Středa 22. ledna 2025 05:52
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding

Deflačné tlaky sú späť

30.04.2013 13:18  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tento týždeň uvidíme zasadanie dvoch veľkých centrálnych bánk – Fedu a ECB. Tieto dve rozhodnutia o menovej politike prichádzajú v čase, kedy v USA aj eurozóne skončila inflácia pod očakávaniami a najnižšie od roku 2010. V prípade USA však sledujeme dobré výsledky z ekonomiky (čo by dala eurozóna za 2.5% reálny rast) a začiatok diskusií o priškrtení QE, v eurozóne len slabé a horšie výsledky. Rozdiel medzi menovou politikou USA a eurozóny je hlavne v tom, že menová politika Fedu je oveľa agresívnejšia, keďže už piaty rok tu máme nesterilizované operácie QE. USA má vyšší rast a o niečo vyššiu infláciu. Eurozóna je konzervatívnejšia hlavne z dôvodu nemeckého odporu voči veľkému uvoľňovaniu (hoci Nemecko je „za všetku srandu“ a súhlasí s menovou politikou, kým je inflácia pod 2%, ako sa vyjadril Schäuble).

Bilancia ECB je približne €2.7 bil., čo je 28% HDP eurozóny, bilancia Fedu je na úrovni $3.2 bil., čo je 20% HDP. Dôvodom, prečo je bilancia ECB väčšia a máme tu horší stav ekonomiky je ten, že operácie ECB sú sterilizované, teda objem peňazí v obehu nerastie (ani po LTRO) a nová likvidita je skupovaná v pravidelných tendroch. Je veľmi pravdepodobné, že takto to aj ostane, cez Nemecko by nesterilizované operácie ťažko prešli, už teraz Weidmann vytrvalo upozorňuje (a dokonca aj nosí podania na ústavný súd), že neštandardné opatrenia ECB, ktoré súvisia s nakupovaním dlhopisov, nie sú v poriadku a toto nie je práca centrálnej banky.

Čoskoro sa teda eurozóna bude musieť rozhodnúť, čo ďalej s menovou politikou. V zásobníku má ešte dve – tri zníženia sadzieb (o 25 bodov), čo pri terajšom tempe znižovania (rok 2011 so štyrmi zníženiami sadzby sa pravdepodobne nezopakuje) môže vydržať na rok až dva. Ak si zoberieme, že menová politika je v tejto kríze takmer neúčinná (môže naštartovať dôveru, ale inak je to len prelievanie likvidity sprava doľava, čo dočasne dvihne ceny aktív) stále smerujeme k bodu, kde už teraz je BoJ. A nedávne pootvorenie vrát k „stimulačným hrátkam“ vlád a odloženie reforiem (opäť sa o nich bude viac hovoriť ako konať) nás opäť vedie k tomu, že si užijeme fázu viery v koniec krízy, investičné olympiády na dlh (raj pre korupciu a plytvanie) až kým sa táto nevráti ešte silnejšia a donúti centrálne banky k ešte zúfalejším krokom.

Z aktuálneho vývoja je jasné, že keď Bini Smaghi neformálne na zasadnutí MMF povedal, že centrálni bankári idú na slepo a v skutočnosti nevedia, čo sa deje vo vyspelých ekonomikách, hovoril pravdu. Len zabudol dodať, že naslepo idú len centrálni bankári. Vlády pre istotu nerobia nič, lebo by to mohlo byť nepopulárne. Súčasný volebný systém totiž zjavne neumožňuje veľkú zmenu, ľudia si dobrovoľne nezvolia, že si urobia domácu úlohu. Radšej budú voliť toho, čo im sľúbi, že nijaká domáca úloha sa robiť nemusí. Prípadne, že vláda ju urobí za nich (len im predtým zoberie polovicu príjmov cez dane a odvody). A úlohou centrálnych bánk je hovoriť, že to majú pod kontrolou a že rast je na ceste. Vlády ukážu prstom na centrálnych bankárov a povedia ,že keď odborníci hovoria, že rast príde, tak to asi naozaj tak bude. A karavána ide ďalej po japonskej deflačnej ceste stimulov a iných kratochvíľ. Ešte stále nie je tak zle, aby sa robili nejaké veľké zmeny v politike.

Po dnešných dátach je jasné, že ECB takmer určite zníži sadzby. Naposledy tak urobila v júli 2012, avšak vtedy bol vývoj na trhu ovplyvnený gréckym haircutom, následne prišiel Draghi s pamätným „urobíme všetko pre záchranu eura“ a následne sa začalo započítavať naštartovanie QE od Fedu, takže začalo rásť euro, akcie a aj zlato. Takže ťažko z tohto odvodiť reakciu trhov, keď akcie sú pri tohtoročných maximách, euro oveľa vyššie ako v čase posledného znižovania sadzieb a zlato tesne po veľkých prepadoch. Kľúčové nebudú úroky, ale plány ECB s pomocou pre malé a stredné podniky. Ak by sa odkryl dôveryhodný a silný plán, trhu by to mohlo pomôcť. Ak budú absentovať detaily, trh pôjde skôr nadol.

Pri Fede sa dá očakávať status quo, pretože jeho zasadanie príde ešte pred dátami trhu práce. USA však až na fiškálny útes nemá veľký problém, Fed však môže využiť nízku infláciu na utíšenie debát o konci stimulov.

Dnešné obchodovanie sa točí okolo čakania na dáta z USA. Nemecký trh práce nemá taký vplyv ako americký, zato chicagský Fed a hlavne spotrebiteľská dôvera budú mať kľúčový dopad. Dá sa očakávať reakcia ako doteraz, lepšie dáta z USA oslabujú euro, dvíhajú akcie s ropou a tlačia nadol drahé kovy. Očakávania sú vysoké a trh je dobre naladený. Na ďalší rast však treba čoraz lepšie správy. Čiernym sú akcie, modrým euro, zlato zlatým. Zlatu sa pozoruhodné darí napriek slabej inflácii a dobrým dátam z USA (včerajšia osobná spotreba). Buď to myslí s odrazom k 1500 USD za uncu vážne, alebo práve vidíme krátkodobý vrchol, keď si ešte počká na Fed a keďže ten neponúkne ani tlačovku, môže byť následne vypredané. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Deficit zahraničního obchodu lepší, než očekával trh
    Deficit zahraničního obchodu se v říjnu dostal na 73,8 mld. dolarů oproti revidovaným 83,8 mld. USD v září. Trhy očekávaly deficit 75 mld. dolarů.
  • Deficit zahraničního obchodu prohlubují auta a komodity
    Zářijová obchodní bilance skončila s deficitem 13,3 mld. CZK, tedy jen lehce pod naším odhadem. Na jejím vývoji se opět projevil meziroční pokles přebytku ochodu s motorovými vozidly, tentokrát o 20,6 mld. CZK. To vzhledem k tomu, že výroba automobilů v září propadla o masivních 53,1 %, není překvapivé. Růst cen na světových komoditních trzích pak vedl k prohloubení deficitu obchodu s ropou a zemním plynem (o 13,4 mld. CZK). Hlubší byl i v kategorii základních kovů (o 5,8 mld. CZK). V meziměsíčním srovnání poklesl vývoz i dovoz shodně o zhruba dvě procenta.
  • Deficit zahraničního obchodu přiživují energie a zmírňují auta
    Bilance zahraničního obchodu v září dle očekávání mírně navýšila deficit z 21,5 na 28,2 mld. Kč. Hlavním důvodem byl opět meziročně vyšší deficit s ropou a zemním plynem, kde se projevily meziročně vyšší čerpané objemy plynu a vyšší ceny. Ke zmírnění deficitu pomohlo především kladné saldo obchodu s motorovými vozidly. Stejným směrem znovu působil i přebytek s obchodem elektřiny.
  • Deficit zahraničního obchodu se přiblížil k 30 mld. Kč
    Bilance zahraničního obchodu se v dubnu dále propadla z -12,1 na -28,4 mld. Kč. Meziročně se jedná o 48 mld. Kč horší výsledek. Prohloubení deficitu koresponduje se zhoršením v průmyslu, jehož výroba v dubnu meziročně poklesla o 6,4 % (kalendářně neočištěný údaj). To se ve výsledku negativně propisuje do výkonu exportu, zatímco vysoké dovozní ceny navyšují hodnotu dovážených komodit a stahují tak saldo především s energetickými komoditami do mínusu.
  • Deficit zahraničního obchodu se v prosinci výrazně snížil
    Bilance zahraničního obchodu poprvé za devět měsíců sestoupila z dvouciferného deficitu, když za prosinec dosáhla -1,2 mld. Kč. Důvodem je snížení deficitu bilance obchodu s chemickými látkami, ropou a zemním plynem a současně pokračující přebytek obchodu s motorovými vozidly a elektřinou a plynem spolu s přechodem obchodu s elektronickými zařízeními do kladného salda. Za celý rok 2022 dosáhl deficit bilance zahraničního obchodu se zbožím 197,8 mld Kč, což odpovídá naší prognóze, jež počítala s 202,2 mld. Kč.
  • Deficit zahraničního obchodu USA se neprohloubil
    Deficit zahraničního obchodu se v srpnu dostal na 70,4 miliardy dolarů oproti revidovaným 78,9 mld. USD v červenci. Trhy očekávaly deficit 70,5 mld. dolarů.
  • Deficit zahraničního obchodu USA se v září prohloubil
    Deficit zahraničního obchodu se v září dostal na 84,4 mld. dolarů oproti revidovaným 70,8 mld. USD v srpnu. Trhy očekávaly deficit 84 mld. dolarů.
  • Deficit zahraničního obchodu v USA se prohloubil
    Obchodní bilance v prosinci klesla o 67,4 mld. USD. Trhy očekávaly pokles o 68,5 mld. USD.
  • Deflace cen výrobců postupně odeznívá
    Ceny průmyslových výrobců v červnu o šest desetin procentního bodu zmírnily svůj meziroční pokles na -0,3 %. Tato hodnota byla o dvě desetiny procentního bodu nižší, než činila tržní očekávání. Ve srovnání s květnem se ceny ve výrobní sféře snížily o desetinu procenta. Uvedený cenový pohyb byl dán dražší ropou na světových trzích, což podstatně zmírnilo předchozí hluboký propad cen v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Nadále však výrazně klesaly ceny chemických látek (-15,6 %), v těžbě a dobývání (-3,6 %) a v oblasti zpracování kovů (-1,2 %). Na druhé straně ceny u elektřiny, plynu a páry pokračovaly v rychlém růstu, když meziročně přidaly 8,0 %. Nadále se zvyšovaly i ceny v potravinářství, v červnu o 1,7 %.
  • Deflaci a liberalismus nahrazuje inflace a protekcionismus, řekl Pírko na Vyšehradském fóru
    Globální ekonomika se za posledních deset let výrazně posunula od liberalismu k větším státním zásahům ze strany vlád i centrálních bank. Podíl na tom mají protekcionistické a populistické vlády, tisk peněz, demografické proměny, nebo příchod válek, řekl na investiční konferenci Vyšehradské fórum ekonom Štěpán Pírko.
  • Deflačný strašiak eurozóny
    Po krátkom pullbacku sa US Akciový indexy opäť vrátili vyššie a vytvorili nové rekordné maximá. Rast včera viedli hlavne maloobchodní...
  • DEGIRO: Online revoluce v obchodování na finančních trzích
    Investoři v Evropě jsou zvyklí platit velmi vysoké poplatky za zprostředkování transakcí. Nástup online technologií tomu však má učinit...
  • DEGIRO VSTUPUJE NA TRH VE VELKÉ BRITÁNII A IRSKU
    DEGIRO dnes spouští svou revoluční, nízkonákladovou platformu ve Velké Británii. Dneškem je DEGIRO aktivní v 18 zemích Evropské Unie a nabízí tak více než 460 milionům Evropanům přístup na finanční trhy po celém světě.
  • DEGIRO výsledky 1. čtvrtletí roku 2018
    Rostoucí trh s cennými papíry v kombinaci se zvýšenou pozorností médií ohledně blockchain technologií vedl k prudkému nárůstu počtu zákazníků na počátku prvního čtvrtletí roku 2018. DEGIRO znovu završilo čtvrtletí ziskově.
  • DEGIRO ZAČALO VÁLKU BROKERŮ VE ŠVÉDSKU
    Na počátku tohoto roku začala společnost DEGIRO poskytovat své služby ve Švédsku. Tak jako tomu je i v ostatních...
  • DEGIRO ZAHAJUJE REVOLUČNÍ OBCHODOVÁNÍ ZDARMA
    Nejrychleji rostoucí broker DEGIRO spustí novou revoluční platformu s nulovými poplatky. DEZIRO umožní klientům nákup a prodej...
  • Degiro zveřejnilo výsledky obchodování svých klientů
    Broker Degiro, který vstoupil na český trh na konci srpna minulého roku, zveřejnil výsledky obchodování klientů. Ze zveřejněných dat vyplývá...
  • Degraduje guvernérka Yellenová Fed?
    Dlouhodobá snaha médií odhadnout pravděpodobnost a načasování dalšího zvýšení sazeb ze strany Fedu už nikoho nebaví, protože se změnila v pouhou otázku, zda Fed v nejbližší době zvýší sazby alespoň jednou, nebo vůbec. Pouze výsledek brexitu a následné oslabení libry ukazuje, že hlavní směnný kurz stále žije.
  • Dejte Vaší kariéře nový směr u obchodníka s cennými papíry!
    HighSky Brokers, a.s., obchodník s cennými papíry disponující licencí České národní banky, hledá zákaznicky orientované kandidáty do svého rychle rostoucího týmu Sales & Retention v Praze. Tato role zahrnuje prodej finančních produktů a služeb po telefonu a péči o zákazníka.
  • Dekarbonizace je poslední šancí Evropy na cestu k prosperitě
    Už od konce roku 2007 přinášejí evropské akcie nižší zhodnocení než americké. Tehdy získaly na síle dva hlavní proudy. Začal se projevovat efekt sněhové koule spojený s digitalizací, za kterou stály převážně americké firmy, a Evropa byla výrazně postižena Velkou recesí z roku 2008, což vedlo k dlouhým rokům fiskální střídmosti a vážné krizi eurozóny. O 14 let později stojí svět znovu na rozcestí. Kvůli ekonomickým výhodám jsme celé desítky let odkládali řešení emisí CO2 a klimatické změny, a tak teď nezbývá než zahájit urychlenou dekarbonizaci celého světa. To je nejen velká výzva, ale i příležitost, a to jak pro investiční firmy, tak pro celou společnost.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex