Pondělí 20. ledna 2025 19:48
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding

Akcioví investoři mají vysoká očekávání

03.09.2024 13:27  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Akciové tituly jsou nyní draze oceněné, což odráží příznivý současný makroekonomický vývoj. Jak dlouho ale toto období vydrží?, “ říká analytik BHS Timur Barotov.

Impozantní růst v posledních letech

Akciové trhy pokračují ve svém impozantním růstu, který započal v roce 2023. Od té doby si index S&P 500 připsal 47 % a technologický Nasdaq Composite dokonce 69 %. To silně překonává typický historický roční růst o zhruba 10 %. Co stojí za tímto optimismem? Americká ekonomika se pořád ještě zdá být v dobré formě, inflace průběžně klesá k 2% cíli, zatímco americké společnosti zvyšují své zisky (obzvlášť ty technologické), snižování úrokových sazeb Fedu je na spadnutí a nadšení z umělé inteligence ještě pořád neopadlo. Kdo tedy i letos vsadil na Spojené státy americké neprohloupil a svezl se na rázné růstové vlně. Tento růst akcií byl do 1. kvartálu 2024 silně koncentrovaný a plynul především z rallye hrstky technologických gigantů, především pak výrobce čipů Nvidia, který si za dané období připsal více než 700 %.

Později v roce se začaly ukazovat náznaky oslabování trhu práce a stabilního poklesu inflace, načež znovu začal sílit narativ ohledně brzkého snižování úrokových sazeb. Tentokrát je ale tento narativ pravděpodobně na místě, protože představitelé Fedu již signalizují snížení úrokových sazeb na příštím zasedání 18. září. Pravděpodobně se bude jednat o snížení o 0,25 %, čímž se odšpuntuje cyklus snižování sazeb. To je to na co investoři netrpělivě čekali, aby mohli začít pomalu opouštět extrémně drahé technologiké tituly ve prospěch opomenutých středně velkých a menších společností. Ačkoli šíře současného růstu na trhu je ještě pořád omezená, je ale výrazně lepší než v minulém roce. Rovnovážný index S&P 500, který nenadvažuje ty největší společnosti v indexu tak od začátku roku vyrostl více než o 11 %. Opomíjený index Russell 2000, který sdružuje menší americké veřejně obchodované společnosti taktéž poskočil o více než 10 % za posledních 9 měsíců. Přerotace investorů je tedy zatím spíše opatrná. Důvodem je přetrvávající optimismus z umělé inteligence (AI) a do jisté míry i strach z potenciálního nástupu recese. Vše ale zatím probíhá hladce a hraje do rukou akciovým trhům.

Přehnaná očekávání?

Velmi vysoká očekávání trhů se ale mohou lehce obrátit ve zklamání. Současná úroveň ocenění akciových indexů odráží velmi silný růst v dalších letech (více než 15% růst zisků v roce 2025). Podle údajů FactSet téměř každý další kvartál tak podle současných očekávání má být výrazně růstový, a to i přesto, že v posledních letech zisky amerických společností vcelku stagnovaly. Investoři tak sází, že teď je ten bod obratu, kdy se firmy přesunou k stabilnímu růstovému trendu. S tím úzce souvisí také rostoucí očekávání snížení úrokových sazeb. Trhy v současnosti očekávají, že Fed 18. září rozpoutá cyklus snižování sazeb, který přetrvá i v dalším roce. Takové tempo snižování sazeb je ale typické v období recese. Je tedy možné, že investoři jsou buď příliš optimističtí ohledně sazeb, nebo podceňují potenciál pro zpomalení americké ekonomiky. Ačkoli nutno poznamenat, že jindy užitečná historická analýza v posledních letech pokulhává, protože tržní prostředí je silně odlišné od toho, co většina tržních účastníků ve svých profesních životech dosud zažila.

Nedávné zveřejnění hospodářských výsledků Nvidia za 2. kvartál 2024 a následný pád akcií asi o 8 % je dalším znamením toho, že trhy jsou nyní příliš náročné. Nvidia totiž překonala očekávání Wall Street a vykázala rychlejší růst tržeb a zisků a také zlepšila svůj výhled do konce roku. Výsledky tak byly vydařené, investoři ale společnost odměnili výprodejem akcií společnosti. To nám napovídá, že trh chtěl vidět ještě razantnější růstovou trajektorií.

Poměr tržní kapitalizace amerického indexu S&P 500 k očekávaným ziskům stoupá k výšinám, kterých dosáhl na vrcholku v roce 2021. Rozdíl je ale v tom, že tehdy ocenění středně velkých i menších společností bylo podobné jako těch větších. Ovšem v současné chvíli je ocenění těchto společností významně nižší než u těch větších. Z historického pohledu byly akciové trhy v roce 2021 extrémně drahé, a to v reakci na výrazné zvýšení peněžní zásoby v oběhu. Věříme, že pozitivní momentum tohoto období přetrvává dodnes a spolu s vysokým fiskálním deficitem podporuje ekonomický růst i v přítomné chvíli.

