Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:45
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Japonsko bojuje s vlastním fiskálním útesem o hloubce 38,3 bilionu jenů

25.10.2012 13:03  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Již jen 37 dní zbývá japonské vládě na to, aby na tamní rozhádané politické scéně prosadila klíčový zákon o emisi dluhopisů za 38,3 bilionu jenů na krytí 42 procent výdajů letošního rozpočtu. Pokud se politici nedohodnou, hrozí zemi velké problémy. Tato země totiž velmi spoléhá na trh vládních dluhopisů o skoro dvojnásobném objemu, než je její výkon, a její stabilita závisí na křehké důvěře investorů.

Hrozba nedostatku peněz na vládních účtech japonské vlády začala být reálná již na konci srpna. Kabinet premiéra Jošihika Nody se tehdy rozhodl čelit možnému nedostatku prostředků například k pozdržením platby 4 bilionů jenů regionálním vládám, dočasnému snížení cestovních výdajů, výdajů na údržbu státních budov a sesekání dalších interních nákladů na polovinu. "Že bude japonská vláda bez peněz, to není vymyšlený příběh. Je to skutečná hrozba," přiznal již na konci srpna japonský ministr financí Džun Azumi.

Vládě se sice již podařilo protlačit zákon o financování deficitu v dolní komoře parlamentu. Opozice má však většinu v horní komoře, kde hlasování bojkotuje s cílem přimět japonského premiéra Jošihika Nodu k vypsání předčasných voleb kvůli tlakům ohrožujícím japonské veřejné finance.

Dohady o klíčovém zákoně na financování výdajů vlády na dluhopisovém trhu jsou v Japonsku již každoročním koloritem. Tentokrát však vypadá hrozba neúspěchu jednání reálněji s ohledem na průtahy a neústupnost obou stran. „Dosud jsme to brali jako kohoutí zápasy mezi vládou a opozičními stranami a přistupovali jsme k celé věci s mírným optimismem. Nyní je již třeba brát v úvahu možnost politické kolize a tvrdého přistání,“ varoval ve zprávě pro klienty největší japonské banky Mitsubishi UFJ její hlavní ekonom Jun Inshii.

Vládě podle komentátorů listu Financial Times zbývá k rozetnutí legislativního gordického uzlu již jen poslední parlamentní schůze, která začíná příští pondělí a trvá 33 dní. Pokud se obě strany nedohodnou a zákon neprojde, zavřel by se Japonsko poprvé po několika dekádách přístup na dluhopisové trhy platící za velmi důležitý zdroj financování země.

Rostoucí ostražitost je znát i u samotných investorů. Riziková přirážka, kterou vyžadují za držení dvacetiletého dluhu Japonska proti desetiletému, vzrostla dnes podle agentury Bloomberg až na 92 bazických bodů, což je nejvíce od července 1999. Pro srovnání, v případě je Německa je tento rozdíl 76 bazických bodů.

Japonsko očima ratingových agentur

Agentura Fitch Ratings již v květnu snížila Japonsku rating dlouhodobých závazků v domácí měně o jeden stupeň na „A+“ a výhled ponechala „negativní“ s tím, že fiskální konsolidace v zemi je příliš pomalá a další zvyšování již beztak velmi vysokého zadlužení.

Zatímco průměrné zemi OECD vzrostlo od počátku globální finanční krize zadlužení vůči HDP o 39 procentních bodů a u zemí s ratingem „A“ od Fitche dokonce jen o 8 procentních bodů v případě Japonska byl tento nárůst 61 procentních bodů. Loni dosáhl dluh japonských veřejných financí 230 procent výkonu tamní ekonomiky a Fitch při poslední změně hodnocení japonských závazků odhadl odhad jeho nárůst v letošním roce na 239 procent HDP.

