Pondělí 18. listopadu 2024 01:17
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Investingfox Partner

Vývoj ceny ropy po smrti Cháveze

06.03.2013 22:35  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Venezuela přišla v úterý o svého dlouholetého vůdce, když zemřel prezident Hugo Chávez. Zemi nyní dočasně řídí druhý muž po Chávezovi, a to viceprezident Nicolas Maduro.  Jihoamerickou zemi čekají nové prezidentské volby v nejbližších 30 dnech. Otázka pro finanční trhy je celkem jednoduchá, bude mít úmrtí Cháveze vliv na cenu ropy?

Venezuela zachovala klidnou hlavu a ropné společnosti pracují stejně jako v jakýkoliv jiný den. Národní ropná společnost PDVSA uklidňuje situaci na trzích a ihned vyloučila jakékoliv změny ve spolupráci s mezinárodní organizací zemí vyvážejících ropu OPEC. Smrt socialistického vůdce by tak neměla mít v krátkodobém horizontu významnější vliv na cenu černého zlata. Avšak pro budoucnost ceny ropy budou rozhodující nastávající volby. Dosáhne-li vítězství současný viceprezident Maduro, tak se dočkáme zachování Chávezovi politiky.

Výraznější změny v zemi by ale mohlo přinést případné zvolení opozice. Opoziční kandidát Henrique Capriles se vyjádřil, že stane-li se prezidentem on, chce prověřit politicky orientované zakázky, které se zdají být pro stát neefektivní. Dokonce by mohl otevřít trh i zahraničním investorům.

Projekt těžby surové ropy podél řeky Orinoko by se však neměl dočkat žádných změn. Venezuela si od projektu slibuje zvýšení těžby o 2 miliony barelů ropy denně. Investice do tohoto programu přesáhnou 80 miliard amerických dolarů. Nicméně dokončení tohoto velkorysého projektu bude trvat delší dobu, protože Venezuela má problémy se špatnou infrastrukturou a opožděnými platbami společnosti PDVSA.

Venezuela je jedenáctým největším exportérem ropy na světě. Patří mezi 4 největší dodavatele do USA a velmi štědré obchodní vztahy má i s Čínou. Obchod s ropou tvoří 95 procent venezuelských příjmů. Minulý rok dodala Venezuela denně do USA 906 000 barelů ropy, což je sice vysoké číslo, avšak od roku 2004, kdy dosáhla maxima ve výši 1,3 milionu barelů, mají dodávky klesající tendenci.

Za zmínku také stojí možnost vstupu zahraničních společností na venezuelský trh v případě změny domácí politiky. Na Venezuelu se třese hlavně Conoco Phillips a Exxon Mobil. Tyto společnosti velmi stojí o podíl na exportu ropy. Conoco i Exxon do roku 2007 ve Venezuele působily, hlavu jim srazila až nacionalizace ropného trhu, když se nedokázaly dohodnout na obchodních podmínkách se státní společností PDVSA.

Conoco Phillips byl dokonce největším zahraničním akcionářem ve Venezuele, proto se není čemu divit, že smrt prezidenta láká ropného magnáta zpět na hřiště, které tak dobře zná. Navíc by mohl těžit z navrácení původních aktiv. Majetek Conoco Phillips se pohyboval před konfiskací okolo 4,5 miliardy amerických dolarů a podle dnešní tržní hodnoty jde o 20 až 30 miliard dolarů.

Návrat nebo nová investice do Venezuely ovšem není tak jednoduchá otázka. Venezuelu trápí mnoho ekonomických problémů. Tamní rafinerie jsou v tak špatném stavu, že si Venezuela nechává dovážet benzín a naftu z USA. Například v prosinci 2012 činily objednávky rekordních 197 000 barelů ropných produktů denně.

Cena ropy se z dlouhodobého hlediska usídlila v symetrickém trojúhelníku a neustále tak testuje Fibonacciho hladinu 50,0. Únorový měsíc byl ve znamení poklesu, avšak ani tento krátkodobý trend nedokázal překonat zmíněný support. Z hlediska dalšího vývoje a dlouhodobější investice do ropy se vyplatí počkat na proražení trojúhelníku. Budoucí řešení venezuelské situace by tento pohyb mohlo přinést velmi brzo.
 

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Vývoj cen komodit: Stříbro (-2,47 %), měď (-1,62 %), zlato (-1,13 %)
      Ropa -0,45 % na 68,12 USD za barel. Zemní plyn -0,74 % na 2,961 USD za mbtu.
    • Vývoj cen komodit: Stříbro (-5,5 %), měď (-4,06 %), zemní plyn (-3,61 %), pšenice (-3,15 %)
      Ropa -2,15 % na 71,94 USD za barel. Zemní plyn -3,61 % na 1,896 USD za mbtu.
    • Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-1,51 %)
      Ropa +0,48 % na 68,94 USD za barel. Zemní plyn -1,51 % na 2,802 USD za mbtu.
    • Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+1,56 %), stříbro (+1,06 %)
      Ropa -0,46 % na 69,72 USD za barel. Zemní plyn +1,56 % na 2,348 USD za mbtu.
    • Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-1,65 %), stříbro (-1,51 %), pšenice (-0,96 %)
      Ropa +0,87 % na 69,21 USD za barel. Zemní plyn -1,65 % na 2,798 USD za mbtu.
    • Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-1,89 %), ropa (+1,48 %), stříbro (+1,11 %)
      Ropa +1,48 % na 68,38 USD za barel. Zemní plyn -1,89 % na 2,809 USD za mbtu.
    • Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-2,37 %), ropa (-1,43 %)
      Ropa -1,43 % na 67,72 USD za barel. Zemní plyn -2,37 % na 2,719 USD za mbtu.
    • Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-3,12 %), měď (+1,92 %), stříbro (+0,43 %)
      Ropa -0,15 % na 68,6 USD za barel. Zemní plyn -3,12 % na 2,698 USD za mbtu.
    • Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+6,26 %), pšenice (-1,97 %), ropa (-0,91 %)
      Ropa -0,91 % na 69,74 USD za barel. Zemní plyn +6,26 % na 2,836 USD za mbtu.
    • Vývoj cen pohonných hmot: Přichází opětovné zdražení?
      Ceny ropy zaznamenali v priebehu minulého týždňa nárast a atakovali hladinu 110 dolárov za barel. Rast cien ropy bol do značnej miery zapríčinený najmä poklesom produkcie ropy v Líbyi, ktorá sa vďaka protestom proti súčasnému premiérovi znížila o viac ako polovicu denne. Pokles produkcie v Líbyi vyústil aj do nižších exportov ropy o 200 tisíc barelov denne, čo primárne zasiahlo najväčších dovozcov Líbyjskej ropy, medzi ktorých patrí Taliansko, Španielsko a Čína. Tento týždeň môže zaviesť európska komisia embargo na dovoz ropy z Ruska, čo môže vyvolať významné pohyby na trhu s ropou. Existuje šanca, že v takomto prípade sa tankovanie na čerpacích staniciach rapídne predraží.
    • Vývoj ceny zlata v roce 2021– dočkáme se rekordního růstu?
      Rok 2020 byl pro vývoj ceny zlata více než příznivý. Cenný kov dosáhl za poslední rok svého historického maxima a opět nám ukázal, jak jeho cena dokáže působivě růst. Kurz zlata jistě ovlivnila i pandemie koronaviru a celková nejistota na finančních trzích v minulém roce. Ke zlatu se investoři obrací zejména v dobách nejistoty.
    • Vývoj domácí ekonomiky značí projev důvěry
      Celková důvěra v domácí ekonomiku v měsíci září vzrostla a dokonce je i spotřebitelská důvěra v kladných číslech. Ta si za poslední 3 měsíce pohoršila, ale nyní začala opět stoupat vzhůru.
    • Vývoj ETF zvyšuje zájem investorů o bitcoin, ten si stále drží první místo na platformě eToro
      Jak vyplývá z nových údajů platformy eToro, bitcoin si ve třetím čtvrtletí 2023 udržel pozici nejčastěji držené kryptoměny na platformě eToro, a zájem investorů o tuto největší světovou kryptoakcii se ještě zvýšil díky vývoji na trhu s ETF.
    • Vývoj EUR/USD po vyhlášení ZEW indexu
      ZEW index ekonomického sentimentu v Německu klesl v dubnu o 12,2 bodu na 36,3 bodu. Navzdory propadu se tento ind...
    • Vývoj FX (EUR/USD; USD/CAD)
      Vývoj FX (EUR/USD; USD/CAD) EUR / USD neutrální v krátkodobém horizontu, prostor pro zhodnocení EUR. Pár EUR / USD zpo...
    • Vývoj HDP: Dna jsme nejspíše dosáhli, slušnější růst ovšem očekávejme až v roce 2024
      Podle předběžného odhadu vývoje HDP, který dnes zveřejnil ČSÚ, vzrostl hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí mezikvartálně o 0,1 %, zatímco meziročně klesl o 0,6 %. Máme tedy za sebou na meziroční bázi dva poklesy v řadě, přičemž meziročně dokonce akcelerují. Na lecčems špatném lze ovšem najít i něco dobrého. Například meziroční pokles ekonomiky pomáhá v boji s inflací, což z jiných statistik koneckonců již vidíme.
    • Vývoj HDP naději ve výraznější oživení ekonomiky příliš nedává
      „Statistici dnes zveřejnili předběžné údaje o vývoji české ekonomiky v letošním druhém čtvrtletí. Nepřinesli však žádné překvapivé zprávy a HDP do jisté míry kopíroval vývoj v prvním čtvrtletí. Hrubý domácí produkt se ve druhém čtvrtletí mezikvartálně zvýšil jen velmi nepatrně o 0,1 % a meziročně klesl o 0,6 %. V prvním kvartále byl přitom mezičtvrtletní růst HDP nulový a meziročně zaznamenal HDP poprvé od prvního čtvrtletí 2021 pokles, a to o 0,4 %. To mimo jiné znamená, že na konci června byla česká ekonomika meziročně v poklesu již druhý kvartál za sebou. Tento vývoj naznačuje, že v letošním roce se česká ekonomika dočká spíše stagnace nebo jen velmi mírného růstu. Stále vysoká inflace totiž nutí domácnosti šetřit, o čemž svědčí i vysoká míra úspor. Podobně je tomu u investičních aktivit firem. Domácí poptávka tedy růstu ekonomiky příliš nepomáhá. Kromě toho hodnota nových zakázek, která může indikovat další vývoj v průmyslové výrobě, podle posledních známých čísel v květnu meziročně klesla o 4,4 %, což je nejvíce od léta 2020,“ uvedl Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
    • Vývoj indexu DAX závisí na americkém technologickém sektoru
      DAX30 se po zasedání ECB minulý týden ve čtvrtek zpočátku prezentoval jako poměrně silně, což bylo vzhledem k tomu, že ECB nepřinesla nic nového, trochu překvapivé. Evropská centrální banka ponechala sazby beze změny a rétorika v prohlášení nenaznačovala žádnou jasnou tendenci k většímu podnětu, o kterém by se mělo rozhodnout na prosincovém zasedání ECB.
    • Vývoj inflácie a miezd je v protiklade sú súčasnými výpredajmi na dlhopisoch
      Kým dlhopisové trhy sú v extáze z toho ako centrálne banky budú dvíhať úrokové sadzby, tak tvrdé čísla z popredných ekonomík tomu nenasvedčujú. Viacerí investori si totiž v eurfórii nevšimli, že centrálni bankári položili vo svojich „jastrabích“ komentároch určité podmienky pre znižovanie stimulov – predovšetkým zrýchlenie inflácie a zrýchlenie rastu miezd.
    • Vývoj „korona" farmaceutických firem
      Farmaceutické společnosti, které dokázaly nejrychleji vyvinout vakcínu na koronavirus, vytěžily nejvíce z recese, ze které se pomalu vzpamatováváme. Nejznámější farmaceutické společnosti spojené s koronavirem jsou: Moderna, Pfizer, BioNTech a konsorcium AstraZeneca. Společnosti i v současnosti zásobují největší část světa vakcínou na koronavirus, kterou vyvinuly, dostaly pobídky od vlád a uzavřely kontrakty na velký objem budoucích dodávek.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    reklama
    InstaForex rijen 2024