Sobota 21. prosince 2024 16:46
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Investingfox Partner

Oživení ekonomiky nebude? Firmy dále sedí na hotovosti, vlády o podpoře růstu jen mluví

11.07.2013 13:04  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Firmy sice mají stovky miliard dolarů volné hotovosti, ale investiční boom, který by nastartoval celosvětovou ekonomiku, od nich letos ani napřesrok nečekejte, varuje nová zpráva ratingové agentury Standard & Poor's. Na tahu tak budou podle všeho opět vlády, které se do velkého utrácení po dluhové krizi ale také rozhodně nehrnou. Vize oživení ekonomiky v druhém pololetí letošního roku tak dostává citelné trhliny.

„Navzdory mírnému oživení kapitálových výdajů po skončení finanční krize došlo v roce 2012 opět ke zpomalení firemních investic,“ upozorňuje aktuální zpráva agentury S&P a neposkytuje nijak optimistický výhled. V letošním roce očekává pokles kapitálových výdajů firem po celém světě o 2 procenta a v roce 2014 počítá s dalším prohloubením poklesu až na 5 procent.

Investice firem jsou spolu se spotřebitelskými výdaji považovány za zdravý motor ekonomického oživení. Rostoucí kapitálové výdaje jsou totiž příslibem růstu pracovních příležitostí i expanze ekonomiky v důsledku navyšování produkčních kapacit. Nic z toho ale analýza S&P v současnosti nenaznačuje. „Mírné pokrizové oživení, zdá se, zadrhává ještě dříve, než se opravdu rozjelo,“ shrnuje agentura aktuální poznatky.

Zvláště citelný je tento trend útlumu firemních investic podle S&P v případě západní Evropy, jejíž podíl na celosvětových kapitálových výdajích před deseti lety tvořil jednu třetinu, zatímco loni už to bylo jen 24 procent. Pro letošní rok agentura očekává stabilizaci tohoto podílu a příští rok mírné navýšení na 25,4 procenta, zvláště díky rostoucím investicím energetických společností. „Pokračující recese v Evropě a slabé vyhlídky ekonomického růstu si zcela zřejmě vybírají daň na ochotě firemního sektoru investovat,“ shrnuje nová zpráva S&P . Část problému přitom vidí také v neochotě evropských firem investovat doma a honbě za vyšší výnosností zahraničních investic.

Tím kdo na krizi z pohledu globálního rozdělení kapitálových výdajů naopak vydělává je podle zprávy S&P ekonomika Spojených států. Jestliže v roce 2009 měla na celosvětových firemních investicích 24% podíl, letos S&P odhaduje růst tohoto podílu na 35,6 procenta a napřesrok růstové zaokrouhlení na 36 procent. „Rozhodné vymanění se Spojených států z trendu zpomalující ekonomiky učinilo zemi relativně atraktivní vůči ostatním rozvinutým ekonomikám, navzdory nejistotě ohledně fiskální politiky,“ komentuje čísla S&P .

Přijdou s ráznou odpovědí politici?

Když se firmy zdráhají využít svých hotovostních polštářů k podpoře ekonomického růstu skrze investice, bude důležitá odpověď politiků. Ti sice po rétorice minulých letech zaměřené především na úspory a snižování deficitů veřejných rozpočtů před několika měsíci hojně přesedlali na projevy volající po podpoře ekonomického růstu, reální kroky s reálnými dopady ale zatím velké nejsou.

Spojené státy platí stále za největší ekonomickou velmoc světa, ale v oblasti fiskální politiky mají nyní pevnější omezení než dříve. Od března totiž v důsledku vleklých nedohod obou amerických politických táborů vstoupily v platnost automatické fiskální škrty, které by měly v horizontu jedné dekády přinést celkovou úsporu 1,1 bilionu dolarů.

Čína ve snaze omezit riziko přefouknutí ekonomiky přílišnou stimulací pomalu omezuje své zásahy a signalizuje příchod éry hlubších reforem fungování této druhé největší ekonomiky světa. Hrubý domácí produkt tak opustil éru dvouciferných růstu a rok od roku zpomaluje.

Evropa sice říká, že má nejhorší za sebou a dluhová krize už je zažehnána. Výnosy dluhopisů periferních ekonomik ale ukazují, že trh o konci všech problémů přesvědčen rozhodně není. S utichnutím vleklých spekulací o tom, že eurozóna je na pokraji rozpadu, ale klesla také ochota evropských politiků k nalezení potřebného konsensu.

Rozpolcení evropských politiků ukazuje například dva měsíce starý projev Angely Merkelové, kancléřky nejsilnější členské země eurozóny i Evropské unie. Ta kritizovala dluhem živený ekonomický růst, který byl mantrou evropské hospodářské politiky v posledních desetiletích. Na druhou stranu ale také upozornila, že samotné rozpočtové škrty také nejsou řešením a bude třeba vyvážit prorůstová opatření s kroky pro snižování zadlužení. „Ekonomický růst eurozóny oživí strukturální reformy,“ dodala před dvěma měsíci při představení nové politické vize německá kancléřka a dodal, že EU potřebuje více koordinace na úrovni hospodářské politiky a členské země už nemohou hájit pouze své národní tradice. 

Léčba pro Evropu podle MMF

K rázné akcie politiky eurozóny opakovaně vyzívají představitelé Evropské centrální banky, kteří tvrdí, že už pro zlepšení situace udělili, co mohli. Mezinárodní měnový fond potom na začátku tohoto týdne opět upozornil země platící eurem, že musejí uskutečnit koordinované kroky, které povedou k oživení jejího ekonomického růstu. „Růst zůstává slabý a nezaměstnanost je rekordně vysoká. Společné politické kroky na obnovení zdraví finančního sektoru a dokončení bankovní unie jsou nezbytné,“ popichuje evropské politiky zpráva MMF. A varuje, že pokud se zemím eurozóny nepodaří přimět banky, aby začaly znovu poskytovat úvěry a zreformovaly trh práce, hrozí jim, že uvíznou ve slabém růstu a nezaměstnanost zůstane nadále vysoká.

Léčbou současné ekonomické situace v Evropě mají podle MMF být rázné zákroky ve čtyřech oblastech. Jednak je třeba identifikovat problematické banky a pomoci finančnímu sektoru k obnovení důvěry k poskytování úvěrů. Dále je potřeba vypracovat a přijmout řadu bankovních pravidel směřujících k dokončení bankovní unie. Také mají být učiněny kroky pro podporu krátkodobé poptávky, včetně nadále uvolněné měnové politiky ECB. A v neposlední řadě mají jednotlivé země zlepšit konkurenceschopnost svých ekonomik. Práce tedy podle MMF zbývá dost...

(Zdroj: S&P , MMF, CNBC, Bild am Sonntag, Financial Times)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ozvěny trhu - Zvednutý prst ZEW indexu
    První čtvrtletí zřejmě bylo v eurozóně velmi úspěšné, když se v podstatě všechny předstihové indikátory zlepšovaly a k optimismu nás...
  • Ozvěny trhu: Žádná další americká cla na evropská auta. Ale jen do příštího Trumpova tweetu
    J. Juncker se už jako několikátý vysoký představitel EU v řadě snažil na středeční schůzce v Bílém domě s D. Trumpem lobovat za odstranění jeho úvah na zvýšení amerických cel na automobily. J. Junckerovi se nakonec alespoň podařilo tyto úvahy odložit. Klid ve vzájemném obchodu tedy platí, jak jsme si již zvykli, až do dalšího tweetu amerického prezidenta na toto téma.
  • Ozvěny trhu - Život se zápornými výnosy
    Německé státní dluhopisy se splatností do šesti let se na trhu obchodují se záporným výnosem, u švýcarských státních dluhopisů to platí...
  • Ozvěny Trumpova vítězství: S&P 500 prolomil hranici 6 000 bodů díky pozitivním ekonomickým trendům
    Index S&P 500 v pátek večer nakrátko překonal hranici 6 000 bodů a zakončil tak týden s největším letošním ziskem. Trump a jeho politické vyhlídky měly silný vliv na náladu investorů a zvýšily naděje na příznivé ekonomické reformy.
  • O žiadosti o podporu v USA požiadalo 1,5 milióna Američanov
    O žiadosti o podporu v USA požiadalo 1,5 milióna Američanov v týždni končiacom sa 13. Júna, pričom predchádzajúci týždeň požiadalo o podporu v nezamestnanosti 1,54 milióna Američanov. Analytici však očakávali, že o žiadosti o podporu požiada len 1,3 milióna Američanov.
  • Ožívá zájem o dvě hlavní kryptoměny, BTC a ETH
    Krypto fondům se znovu obnovil zájem ze strany institucionálních investorů – to vyplynulo z poslední zprávy coinShares. Společnost CoinShares, která sama je provozovatelem dvou regulovaných kryptofondů, pokaždé začátkem týdne zveřejňuje zprávu o tom, jak se dařilo v předchozím týdnu největším kryptofonům na světě – Grayscale, Coinshares, 3iQ, Purpose, 21Shares, ProShares a ETC.
  • Oživení čínských akciových trhů pokračuje
    Dnes ráno byly na programu měsíční údaje o čínské ekonomice. Maloobchodní tržby v říjnu nečekaně meziročně poklesly o 0,5 %. To je zarážející zejména proto, že Čína zahájila tento měsíc týdenní dovolenou u příležitosti státního svátku Lidové republiky. V porovnání s prvními deseti měsíci roku 2021 je spotřeba vyšší o pouhých 0,6 %. Průmyslová výroba vzrostla o 4 % a podnikatelské investice o 5,8 % ve srovnání s obdobím leden-říjen loňského roku. Z hlediska investic vyniká pokles investic do infrastruktury (-1,3 %) a zejména do nemovitostí (-8,8 %).
  • Oživenie cien medi vďaka obchodným údajom
    Cena medi bola minulý týždeň tlačená vyššie vďaka pozitívnej rétorike Donalda Trumpa o obchodnej dohode s Čínou. Tento týždeň sa cenový nárast zakladá na údajoch o obchode z Číny, ktoré preukázali oživujúci sa dovoz kovu. Okrem toho sa dovoz koncentrátov zvýšil na nové historické maximum. Cena je najvyššia od júla a mierne nad 6000 USD za tonu.
  • Oživenie dopytu po zlate
    Dopyt po zlate na Londýnskej burze zaznamenal najvýraznejší nárast za posledných 6 rokov. V Auguste vzrástol dopyt po zlate medzimesačne o 29%, pričom priemerný denný zobchodovaný objem činil 36,3 miliardy USD. Cena zlata zaznamenala tento rok nárast o 16%, pretože rastie dopyt po bezpečných aktívach. Najvýraznejší dopyt po zlate pochádzal z eurozóny, kde sú výnosy na dlhopisoch najnižšie (najzápornejšie). Tým, že sú výnosy na dlhopisoch záporné, investori hľadajú iné bezpečné prístavy, za ktoré by nemuseli platiť záporný úrok. Vo všeobecnosti sú okrem dlhopisov považované za bezpečné prístavy drahé kovy.
  • Oživení ekonomiky je stále přítomné
    Růst ekonomiky dle našeho názoru pokračuje, nicméně na ekonomických datech za srpen uvidíme spíše krátkodobé oslabení. To do značné míry pravděpodobně bylo způsobené čerpáním dovolených. Očekáváme, že oživení bude pokračovat v září. Zveřejnění prvního odhadu HDP za třetí čtvrtletí pravděpodobně ukáže oproti očekávání rychlejší expanzi. Inflace by v září měla zvolňovat na meziměsíčním bázi ale kvůli efektu srovnávací základny v meziročním vyjádření klesne.
  • Oživení ekonomiky po koronaviru může probíhat mnohem pomaleji, než si myslíme
    Statistické úřady po celém světě postupně zveřejňují předběžné odhady vývoje HDP jednotlivých zemí za letošní první kvartál a, jak se dalo očekávat, není to pěkný pohled. Například ekonomika Spojených států meziročně poklesla o 4,8 % a kvůli pozdějšímu nástupu restriktivních opatření lze očekávat, že výsledek za druhé letošní čtvrtletí bude o poznání horší. Zdaleka nejvíce se na tomto nelichotivém výsledku z druhého břehu Atlantiku podílel pokles spotřeby, který byl nejprudší od počátku osmdesátých let minulého století.
  • Oživení ekonomiky se po rozvolnění podepsalo na poklesu nezaměstnanosti
    Situace na trhu práce se během června dále zlepšila. Podíl nezaměstnaných klesl z květnových 3,9 % na 3,7 %. Jedná se o nejnižší hodnotu za posledního tři čtvrtě roku. Během června klesl počet nezaměstnaných o 12,5 tisíce. Oproti loňskému červnu je nezaměstnaných pouze o necelé čtyři tisíce více.
  • Oživení ekonomiky? Skepse mezi vývozci roste, ukázal exkluzivní globální průzkum Allianz Trade
    Ceny energií budou v důsledku války na Ukrajině pro globální obchod ještě větším problémem než doposud; vývozci zároveň očekávají, že se v následujícím půl roce až roce prodlouží platební lhůty a zvýší riziko neplacení. Výrazně klesl i podíl firem, které předpokládají, že se jim letos zvýší obrat z vývozu.
  • Oživení ekonomiky v prostředí klesající inflace
    Oživení spotřebitelské poptávky zřejmě pokračovalo i v únoru, byť nižším tempem, a to v souvislosti se zlepšeným sentimentem a dalším zrychlením růstu mezd na počátku roku ve stavebnictví a průmyslu. Průmyslová produkce, kterou nadále trápí vracející se problémy v subdodávkách, podle našeho odhadu v únoru mírně meziměsíčně vzrostla.
  • Oživenie v eurozóne pokračuje: banky hlásia ďalšie uvoľnenie úverových podmienok
    Dnes zverejnila ECB svoj kvartálny prieskum bankového úverovania. Keď všetko v bankovom sektore funguje ako má, tak te...
  • Oživení leteckého cestování ukazuje, že světu se zásadně nedostává letadel
    S oživením leteckého cestování po pandemických restrikcích, které naposledy zrušila i Čína, vychází najevo, že světu se zásadně nedostává letadel. Dopravci od United Airlines po Air India zadávají objednávky, nebo to mají v úmyslu, na stovky strojů a výrobci letadel, americký Boeing a evropský Airbus, zveřejňují velké uzavřené obchody. Kvůli omezením v dodavatelském řetězci však budou tato letadla dodána možná až za několik let, napsala agentura Bloomberg. Společnost Jefferies odhaduje, že v současné době dosahuje počet nevyřízených objednávek 12.720 strojů.
  • Oživení na indexech, obchodníci na FX ale zůstávají po G7 nervózní
    Pondělí opět připomínalo jízdu na horské dráze, a to především vzhledem pokračujícímu napětí okolo americko-čínské obchodní války. Včera se však situace na trzích začala znovu stabilizovat, což pomohlo americkým indexům růst o více než procento. Na to pak dnes ráno pozitivně reagují také indexy v Asii. Lepší náladu na trzích zajistily hlavně komentáře amerického prezidenta na G7, kde uvedl, že dostal velmi vstřícný vzkaz od čínského vicepremiéra, který se chce znovu vrátit k jednacímu stolu. V podobném duchu se nesl i komentář čínského vicepremiéra pro média, kdy novináře ubezpečil, že je připraven celou situaci řešit diplomaticky tak, aby nedocházelo k dalšímu zhoršení vztahů mezi USA a Čínou. Podobných vzkazů jsme už ale z obou stran slyšeli několik a faktem zatím zůstává, že se propast mezi oběma zeměmi dál spíše prohlubuje. Pro trhy se však jednalo o vítanou úlevu, i když je otázkou, jak dlouho pozitivní nálada v takto nervózním prostředí vydrží.
  • Oživení na konci evropské seanci podporují diskuse o příměří
    Na konci evropské seance můžeme sledovat určité oživení, které může souviset s dalšími nadějemi ohledně rozhovorů o příměří. Ruský ministr zahraničí Lavrov naznačil, že Moskva čeká na ukrajinskou delegaci. Lavrov poukázal na to, že Rusko je otevřené diskusi o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu. Zároveň upozorňuje, že cílem Ruska je demilitarizace Ukrajiny a Rusko chce, aby byl vypracován seznam zbraní, které na jeho území nikdy nesmějí.
  • Oživení na trhu práce: České firmy plánují ve 3. čtvrtletí více nabírat
    Společnost ManpowerGroup Česká republika dnes zveřejnila výsledky průzkumu „ManpowerGroup index trhu práce“ pro třetí čtvrtletí roku 2024.
  • Oživení pokračuje, brzdí ho však průmysl…
    Detailní odhad HDP za Q2 2024 přinesl lehce pozitivní překvapení - původní odhad byl kosmeticky revidován vzhůru (na + 0,33 % mezikvartálně) a především byl revidován vzhůru odhad za první kvartál, a to již podruhé (z + 0,2 % na +0,4 % mezikvartálně). Díky tomu byl posunut vzhůru odhad meziročního růstu z 0,4 % na 0,6 %. Ekonomiku táhne vpřed především domácí poptávka (spotřeba a investice). Trochu překvapivé je však zpomalování dynamiky spotřebitelské poptávky - reálné útraty domácností vzrostly mezikvartálně “pouze” o 0,2 %, což v kombinaci s 5 měsíců klesající spotřebitelskou důvěrou nevypadá příliš optimisticky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024