Standard and Poor's má od ledna 2011 hodnocení dlouhodobých závazků Japonska na „AA-“, ale letos upozornila na to, že by mohla zhoršit rating Japonska, pokud jeho ekonomika neporoste dost rychle nebo pokud se bude jeho veřejný dluh nadále zvyšovat. Výhled ratingu Japonska má S&P nyní „negativní“ a agentura tento měsíc varovala, že hádky kolem klíčového zákona zhoršují vyhlídky udržitelnosti dluhu země. Moody?s přistoupila k downgradu naposledy v srpnu loňského roku, a aktuálně rating země drží na „AA3“, tedy také tři stupně pod nejvyšším ratingem, a výhled považuje za „stabilní“.

(Zdroj: Bloomberg, FT, S&P , Moody?s, Fitch)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Japonské tituly posilují, v Číně byl reportován index PMI ve výrobě
    V asijsko-pacifickém regionu se dnes obchoduje smíšeně. Růst si připisují především japonské tituly, jako například Mitsubishi, Hitachi. Dle agentury Bloomberg jsou zisky v regionu poháněny silnými daty důvěry z průmyslu. Růst si připisoval rovněž Shanghai Composite (+0,83 %), když dnes byl reportován index PMI ve výrobě, který dosáhl 51,8 b. při očekávání 51,5 b.
  • Japonské veľkoobchodné tržby pokračujú v prepade. Dokedy sa bude BoJ prizerať?
    Japonsko dnes ráno zverejnilo komerčné tržby za máj (ktoré pozostávajú z maloobchodných a veľkoobchodných tržieb). Tie...
  • Japonské volby
    V Japonsku během neděle proběhly volby do dolní komory parlamentu. K moci se vrátila strana LDP ( liberálně-d...
  • Japonské zemetrasenie (aktualizácia 16:55)
    Podľa MNI bolo epicentrum zemetrasenia približne 90 míľ od provincie ...
  • Japonské 10leté výnosy poprvé od loňského listopadu zpět v záporných číslech
    Včera jsem na tomto místě psal o situaci na USDJPY a důvodech, které stojí za zpevňováním japonského jenu. Tím hlavním faktorem je výrazný pád výnosů, který je v celém světě rychlejší, než v Japonsku, kde jsou výnosy tak nízké, že již téměř nemají kam klesat. Slovo téměř je ale důležité, jelikož i v Japonsku poslední dobou sledujeme návrat výnosů k úrovním, které jsme naposledy na tamních dluhopisech viděli někdy v listopadu minulého roku. Zatímco ale v USA výnosy klesly od minulého měsíce o téměř půl procenta, v Japonsku se bavíme o pádu o přibližně 10bp.
  • Japonsko
    Ratingová agentúra Fitch vidí ohrozenú dôveryhodnosť Japonska, kvôli rastúcemu vládnemu dlhu (pozn. d...
  • Japonsko
    Jednou z kľúčových udalostí dnešného dňa bolo zníženie ratingu Japonska zo strany ratingovej ...
  • Japonsko a EU spěchají se schválením velké dohody o volném obchodu
    Vyjednávání mezi Evropskou Unií a Japonskem se údajně blíží ke konci. Výsledkem má být dohoda o volném obchodu, která by mohla nastartovat jednání pro další případné dohody.
  • Japonsko a Singapur vykazují lepší HDP za 1. čtvrtletí, ale rizikový apetit je stále nevýrazný
    Středem pozornosti trhů byl dnes ráno růst v Asii, když Japonsko i Singapur oznámily lepší výsledky, než naznačovaly prognózy. Jejich vliv na celý region však utlumil chmurný krátkodobý výhled a pokračující tlaky v souvislosti se situací v Řecku. Více informací zejména o výhledu pro Japonsko v nadcházejících čtvrtletích se dozvíte v mém nejnovějším videu: Zaostřeno na Asii: Ponurý výhled pro Japonsko - obnova po zemětřesení je u konce.
  • Japonsko bojuje s deflací, průmysl i spotřeba vázne
    Průmyslová produkce v Japonsku v listopadu klesla na nejnižší hodnotu od dob japonského zemětřesení v roce...
  • Japonsko bude mít letos dluh 239% HDP, říká Fitch a po 10 letech snižuje rating
    Zatímco průměrné zemi vzrostlo zadlužení vůči HDP od počátku globální finanční ...
  • Japonsko dá kvůli dekarbonizaci v přepočtu 2,4 bilionu Kč na dodávky vodíku
    Japonsko v následujících 15 letech investuje kvůli dekarbonizaci 15 bilionů jenů (2,4 bilionu Kč) do zvýšení dodávek vodíku. O plánu dnes rozhodla japonská vláda. Revize strategie počítá s investicemi veřejného i soukromého sektoru, informovala agentura Kjódó. Tokio chce do roku 2040 zvýšit dodávky vodíku šestinásobně zhruba na 12 tun. Japonsko plánuje do roku 2050 dosáhnout nulových emisí skleníkových plynů, klíčovou roli v přechodu na čistší ekonomiku má hrát právě vodík.
  • Japonsko Evropě nabízí dodávky zemního plynu
    Japonsko nabídlo Evropě pomoc pro případ, že by jí byly přerušeny dodávky zemního plynu. Ministr obchodu Koiči Hagiuda uvedl, že vláda už zvažuje, jak světovému společenství prospět, a objasnil, že země je v posledních letech hybnou silou rozvoje mezinárodního trhu se zkapalněným zemním plynem.
  • Japonsko hlásí rekordní propad ekonomiky
    „Důsledky pandemie koronaviru vymazaly hospodářský růst Japonska za posledních 9 let. Na konci roku 2020 tak může být třetí největší ekonomika na světě na podobné úrovni jako v roce 2011,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Japonsko hledá guvernéra centrální banky
    Japonská vláda dnes ráno oficiálně jmenovala Kazuo Uedu nástupcem současného předsedy Kurody. První zvěsti se objevily minulý pátek. Ve vzdálenější minulosti (do roku 2005) zastával Ueda funkci člena Rady guvernérů. V první reakci (v pátek) japonský jen zpevnil. Ueda byl černým koněm v závodě o nástupnictví. Z pohledu trhu jde o signál, že BoJ chce fakticky pracovat na další normalizaci své měnové politiky.
  • Japonsko chystá nový stimulační balíček
    Japonský premiér Abe oznámil spuštění masivního stimulačního balíčku. Podle agentury Bloomberg by měl dosahovat výše 239 mld. USD a zhruba polovina této částky bude fiskálního charakteru. Zbytek výdajů bude skrze regionální výdaje a zahrnut by měl být také soukromý sektor. Stimulační opatření budou trvat po dobu pěti let a jejich cíle jsou následující:
  • Japonsko je připravené dále snižovat sazby; analýza EUR/JPY
    Dnes hodinu po půlnoci zveřejnila japonská centrální banka (BOJ) zápis ze svého posledního jednání, na kterém rozhodla o snížení úrokové...
  • Japonsko našlo odpověď na stárnutí a propad produktivity. Zemi mají zachránit roboti s generativní AI
    Japonské zkušenosti z výroby polovodičů a integrace robotiky se mohou stát základem dominance této země v oblasti AI. Kombinace dvou nejvýraznějších tržních témat letošního roku, japonských akcií a umělé inteligence, s sebou přináší celou vlnu nových příležitostí.
  • Japonsko nominovalo nového guvernéra, USD/JPY bojuje s 92,0
    Japonská vláda vedená premiérem Shinzo Abem nominovala na post nového guvernéra japonské centrální banky (BOJ) Ha...
  • Japonsko odkládá zvýšení daní a JPY zpevňuje. Strach z Brexitu mezitím opět doléhá na libru
    Evropské akciové indexy dnes pokračují v postupné likvidaci zisků, které nabraly během minulého týdne. Ztráty se zatím...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy