Úterý 05. listopadu 2024 07:25
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
CapXmaster
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Americká ekonomika pokračuje v letu bez mezipřistání

27.09.2024 09:19  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americká ekonomika ne a ne přistát. Pravda, teplota na trhu práce klesla, ale jinak všechna další tvrdá konjukturální data naznačují, že růst bude minimálně letos silnější než si většina trhu myslela. To se týkalo i nás, neboť i my jsme museli posunout odhad růstu amerického HDP v tomto roce na hodnotu 2,6 %, ale ani to nemusí být s pozitivními revizemi konec. Hlavním tahounem růstu přitom zůstávají překvapivě dvě klíčové komponenty domácí poptávky, kterými jsou nerezidenční investice a soukromá spotřeba. V prvním případě jsme se o tom mohli (opět) přesvědčit včera ze srpnového reportu zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby, které dopadly velmi dobře. Pokud jde o soukromou spotřebu, tak další kamínek do mozaiky zasadí dnes odpoledne zveřejnění spotřebitelských výdajů za srpen, které s ohledem na velmi silné maloobchodní tržby, zřejmě rostly solidním způsobem. To vše dohromady může znamenat, že náš běžící odhad pro růst amerického HDP ve třetím čtvrtletí - Stopař - setrvá nad 3 % (viz: https://macrosmart.shinyapps.io/ft_mfbvar/). Jak do toho všeho zapadá nedávné agresivní snížení sazeb ze strany Fedu? Máme nyní k dispozici funkční repliku oficiálního modelu americké centrální banky (tzv. FRB/US model), kde jsme zkusili nasimulovat jak ekonomika zareaguje na již doručené snížení sazeb o 50 bazických bodů (v září) plus dalších 75 bodů v posledním čtvrtletí roku (neboli o 25bps více než má Fed v prognóze). Tento preventivní krok Fedu modelově způsobí, že růst příští rok zpomalí jen minimálně, přičemž míra nezaměstnanosti klesne pod 4 %. Odvrácenou stranou pozitivního šoku ze strany měnové politiky však bude zrychlení inflace o 0,2procentního bodu oproti původnímu scénáři (neboli inflace setrvá viditelně nad 2 %). Činí-li tedy Fed preventivní obranné kroky vůči tomu, aby ekonomika významně ubrala na tempu, může pak vůbec dojít na scénář, který bychom mohli nazvat jako “méně konformní přistání”? Takový scénář je stále možný a to v případě kdy by ekonomika byla inzultována šoky, nad kterými Fed nemá žádnou kontrolu. To může být např. domácí před/povolební nejistota či propad zahraniční poptávky.

Zdroj: ČSOB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americká ekonomika dnes příjemně překvapila
    Americké maloobchodní tržby v květnu výrazně posílily a dokázaly překonat většinový konsensus ekonomů o 0,...
  • Americká ekonomika dosáhla několikaletých minim
    Minulý týden klesla světová rezervní měna zpět na nejnižší úroveň od dubna 2018. Investoři aktivně prodávali americký dolar, když Jerome Powell během projevu v Jackson Hole řekl, že americký Federální rezervní systém je odhodlán umožnit růst inflace nad 2% k udržení lepší situace na trhu práce, která má obzvláště pozitivní dopad na nižší a střední třídu. Také naznačil, že extrémně nízké úrokové sazby pravděpodobně přetrvají ještě alespoň několik let.
  • Americká ekonomika je krůček od recese
    Chuť riskovat se vrátila poté, co předseda Fedu Jerome Powell naznačil, že další zvyšování sazeb by mohlo poslat americkou ekonomiku do recese. Řekl, že měkkého přistání je velmi obtížné dosáhnout, protože existuje riziko, že pokud Fed nedokáže obnovit cenovou stabilitu, inflace v ekonomice zakoření.
  • Americká ekonomika je ve skvělé kondici a Fed může bezbolestně pokračovat ve zvyšování sazby
    V tuto chvíli devizový trh bedlivě sleduje počínání centrálních bank, protože začal "týden setkání". První byla ECB, která dnes zvýšila úrokovou sazbu o 75 bazických bodů. Nyní čekám na stejné rozhodnutí od Bank of England a Fedu. V posledních týdnech se poptávka po euru a libře neustále zvyšovala, což oběma nástrojům umožnilo vybudovat tři vzestupné vlny. Tyto vlnové struktury mohou být korektivní, tedy třívlnné, a mohou již svou konstrukci dokončit. Bez ohledu na to, jak moc bych nyní chtěl zahájit aktivní nákupy těchto instrumentů, doporučil bych vám přistupovat ke všem transakcím opatrně.
  • Americká ekonomika je v najlepšej kondícii v tomto tisícročí
    Updatol som môj model pre americkú ekonomiku, v rámci ktorého sledujem viac ako 40 indikátorov rozdelených do siedmych kategórií. Ten od júlového vydania vzrástol a ukázal, že najväčšia svetová ekonomika je aktuálne v najlepšej kondícii od začiatku tisícročia (t.j. odkedy mám k dispozícii všetky dáta).
  • Americká ekonomika již pociťuje účinky natištěných peněz
    Index nákupních manažerů (PMI) ve výrobním sektoru v USA dnes podpořil skvělý výsledek z trhu práce, když dosáhl téměř 2letého maxima. Agentura Markit, která průzkum mezi manažery výrobních podniků provádí, zveřejnila lednový nárůst indexu na 56,1 bodu. Výhled manažerů se tak zlepšuje již třetí měsíc po sobě. Ekonomické průzkumy naznačovaly, že by mohlo dojít k mírnému poklesu indexu z prosincových 54,2 na 53,2 bodu. Realita ale s hodnotou 56,1 velmi pozitivně překvapila. Hodnoty vyšší než 50 značí, že výrobní sektor se nachází v expanzi. Růstu indexu napomohla hlavně sílící domácí poptávka. Index nových objednávek stoupl na 57,7 bodu a vytvořil tak nejlepší výsledek od května 2010. Zlepšující se stav čínské a evropské ekonomiky přinesl zase zlepšení ze strany zahraničních objednávek. Agresivní monetární politika americké centrální banky napomohla zvýšené důvěře v podnikatelském sektoru.
  • Americká ekonomika klesla
    HDP ve 4. čtvrtletí loňského roku v anualizované podobě klesl na 2,9 % mezikvartálně oproti 3,2 % ve 3. čtvrtletí. Trhy očekávaly pokles na 2,6 % mezičtvrtletně.
  • Americká ekonomika nabírá na obrátkách
    Americká ekonomika nabrala na jaře na rychlosti na základě rostoucí důvěry spotřebitelů, uvedl Federální rezervní systém ve středu (15.04.2021) a předseda Fedu Jerome Powell se vyjádřil, že je na cestě k silnějšímu růstu a přijímání zaměstnanců v následujících měsících.
  • Americká ekonomika nepřistává, ale stále letí
    Do roku 2023 vstupovaly trhy s přesvědčením, že americkou ekonomiku čeká nevyhnutelně recese. A dávalo to smysl – razantní zpřísnění měnové politiky za účelem obnovení cenové stability mělo dle učebnicových pouček přinést náklad v podobě vyšší nezaměstnanosti a hospodářského poklesu. Tento argument posiloval fakt, že aktuální cyklus zvyšování úrokových sazeb je vůbec ten nejagresivnější od začátku 80. let, když Fed v rozmezí šestnácti měsíců dostal sazby z nuly na 5,5 %.
  • Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
    Soudě podle výsledků amerického HDP za 2. kvartál se největší ekonomika světa na nějaké přistání nepřipravuje. Vykázaný růst ve výši 2,8 % donutí leckterou instituci přehodnotit očekávaný růst americké ekonomiky pro rok 2024. To platí jak pro nás (KBC/ČSOB), tak pro Fed. My tudíž okamžitě zvedáme odhad amerického růstu pro rok 2024 na 2,5 %, přičemž Fed tak může učinit až v září v příští kvartální prognóze. Pravda, pohled do střev včera zveřejněného reportu o HDP nám říká, že ne vše vypadá tak růžově, jako celkové růstové číslo.
  • Americká ekonomika potvrzuje svoji sílu, naopak situace na Novém Zélandu se zhoršuje, MMF nechce půjčit Řecku, analýza AUD/CHF, EUR/NZD
    Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států stoupl v období od dubna do června letošního roku na roční bázi o 2,3 procenta, ukázal...
  • Americká ekonomika překonala očekávání
    Americká ekonomika v posledním kvartále minulého roku vzrostla o 2,9 % (mezikvartálně anualizovaně), čímž překonala očekávání trhu (2,6 %). Oproti třetímu čtvrtletí šlo sice o mírné zpomalení růstové dynamiky, celkově si však americká ekonomika vedla na konci roku 2022 stále velmi dobře a zatím ukazuje solidní odolnost v prostředí rostoucích úrokových sazeb. Pohled pod pokličku headlinového čísla však nabízí o něco méně lichotivé detaily.
  • Americká ekonomika roste rychleji, než se čekalo. Na první pohled super, ale...
    Růst americké ekonomiky podle dnešního prvního odhadu překonal jak očekávání trhu, tak prognózu americké centrální banky. Lze jej tedy hodnotit příznivě, ačkoli „pod povrchem“ je několik varovných znaků.
  • Americká ekonomika rostla v 1Q pomaleji
    Anualizovaný HDP rostl v 1. čtvrtletí letošního roku o 1,1 % mezičtvrtletně oproti 2,6% růstu ve 4Q loňského roku. Trhy očekávaly růst o 1,9 % mezikvartálně.
  • Americká ekonomika růstem překonává odhady
    Poslední kvartál minulého roku přinesl americkému hospodářství růst o velmi pěkných 2,9 procenta. Jde o číslo nad konsensem 2,6 pct, navíc ještě před pár týdny se čekal výkon podstatně horší. V tomto smyslu zřejmě data přijímají také finanční trhy, které v něm vidí důkaz, že se ekonomika úspěšně vyhýbá tvrdému přistání. Při pohledu do struktury a na další dnešní data dostaneme obrázek, který jednoznačně pozitivní není, první dojem z čísel však negativním směrem úplně neotočí.
  • Americká ekonomika rychle roste, dolaru to však nestačí a lehce ztrácí
    HDP Spojených států opravdu výrazně zrychlilo. Namísto očekávaného 4,2procentního růstu čísla sice hovoří o 4,1 pct, jenže struktura je naopak lepší, než jsme předpokládali: Výrazně rychleji oproti minulému kvartálu rostly výdaje spotřebitelů, solidní nárůst sledujeme u fixních investic a velké zrychlení vykazuje vývoz. Předzásobení před očekávaným zdražením kvůli clům překvapivě ekonomiku nepopohnalo. Soudit tak můžeme z poklesu firemních zásob i slabého růstu dovozu. Tento efekt by však stejně byl pouze přechodný. Rychlá expanze ekonomiky stojící na základních pilířích je preferovanější variantou a dobrou zprávou.
  • Americká ekonomika se stále vyhýbá recesi, ale slabý trh s bydlením představuje velké riziko
    ‚‚Podle této zprávy o HDP se americká ekonomika stále vyhýbá recesi. Spotřebitelské výdaje jsou stále silné, a to jak na domácím, tak na globálním trhu. Je těžké mít recesi, když je poptávka tak odolná, a to je dobrá zpráva pro trh, který se obává o budoucnost ekonomiky.
  • Americká ekonomika sice rekordně roste, přesto se však stále citelně propadá. Statistika může mást, takže když se bude Trump novým čísly chlubit, Biden má po ruce pádné odpovědi
    Růst americké ekonomiky ve třetím letošním čtvrtletí překonal očekávání trhu, když v anualizovaném vyjádření vykázal úroveň 33,1 procenta. Jedná se o nejvyšší nárůst od roku 1947, od kdy američtí statistici příslušnou časovou řadu vedou. Dosud byl nejvyšším údajem ten z roku 1950, který byl ovšem přibližně jen poloviční. Vzhledem k tomu, že prezidentské volby v USA se blíží, stávající prezident Donald Trump se těmito čísly jistě rád pochlubí. Co mu nejspíše odpoví rival Joe Biden?
  • Americká ekonomika spadla do recese
    Americká ekonomika spadla do recese. Očekávání trhu byl přitom mírný růst. Začíná se tak naplno projevovat především nižší spotřeba domácností. Ty totiž tíží vysoká inflace a zejména vyšší úrokové míry. Američané začínají šetřit, a to se projeví i v dalších kvartálech. Trh práce naštěstí zůstává zatím relativně stabilní.
  • Americká ekonomika spomaľuje, no Fed ďalej zvyšuje sadzby
    Medzinárodný menový fond v utorok znížil predikcie rastu Americkej ekonomiky pre roky 2017 a 2018. Aktuálne MMF očakáva rast najväčšej ekonomiky sveta len o 2.1% pre tieto roky, pričom ako hlavný dôvod pre zníženie odhadu uviedol fond nejasnosť ohľadom Trumpových fiškálnych stimulov a neschopnosť ich presadiť po pol roku na prezidentskom kresle.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje