Pondělí 18. listopadu 2024 01:16
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
eightcap zlato
reklama
CapXmaster

Nespúšťajme oči z USA

21.12.2011 11:28  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V súčasnosti sa pohľady celého sveta upierajú na katastrofálnu situáciu v Európe a na Spojené štáty sme už akosi pozabudli. Občas si treba pripomenúť, že USA na tom nie je oveľa lepšie ako eurozóna. To, že médiá sa momentálne viac venujú starému kontinentu ešte neznamená, že štrukturálne problémy USA boli vyriešené šibnutím čarovného prútika. Ostatne, nasledujúce fakty hovoria sami za seba.

1.    48% všetkých Američanov spadá do kategórie nízkopríjmovej skupiny alebo žije v chudobe.
2.    Priemerná doba, po ktorú je pracovník v USA nezamestnaný, dosahuje takmer jeden rok.
3.    Podľa niektorých prieskumov, až 77% malých podnikov neplánuje v budúcom roku prijímať nových zamestnancov.
4.    Existuje menej pracovných miest v porovnaní s rokom 2000, i keď populácia Amerika vzrástla o 30 miliónov obyvateľov.
5.    Od septembra 2007 poklesol priemerný zárobok domácnosti, upravený o infláciu, o 6,8%.
6.    Podľa amerického Štatistického úradu existovalo koncom roku 2006 16,6 milióna živnostníkov. Dnes je toto číslo nižšie o viac ako 2 milióny.
7.    Podľa ekonóma z MIT, Paula Ostermana, zhruba 20% všetkých dospelých Američanov pracuje na pozíciách, kde dostávajú iba minimálnu mzdu.
8.    V roku 1969 malo 95% mužov vo veku 25 až 54 rokov prácu. Dnes je to o 15% menej.
9.    Každý tretí Američan by nebol schopný zaplatiť nasledujúcu splátku hypotéky alebo prenájom, ak by dnes náhle prišiel o prácu.
10.    Podľa nedávneho výskumu BlackRock Investment Institute, pomer dlhu amerických domácnosti k ich osobnému príjmu predstavuje 154%.
11.    Stredná hodnota nehnuteľnosti v Detroite predstavuje iba $6000.
12.    18% všetkých domov na Floride je neobývaných. Toto číslo je o 63% väčšie ako pred desiatimi rokmi.
13.    Cena elektrickej energie rastie už piaty rok po sebe rýchlejšie ako celková miera inflácia.
14.    Verte, či nie, každý siedmy Američan  má aspoň desať kreditných kariet.
15.    Spojené štáty minú $4 na čínske výrobky a služby na rozdiel od $1, ktorý použijú Číňania na americké tovary.
16.    Obchodný deficit USA bude za tento rok predstavovať asi $558,2 miliardy dolárov.
17.    „Dôchodková“ kríza v USA sa zhoršuje. Na základe výpočtov Employee Benefit Research Institute, 46% všetkých Američanov má na starobu ušetrených menej ako $10 000 a u 29% je to dokonca menej ako $1000.
18.    Každý šiesty americký dôchodca už dnes žije pod hranicou chudoby.
19.    Plat generálnych riaditeľov v najväčších amerických spoločnostiach narástol za posledných dvanásť mesiacov o 36,5%.
20.    V súčasnosti sú „too big to fail“ banky väčšie ako kedykoľvek predtým. Celkové aktíva šiestich najväčších amerických bánk sa za posledných päť rokov zvýšili o 39%.
21.    37% všetkých amerických domácností, ktorých zárobky stoja na pleciach človeka mladšieho ako 35 rokov, nemá žiaden majetok.
22.    Detské bezdomovstvo je v USA o 33% vyššie ako v roku 2007.
23.    Detská chudoba doslova exploduje naprieč celou Amerikou. Podľa Národného centra pre deti v chudobe, 36,4% všetkých detí žijúcich vo Philadelphii žije pod hranicou chudoby, v Clevelande je to 52,6%, v Atlante 40,1% a 53,6% v Detroite.
24.    Každý siedmy dospelý Američan a jedno zo štyroch detí je závislé na potravinových poukážkach.
25.    V roku 1980 predstavovali transferové platby 11,7% príjmov vlády, zatiaľ čo dnes je to viac ako 18%.
26.    Až 48,5% všetkých Američanov žije v domácnostiach, ktoré poberajú určitú formu vládnych benefitov.
27.    Rozpočtový deficit federálnej vlády za fiškálny rok 2011 predstavuje takmer $1,3 bilióna. Tretí rok po sebe je tento deficit väčší ako $1 bilión. Ak by Bill Gates daroval celé svoje bohatstvo americkej vláde, pokrylo by to jej výdavky iba na 15 dní.
28.    Americká vláda naakumulovala $15 biliónov dlhu. Pri prevzatí vlády Barackom Obamom bol dlh „iba“ $10,6 bilióna.
29.    Ak by americká vláda začala v tomto momente splácať štátny dlh tempom jedného dolára za sekundu, trvalo by viac ako 440 000 rokov, kým by tento dlh splatila.
30.    Národný dlh USA sa zvyšuje v priemere o viac ako $4 miliardy za jeden deň od nástupu Obamovej administratívy, počas ktorej vláda nahromadila viac dlhu ako za celé obdobie od vládnutia Georgea Washingtona po Billa Clintona.

Tento komentár je voľným prekladom publikácie z externého zdroja, ktorý nemusí predstavovať názor analytika alebo spoločnosti TRIM Broker. Poskytnutím i alternatívneho názoru, identického či odlišného k názorom našich analytikov sledujeme zvyšovanie informovanosti našich klientov a odbornej verejnosti o danej problematike.

Zdroj: EconomicCollapseBlog

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nervózní akciové trhy
    Úterní seance na akciových trzích byla v lecčem velmi podobná pondělnímu obchodování. Akcie opět za nedostatku nových zpráv zamířily dolů, a to na obou březích Atlantiku. Evropský index Stoxx 600 v odpoledních hodinách přichází o zhruba půl procenta, když k propadu přispěla i největší světová chemička BASF, která ohlásila snížení výhledu pro letošní čistý zisk. Americký index S&P 500 na začátku dne přichází o dvě desetiny procenta. Společným jmenovatelem pro americké i evropské akcie zůstává očekávaný středeční proslov šéfa Fedu Jeroma Powella.
  • Nervózní investorská nálada v USA po výsledcích bank
    Americké akcie se snažily najít v úterní obchodní seanci směr. Index S&P 500 se opět nedokázal udržet nad úrovní 4 000 bodů. Průmyslový index Dow Jones se vyvíjel hůře a klesal v závěru obchodování o 1 %. Největší zásluhu na tom měly především banky. Z 33 společností z indexu S&P 500, které dosud zveřejnily výsledky, jich 25 překonalo očekávání analytiků. Zatímco v prvním čtvrtletí předpokládáme na trzích větší rozkolísanost, v druhé polovině by se mohli trhy ustálit v určitém mírném růstu.
  • Nervózním trhům dobré výsledky nestačí
    O pozitivní start dnešního dne se postaraly zejména výsledky Mety, s podporou nižšího rizika, že se Evropa odhodlá z většiny odpoutat od ruského plynu. Následovala další dobrá firemní čísla od Paypal, Mastercard nebo Qualcomm. Ani to však nestačilo na udržení úvodního nadšení. Obchodování zůstává značně nervózní, Wall Street úvodní zisky až smazala, načež se znovu vydává vzhůru. Mezitím se denní růst evropských indexů o poznání zmenšil.
  • Nervózní obchodování, ovšem se šťastným koncem
    Úterní obchodní seance na zámořských trzích se zkraje včerejšího dne nesla ve znamení výběrů zisků a možných obav z dnešního zasedání americké centrální banky. Nejstabilnější index v průběhu celého obchodování byl průmyslový Dow Jones Industrial Average, který přidal 0,8 %. Nejvolatilnějším indexem byl technologický Nasdaq 100, který na úvod obchodování ztratil takřka 1 %, aby nakonec uzavřel seanci v zisku 0,3 %. Nvidia představila na investorské konferenci nový čip, jehož hlavní doména je AI schopnost, nicméně průběh obchodování napovídal spíše většímu očekávání investorů. Akcie Nvidia přidaly 1,07 %. Akcie AMD se od svých maxim, které dosáhly v měsíci březnu, posunuly níže o více jak 20 %, z toho včera ztratily 4,84 %.
  • ⚡Nervózní pondělí na indexech
    Přestože dnes nebyla zveřejněna žádná důležitá makrodata, tak na akciových trzích řádí zvýšená riziková averze. Německé IFO zveřejněné dopoledne skončilo hůře, než se čekalo. Evropské indexy vykázaly v závěru často ztráty přesahující 1,5 %. Za horší náladou stojí také nárůst problémů evropských ekonomik v souvislosti s koronavirem. Merc oznámil, že ukončil vývoj své vlastní vakcíny. Moderna potvrdila, že její vakcína způsobuje menší imunitní reakci na nové mutace.
  • Nervózní propad v zámoří
    Zámořské trhy včera lehce ztrácely, když S&P 500 i technologický Nasdaq odepsaly shodně 0,3 %. Mezi nejvíce rostoucí akcie včerejšího dne můžeme zařadit společnost Turtle Beach Corporation, která po reportu uspokojivých výsledků narostla o 26,5 %. Dařilo se i online obchodní platformě Robinhood Markets, která přidala 5,2 %. Společnost Lithium Americas narostla o 4,7 %. Hodnota akcií sociální platformy Hello Group klesla o 22,3 %. CEO společnosti Under Armour, Stephanie Linnartz, odstoupí a bude nahrazena zakladatelem společnosti Kevinem Plankem. Na tuto zprávu reagovaly akcie Under Armour poklesem o 10,7 %. Výrazněji poklesly taktéž akcie společností angažujících se v technologiích umělé inteligence. Nvidia propadla o 3,2 % a AMD dokonce o 4 %.
  • Nervózní závěr týdne na akciích, koruna drží zisky
    Dnešek je na akciových trzích jako na houpačce, přičemž dluhopisové trhy zůstávají poměrně stabilní. Ráno bylo v Evropě negativní, načež hlavní indexy ztráty výrazně stáhly a místy se podívaly i do zeleného. Také Amerika začala růstově, ale rychle zamířila dolů. A nyní jsme ve fázi, kdy se americké indexy znovu zvedají. S&P 500 je +0,3 pct, Nasdaq kolem nuly, DAX se obchoduje 0,6 pct v červeném a FTSE 100 je -0,8 pct.
  • Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí
    Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy. Zasedat bude ECB. Domníváme se, že ke změně nastavení programu kvantitativního uvolňování dojde ale až na prosincovém zasedání, protože v současnosti v ECB v této otázce nepanuje shoda. Dnešní zasedání by mělo přinést pouze opatrnou holubičí rétoriku.
  • Neshody mezi hlasujícími členy Federálního rezervního systému
    Volatilita na trhu minulý týden pramenila z neshod mezi hlasujícími členy Federálního rezervního systému, když debatovali o tom, zda na prosincovém zasedání FOMC omezit míru zvýšení úrokových sazeb. Na dalších krocích týkajících se tempa a rozsahu, jakým bude americká centrální banka pokračovat ve zvyšování sazby federálních fondů, se samozřejmě neshodnou.
  • Neslaný nemastný ekonomický vývoj v Evropě podporuje další stimul ECB
    Dnešní data ekonomického vývoje v Evropě ve třetím kvartálu příliš nevybočila z posledních výsledků. HDP eurozóny rost...
  • Nestahujme kalhoty před brodem, který nemusí přijít
    Český statistický úřad v rámci svého posledního odhadu mírně zhoršil hodnocení výkonu české ekonomiky v prvním letošním kvartálu, kdy HDP oproti konci loňského roku poklesl o 3,4 %. S právě končícím druhým čtvrtletím se jedná o pohled daleko do minulosti. I tak může být ohlédnutí se za situací panující v české kotlině užitečné.
  • Nestlé jako největší evropský plátce dividend
    Analýza britské investiční společnosti Janus Henderson dokládá, že je potravinářská firma Nestlé největším světovým plátcem dividend. Prvních světových 20 firem vyplácejících největší objemy dividend je 9 evropských firem. Rekordní částky svým akcionářům vyplatily zejména firmy v Nizozemsku a Belgii. Víc než 7 miliard švýcarských franků vyplatila v dubnu na dividendách svým akcionářům také švýcarská potravinářská společnost Nestlé. Drží tak prvenství světového žebříčku největších plátců dividend za druhé čtvrtletí v tomto roce.
  • Nestlé výrazně omezí aktivity v Rusku, zmizí značky jako KitKat či Nesquik
    Švýcarský potravinářský gigant Nestlé výrazně omezí své obchodní aktivity v Rusku, zastaví tam například prodej značek KitKat a Nesquik. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Firma dnes také uvedla, že v Rusku se teď soustředí na dodávky důležitých potravin, jako je dětská výživa, a že nepředpokládá, že by v této zemi v dohledné době vytvářela zisk.
  • Nestrašme, Česko k bankrotu nemíří. Zvedat daně tedy není třeba, postačí výraznější škrty na provozu státu a dotacích
    Česko stále zápolí s recesí. Nečekaně. Zatím se letos nedokázalo zcela vymanit z technické recese, do níž upadlo loni ve druhém pololetí. Mezi prvním letošním čtvrtletím a tím posledním loňským totiž vykazuje stagnaci, nulový růst.
  • Nestrašme, Česko nebankrotuje, zvedat daně netřeba
    Česko stále zápolí s recesí. Nečekaně. Podle zpřesněných údajů ČSÚ se totiž zatím letos nedokázalo zcela vymanit z technické recese, do níž upadlo loni ve druhém pololetí. Mezi prvním letošním čtvrtletím a tím posledním loňským totiž vykazuje stagnaci, nulový růst.
  • Netechnologické společnosti sází ve velkém na umělou inteligenci
    Nová generace technologického pokroku se bude silně soustředit na odhalení síly umělé inteligence. Ale investoři, kteř...
  • Netflix (a chill) opět populární jako nikdy předtím 📈
    Netflix včera zveřejnil své průběžné výsledky za 3. čtvrtletí 2022, které se ukázaly být výrazně nad očekáváním analytiků. Největší rozruch mezi investory však nevzbudily tržby nebo čistý zisk, ale jedna klíčová informace.
  • Netflix akcie pokračují v růstu. Dočkáme se nového maxima?
    Streamovací služby zažívají v posledních letech obrovský boom. Dané situaci nahrála i pandemie koronaviru. V dnešním článku se podíváme na tento sektor blížeji. Uvedeme si pár zajímavých společností z tohoto odvětví a provedeme fundamentální a technickou analýzu Netflix akcie.
  • Netflix Akcie Prudce Rostou po Výsledcích za Třetí Čtvrtletí
    Akcie Netflix (NFLX.US) zaznamenaly prudký růst po zveřejnění výsledků za třetí čtvrtletí 2024, kde společnost dosáhla nárůstu zisku o 41 % a přidala solidních 5,1 milionu nových předplatitelů. V důsledku toho vzrostly akcie Netflixu o 16 % v rámci after-hours obchodování, čímž překonaly klíčové úrovně odporu a dostaly se zpět do centra pozornosti investorů.
  • Netflix akcie se propadly o 35 %. Firma ztratila 200 000 předplatitelů
    Akcie Netflix zaznamenaly významný propad na burze poté, co společnost ohlásila své kvartální výsledky. Analytici léta varovali před klesajícím růstem odběratelů Netflixu a stále silnější konkurencí. A obavy se opravdu naplnily. Netflix poprvé za 10 let ztratil předplatitele a cena akcie Netflix na to zareagovala poklesem o 35 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje