Čtvrtek 02. ledna 2025 19:15
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Graf dne - US500 (30.12.2024)

30.12.2024 09:21  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Právě začíná poslední prázdninový týden na trzích. V tomto období můžeme očekávat sníženou likviditu trhu a nižší volatilitu. Nicméně na hlavním akciovém indexu US500 pozorujeme zajímavou technickou strukturu, která může signalizovat krátkodobou korekci. Tento scénář zřejmě podporuje i sezónnost spojená s koncem kalendářního roku.

Analýza chování indexu za posledních 10 let naznačuje, že poslední dny roku spolu s prvními dny roku následujícího byly často svědky znatelného trendu vybírání zisků. To se týká několika posledních dnů roku a prvních tří dnů nového roku.


Na výše uvedeném grafu je svislou čarou vyznačen poslední obchodní den na americké burze.Kolem tohoto data jasně pozorujeme oslabení indexu SP500.

Slabost akcií lze přičíst několika faktorům:

  • Optimalizace daňových ztrát – realizace kapitálových ztrát před koncem kalendářního roku za účelem kompenzace zisků a snížení zdanitelného příjmu.
  • Rebalancování portfolia a „window dressing“ – investiční fondy a institucionální investoři často upravují svá portfolia před finalizací zpráv ke konci roku.
  • Nižší likvidita a prázdninové období – objemy obchodů obvykle klesají během prázdnin, protože mnoho účastníků trhu si bere volno.


 


Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Investování je rizikové. Investujte zodpovědně. Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Graf dne: US500 (11.07.2022)
    Nálada na globálním akciovém trhu je na začátku nového týdne mírně horší. Většina indexů z Asie se posunula níže a ani začátek evropské seance nevypadá příliš optimisticky. Futures na americké indexy se také obchodují mírně ve ztrátě.
  • Graf dne - US500 (12.04.2023)
    Pozornost investorů se dnes obrací především ke zprávě o inflaci v USA, která bude spolu s údaji z trhu práce, které jsme se dozvěděli, hlavním faktorem při rozhodování o dalším postupu Fedu na příštím květnovém zasedání FOMC.
  • Graf dne: US500 (13.07.2023)
    Během včerejší seance na Wall Street panovala po zveřejnění dat CPI euforická nálada, která ukázala na výrazně nižší údaje, než bylo očekávání analytiků. Nicméně při realistickém pohledu na hodnoty byly tak nízké hodnoty možné díky vysokému základu z minulého roku. Udržení tohoto tempa poklesu se zdá nepravděpodobné, i když směr, kterým je další pokles, není vyloučen.
  • Graf dne: US500 (14.09.2022)
    Vyšší než očekávané hodnoty CPI za srpen ze Spojených států vyvolaly krvavou lázeň na Wall Street. Zatímco hlavní ukazatel ukázal zpomalení z 8,5 na 8,3 % meziročně (oček. 8,1 % meziročně), jádrový ukazatel pokračoval v růstu – tentokrát z 5,9 na 6,3 % (oček. 6,1 % meziročně). Hlavní americké indexy zakončily den o 4-5 % níže, protože futures pravděodobnosti na zvýšení sazeb o 100 základních bodů na zasedání FOMC příští týden vzrostly. Trh aktuálně vidí 38% šanci na zvýšení sazeb o 100 bp a 62% šanci na 75 bp v porovnání s 94% šancí na 75 bp a 6% šancí na 50 bp v úterý. Je však třeba poznamenat, že členové Fedu ve dnech před daty CPI za srpen zdůraznili, že bez ohledu na to, jaký bude tisk, nebude mít dopad na rozhodnutí Fedu příští týden.
  • Graf dne: US500 (14.10.2022)
    US500 prudce klesl po zveřejnění včerejších čísel CPI v USA, nicméně pohyb dolů byl zastaven v blízkosti klíčového supportu na 3500 bodech, který je definován spodní hranicí struktury 1:1. Sentiment se později během seance zlepšil poté, co model ECB ukázal, že rozsah zvyšování úrokových sazeb může být ve srovnání se současnými očekáváními trhu nižší. Náladu také zvedly spekulace, že vláda Spojeného království změní fiskální politiku, která otřásá finančními trhy, a také slib Pekingu o silnější podpoře své ekonomiky zasažené Covidem. Někteří analytici poukazují na kapitulaci obchodníků, kteří zaujali krátké pozice, což spustilo kaskádový efekt.
  • Graf dne: US500 (16.12.2022)
    Jestřábí Fed vytvořil tlak na globální akciové indexy a tento tlak byl o den později zesílen jestřábí ECB. S&P 500 (US500) testoval ve středu večer hranici 4 000 bodů, když Powell během tiskové konference po zasedání zvolil jestřábí tón a o necelé dva dny později se index již obchoduje pod 3 900 body. Pohled na US500 z technického hlediska ukazuje, že index může brzy zaznamenat krátkodobou změnu trendu. Americký index dnes proráží pod důležitou zónou podpory, která se pohybuje mezi 3 900 body a spodní hranicí geometrie místního trhu. Rozhodující prolomení níže by naznačovalo, že se krátkodobý trend obrací na medvědí a signalizuje, že nedávná 2měsíční 18 % rally byla pouze korekcí směrem nahoru v sestupném trendu. V takovém scénáři lze další zónu podpory, kterou je třeba sledovat, nalézt v rozmezí kolem 3 700 bodů.
  • Graf dne - US500 (18.12.2023)
    Futures na index S&P 500 (US500) se dnes obchodují o něco výše poté, co v pátek přerušily sedmidenní vítěznou sérii. US500 v pátek poprvé od 6. prosince 2023 uzavřel denní svíčku níže. Pauzu v rally vyvolaly komentáře členů Fedu, zejména Fedu Williamse, který uvedl, že v tuto chvíli je předčasné uvažovat o snížení sazeb. Po rozhodnutí FOMC z minulého týdne byla na trzích patrná silná holubičí rally (akcie a zlato vzrostly, USD poklesl) a zdá se, že představitelé Fedu se ve svých nedávných vyjádřeních snažili zchladit očekávání trhu.
  • Graf dne: US500 (19.04.2024)
    US500 čelí výzvám. Futures kontrakty založené na populárním indexu S&P500 rozšiřují svůj pokles již třetí týden v řadě a aktuálně se obchodují kolem 100denního exponenciálního klouzavého průměru. Tato úroveň může sloužit jako klíčová úroveň podpory, která rozhodne o tom, zda se býci dokáží zotavit, nebo zda je čeká hlubší korekce. S aktuální zavírací cenou ze včerejší seance nejdůležitější světový index ustoupil o 5 % ze svých historických maxim. Vzhledem k aktuálním cenám futures by se však dnešní pokles přiblížil k 6 %.
  • Graf dne: US500 (21.03.2023)
    Klíčová událost měsíce, rozhodnutí FOMC o úrokových sazbách, je před námi. Přestože je rozhodnutí Fedu vždy označováno jako událost měsíce, zítřejší rozhodnutí bude trhem ještě důkladněji prozkoumáno kvůli přetrvávajícímu strašidlu bankovní krize v pozadí. Nálada na Wall Street je v tuto chvíli jak horská dráha, ale zkusme se podívat, kam se benchmark US500 posunul a co by se mohlo stát v nadcházejících dnech.
  • Graf dne - US500 (30.05.2023)
    Američtí obchodníci se vracejí z dlouhého víkendu po Memorial Day. O víkendu bylo oznámeno, že bylo dosaženo dohody o dluhovém stropu USA, což trhy zbavuje určité nejistoty. Takový vývoj se však očekával po pozitivních komentářích amerických představitelů před víkendem a projevil se už pátečním výkonem na Wall Street, přičemž všechny hlavní indexy amerického akciového trhu uzavřely o více než 1 % výše.
  • Graf dne - US500 (31.07.2023)
    Index S&P 500 (SPX) nedávno dosáhl kritické úrovně odporu na úrovni 4631, což vyvolává otázky ohledně dalších kroků trhu. Minulý týden Federální rezervní systém provedl široce očekávané zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů a účastníci trhu pozorně sledovali tiskovou konferenci předsedy Fedu Powella, aby získali náznaky ohledně budoucích politických rozhodnutí. Powell však žádné jasné signály nenabídl a zdůraznil, že Fed se při budoucích rozhodnutích spoléhá na data. Ekonomické údaje po zasedání FOMC naznačovaly scénář měkkého přistání, když americké žádosti o podporu v nezaměstnanosti překonaly očekávání, ale americké PCE a index nákladů na zaměstnanost zaostaly za prognózami.
  • Graf dne - US500 (31.10.2024)
    Skvělé výsledky společností Alphabet, Microsoft a Meta Platforms nedokázaly zlepšit náladu na americkém akciovém trhu, na který začíná tlačit posilující americký dolar a rostoucí výnosy státních dluhopisů. Dnes po skončení americké seance představí čtvrtletní zprávy společnosti Apple (AAPL.US) a Amazon (AMZN.US), což v kombinaci se zveřejněním PCE inflace a žádostí o podporu ve 13:30 znamená, že můžeme opět očekávat zvýšenou volatilitu na akciovém trhu.
  • Graf dne: Velcí hráči očekávají nižší poptávku po ropě v příštím roce
    Dle dubnové dohody OPEC+ stále platí, že by od ledna 2021 měla narůst produkce organizace o 2 mil. barelů ropy denně. Vzhledem k poslednímu vývoji situace okolo koronaviru se však zdá, že k uvolnění části těžebních kvót nedojde, tedy pokud by se neměla cena suroviny zřítit do hlubin. Důležití hráči na ropném trhu snížili v posledních měsících očekávanou globální poptávku po ropě v období Q4/2020 - Q4/2021. Odhad poptávky OPEC pokles o více než 2 mil. barelů, EIA snížila odhad o 1,2 mil. barelů a IEA o 600 tis. barelů mezi červencem a říjnem tohoto roku. Navíc dle posledních zpráv výrazně roste produkce ropy v Libyi. Po dosažení příměří už měla dle posledních zpráv vzrůst na více než 500 tis. barelů ropy denně.
  • Graf dne: Velcí obchodníci extrémně zvýšili sázky na růst cen zlata a stříbra
    Agresivní nákupy ze strany velkých obchodníků zachvátily trh s drahými kovy. Podobný růst net-long kontraktů (Long - S...
  • Graf dne: Velcí obchodníci nevěří australskému dolaru
    Koronavirus srazil australský dolar na kolena a ani korekce z posledních seancí na tom příliš nezměnila. Pár AUDUSD se v pátek podíval na jedenáctiletá minima, když se obchodoval až na "ďábelské" úrovni 0,66666 AUDUSD. Od začátku roku už ztrácel až 5,2 %. Dobré mínění nemají o Australanu ani velcí obchodníci. Jejich sázky na jeho další pokles ve formě net-short pozic prudce rostou. Po dvou měsících se dostaly zpět k úrovni 55 tisíc kontraktů na téměř nejvyšší úrovně minimálně od roku 2006 (dle CFTC). Situace vypadá dobře nastavena pro případný kontrariánský obchod. Pokud by se podařilo vyřešit největší rizika pro AUD - koronavirus a s ním spojený propad cen komodit, mohla by poptávka po AUD začít dramaticky stoupat. Snaha obchodníků uzavřít short spekulace by mohla být velmi rychlá.
  • Graf dne: VOLX (11.06.2021)
    VIX index (VOLX) včera znovu otestoval minima z poloviny dubna a krátce se obchodoval na nejnižší úrovni od února 2020. Dnešní seanci však otevřel s výrazným býčím gapem, který způsobil rollover. VOLX dlouhodobě klesá už od března 2020. Periodické výstřely volatility se snižují. Za poklesem stojí masivní podpora ekonomiky ze strany vlád a centrálních bank, takže ani hrozba inflace není tak výrazná, aby na trhu zanechala výraznější škody. Repo transakce amerického Fedu byly včera opět rekordní, což signalizuje, že na trhu jsou velké objemy likvidity k prevenci cenových šoků. VOLX by mohl pomalu pokračovat v započatém trendu. Pokud se tento scénář naplní, tak by se obchodníci měli zaměřit na zónu supportu v blízkosti $16,90.
  • Graf dne: VOLX (28.01.2021)
    Index volatility amerického akciového trhu VIX (VOLX) včera výrazně vzrostl. Volatilita vystřelila vzhůru za situace, kdy retailoví investoři hnali svými nákupy vzhůru ceny akcií některých malých společností (např. GameStop) a zároveň tak způsobovali masivní ztráty short pozicím některých hedgeových fondů. Ty se bránily prodejem akcií velkých společností a pohnuly tak s cenami na celém trhu. VOLX včera prorazil nad rezistenci na 25,25 a dosáhl intradenního maxima nad 35,50. Jednalo se o nejvyšší úroveň od amerických prezidentských voleb. Dnes jsme zatím svědky korekce, ale VOLX se dopoledne drží nad hodnotou 30. Volatilita se udrží na vyšší úrovni minimálně do doby, dokud budeme svědky abnormálních pohybů cen na trzích.
  • Graf dne: V roce 2019 se dařilo CAD, naopak HUF byl v těžké defenzivě. Česká koruna se nemá za co stydět...
    Pohyby na měnových trzích nebyly v právě končícím roce až na několik výjímek (argentinské peso, turecká lira, ukrajinská hřivna) nijak extrémní. Z nejdůležitějších světových měn se dařilo CAD, který na páru s USD dosud vzrostl o více než 4 %. Vzhledem k relativní síle USD se jednalo o výborný výkon, za kterým stál dobrý ekonomický výkon a měnová politika Bank of Canada. Pozitivní bilanci si také udržela britská libra a švýcarský frank. Na druhé straně spektra se objevil maďarský forint a také švédská koruna, které naopak centrální banky příliš nepodržely. Euro, které mělo v zádech uvolněnou měnovou politiku ECB, ztrácí dosud v roce 2019 více než 2 %. Česká koruna patří ke měnám, kterým se naopak docela dařilo. Na páru s USD přišla pouze o 1 %. CZK pomohl stabilní ekonomický růst a jestřábí politika ČNB, která drží jedny z nejvyšších sazeb v Evropě. Pár EURCZK se v závěru roku pohybuje v blízkosti úrovně 25,45 a USDCZK v blízkosti 22,70.
  • Graf dne: Výnosy z německých desetiletých dluhopisů vystoupaly nejvýše od května
    Výnosy z německých dluhopisů se nezadržitelně derou na vyšší úrovně. Dnešní závěr by mohl výnos z desetiletého dluhopisu zastihnout na nejvyšší úrovni od května, i když stále v negativním teritoriu. Aktuálně se pohybuje na -0,16 %. Rostoucí výnos z německých dluhopisů je důsledkem naděje na lepší ekonomický vývoj v Německu a poklesu rizikové averze, která snižuje poptávku po bezpečných přístavech. Obchodníci mají vysoká očekávání ohledně středečního podpisu obchodní dohody mezi USA a Čínou, tedy země absorbující přibližně 7 % německých exportů. Německo dnes zároveň oznámilo rekordní rozpočtový přebytek v roce 2019 ve výši 13,5 mld. euro. Do konce roku 2023 by země měla snížit veřejný dluh k HDP na 51 % z 61,9 % v roce 2018.
  • Graf dne: WHEAT (16.08.2023)
    Kotace WHEAT během dnešní seance posilují v důsledku útoku ruské strany na jeden z přístavů na Dunaji. Vedoucí vojenské správy Oděské oblasti Oleh Kiper oznámil, že sklady a sila byly výrazně "zasaženy", což je další eskalace války v černomořské zóně a další impuls k volatilitě na kotacích pšenice. V tuto chvíli není znám přesný rozsah škod.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024