Závěr

Výše uvedené v kombinaci s tím, že významní a kvalitní investoři jako je Warren Buffett, Bill Ackman apod. odprodávají akciové tituly a zvyšují svojí peněžní zásobu nás vede k opatrnosti vůči trhům, které oceňují dokonalý vývoj. Investoři očekávají to nejlepší a přesně to nyní dostávají. Jak dlouho ale tato dokonalost vydrží? Nepomáhá ani fakt, že dluhopisové instrumenty ještě pořád nesou atraktivní výnos s výrazně menším rizikem než akcie.

Můj kolega Štěpán Křeček se mnou sdílel Váš kontakt, protože věří, že byste mohl/a mít zájem o moje články na téma kapitálových trhů. Budu Vám je tedy odteď posílat na tuto mailovou adresu, těším se na naší spolupráci!

BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciové trhy zůstávají v klidu, nervozita (VIX) přesto dál mírně narůstá
    Tématem středeční seance je opět především politika a rusko-americké vztahy. Americký ministr zahraničí se dnes v Moskvě setkal se svým ruským protějškem a pole posledních informací by se dnes měl potkat také s ruským prezidentem Putinem. Ten včera uvedl že jsou vztahy mezi oběma zeměmi nejhorší od Studené války a nijak idylická nebyla ani vzájemní schůzka mezi oběma ministry zahraničí, kteří se rozcházejí v názorech na řešení konfliktu v Sýrii. Akciové trhy ale zdá se na dnešní události příliš nereagují a zůstávají v klidu.
  • Akciové trhy – 10 největších burz světa a jaký na ně má vliv politika?
    Politika a finance jsou bezpochyby velmi úzce propojené pojmy, které se navzájem velmi ovlivňují. Významné politické události mohou během krátké doby vyvolat rozruch ve společnosti, který se následně reflektuje určitým způsobem do finančních trhů. Přesto z dlouhodobého hlediska má většina politických vlivů dopad pouze na dotčenou ekonomiku, které se bezprostředně týkaly.
  • Akciové valuace indikují podprůměrné očekávané výnosy
    Přestože se světová ekonomika momentálně nachází v nejhlubší hospodářské recesi od 2. světové války a korporátní zisky celosvětově meziročně klesají v průměru o téměř 30 %, akciové trhy jsou na tom díky masivním monetárním stimulům klíčových centrálních bank relativně dobře: nejširší globální akciový index MSCI All Country World je od začátku roku v pěkném plusu 2,9 %.
  • Akciové valuace indikují silně podprůměrné očekávané výnosy
    Pokud přihlédneme k faktu, že se momentálně světová ekonomika nachází v nejhlubší hospodářské recesi od 2. světové války, přičemž globální HDP by mělo podle poslední prognózy Mezinárodního měnového fondu z října letos poklesnout o 4,4 %, výkonnost globálních akciových trhů od začátku letošního roku je mimořádně příznivá. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World zatím totiž připisuje zisk 6 %.
  • Akciové valuace jsou i po korekci velmi vysoké
    Akciové trhy od minulého týdne bez zjevného katalyzátoru mírně korigují své předchozí ohromné zisky. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World je tak zatím v září v mínusu 1,8 %. Od začátku roku je nicméně stále v plusu 1,6 %.
  • Akciové výhledy: Akciím ještě pára nedochází
    Růstový trend na globálních akciových trzích v druhém čtvrtletí zvolnil. Přestože makroekonomické podmínky pokračovaly v pozitivním vývoji, akciové trhy ve větším rozletu brzdily především politické události.
  • Akciové výhledy: Cesta před námi bude drsnější
    V posledních dvou letech určovala zisky amerických akcií do značné míry tzv. „Velká sedma“, tedy společnosti Nvidia, Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Meta a Tesla, které jsou dnes zodpovědné za téměř 30 % současné tržní kapitalizace indexu S&P 500. Proto se portfolia do značné míry soustředila právě na tato velká jména a americké akcie vůbec, takže nebyla příliš diverzifikovaná.
  • Akciové výhledy: Globální nejistoty stále vyvolávají obavy
    První měsíce roku byly pozitivně ovlivněny oživením na trzích po výprodejích z konce 2018: V prosinci 2018 trhy zasáhly silné výprodeje, které snížily cenovou základnu a umožnily tak trhům významně růst. To bylo dále podpořeno pozitivním očekáváním ohledně uzavření obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou.
  • Akciové výhledy: Příležitosti obchodní války
    Zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech a eskalující obchodní válka: Nejistota na trzích pramenící krom uvedeného i z jednání o odchodu Velké Británie z EU a situace okolo italských veřejných financí vyústila v razantní nárůst volatility. V závěru loňského roku došlo k výrazným výprodejům a akciové indexy tak uzavřely rok 2018 v červeném.
  • AKCIOVÉ ZISKY POKRAČUJÍ MÍRNÝM RŮSTEM
    Nižší než původně očekávané výdaje spotřebitelů a pouze o 9,000 méně žádostí o dávky v nezaměstnanosti za...
  • Akcioví obchodníci dnes příliš vzruchu nezažili
    O živém obchodování na akciových trzích nemůže být ani řeč. Evropský Stoxx 600 oproti včerejšku končí seanci o 0,1 % níže. V rámci sektorů se pak zisky i ztráty pohybují ve většině případů do půl procenta. Americké indexy flirtují se svými nedávnými rekordy. Zisky či ztráty žádného z nich ale nedosahují ani jedné desetiny procenta. Ani u jednotlivých odvětví nejsou zatím patrné výraznější pohyby.
  • Akcioví vítězové & poražení, aneb povolební příběhy z Evropy
    Nečekané vítězství D. Trumpa v prezidentských volbách v USA zamíchalo evropskými akciemi. Širší trhy se sice během dne oklepaly, některým sektorům a vybraným akciím ale šokující vítězství kontroverzního republikána uštědřilo pořádný políček. Jiné z nejnovějšího projevu vůle amerických voličů naopak profitovaly. Přinášíme výběr nejvýraznějších evropských akciových příběhů povolebního dneška.
  • Akciový fokus: Kdy odezní krátkodobé finanční problémy lídra trhu?
    V květnové epizodě akciového fokusu se náš analytik Tomáš Cverna zaměřil na další společnost ze zdravotnického sektoru. ResMed je přední společností v oblasti léčby spánkových poruch a respiračních onemocnění. S jejich inovativními a technologicky pokročilými produkty pomáhají milionům lidí po celém světě. Navzdory výbornému tržnímu postavení se společnost nevyhnula problémům. O jakých problémech je řeč? Jaké to bude mít následky pro společnost? To se dozvíte již nyní v našem videu.
  • Akciový fokus: Známe nejlepšího výrobce chirurgických nástrojů?
    V březnovém dílu akciového fokusu se náš analytik Tomáš Cverna zabýval rozborem trhu se zdravotnickým vybavením a podrobněji se zaměřil na společnost Stryker (SYK.US).
  • 📊Akciový index NASDAQ
    Nahlédněte pod pokličku jednoho z největších a nejznámějších akciových indexů NASDAQ (US100) a zjistěte, jak funguje a co nás čeká.
  • Akciový index NASDAQ rebalancuje
    Index NASDAQ obsahuje 100 největších firem podle tržní kapitalizace, které jsou obchodovány na burze NASDAQ. Změnu jejich vah v indexu tedy vnímám jako pouhou formalitu kvůli příliš dobré výkonnosti největších titulů. Nutno zmínit, že i v minulosti kvůli velkým pohybům některých titulů byly váhy v indexu upraveny. Jako větší problém bych vnímal změnu vah v indexu S&P 500, který obsahuje 500 největších amerických firem.
  • Akciový index S&P 500 vytvořil nové historické maximum a blíží se úrovni 2000 USD
    Minulý týden akciové indexy zažily další ze svých rally. Akciový index S&P 500 vytvořil nové historické maximum a blíž...
  • Akciový index S&P 500 se dostal do korekce
    „Dle dosavadních čísel z právě probíhající výsledkové sezony rostou zisky amerických korporací meziročně o 22 procent. Americká ekonomika přitom ve třetím čtvrtletí letošního roku rostla o 3,5 procenta. Díky kombinaci poklesu cen akcií a růstu zisků firem se mnoho akciových titulů stává zajímavými pro investory,“ říká Senior Equity Trader BHS Kamil Bednář.
  • Akciový index SP 500 se odrazil a prudce roste
    Americký akciový index SP 500 na trhu vypadá pro krátkodobý výhled silně, zejména poté, co se cena minulý týden již počtvrté dostala do blízkosti linie odporu z dubnového rekordního maxima. Cena se odvrátila od úrovně 5 000, zatímco 100denní exponenciální klouzavý průměr (EMA) je rovněž v sousedství na úrovni 4 965 a je připraven omezit případné další korekce směrem dolů.
  • Akciový index SP500 se odrazil směrem vzhůru
    Americký akciový index SP500 si druhý den po sobě udržel podporu v blízkosti 100denního jednoduchého klouzavého průměru (SMA), což vyvolává naději, že současná medvědí fáze by se mohla brzy zmírnit. Z technického hlediska stále existují některé negativní trendy, které je třeba vzít v úvahu. Cena nedokázala zvrátit svou poslední medvědí svíčku a zůstala pod svými 20denními a 50denními SMA.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank