obdobia. Kvantitatívne uvoľňovanie tak ostáva nosnou kostrou Bernankeho menovej politiky. Bernenke tak stále pokračuje vo vedení svojej zákopovej vojny nestavenej na nákup aktív z trhu. Mierne zmeny nastali v komentári pre pozitívnu obnovu ekonomiky „aktuálna obnova ekonomika má zdravý základ... spotrebiteľské výdaje sa stabilizujú... súčasný pokles miery nezamestnanosti je pozitívom“. Ale ani tieto komentáre nepodporili akciové trhy, ktoré po piatich dňoch skončili v červených číslach a pozitívny sentiment sa tak mierne začína strácať, výsledkom je korekcia na trhu komodít a ranný prepad kľúčového menového páru k úrovni 1,3640/20 EURUSD, bez narušenia kľúčových rastových línii aktuálneho trendu.
  • Zákopová vojna
    Ticho pred búrkouSituácia sa oproti včerajšku na ...
  • Zákopová vojna
    Ticho pred búrkouSituácia sa oproti včerajšku na ...
  • Zakotvená inflace Evropy a její vliv na ceny evropských aktiv
    „I přes normalizaci cen energií v Evropě se inflace zdá být ukotvená v reálné ekonomice, a to je špatná zpráva pro evropská aktiva, “ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Zákulisí salvadorských bitcoinových dluhopisů
    Přijetí bitcoinu v Salvadoru na národní úrovni bylo nejrevolučnějším milníkem letošního roku v oblasti kryptoměn. Zdá se, že používání bitcoinu jako zákonného platidla je připraveno přilákat vlnu experimentů i investic, zatímco program těžby bitcoinu s využitím vulkanické energie by mohl být pro ekonomiku s nízkými příjmy významnou vzpruhou.
  • Zákulisné správy z prostredia nemeckej kancelárky Merkelovej
    Jeden z finančných expertov a poradcov kancelárky povedal, že Grécko by malo významne zvýšiť svo...
  • Zalando padá do ztráty, lidé kvůli inflaci přestávají nakupovat zejména oděvy a obuv střední cenové kategorie. Mohou se „ulouct“ po slevách
    Lidé mají kvůli inflaci méně peněz, takže přestávají nakupovat oblečení a obuv střední cenové kategorie, plyne z dnes zveřejněných údajů společnosti Zalando. Ta je největším provozovatelem e-shopů s oblečením a obuví v Evropě, od roku 2018 působí také v Česku.
  • Za levnými nákupy do Polska. Čtvrteční prudké zvýšení úroků ČNB Čechům rekordně zlevnilo nákupy v Polsku
    Česká koruna v pátek zakončila obchodování na nejsilnější úrovni vůči polskému zlotému v celé novodobé historii. Je nyní, o tomto víkend, vůči polské měně nejsilnější od v 90. let, kdy jak Česko, tak Polsko procházely transformačním období. V rámci transformace Česko přijalo režim volného plovoucího kursu v květnu 1997, Polsko pak v dubnu 2000.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje