Středa 18. prosince 2024 08:50
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %

Eurozóna spomaľuje

16.08.2011 10:01  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

ECB sa prekonávala
Včerajší vývoj na finančných trhoch ovplyvnila informácia ECB, ktorá potvrdila minulotýždňový nákup rizikové dlhu krajín eurozóny v objeme 22 mld. eur. Ide o najvyšší objem nákupu na týždennej báze za 66-týždňov existencie tohto programu, ktorý aktuálne dosahuje úroveň  95,98 mld. eur. Dodávanie lacnej likvidity od centrálnych bánk trhy vždy ocenia (forma kvantitatívneho uvolňovania), výsledkom bol odraz EURUSD k maximám na 1,4460/80. Okrem objemu intervencií ECB zaujali trhy i americké dáta, ktoré naznačujú spomaľovanie americkej ekonomiky a rast rizika voči USD.

Graf vývoja nákupu rizikových aktív ECB



Rizikové US dáta
Prieskum výroby NY Fedu poukazuje na pokračujúce signály spomaľovania americkej ekonomiky. Zaujímavosťou je však výsledok čistého prílevu zahraničného kapitálu so USD aktív. Výsledok priniesol prvú zápornú úroveň od mája 2009, pričom objem nákupu dlhodobých USD aktív mimo centrálnych bánk priniesol najväčší prepad v histórii. Kľúčoví držitelia amerického vládneho dlhu nemenili svoje pozície, čistým nákupcom za jún však v minimálnom objeme bola iba Čína. Rýchlo sa rozvíjajúce ekonomiky (BRIC) tak menia svoj postoj k devízovým rezervám, ktoré nahrádzajú primárne zlatom. Tento trend tak, môže dostávať pod tlak primárne USD.

Graf vývoja amerického dlhu v rukách kľúčových držiteľov



Nemecké sklamanie
Dnešné ráno trhy prekvapili výsledky ekonomického rastu nemeckej ekonomiky za 2Q. Výsledky na úrovni 0,1% Q/Q skončili hlboko pod trhovým konsenzom 0,5% Q/Q a nadviazali tak na francúzske sklamanie z minulého týždňa (0,0% Q/Q).  Ekonomika eurozóny spomaľuje, čo sa môže negatívne premietnuť do vývoja eura. Hlavne pri stále sa neriešených fiškálnych problémoch. Kombinácia ekonomickej kontrakcie a vysokých deficitov, by len vytvárala tlaky na potrebu dlhodobého financovania rizikových krajín eurozóny.

Dnešný výhľad
Dnešný fundamentálny kalendár je plný fundamentálnych impulzov, 10:30 inflačné riziká z UK ekonomiky, 11:00 ekonomický rast eurozóny za 2Q, 14:30 začatá výstavba a vydané stavebné povolenia v USA, 15:15 priemyselná produkcia v USA. Okrem týchto výsledkov trhy budú o 10:40 zaujímať výsledky aukcií pokladničných poukážok rizikových krajín eurozóny (Grécko, Španielsko). O 13:00 sa očakáva i sterilizačný tender ECB na stiahnutie nadbytočnej likvidity a podvečer výsledky zo summitu Merkelová-Sarkozy.

EURUSD po negatívnej informácii nemeckého ekonomického rastu sa dostáva pod tlak s potenciálom testovania 100-dňového kĺzavého priemeru na úrovni 1,4360/50 EURUSD, kde zároveň je horná línia strednodobého klesajúceho kanála. Práve prielom 1,4350 by sme vnímali ako negatívny signál pod tlakom spomaľovania európskej ekonomiky, negatívnejších výsledkov aukcií rizikových krajín eurozóny (i keď posledné intervenčné kroky ECB to budú skresľovať). Otváral by sa tak potenciál ochoty návratu pod 1,43/1,4280, kde sú predpokladané posledné obranné nákupné objednávky pred potenciálom korigovať k 1,42 EURUSD. Miernu podporu môže euro hľadať v sťahovaní nadbytočnej likvidity zo strany ECB a komentárov Merkelová-Sarkozy o podpore rizikovým krajinám eurozóny a urýchleným implementáciou záverov zo summitu 21.júla. Tieto faktory a neochota prielomu 1,4350 EURUSD dáva potenciál udržania kontaktu s 1,44 a prípadného retestu včerajších maxím 1,4470/90, kľúčom pre dnešný deň je tak pásmo nákupných objednávok na úrovni 1,4370/50 EURUSD. Pre dnešok tak stále vidíme potenciál nákupu v pásme 1,4360/30 s ochrannými stop losmi na úrovni 1,43/1,4280, až prielom pod 1,43 by sme vnímali ako prehru eura.


Graf EURUSD

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Eurozóna: Růst služeb a průmyslu má oslabit
    Indexy a tím i slabší růsty aktivity zpracovatelského průmyslu (Španělsko vykazuje solidní růst, Německo a Itálie slabý růst, Francie stagnaci) a služeb...
  • Eurozóna sa musí pozrieť do histórie
    Eurozóna sa teraz nachádza vo vážnej kr&iac...
  • Eurozóna sa tvári ako jednotná ekonomika. Aj vďaka kríze.
    Architekti eurozóny túžili od jej vzniku túžili po tom, aby sa správala ako jedna ekonomika a nie ako združenie samostatných ekonomík. Po takmer dvadsiatich rokoch je možné konštatovať, že sa k tomu približuje.
  • Eurozóna sa už rozpadá
    Euro včera zaznamenávalo voči doláru slušn&...
  • Eurozóna: Sazby ECB dle očekávání sníženy o 0,25 procentního bodu
    ECB v tiskové zprávě uvedla i aktualizovanou projekci inflace: „Nejnovější projekce jak celkové, tak jádrové inflace v roce 2024 a 2025, které sestavili odborníci Eurosystému, byly revidovány oproti březnovým projekcím směrem vzhůru. Tito odborníci nyní předpokládají, že celková inflace dosáhne průměrné hodnoty 2,5 % v roce 2024, 2,2 % v roce 2025 a 1,9 % v roce 2026. U inflace bez započtení cen potravin a energií odborníci přepokládají, že by měla průměrně činit 2,8 % v roce 2024, 2,2 % v roce 2015 a 2,0 % v roce 2026. Ekonomický růst by měl oživit v roce 2024 na 0,9 %, v roce 2025 na 1,4 % a v roce 2026 na 1,6 %."
  • Eurozóna se po Brexitu drží dobře, co přinesou bankovní testy?
    Británie podle prvních post-brexitových čísel krvácí - nálada mezi podniky v sektoru služeb je nejnižší od roku 2009 a nové objednávky i výroba zaznamenaly historicky vůbec nejprudší propad. Eurozóna naopak odolává překvapivě dobře - podnikatelská nálada se zhoršila v červenci jen kosmeticky a ve dvou největších ekonomikách se dokonce sentiment vylepšil. Otázka je, zda nám podobný obrázek vydrží i v nadcházejících měsících?
  • Eurozóna: Sezónně očištěná obchodní bilance v říjnu v přebytku 6,1 mld. EUR
    Obchodní bilance (sezónně očištěno) (říjen): aktuální hodnota: 6,1 mld.
  • Eurozóna sílí, analýza EUR/GBP
    Eurozóna vykročila do nového roku úspěšně. Index nákupních manažerů (PMI) za výrobu posilnil na 53,9 bodu z předc...
  • Eurozóna: služby nahoru, průmysl dolů
    Zatímco ještě v polovině roku 2023 byla podnikatelská nálada v eurozóně vyloženě depresivní, začátek nového roku se nese ve znamení rostoucího optimismu. Souhrnný index nákupních manažerů (PMI) se v březnu vyšplhal na 50 bodů, tj. hranici oddělující pásmo expanze a recese. Toto číslo v sobě nicméně skrývá dva protichůdné příběhy - na jedné straně pozitivní vývoj v sektoru služeb (51,1), na druhé pak útlum ve zpracovatelském průmyslu (45,7). Službám pomáhá zejména pozvolné oživení spotřebitelské poptávky díky klesající inflaci a obnovené kupní síle.
  • Eurozóna směřuje do mírné recese
    V pátek byl v eurozóně zveřejněn velice důležitý předstihový makroekonomický indikátor, který indikuje očekávaný hospodářský vývoj na příští dvě čtvrtletí. Konkrétně šlo kompozitní index nákupních manažerů (Composite Purchasing Managers Index – PMI). Z červnové hodnoty 52,0 bodů došlo v červenci k masivnímu poklesu na 49,4 bodů. Přitom hranice 50 bodů odděluje zrychlující se makroekonomickou dynamiku od klesající dynamiky. Hodnota indexu na 49,4 bodech jednoznačně indikuje, že eurozóna téměř s jistotou rychle směřuje minimálně do mírné ekonomické recese.
  • Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v říjnu dle předběžných dat na -12,5 b. dle očekávání
    Spotřebitelská důvěra (říjen - předběžný): aktuální hodnota: -12,5 b., očekávání trhu: -12,5 b., předchozí hodnota: -12,9 b.
  • Eurozóna: Stabilizace poklesů PMI z léta?
    10.00 SEČ – eurozóna: Index nákupních manažerů průmyslu eurozóny (10 2014, předběžná data)  Očekávání:         49...
  • Eurozóna: Stavební výroba v březnu meziročně vzrostla o 0,1 %
    Stavební výroba (m-m) (březen): aktuální hodnota: 0,1 % očekávání trhu: -- předchozí hodnota: 1,8 % / Revize: 0,4 %
  • Eurozóna: Stavební výroba v srpnu meziročně klesla o 2,5 %
    Stavební výroba (m-m) (srpen): aktuální hodnota: 0,1 %, očekávání trhu: předchozí hodnota: 0,0 % / revize: -0,5 %.
  • Eurozóna trpí vyšším zadlužením než zbylé země Evropské unie
    „Zadlužení České republiky je v kontextu Evropské unie na velice nízké úrovni. Pouze Estonsko, Lucembursko a Bulharsko mají nižší míru zadlužení ve vztahu k hrubému domácímu produktu. Lze tedy říci, že naše země patří mezi premianty v rámci Evropské unie,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Eurozóna už Česku není elitním klubem. V pátek se zhoršil rating Francie, Estonska, Lotyšska i Litvy, kteréžto země všechny platí eurem, zatímco český rating se stále zlepšuje
    Máloco ukazuje současnou tak častou plytkost české veřejné diskuse zřetelněji než debata o přijetí eura. A vůbec neplatí, že vše v této diskusi již bylo řečeno! Naopak, eurozóna se od roku 2004, kdy se Česko vstupem do EU zavázalo euro přijmout, celkem zásadně proměnila – a proměňuje. A měla by se tedy vyvíjet i diskuse o euru.
  • Eurozóna v deflaci, ropa BRENT následuje WTI pod 50 USD; analýza USD/JPY, ZLATA, AUD/CAD
    Cena ropy se propadla za dva dni o 10 procent. Po propadu americké WTI pod hodnotu 50 USD za barel, dnes přišla na řadu i ropa Brent, jejíž cena rovněž sklouzla pod tuto kulatou hodnotu. Nižší ceny černého zlata zvyšují sázky na další pokles inflace v eurozóně, a tedy i zásah Evropské centrální banky, jež zasedá 22. ledna.EUR/USD dnes opět testuje svá novoroční minima. Prodejnímu tlaku rovněž čelí kanadský dolar, jenž je silně navázán na cenu ropy a vůči americkému dolaru klesl na 5letá minima 1.1847. Pokles ceny ropy se nadále projevuje i na výkonu ruského rublu. Pozitivní vyhlídky ho nečekají ani ze strany ratingu. Agentura Fitch plánuje přehodnotit hodnocení země již tento pátek. Avšak poslední PMI také ukazují, že nízká cena ropy a slabé euro evropskému průmyslu přeci jen pomáhají (zlepšují se nové objednávky i zaměstnanost).
  • Eurozóna v druhém čtvrtletí překonala v růstu HDP USA
    Americké hospodářství ve druhém kvartále rostlo mnohem pomaleji, než se čekalo. Poprvé od roku 2011 zaznamenalo pokles zásob, což se projevilo na nižším ekonomickém růstu. Pokles zásob by se mohl pozitivně projevit na ekonomických výsledcích ve zbylé části roku, kdy se budou naopak zásoby doplňovat. Vzestup spotřebitelských výdajů ukazuje na vnitřní sílu největší ekonomiky světa. Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v období od dubna do června stoupl na roční bázi o 1,2 procenta po růstu o sestupně revidovaných 0,8 procenta ze 1,1 procenta v prvním kvartále. Ekonomové však čekali růst až tempem 2,6 procenta.
  • Eurozóna v loňském roce posílila o 1,7%
    Růst ekonomiky eurozóny na konci roku zrychlil. HDP eurozóny ve čtvrtém kvartálu vzrostl o 0,5 procenta a o 0,1 % překonal růst v třetím čtvrtletí. Meziročně HDP rostl o 1,8 procenta. Za celý rok vzrostla ekonomika o 1,7 procenta.
  • Eurozóna v recesi - jaké čekat dopady na Česko?
    Dubnová česká data lehce zaostala za naším očekáváním a ukazují na slabší start do druhého kvartálu - nowcasty v blízkosti 0 % mezičtvrtletně namísto námi i ČNB předpokládaného růstu o + 0,4 %. Navíc včerejší revize Eurostatu přepsala směrem dolů HDP za první kvartál (z 0,1 % na -0,1 %) a eurozóna tak oficiálně spadla v prvním kvartále tohoto roku do technické recese.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024