Pondělí 07. dubna 2025 18:35
reklama
Dukascopy new
reklama
XTB Online trading konference
reklama
RebelsFunding PIXAR styl
reklama
RebelsFunding

Jak se nyní postavit k tržním propadům?

07.04.2025 14:13  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Trhy se intenzivně vyprodávají, na současných cenách spatřuji příležitost pro dlouhodobé investory, ale zároveň propady ještě nemusí být u konce,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

V období, kdy se ceny akcií intenzivně propadají jako je tomu nyní je obzvlášť důležité zachovat chladnou hlavu a chovat se racionálně. Emocionální prodeje aktiv v období akutní deflace cen aktiv je jeden z nejhorších zlozvyků investorů. V tomto článku se budu snažit dát tomuto tržnímu propadu řád a poskytnout analýzu několika pravděpodobných scénářů dalšího možného vývoje na americkém trhu akcií. V tomto případě budu analýzu provádět na hlavním indexu akcií S&P 500, který je nyní od vrcholu o 17 % níže a každým dnem hrozí, že vstoupí do medvědího trhu.

Aktuální vývoj hlavního akciového indexu S&P 500


Zdroj: BHS, YahooFinance

Historicky se americký index pětiset největších společností v USA (S&P 500) v recesích propadl od svého vrcholu v průměru o 30–40 %. Vzhledem k tomu, že v současnosti je propad indexu zhruba o 17 % již dokonán, je z historického pohledu tento pokles již hrubě řečeno asi „v polovině cesty“, pokud nastane recese v USA. To je ale samozřejmě jen spekulace, přesné dno trhů nikdo předem nezná. Nejhorší propad index zaznamenal v roce 1932 následkem Velké hospodářské krize, tehdy jeho hodnota klesla až o 86 %. Druhý nejhorší propad v historií index S&P 500 zaznamenal během finanční krize v roce 2009, kdy hodnota indexu klesla až o 57 % ze svého vrcholu. Pokud tedy pomineme nejhorší scénář, který se kdy udal, tak pokles o 57 % se zdá být realistický v případě, že by svět a potažmo Spojené státy byly uvrženy do silné krize následkem obchodních válek a dalších událostí. Takový scénář byl reprezentován poklesem indexu S&P 500 k nejspodnější horizontální linii. Ovšem od současných úrovní by to představovalo menší pokles o 46 %.

Pokud se bavíme o hrubém průměru poklesu indexu (30-40 %) v recesi, která jsou seriózní ale nikoli extrémní jako v letech 2009 a 1932, pak by index musel klesnout ještě až o 29 %. Uvažujeme-li horní hranici recesního poklesu (-30 % od vrcholu), pak index klesne již „pouze“ o 15 %. Recese hrozí v případě, že obchodní válka bude setrvávat příliš dlouho a americká ekonomika zrychlí svůj trend zpomalujícího ekonomického růstu, který se pak překlopí do záporných čísel a nezaměstnanost začne strmě stoupat ještě v letošním roce. Tento vývoj považujeme za poměrně pravděpodobný vlivem probíhajících událostí a v případě setrvávající absence podpory trhů Trumpovou administrativou, nebo centrální bankou (Fed).

V případě, že se Spojeným státům podaří vyhnout recesi, pak úroveň podpory, na které může index S&P 500 dosáhnout svého dna od kterého se následně odrazí výše může být přibližně v zeleném poli v grafu, nebo nad ním. Zelené pole odpovídá propadu indexu o 25–35 % ze svého vrcholu a bylo vybráno na základě výše objemu obchodování. Jinými slovy ukazuje to na cenovou oblast indexu, kdy historicky bylo zobchodováno vysoké množství kontraktů, což pak zvyšuje šanci toho, že index zde nalezne své dno, nebo minimálně záchytný bod. Ze současných cen by tak musel index klesnout již „pouze“ o 9–21 %, aby se ocitl v tomto poli. Index může nalézt své dno v tomto poli v případě, že Trump rychle urovná současný chaos a přistoupí ke svižné redukci recipročních cel na dovoz zboží do USA. Také Čína a EU by musely zmírnit svá odvetná opatření a Fed by musel přistoupit k urychlenému snižování úrokových sazeb USA. 

Zároveň je třeba mít na paměti, že v současnosti je propad na trzích velice intenzivní a strmý. Technicky se tak indexy blíží momentu, kdy je vysoce pravděpodobné, že dojde k obvykle svižnému odrazu cen výše. Ve prospěch tohoto odrazu hraje přeprodanost trhů, extrémní pesimismus, a tedy otočit toto momentum nemusí být obtížné, pokud se celní válka začne vydávat lepším směrem. V neprospěch toho hraje fakt, že Evropa ještě neoznámila svá odvetná opatření a také další nejistoty kolem Mexika, Kanady a dalších významnějších partnerských zemí USA. Na úrovni 4 770 bodů se tak nachází další silná podpora, od které by se mohl index výrazně odrazit výše, pokud tomu budou podmínky přát. Tato úroveň představuje maximum, které utlo rallye v roce 2021 a zároveň pokud se index dotkne této hranice, bude to znamenat, že index oficiálně spadl do medvědího trhu (propad o 20 % a více). Tato hranice je také podstatná z toho důvodu, že se tam nachází klíčové klouzavé průměry. Je to tedy ve zkrátce jakási „záchytná“ úroveň, která může na chvíli utnout pesimismus a nechat trhy nadechnout. Pokud se ale celní situace výrazně nezlepší, je pravděpodobné, že se tato úroveň časem zase proboří a index půjde níže směrem k recesním úrovním.

Ve shrnutí: uprostřed současného pesimismu a strachu je potřeba pamatovat na to, že takto výrazné propady na akciových trzích jsou dosti výjimečné. Historicky představovaly dobrý moment k opatrným nákupům finančních aktiv za snížených cen. Dlouhodobě ceny akcií stoupají výše a Spojené státy i přes veškeré problémy i nadále zůstávají a v dohledné době zůstanou vojensky, politicky a ekonomicky nejmocnějším státem světa.

BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jak se Fed vypořádá s inflačními tlaky?
    Ačkoliv cena ropy Brent se včera dostala pod 100 USD za barel a snad tak poskytne částečnou úlevu spotřebitelům (i když jde samozřejmě o vývoj cen ropných produktů a ne o ceny ropy surové), tak je zřejmé, že nabídkové inflační tlaky sílí. Nejen našemu pravidelnému čtenáři jistě neuniklo, že ceny nejen energetických komodit v meziročním srovnání letí vzhůru.
  • Jak se chová cena ropy Brent?
    Ropa, ze které se vyrábějí plasty, pohonné hmoty nebo některé druhy léků, je u investorů na burze dlouhodobě oblíbená, a to i přes výzvy související s uhlíkovou neutralitou. Jaký je rozdíl mezi ropou Brent a konkurencí, WTI? Jak vypadá graf její momentální ceny a jaká je výhledová prognóza do budoucna?
  • Jak se kryptoměna Solana stala tak úspěšnou?
    Solana na konci srpna překročila hranici 100 dolarů a stala se tak jednou z 10 největších kryptoměn. Kryptoměnu Solana založil v roce 2017 americký startup Solana Lab za účelem vybudovat rychlou a energeticky efektivní blockchainovou síť. Solana má svůj token SOL, což je digitální měna, kterou investoři mohou nakupovat a prodávat. Namísto akcií, což je tradiční způsob získávání kapitálu, startup Solana Lab prodává digitální tokeny. Peníze mají jít na rozvoj aplikací a platforem v oblasti rychle se rozvíjejících decentralizovaných financí.
  • Jak se kryptoměny těží, proč vznikly a znamenají finanční svobodu?
    Kryptoměny jsou stále poměrně mladým fenoménem ve světě kryptografie i finančnictví. Průkopníkem na tomto poli se stal Bitcoin v roce 2009. Jeho tvůrce Satoshi Nakamoto, jehož identita však není známa, kritizoval centrální banky a „tisknutí“ peněz. Naproti tomu prosazoval decentralizaci celého systému a „tvrdost“ čili vzácnost své měny prostřednictvím omezení celkového počtu mincí na 21 milionů.
  • Jak se kterým trhů dařilo v roce 2016?
    Poslední obchodní týden roku 2016 byl pro americké akciové indexy ztrátový. Především poslední den, pátek 30.12.2016, se všechny tři hlavní indexy pohybovaly jednoznačně v červených číslech. Benchmark index S&P 500 ztratil téměř půl procenta, užší index Dow Jones odepsal čtvrt procento a technologický Nasdaq se propadl nejvíce a ztratil téměř celé jedno procento.
  • Jak se měnilo portfolio známých investorů ve 3. kvartále?
    „Aktivita známých investorů byla ve 3. kvartále spíše utlumená, často docházelo k výběru zisků,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Jak se měnilo portfolio známých investorů ve 3. kvartále?
    „Aktivita známých investorů byla ve 3. kvartále spíše utlumená, často docházelo k výběru zisků,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Jak se mýlí analytici na koruně?
    ČNB v rámci pravidelného šetření očekávání účastníků finančních trhů zveřejňuje rovněž odhady budoucího vývoje kurzu koruny. Zpráva bývá publikována každý měsíc se zpožděním, takže především krátkodobé – měsíční - predikce mohou být nyní poněkud zastaralé. Aktuální průzkum se uskutečnil ke dni 16. 1. 2013, kdy fixing koruny činil 25,58 Kč za euro. Průzkumu se pravidelně účastní 10 až 14 domácích a zahraničních analytiků. Podívejme se blíže na roční prognózy.
  • Jak se naučit obchodovat zábavnou formou?
    Zhodnoťte virtuální milion korun a vyhrajte špičkový telefon nebo 1000 Kč týdně v investiční soutěži! Obchodujte se zlatem...
  • Jak se naučit žít s mírnou inflací?
    Inflace už zase hrozí, či spíše stává se realitou, se kterou se v nejbližších měsících a létech budeme muset naučit žít. Dlouho byla zadržená, hrozila deflace, tedy pokles cenové hladiny. Centrálním bankám včetně naší se nedařilo dosáhnout kýženého cíle vzrůstu inflace na úroveň kolem dvou procent. Nyní, jak to tak vypadá, budou mít problém opačný – aby inflace příliš nepřekročila dvě procenta. Nezaměstnanost je rekordně nízká, dalo by se hovořit i o přezaměstnanosti, a to vždy vyvolává tlak na růst cenové hladiny, čemuž se patrně neubráníme. Nečeká nás ovšem nic dramatického. Koruna posiluje, což hrozbu inflace poněkud snižuje. Rovněž tak patříme mezi země, které mají možnost přísunu kvalifikovaných pracovních sil, což v profesích, do kterých se našincům příliš nechce, poněkud omezuje růst mezd. Přesto je dobré počítat s tím, čemu jsme již odvykli, a chránit naše úspory před inflací, která by v některých měsících mohla meziročně vystoupat až k pěti či šesti procentům.
  • Jak se obchodníci s ETH mohou orientovat v krátkodobých trendech?
    Ethereum má od ledna vyšší trend, ale od května se přiklání k medvědímu trendu a formace rozsahu v nižším časovém rámci naznačuje, že kupci mohou ztrácet sílu.
  • Jak se obchoduje na medvědích trzích?
    Medvědí trhy jsou volatilní, nepředvídatelné a náročné na obchodování. V období, kdy jsou podmínky na trhu nastavené na averzi vůči riziku, je proto důležité mít dobrou strategii. Směřujeme ke globální recesi?
  • Jak se OPEC během dvou let změnil a co očekávat do budoucna?
    OPEC řešil v posledních dvou letech několik důležitých otázek. Na začátku pandemie se dvě členské země přely, jak krizi řešit. Naštěstí se usmířily a skupina v reakci na sníženou poptávku začala spolupracovat na největším omezení produkce v historii OPEC.
  • Jak se orientovat na trzích s vysokou volatilitou?
    V dnešních aktualitách z akciových trhů si povíme, jak se připravit na změny v trendech akcií. Protože volatilita zůstane ještě nějakou dobu vysoká, budou akcie vykazovat častý návrat k průměru. Ukážeme si, jak účinné byly strategie návratu k průměru v roce 2008 a také jak si mohou investoři takové strategie připravit.
  • Jak se orientovat ve světě investování?
    Investování prostřednictvím akcií nebo ETF je v posledních letech stále populárnější. Svět financí je však složitý a zejména v počátcích je velmi obtížné se v něm orientovat. Na první pohled to zní jednoduše – vždyť si koupím akcii nebo ETF – tak co by na tom mohlo být složitého? A tady se dostáváme ke skutečnosti, že není akcie jako akcie a není ETF jako ETF.
  • Jak se předpovědi na rok 2024 potkaly s realitou a co čeká investory v tomto roce?
    Každý rok jsme již od listopadu zaplaveni analýzami a výhledy na příští rok. Často se takto dozvíme, co která banka nebo investiční společnost od investic a finančních trhů očekávají. Téměř vůbec se však následně nepotkáváme s tím, že by se stejným nasazením byly publikovány zprávy, které by podobně detailně porovnávaly minulé věštecké vize s realitou.
  • Jak se připisují dividendy?
    Dividendové investování roste na popularitě mezi českými investory. Vysvětleme si proto krok po kroku, jak se připisují dividendy. Kdy musíte akcie vlastnit, abyste měli nárok na získání dividendy, jak dlouho je musíte držet a kdy Vám bude dividenda připsána? Vše podrobně vysvětlíme v článku níže.
  • Jak se připravit na inflaci? Investovat, i do whisky
    Pokud Češi nechtějí o své vydělané peníze do budoucna přicházet, kvůli nulovým, ba záporným úrokovým a citelné inflaci, musí investovat. Spoření nestačí. Post-pandemická doba bude v tomto ještě neúprosnější než časy předpandemické. Ekonomika na to již reaguje – nabízí nové možnosti investování, včetně toho do whisky.
  • Jak se připravit na inflaci: Utrácet a investovat
    Koruna nad očekávání posiluje. Když loni v květnu dělala Česká národní banka své pravidelné šetření mezi českými i zahraničními analytiky, shodli se, že v květnu 2021 bude jedno euro za 26,20 koruny. Ve skutečnosti se nyní prodává za méně než 25,50. Fanoušci eura si před rokem stěžovali, že slabá koruna je hlavním zdrojem na evropské poměry citelné inflace. A že s eurem by tuzemská inflace byla nižší. Dnes vidíme, že znatelná inflace přetrvává i po zpevnění tuzemské měny. Za rychlejší inflací v ČR, než jakou vykazuje eurozóna, je třeba předně hledat jiné příčiny. Např. to, že mzdový růst v Česku v předpandemických letech výrazně předčil mzdový růst v eurozóně.
  • Jak se připravit na obchodování
    Jak se připravit na obchodování je otázka, která trápí mysl obchodníků, zejména začátečníků. Být obchodníkem a pohybovat se na volatilních světových trzích není snadný úkol. Vybudování solidní obchodní strategie s mechanismy řízení rizik vám může pomoci překonat nepříznivé tržní podmínky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Tickmill
GKFX
Trading 212
reklama
Fintokei 10 000 000 Kč