Úterý 21. ledna 2025 08:41
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Technologický sektor: Najväčší dividendový hráč

17.08.2012 11:03  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po šesť dní trvajúcej konsolidácii v úzkom pásme zaznamenali včera akciové trhy silné prírastky: Dow Jones +0,65%, SP500 +0,71%, Nasdaq Composite +1,04%. Rely včera prioritne ťahal nahor technologický sektor a to vďaka výborným výsledkom spoločnosti Cisco Systems (+9,63%).

Cisco odpálil trhy nahor

Keď je minulý týždeň zvýšila rating spoločnosť Goldman Sachs, dali sa očakávať veľké veci. Zvýšiť rating na nákup a pridať tiež akcie do zoznamu preferovaných titulov na nákup  a to ešte pred zverejnením kvartálnych výsledkov je zaujímavé správanie analytikov banky. Ich očakávania sa ale potvrdili. Firma, ktorá kvôli problémom s veľkými vládnymi zákazkami v Európe posledné kvartáli zaznamenávala pokles ziskov, konečne potešila. Asi najväčším prekvapením ale bolo zvýšenie dividendy a to až o 75% na 14 centov na akciu. Nový dividendový výnos akcie tak je až 3,2%.

Technologický sektor: Najväčší dividendový hráč

Dividendu vypláca už aj napríklad Apple. Dividendový výnos tejto spoločnosti je síce polovičný, no nakoľko ide o rastovú firmu, je vôbec existencia dividenda pozitívna. Vďaka kroku manažmentu Cisco sa teraz z technologického sektora stal segment s najväčšou výplatou dividend. Sektor aktuálne vypláca až 14,22% dividend z komponentov indexu SP500. Tesne tak predbehol sektor spotrebiteľských statkov základnej spotreby, ktorý tvorí 14,21% dividend. Zo 71 technologických firiem v indexe až 41 platí dividendu s priemerným výnosom 2,02%. Počas technologického boomu počas 90-tych rokov bolo spojenie výrazov technologické akcie a dividendy nemysliteľné. Teraz sa ale z technológií stali bežné veci a firmy si môžu dovoliť vyplácať časť toku hotovosti ako dividendu. Ak by si niekto myslel, že akcie sú bublina, musíme pripomenúť, že v roku 2007 mali finančné spoločnosti podiel až 29,12% na dividendách firiem v indexe SP500.

Facebook stráca podporu investorov

Nie všetkým firmám sa ale darí rovnako. Akcie spoločnosti Facebook včera prepadli o 6,27%, kedy sa na trhu dostali po exspirácii doby, počas ktorej nemohli veľkí investori, ktorí získali akcie ešte pred IPO, predať. Na trh sa tak dostalo 271 mil. akcií spoločnosti. Ešte väčší balík akcií ale čaká na november, kedy akcie budú môcť predať aj zamestnanci. Celkovo najbližšie dva roky príde na trh až 1,6 miliardy akcií, čo nie je príliš optimistická správa pre investorov.



Philly Fed opäť sklamal

Kým investori riešia prioritne technologické akcie, na pozadí otázok o novom iPhone 5 boli včera zverejnené veľmi slabé výsledky prieskumu výroby Philadelphského Fedu. Ten skončil na najnižšej úrovni od septembra 2009 a po piaty krát v rade za sebou skončil pod očakávaniami analytikov. Tento údaj nemusí hneď znamenať, že ekonomika smeruje do recesie, nakoľko čiastkovú údaje ako maloobchodné tržby, priemyselná produkcia alebo obchodná bilancia zaznamenali dobré výsledky. Ide len o akési varovanie, že reálna ekonomika stále nie je dostatočne obnovená.



Lepším štatistikám ziskov pomáhajú analytici

Ako je ale možné, že až 67% firiem indexu SP500 zverejnilo za 2Q výsledky nad očakávaniami analytikov? Dôvod je jednoduchý. Očakávania analytikov sú vždy extrémne pozitívne, pretože budúcnosť sa im zdá vždy ružová. Keď sa ale ukazuje, že sa mýlili, revidujú očakávania na najbližší rok nadol, no dlhodobé projekcie nie. Vďaka tomu sa akcie nezdajú drahé vzhľadom na forwardové PE a tiež prekonávajú očakávania ako na bežiacom pásme.

Príkladom sú napríklad očakávania ziskov pre európske spoločnosti. Graf od UBS ukazuje, že očakávania pre tento rok klesajú (z očakávania rastu ziskov o 13% zo začiatku roka je k začiatku augusta očakávanie rastu len o 0,7%), očakávania pre rok 2013 postupne rastú.  Ak sa bude situácia opakovať, budúci rok budú očakávania pre rok 2013 klesať a pre rok 2014 rásť.



Pohľad z dlhšej perspektívy na odhady ziskov indexu SP500 od roku 1996 ukazujú, že budúce očakávania, vždy slušne vyššie než predošlý rok, boli vždy v priebehu času zrevidované nadol. Jedinými výnimkami sú roky 2004, 2005, 2006 a 2011. Z 18 prípadov ale ide len o približne každý štvrtý rok.



Výhľad na dnes

Akciový trh včera zaznamenal značný odraz a index SP500 sa pohybuje už vysoko nad hornou líniou posledného rastového pásma. Najbližším cieľom tak je úroveň 1422 bodov, čo sú tohtoročné maximá a tiež najvyššie úrovne od roku 2008. Následne sa otvára priestor na rast k hladine 1440 bodom, maximám z mája 2008. Výhľad na akciové trhy je zotrvaním nad úrovňou 1390 rastový.

Akciový index SP500

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Technologické tituly hnaly asijsko-pacifický region vzhůru, Hang Seng +2,09 %
    Asijské indexy v pondělní obchodní seanci rostly především díky technologickému sektoru. Mezi tahouny patří Tencent a TSMC.
  • Technologické tituly tlačí indexy směrem dolů
    Technologické akcie včera táhly index S&P 500 níže. Obchodníci zůstali opatrní před týdnem, který přinese rozhodnutí Federálního rezervního systému o úrokových sazbách a výsledky velkých technologických společností, včetně společností Alphabet a Meta Platforms. Ztráty indexu S&P 500 přesáhly 1 %. Technologický index Nasdaq 100 klesl o téměř 2 %. Oba indexy klesaly pod tíhou společností Microsoft, Apple, Nvidia a Tesla.
  • Technologické tituly včera vedly
    Včerejší obchodní seance ve Spojených státech byla na začátku ve znamení lehké nervozity. Sentiment se však nakonec rychle otočil a většina hlavních indexů nakonec skončily mírně v kladných přírůstcích. Nejlépe si včera vedly technologické tituly a především výrobci čipů. Například Nvidia rostla nakonec téměř o tři procenta, když se ještě hned po otevření obchodovala o 2,5 % níže oproti závěru z předchozího dne.
  • Technologický Nasdaq koriguje, daří se energetice
    Americký technologický index Nasdaq dnes koriguje rally z konce minulého týdne, když klesá o 0,8 %. Za poslední 3 dny je ale stále 8,5 % nahoře. Index S&P 500 je taktéž v červeném teritoriu, ovšem pouze kosmetických 0,2 %. Dow Jones Industrial Average je dnes dokonce 0,1 % v kladných hodnotách, ten ovšem nezažil tak rapidní nárůst a od čtvrtka posílil pouze o 3,9 %.
  • Technologický Nasdaq opět na novém vrcholu
    Hlavní americké akciové indexy včera společnou cestu nenašly. Zatímco technologický Nasdaq si včera polepšil o 0,2 % a opětovně vylepšil svoje historické maximum, průmyslový Dow Jones přišel o půl procenta a S&P 500 uzavřel s červenou nulou. Důvodem růstu technologických firem byly lepší než očekávané výsledky Microsoftu a Facebooku. Naopak americký průmyslový konglomerát 3M nepotěšil, a tak propad jeho akcií o 13 % se nejvíce podepsal pod pokles indexu Dow Jones.
  • Technologický Nasdaq přerušil třídenní pokles
    Včera přerušily indexy třídenní propady. Většinu obchodního dne se vedlo technologickému Nasdaq Composite, jehož růst táhly primárně polovodičové akcie. Obr Nvidia posiloval v průběhu včerejšího dne o více jak 7 procent. Dnes po závěrečném gongu čeká společnost report za předešlý kvartál a očekává se, že zisky budou vyšší než konsensus, a to hlavně díky herním čipům a ziskům z data center. Aby Nvidia vzrostla, očekávají analytici, že bude za potřebí překonání horních hranic odhadů trhu, NVDA US +9,18 %, AMD US +6,30 %, MU US +6,83 %. Jednotlivé indexy uzavřely následovně: Index Dow Jones Industrial Average posílil o 1,2 % (34.988 b.), S&P 500 o 1,6 % (4.471 b.) a technologický Nasdaq Composite o 2,5 % (14.139 b.).
  • Technologický Nasdaq včera rostl
    Zámořské trhy se včera dostaly o více než 1 % nad úterní závěrečné hodnoty. Pozitivní nálada se propsala do růstu akciového indexu S&P 500 o 1,5 %. Technologický index Nasdaq pak rostl dokonce o 1,6 %. Nejvíce se dařilo energetickému sektoru (+1,9 %), který táhla vzhůru rostoucí cena ropy (WTI +2,9 %). Na růstu ceny se podepsala změna zásob ropy, které poklesly o 5,9 milionů barelů. Společnost Nike pozitivně překvapila investory napříč všemi ukazateli a z včerejšího obchodování si odnáší úctyhodný zisk 12,2 %. V rámci včerejšího dne je tak dokonce nejziskovější firmou celého indexu S&P 500. V první desítce je i další společnost FedEx, který narostl o 3,4 %.
  • Technologický Nasdaq 100 se v pátek utrhl ze řetězu
    Závěrečné obchodování 50. týdne na Wall Street bylo možná ve znamení výběru zisků. Akciové indexy se držely kolem čtvrtečních závěrečných hodnot a například průmyslový Dow Jones Industrial Average se v červeném pásmu pohyboval již sedmým dnem v řadě, kdy nakonec odepsal 0,2 %. Takto negativní sérii si index připsal naposledy ve čtvrtém měsíci roku 2024. Naopak technologický Nasdaq 100 držel po většinu pátečního dne prapor indexů, aby se posunul podruhé v týdnu výše, a to o cirka 0,8 %. Nejvýraznější pohyb byl vidět u akcií Broadcom, který reportoval výsledky za 4Q24. Akcie přidaly okolo 20 %, což znamená zhruba 220 USD. V až neuvěřitelném růstu pokračují akcie Tesla, které šly výše o cca 4 %.
  • Technologický sektor je ve stresu: Akcie klesají, zatímco výrobci čipů na pozadí debaty o umělé inteligenci posilují
    Americké akciové indexy zakončily úterní obchodování smíšeně, přičemž indexy S&P 500 a Nasdaq klesaly pod tlakem slabých výsledků výrobců čipů a technologických gigantů, zatímco index Dow Jones Industrial Average vykázal mírný růst.
  • Technologický sektor je v útlumu, ale ani zdaleka není mimo hru
    NOVÝ ROK: Akciovým trhům dominují sektory IT, komunikací a technologický sektor Consumer Discretionary, které tvoří 43 % akcií v USA a 28 % jinde. V loňském roce se jim dařilo strašně a lepší rok 2023 je pro trhy klíčový. V současné době jejich ziskový výhled vede k oslabení, protože se blíží výsledková sezóna za 4. čtvrtletí, přičemž na obzoru je dvojí rána v podobě návratnosti poptávky po covidové bombě v letech 2020/1 a cyklického zpomalení sektoru s luxusním spotřebním zbožím.
  • Technologický sektor USA a summit EÚ minuli očakávania
    Americké akcie ešte pred piatkom ašpirovali na prekonanie tohtoročných vrcholov, aby nakoni...
  • Technologičtí giganti odstartovali závody ke dvoubilionové hranici
    Závody společností, které jsou součástí indexu S&P 500, o dosažení tržní hodnoty 2 biliony amerických dolarů přetrvávají. A zdá se, že začínají být zajímavější a výsledek těsnější než kdykoliv v minulosti. Ale Apple už navždy zůstane historicky první společností kótovanou na burze v USA, které se v srpnu 2020 podařilo dosáhnout tržní kapitalizace ve výši 2 bilionů dolarů. Kdo bude další? Údaje z analýzy Investor's Business Daily S&P Global Market Intelligence a MarketSmith hovoří jasnou řečí, Tesla to s největší pravděpodobností nebude.
  • Technologičtí giganti poslali Wall Street níže
    Zámořské trhy si včera prošly korekcí, kterou způsobily vyhlížené výsledky technologických gigantů Meta Platforms a Microsoft. Ty poklesly o 4,1 resp. 6 %. Ecommerce společnost Ebay propadla o 8,2 % po zveřejnění výhledu na konec roku. Online obchodní platforma Robinhood nedosáhla očekávané profitability (i přesto, že objem obchodů na kryptoměnách se meziročně zdvojnásobil) a oslabila o 16,7 %. Další slabší výsledky reportovala společnost Uber. Cena Uberu se zastavila na konci včerejšího obchodního dne o 9,3 % pod středečním závěrem. Sérii negativních zpráv nám uzavírá kosmetický gigant Estee Lauder, jehož akcie znehodnotily o 20,9 %, kvůli zhoršenému výhledu spojenému s výzvami v Číně.
  • Technologie a Boeing pomáhají Wall Street dostat z výprodejů. Výnosy dál padají
    Technologické akcie a Boeing táhnou dnes americké akciové indexy nahoru a ty se mohou vzpamatovat z jednoho z nejhorších výprodejů roku. Vzpruhou pro technologie, citlivé na americké úrokové sazby, mohlo být zotavení na amerických dluhopisech, kde desetileté výnosy padaly na 1,504 procenta.
  • Technologie a dluhopisy jedou, banky a energie ztrácejí
    Příliv peněz do akcií po otevření Ameriky ještě zesílil, ale následně už trochu dochází pára. Hlavní indexy v Evropě stoupají o procento až dvě, v USA to bylo až nad 3, ovšem zisky už se ztenčily. Investoři více opřeli do technologických titulů, naopak se moc nedaří bankám, když dolů míří po celkem solidních výsledcích i JP Morgan. Klesají také energetické tituly po obratu ropy směrem dolů.
  • Technologie a energie dnes klesají pod vahou výnosů a ropy
    Také odpoledne platí, že většina hlavních akciových i dluhopisových trhů míří dolů. I ráno zelená Paříž se už drží jen kolem nuly a na klíčových akciových indexech se upevňuje pokles. V čele poklesu kráčí technologie a energie. První ze sektorů je tradičně citlivý na vyšší výnosy a má prostor pro korekci valuací, druhý dostává zásah s propadem ropy zhruba o 3 procenta.
  • Technologie dnes v čele pozitivního obratu. Koruna míří k 24,20 EURCZK
    Americké akciové indexy odpoledne slušně rostou a v čele kráčí technologický sektor. Díky tomu si Nasdaq připisuje 1,8 pct, zatímco S&P 500 je výš o 1,3 procenta. Přitom se prakticky nic nezměnilo od včerejška, kdy akcie v zámoří naopak za velmi podobné situace obracely dolů.
  • Technologie krypto a blockchain budou i nadále „nedílnou“ součástí moderní ekonomiky
    Světové ekonomické fórum (WEF) věří, že technologie, na kterých jsou založeny kryptoměny a digitální aktiva, budou i nadále „nedílnou“ součástí moderní ekonomiky. 
  • Technologie nejslabším článkem
    Z akciových indexů byl po většinu včerejšího dne nejslabším Nasdaq Composite, když odepisoval v jednu chvíli i 143 b., což v procentuálním vyjádření činí 1 %. Na opačném pólu se pohyboval průmyslový Dow Jones Industrial Average, jenž se v jeden okamžik obchodoval v kladných hodnotách, a to především díky společnostem z energetického sektoru, který včera patřil k těm nejsilnějším, CVX US +0,71 %. Jednotlivé indexy uzavřely následovně: Index Dow Jones Industrial Average oslabil o 0,2 % (35.228 b.), S&P 500 o 0,6 % (4.602 b.) a technologický Nasdaq Composite o 1,2 % (14.442 b.).
  • Technologie obětí dalšího Trumpova útoku. Koruna pod tlakem, výhled sazeb nepomáhá
    Na začátku nového týdne drží finanční trhy pod tlakem stále totéž téma - obchodní spory a války. Ofenzivně naladěn zůstává Donald Trump, který na čínské frontě zavelel k další operaci, tentokrát na poli technologií. Nová data do hry nezasáhla: Německý index Ifo splnil očekávání a prodeje amerických domů nemají příliš velký potenciál, ačkoli vyšly dobře.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex