Pátek 24. ledna 2025 14:01
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Von der Leyenová chce upevnit svoji moc nad Evropou, využívá oslabení Berlína i Paříže. Trump ovšem Evropské unii hrozí cly, pokud bude dále pokutovat jeho podporovatele Muska, Bezose, Zuckerberga či společnost Apple

24.01.2025 09:15  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V Davosu je letos věru živo. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová využívá momentální slabosti Berlína i Paříže a na probíhajícím davoském ekonomickém fóru si řekla – prakticky bez povšimnutí českých médií – o vytvoření částečné fiskální unie v rámci EU. To by byl zásadní milní v dosavadním procesu evropské integrace. Von der Leyenová chce získat ještě větší moc, než jakou má nyní. Říká tomu „28. režim“. Pro inovativní firmy mají platit jednotná daňová pravidla napříč EU, což pochopitelně představuje základní rys fiskální unie.

Von der Leyenové je záminkou k vytvoření jednotných daňových pravidel nedostatečná inovativnost firem EU. Chce je tedy jakoby podpořit, zvětšit jim trh. Jenže klíčovým zdrojem slábnoucí konkurenceschopnosti firem v EU jsou faktory, z nichž šéfka Komise slevovat nechce, jsou-li vodítkem její dosavadní slova i činy ve funkci, v níž je už do roku 2019. Jsou to faktory jako příliš ambiciózní Green Deal, emisní povolenky, drahé energie, přeregulovanost, přehnaná byrokracie, příliš rozbujelé dotace, ústrk podnikatelského stavu ve jménu ideologií. S tím von der Leyenová, zdá se, nic moc dělat nehodlá. „28. režim“ je tak na první pohled sice možná líbivý; ve skutečnosti má Bruselu umožnit prosazovat to, co už nyní vede k zaostávání EU ve světovém měřítku, ještě důsledněji, ještě centralizovaněji, bohužel tedy s ještě zkázonosnějším dopadem.

Lídři členských zemí EU by se neměli nechat ošálit a přijetí „28. režimu“ zásadně podmínit reformami vše výše uvedeného, od revize či zrušení Green Dealu po debyrokratizaci.

A americký prezident Donald Trump volá i po tom, aby EU revidovala svůj přístup k velkým technologickým firmám z USA. V Davosu se včera do Evropské unie obul kvůli masivnímu pokutování technologických obrů. Unijní pokuty mu nejsou ničím jiným než formou zdanění. Americký prezident tak Elonu Muskovi, Jeffu Bezosovi Marku Zuckerbergovi & spol. vrací podporu; to, že se přiklonili na jeho stranu. EU teď s pokutami bude muset přestat, pokud nebude chtít riskovat cla na své zboží v USA. Na Trumpovi je navíc závislá bezpečnostně a nově i energeticky. Nemá moc na výběr. Což samozřejmě američtí IT miliardáři tušili ještě, než Trumpa podpořili…

Trump na fóru v Davosu ovšem plísnil nejen Brusel, ale i vlastní krajany. V přímém přenosu udeřil na šéfa Bank of America Briana Moynihana, že prý jeho ústav odmítal financovat byznys konzervativně smýšlejících osob. A další americké banky také.  Zdá se tedy, že bankéře už v duhových průvodech neuvidíme. A zdaleka nejen ty z Bank of America…

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Volkswagen – Propíchnutý odpor
    Po úterním obchodování se obchodníkům podařilo prolomit odpor, který byl na úrovni vrcholu z 26. července (? 138,5 – ? 139). V případě, že bude prolomena úroveň u akcií Volkswagenu ze dne 12. září (? 140,25), otevře se cesta k otestování hladiny 143 ?. Další potenciální odpor je znázorněn na níže přiloženém grafu klesající linkou vedenou na vrcholcích 15.02, 9,05 a 17,07 (asi 146 ?). Nejbližší podpora je také na úterní hodnotě. Jeho hodnota bude pravděpodobně klesat zhruba na úroveň 135 ?. Další podpora je kolem vrcholu ze 16. srpna (? 132,50 – 132,75 ?). Pro tuto chvíli mají ale ještě kupci akcií Volkswagenu výhodu.
  • Volná pracovní místa dále ubývají
    Podíl nezaměstnaných v červnu znovu klesl, z 3,2 % na 3,1 %. Uchazečů o zaměstnání je nejméně od března 2020, výrazně ale klesá i počet volných pracovních míst. O žádném ochlazení na trhu práce ale zatím mluvit nelze a nezaměstnanost měřená MPSV je tak nejnižší od začátku pandemie. Za rychlým úbytkem volných pracovních stojí i nadále zejména příliv ukrajinských uprchlíků na tuzemský trh práce, kdy dochází k obsazování dlouhodobě neobsazených pozic.
  • Volný pád eura pokračuje
    Euro během včerejšího dne proti dolaru odepisovalo další téměř procento a čtvrt. Zatímco na počátku evropské seance se kurz držel ještě u hladiny 1,0700...
  • Volný pád na světový rekord. Babiš během let ve vrcholné politice zchudl o 55 miliard korun, jako nikdo jiný v historii
    Takřka čtyřleté působení Andreje Babiše v roli premiéra se v rámci stávajícího mandátu chýlí ke konci. Podle včera zveřejněného žebříčku tuzemských miliardářů, který sestavil týdeník Euro, disponuje Babiš majetkem čítajícím 68 miliard korun. Náleží mu tak šestá příčka.
  • Volswagen uvažuje o uvedení divize Porsche na burzu
    Podle informací agentury Reuters uvažuje automobilový německý koncern Volkswagen o uvedení divize k výrobě vozů Porsche na burzu, díky čemuž by mohl získat finance k sponzorování nákladného přechodu k automobilům s elektrickým pohonem.
  • Volvo Cars hodlá zdvojnásobit kapacitu chystané továrny na Slovensku
    Švédská automobilka Volvo Cars plánuje zdvojnásobit původně ohlášenou výrobní kapacitu své připravované továrny na východě Slovenska, kde bude vyrábět elektromobily. To by znamenalo, že kapacita závodu dosáhne půl milionu vozidel ročně. Vyplývá to z investičního záměru, který skupina Volvo předložila slovenským úřadům. Automobilový průmysl je už teď hlavním motorem ekonomiky Slovenska, které je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut na světě.
  • Volvo Cars ukončí výrobu zbývajících dieselových modelů
    Švédský výrobce osobních automobilů Volvo Cars do začátku příštího roku ukončí výrobu všech zbývajících modelů s dieselovými motory. Dál bude vyrábět už jen plně elektrická auta, jak avizovala dříve. Firma o tom dnes informovala na svém webu u příležitosti jednání Climate Week, které se od roku 2009 každoročně koná v New Yorku souběžně se zasedáním Valného shromáždění OSN. Automobilka už před dvěma lety oznámila, že do roku 2030 přejde na plně elektrický pohon.
  • Volvo si vybralo software BlackBerry pro svá nákladní vozidla
    Společnost BlackBerry Limited (BB.US) oznámila, že si Volvo Group, jeden z největších výrobců nákladních vozidel, autobusů a stavebních strojů na světě, vybralo její operační systém QNX. Volvo vyrobí ročně více než 300 tisíc těchto vozidel. BlackBerry zveřejnilo v tiskovém prohlášení, že se Volvo snažilo najít jednoho dodavatele systému, který zajistí provoz celého vozidla, a to včetně zajištění bezpečnostních certifikátů na nejvyšší úrovni. Vývojáři budou mít příležitost designovat celý systém na dalších 15 let včetně budoucí podpory autonomního pohonu a elektrifikace.
  • VOLX vyskočil na najvyššiu úroveň od mája pri výpredaji akciových trhov
    Zvyšovanie volatility na trhu v posledných dňoch ovplyvňuje najmä investorov na trhoch s akciami. Zatiaľ čo niektoré akciové indexy dnes klesli o viac ako 3%, index volatility (VOLX) dosahuje úrovne, ktoré neboli zaznamenané od polovice mája. Preto stoja za zváženie dve otázky - čo spôsobilo pokles a kde sú dôležité úrovne indexu VOLX, ktorý investori často považujú za druh „poistenia“ proti stratám spôsobeným zvýšením volatility trhu (zisky z dlhej pozície VOLX) môžu kompenzovať straty vzniknuté pri obchodovaní s rizikovými aktívami, ako sú napríklad akcie).
  • Von der Leyenová: Energetická krize vyžaduje další kroky, včetně nových investic
    Evropská unie je díky dosavadním krizovým opatřením na začínající zimu energeticky zabezpečená, musí se ovšem připravovat na tu příští. Řekla to předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová, která vyzvala k dotažení aktuálně projednávaných plánů, jako je spuštění společných nákupů plynu. Zároveň hovořila o potřebě dalších investic do odklonu od fosilních paliv a nastínila nový fond na rozvoj takzvaných čistých technologií.
  • V Ostravě se sejdou tuzemské špičky z oblasti financí a investic
    Colors of Finance otevřou klíčová témata budoucnosti. Zaměří se i na hypotéky, dluhopisy či správu majetku.
  • Vozy Tesla nejsou podle bývalého technika automobilky bezpečné k provozu
    Vozy Tesla nejsou podle bývalého technika této automobilky bezpečné k provozu na veřejných komunikacích. Někdejší technik Lucasz Krupski už v květnu německému listu Handelsblatt poskytl interní údaje Tesly včetně stížností zákazníků ohledně softwaru, který se stará o brzdění a samořízení aut. Jeho snaha řešit problémy interně ale vyzněla do prázdna, tvrdí. Případu se dnes věnuje server BBC, automobilka se k obviněním bezprostředně nevyjádřila.
  • V pátek další výprodej na Wall Street
    Páteční obchodování v podstatě smazalo čtvrteční zisky po špatných inflačních datech. Ztráty mírnil jen nepatrně bankovní sektor, ale i ten odepsal -1,8 %. Ovšem ani přes velmi slušná čísla amerických bank (JPMorgan +1,66 %, Wells Fargo +1,86 %) se dobrá nálada neudržela, naopak trh klesal v podstatě celý pátek až do samého závěru obchodování. Nejslabším článkem dne byl technologický Nasdaq (-3,1 %), který byl tažen ke dnu všemi velkými jmény (Apple -3,2 %, Alphabet -2,5 %, Microsoft -2,4 %, Tesla -7,6 %, AMD -5,1 %, Nvidia -6,1 %).
  • V pátek ropa vzrostla o 5 % a vrací se do býčího trendu
    Futures kontrakty na ropu BRNET od července stabilně rostly a 28. září se vyšplhaly na 13měsíční maximum 95,11, než došlo ke korekci. I když se ropě podařilo zastavit ústup a získat zpět část ztrát, zdá se, že její oživení slábne. Jelikož v pátek došlo k prudkému nárustu a trh vzrostl o 5 %, indikátory se dostali z přeprodané oblasti.
  • V pátek se Nord Stream 1 nerozjede, jak bylo plánováno. Turbínu do plynovodu totiž Rusové dostanou až v neděli
    V pátek se má po plánované údržbové odstávce obnovit provoz plynovodu Nord Stream 1. Jenže se tak podle všeho nestane. Rusko totiž tou dobou stále nebude mít k dispozici turbínu do plynovodní kompresní stanice Portovaja. Výrobce a „servisák“ turbíny, firma Siemens Energy Canada, teprve včera zařízení odeslal z revizní kontroly přes Německo do Ruska. Tam by turbína měla dorazit v neděli. Další čtyři dny může trvat její „nahození“ do běžného provozu.
  • V pátek slavila Amerika den nezávislosti.
    V pátek slavila Amerika den nezávislosti. Tamější státní svátek zjevně ovlivnil ostatní měny, které ve svých obchodních hodinách vykazovaly nízkou volatilitu. Euro již čtvrtý den za sebou klesalo a ztratilo víc, než dokázalo získat při stoupání posledních několika týdnů. Slabé Euro se taktéž projevuje na páru EUR/GBP, který dosahuje nových minim.
  • V pátek začne zasedání čínského parlamentu odložené kvůli viru
    V Pekingu v pátek začne plenární zasedání čínského parlamentu, které se mělo konat původně v březnu, ale bylo kvůli pandemii nemoci covid-19 odloženo. Předpokládá se, že prezident Si Ťin-pching využije výroční schůze ke zdůraznění úspěchů čínské vlády v boji s koronavirem, jehož šíření se Číně podařilo již téměř úplně zastavit. Napjatě očekávané je stanovení cíle růstu čínské ekonomiky, kterou koronavirová krize tvrdě zasáhla.
  • V pátek zasedá OPEC. Jaký bude další vývoj na ropě?
    Vývoj cen ropy v posledních měsících mnohé překvapil. Po prudkém březnovém a dubnovém růstu přišla korekce, které je o...
  • V Pensylvánii ještě chybí dopočítat více než milion hlasů
    Tom Wolf, guvernér státu Pensylvánie, řekl na Twitteru, že stále ještě chybí dopočítat více než 1 milion hlasů z poštovního hlasování. Slíbil, že se postará o spočítání všech hlasů. Jeho vyjádření pravděpodobně souvisí s projevem prezidenta Trumpa, který požadoval, aby kvůli riziku podvodů počítání hlasů skončilo. Tom Wolf považuje jeho vyjádření za útok na volby a demokracii. Pensylvánie je jedním z klíčových států. Vítěz získá 20 hlasů volitelů. Dle posledních dat NPR vede Trump v Pensylvánii poměrem 56:43 při sečtení 64 % hlasů.
  • Vplyv Fedu na devízové kurzy
    Federálny rezervný systém zodpovedá za vedenie menovej politiky najväčšej svetovej ekonomiky a každé z ich rozhodnutí ovplyvňuje výmenné kurzy, najmä správanie sa dolára.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding