Čtvrtek 21. listopadu 2024 15:06
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple trading AI
reklama
SAB Finance
reklama
CapXmaster

Přehled nejdůležitějších týdenních událostí v USA a Evropě

30.11.2012 17:45  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nejdůležitější událostí tohoto týdne bylo setkání ministrů eurozóny. Ti již potřetí řešili tu samou otázku, a to kdy uvolní Řecku v pořadí třetí finanční pomoc ve výši 44 mld. eur. Část z ní, více než 31 mld. eur, měla být odblokována a poslána do jižní Evropy již v létě. Hlavním důvodem, proč půjčka nebyla dosud Aténám schválena, byl rozdílný pohled ministrů a zástupců Mezinárodního měnového fondu (MMF) na seškrtání řeckého dluhu.

Když byla v roce 2010 Řecku poprvé poskytnuta mezinárodní finanční pomoc výměnou za jednotlivé reformní kroky, tak se počítalo s tím, že řecký dluh dosáhne v roce 2020 úrovně 120 procent HDP. Právě tato hranice je pro mezinárodní měnový fond (MMF) kritickou úrovní, kterou když Atény dosáhnou, budou se v budoucnu schopny vymanit ze svých dluhů. Jenže i když Řecko přijímá bolestivé reformní zákony tak, jak se po něm požaduje, jeho ekonomická kondice se jenom zhoršuje. Potvrzují to i ekonomická data, dle kterých Atény 120ti procentní zadluženosti, jak požaduje MMF, v roce 2020 nedosáhnou.  Řecká ekonomika se za posledních pět let propadla téměř o 25 procent a klesat by měla i nadále. Poměr dluhu k HDP by měl příští rok dosáhnout až 190 procent, a v roce 2020 rozhodně nedosáhne požadovaných 120ti, ale celých 144ti procent.
MMF a ministři eurozóny tedy na rokováních vedli vzájemný boj ve smyslu, kdo Řecku promine více z dluhů.

Nakonec se domluvili na stanovení nových limitů zadluženosti. Ty by se měly do roku 2020 snížit na 124 procent hrubého domácího produktu a na 110 procent HDP do roku 2022. V rámci těchto kroků seškrtávání řeckého dluhu by se měly Aténám vrátit výnosy, které získala Evropská centrální banka z řeckých dluhopisů. Dále by se měly snížit i úrokové sazby půjček pro Řecko a prodloužit jejich splatnost. Ministři se také dohodli na spuštění dobrovolného odkupu řeckých dluhopisů. V rámci něhož by se mělo nabídnout soukromým investorům 35 centů za každé euro z řeckých dluhopisů, které drží.

Soubor opatření, které mají Řecku pomoci do roku 2020 snížit celkové zadlužení na 124 procent hrubého domácího produktu, byl v pátek schválen i dolní komorou německého parlamentu. Řecko tak bude moci získat již zmiňovanou část záchranného úvěru.

Guvernérem britské centrální banky (BoE) bude Kanaďan

Mark Carney (47), nynější guvernér kanadské centrální banky, se příští rok, kdy mu skončí funkční období v Kanadě, stane guvernérem centrální banky v Londýně.  Poprvé v historií tak bude v čele banky cizinec. Anglický ministr financí George Osborne v něm má velká očekávání, když dosud i díky němu Kanada docela hladce proplouvala světovou krizí.

Americký spotřebitel

Spotřebitelská důvěra v USA stoupla v listopadu na nejvyšší úroveň za posledních pět let, neboli dosáhla nejvyšší hodnoty od února 2008. To znamená, že Američané se dívají optimističtěji na současný i budoucí stav americké ekonomiky. Pozitivní náladu jim dodává lepšící se situace na trhu práce. Když obyvatelé vidí budoucnost země růžově, jsou ochotni i více utrácet. Spotřebitelské výdaje zajišťují v USA více než dvě třetiny HDP. Ukazatel s hodnotou 73,7 bodů je však stále daleko od hranice 90ti bodů, která signalizuje zdravou ekonomiku. Tam byl naposledy v prosinci 2007, před explozí hypoteční krize v USA, která vypukla v září 2008.

Tento týden byla publikována i data z trhu práce v Německu a Francii

Nezaměstnanost ve Francii dosáhla v říjnu nejvyšší úrovně za 14 let. Zpráva by tak mohla zvýšit tlak na socialistickou vládu prezidenta Hollanda. Ten již v říjnu přijal opatření daňových úlev pro firmy, které chrání pracovní místa.
V Německu se také zvýšil počet lidí bez práce, a to již osmým měsícem v řadě. Ministerstvo práce ale potvrdilo, že míra nezaměstnanosti pořád zůstává na úrovni 6,9 procenta. Poté, co dvě největší ekonomiky eurozóny oznámily růst nezaměstnanosti, je přirozené, že se zhoršila i celková nezaměstnanost eurozóny. Ta v říjnu stoupla na 11,7 procenta a v celé Evropské unii na 10,7 procenta. Nezaměstnanost mezi jednotlivými členy eurozóny je výrazně odlišná. Například v Rakousku to je 4,3 procenta a ve Španělsku 26,2 procenta.

HDP USA

HDP USA ve třetím čtvrtletí stouplo o 2,7 procenta, přičemž ve druhém kvartále to bylo jenom 1,3 procenta. Důvodem bylo hromadění zásob a vyšší export. Na druhé straně spotřebitelské výdaje, které se na HDP největší ekonomiky světa podílejí více než 60ti procenty, klesly. Domácí spotřeba je pro budoucí oživení USA klíčovým faktorem, a tak jakékoliv její oslabení je pro trhy negativním znamením.

Dění kolem fiskálního útesu neutichlo ani tento týden

Nejdříve do médií pronikly ve čtvrtek informace, že republikáni a demokraté najdou společnou řeč a cestu k řešení tohoto fiskálního problému. Ten by tudíž mohl již začátkem ledna ochudit mnohé americké domácnosti v podobě vyšších daní a nižších vládních výdajů. Předseda Sněmovny reprezentantů republikán John Boehner ve středu řekl, že dohoda s demokratickou stranou prezidenta Baracka Obamy je do konce roku možná. Největší spor se ale zřejmě ještě svede o daně z příjmu, které chtějí republikáni zachovat na současné snížené úrovni i pro lidi s vysokými příjmy.
 
Naopak v pátek se někteří členové republikánské sněmovně vyjádřili, že se s demokraty ve vyjednáváních ohledně fiskálního útesu výrazně neposunuly. Různé výroky na toto téma tedy potvrzují, že do Vánoc se ještě můžeme na trzích dočkat značných turbulencí.





 

 

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Přehled měnového páru GBP/USD. 1. března. Bank of England sníží sazby v srpnu
      Měnový pár GBP/USD se včera obchodoval na nižší úrovni, ale celkový horizontální trend se bohužel nezměnil. Britská libra nyní bude muset vynaložit značné úsilí, aby ukončila flat, který je patrný téměř na všech časových rámcích a trvá již více než tři měsíce. I kdyby pár ze své současné pozice klesl na úroveň 1,2543, nebude to znamenat úplné ukončení flatu. Během dne tedy můžeme pozorovat téměř jakékoliv pohyby, které však při obchodování moc nepomáhají.
    • Přehled měnového páru GBP/USD. 13. února. Fed opět prohlásil, že se sazbami není kam spěchat
      Měnový pár GBP/USD v pondělí inklinoval k poklesu. Úroveň Murray 7/8 – 1,2634 se opět nepodařilo překonat. Připomeňme, že tato úroveň (a několik sousedních) tvořila zhruba měsíc a půl silný support – spodní hranici bočního kanálu. Pár nemůže tuto "betonovou zátarasu" zespodu prorazit. Britská libra má tedy výbornou šanci na obnovení poklesu.
    • Přehled měnového páru GBP/USD. 2. února. Zasedání Bank of England: ještě horší než zasedání Fedu
      Měnový pár GBP/USD se nadále obchoduje v bočním kanále 1,2611–1,2787. Včerejší a předevčerejší dny mohly být pro britskou libru významné, protože ta již měsíc a půl zůstává v bočním trendu, ale nestalo se tak. Po zasedání Fedu jsme byli svědky růstu dolaru; před zasedáním Fedu dolar klesl a po zasedání Bank of England libra vzrostla. Proto jsme pozorovali opačné pohyby v rámci stejného bočního kanálu během dvou dnů.
    • Přehled měnového páru GBP/USD. 21. března. Tvůrce trhu nutí k udržování kurzu libry jen neznámé síly.
      Měnový pár GBP/USD se většinu středy obchodoval velmi slabě. Navzdory dopolednímu zveřejnění důležité inflační zprávy ve Velké Británii, která měla také značný ohlas, jsme byli svědky pohybu o 35 bodů. Připomeňme, že je třeba zohlednit výsledky zasedání Fedu a pohyby, které na trhu vyvolaly. Britská měna měla včera i bez zasedání Fedu vykázat prudký pokles, kterého jsme se ani tentokrát nedočkali. Formálně pár GBP/USD pokračuje v poklesu, takže si nemáme na co stěžovat. Pořád se ale jedná o velmi slabý a neochotný pokles. Vzhledem k celkovému makroekonomickému a fundamentálnímu pozadí by britská libra měla být mnohem níž než na současných úrovních. Včera jsme viděli jediné: trh stále musí být ochotnější prodávat libru, i když k tomu existují všechny potřebné důvody.
    • Přehled měnového páru GBP/USD. 28. února. Fed stále nevidí důvod, proč se snižováním sazeb pospíchat
      Měnový pár GBP/USD se v pravém slova smyslu i nadále obchoduje velmi slabě. Jak je vidět na následující ilustraci, průměrná volatilita za posledních pět obchodních dní činí pouze 64 bodů a průměrná volatilita za posledních 30 dní činí 77 bodů. To je však způsobeno výhradně dřívějšími obdobími, kdy byla volatilita vyšší. Trh tedy zjevně nevykazuje chuť obchodovat aktivně.
    • Přehled na tento týden: Fed, FOMC a RBA se dostávají do centra pozornosti
      První v kalendáři je úterní prohlášení o sazbách Australské centrální banky. Neočekávají se žádné změny a trh úrokových sazeb s futures neoceňuje ceny žádného typu snižování sazeb. Existuje však prostor, aby se banka mohla přesunout na 0,1% ze současného rekordního minima 0,25%. Většina ostatních zemí G7 se již pohybuje kolem úrovně 0,1%, takže je to zpráva, kterou je třeba sledovat.
    • Přehled na tento týden: hlavní pozornost na FOMC a BOE
      Aktualizace od nejlepších světových centrálních bank budou tento týden pokračovat trojnásobným přívalem zpráv od Federálního rezervního systému USA, Bank of England a Bank of Japan. Minulý týden se Evropská centrální banka pokusila zmírnit euro, které se v posledních měsících výrazně posílilo. Všechny oči však byly upřeny na žalostný stav jednání o brexitu, který se zintenzivnil, když britský premiér Boris Johnson oznámil plány na porušení mezinárodního práva.
    • Přehledně a stručně: Co chce s americkou ekonomikou udělat Trump a co Harrisová. A co by to znamenalo
      Ekonomika zůstává pro Američany klíčovým tématem. Kamala Harrisová i Donald Trump ve svých kampaních proklamují společný cíl – snížit životní náklady. Způsoby, jakými chtějí tohoto cíle dosáhnout, se však výrazně liší. Harrisová se zaměřuje na posílení sociální sítě a spravedlivější daňové zatížení, zatímco Trump prosazuje trvalé daňové úlevy a snižování korporátních daní. Odhady Výboru pro zodpovědný federální rozpočet (CRFB) ukazují, že Harrisová by mohla zvýšit zadlužení USA o 3,5 bilionu dolarů, zatímco Trumpův plán by mohl přispět k nárůstu až o 7,5 bilionu dolarů během jedné dekády.
    • Přehled nejdůležitějších ekonomických událostí posledního březnového týdne
      Kypr stojící před bankrotem se v hodině dvanácté dokázal domluvit s Evropskou unií na podmínkách své záchrany. Os...
    • Přehled nejdůležitějších právních novinek pro rok 2024: velké změny se na firmy i jednotlivce chystají v průběhu celého roku
      Vstup do nového roku je vždy spojen s řadou změn týkajících se jak firem, tak jednotlivců. Na ty nejdůležitější novinky – kromě notoricky diskutovaného konsolidačního balíčku – upozorňují experti mezinárodní advokátní kanceláře Noerr. K nejzásadnějším změnám dochází v oblastech povolování staveb nebo pracovního práva, zásadní dopad má i cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu týkající se regulovaných složek cen elektřiny a plynu nebo pokračující elektronizace zdravotnictví, pokud jde o pacientská data. Mění se ale celá řada věcí a v průběhu roku budou navíc přibývat další povinnosti vyplývající z evropských nařízení – změny legislativního prostředí jsou nikdy nekončící proces. Co tedy všechny kromě konsolidačního balíčku ještě čeká?
    • Přehled nejdůležitějších událostí dne
      Japonská centrální banka (BoJ) dnes ukončila dvoudenní měnové zasedání, kterému poprvé předsedal nový guvernér &n...
    • Přehled očekávaných události: květen 26-30, 2014
      Příští týden bude nejspíš klidný kvůli svátkům v USA a Velké Británii v pondělí, 26. května. Přehled zahrnuje důležité...
    • Přehled očekávaných události: květen 26-30, 2014
      Příští týden bude nejspíš klidný kvůli svátkům v USA a Velké Británii v pondělí, 26. května. Přehled zahrnuje důležité...
    • Přehled o německých parlamentních volbách 2017
      Nové volby jsou již za dveřmi! Německo uspořádá své parlamentní volby dne 24. září, kdy budou přímo voleni čle...
    • Přehled páru EUR/USD. Náhled na týden – eurozóna nabízí euru jen malou podporu
      Měnový pár EUR/USD zaznamenal v pátek další výrazný pokles. Jak už bylo zmíněno, není moudré vyvozovat závěry o reakcích trhu nebo výsledcích zasedání FOMC bezprostředně po události. Co jsme tedy viděli a co jsme se dozvěděli? Federální rezervní systém snížil základní úrokovou sazbu o 0,25 % (podle očekávání). Jeho předseda Jerome Powell zaujal poměrně jestřábí postoj, což naznačuje, že Fed by se mohl rozhodnout sazby v prosinci dále nesnižovat. I když to není definitivní signál pro pauzu, Powell vyzval trhy, aby se vyvarovaly ukvapených závěrů.
    • Přehled páru EUR/USD na 13. června. Inflace v USA uvrhla trh do euforie.
      Pár EUR/USD vykazoval po celou středu silný vzestupný pohyb. Zatímco v první polovině dne byl pohyb extrémně slabý, těsně před zveřejněním zprávy o inflaci v USA a bezprostředně poté se trh utrhl ze řetězu a rychle se amerického dolaru zbavoval. Vezměte na vědomí, že náš přehled nebere v úvahu výsledky zasedání Federálního rezervního systému a projev předsedy Fedu Jeroma Powella. Jak už jsme mnohokrát zmínili, nejlepší je analyzovat takto významnou událost nejdřív den poté, kdy napětí na trhu poleví.
    • Přehled páru EUR/USD na 13. listopadu: Euro pokračuje v poklesu
      Měnový pár EUR/USD většinu úterka pokračoval v poklesu. V tuto chvíli je téměř zbytečné sdělovat, co je očividné – euro klesá kvůli faktorům, na které poukazujeme od začátku roku. Stále věříme, že hlavním důvodem poklesu eura je téměř úplné zohlednění uvolňování měnové politiky Fedu ze strany trhu. Pokusme se odhadnout, kde by euro mohlo skončit.
    • Přehled páru EUR/USD na 14. listopadu: Euro pokračuje v poklesu
      Měnový pár EUR/USD ve středu pokračoval v downtrendu. I když jsou korekce možné při jakémkoli pohybu, aktuální celkový technický obraz je zřetelný. Při pohledu na týdenní časový rámec vidíme downtrend, který se drží už déle než 15 let. Stejný trend vidíme i v denním grafu, ale ve větším měřítku. Lokální downtrend v grafu 4H začal před měsícem a půl. Pattern se bez ohledu na časový rámec nemění. První závěr je tedy zřejmý: jakýkoli pohyb směrem nahoru je jen korekční. Toto jsme říkali i během dvou let, kdy pár stoupal.
    • Přehled páru EUR/USD na 19. listopadu: Klidný začátek týdne
      Pár EUR/USD během pondělka většinou stagnoval. Není divu, když kromě projevu prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové nebyly na tento den naplánovány žádné makroekonomické události. Jak se očekávalo, Lagardeová nepřišla s ničím důležitým nebo vlivným. V poslední době vystoupila veřejně už několikrát, ale nesdělila trhu nic nového. Poslední zasedání ECB se uskutečnilo relativně nedávno, takže případná změna sentimentu či rétoriky představitelů ECB by vyžadovala nové údaje.
    • Přehled páru EUR/USD na 2. srpna: výsledky zasedání Fedu. Proč dolar vzrostl?
      Pár EUR/USD si celý čtvrtek udržoval slabý pokles. Někdo by si při pohledu na grafy mohl myslet, že se ve středu a ve čtvrtek několikrát propadl. Volatilita ale zůstává ve skutečnosti na velmi nízké úrovni. Zdá se, že nepomáhá nic: ani makroekonomické údaje, ani fundamentální události, jako například zasedání centrálních bank. Proto je hlavně třeba pochopit, že trh se chce stále držet dál od aktivního obchodování.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    reklama
    Purple trading AI