Pondělí 20. ledna 2025 23:39
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Spojené státy americké přechází na rychlejší typ vypořádání T+1

23.05.2024 15:00  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Od 28. května 2024 dochází ke zkrácení vypořádací doby pro burzy v USA z původních dvou dnů (T+2) na jeden den (T+1).

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) schválila rychlejší vypořádání T+1 pro americké burzy. To znamená, že při koupi nebo prodeji akcií společností z amerického trhu bude transakce vypořádaná již druhý den. V platnost změna vejde 28. května 2024.

Na pražské i německé burze zůstává vypořádací doba T+2. Doba vypořádání na trhu RM-SYSTÉM zůstává i nadále okamžitá (T+0).


Dopady vypořádací doby na obchodování podrobněji vysvětlíme v připravovaném článku.

Aleš Mendl
Fio banka, a.s.

Zdroj: SEC, Pershing

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Spočítejte si na této kalkulačce pojištění auta: Neplatíte nyní příliš?
    Nechcete platit velké částky za povinné ručení na své auto? Přečtěte si, jak na to. Povinné ručení je ze zákona nutné a musí jej mít každé auto pro případ, že způsobí někomu nehodu či škodu. My vám ukážeme, jak jednoduše snížíte cenu tohoto pojištění a mnohdy získáte i lepší pojistnou ochranu než dosud. Jak platit až o 70 % méně?
  • Spočítejte si na této kalkulačce pojištění auta: Neplatíte nyní příliš?
    Nechcete platit velké částky za povinné ručení na své auto? Přečtěte si, jak na to. Povinné ručení je ze zákona nutné a musí jej mít každé auto pro případ, že způsobí někomu nehodu či škodu. My vám ukážeme, jak jednoduše snížíte cenu tohoto pojištění a mnohdy získáte i lepší pojistnou ochranu než dosud. Jak platit až o 70 % méně?
  • Spojené arabské emiráty plánují vydat federální krypto licenci pro VASP
    Legislativa zabývající se licencemi pro digitální aktiva může být první celostátní regulací zaměřenou na kryptoměny. Různé bezplatné zóny v zemi však zavedly krypto regulace již v roce 2018.
  • Spojené království odkládá kapitálová pravidla pro banky kvůli nejistotě v USA
    Velká Británie již potřetí odložila zavedení mezinárodních pravidel pro bankovní kapitál Basel 3.1 a posunula termín na 1. ledna 2027. Bank of England (BOE) se odvolává na nejistotu spojenou se zaváděním těchto pravidel v USA a na potřebu zohlednit konkurenceschopnost a hospodářský růst.
  • Spojené království plánuje spustit vlastní NFT a uznat stablecoiny jako legální platební prostředek
    Velká Británie údajně poté, co objem obchodů v loňském roce vzrostl o 21 000 %, plánuje vydat vlastní NFT. Oznámil to ekonomický tajemník ministerstva financí John Glen na Innovate Finance Global Summitu v Londýně.
  • Spojené království v oblasti krypto aktiv zaostává
    Bývalý britský kancléř Philip Hammond varoval, že pokud Spojené království nezintenzivní své úsilí v oblasti kryptoměn, ztratí svou konkurenční výhodu v oblasti finančních služeb.
  • Spojené království zavádí přísnější kontrolu inzerce na kryptoměny
    Billboardy s kryptoměnami, které se objevují v londýnském metru, budou v rámci řady kroků, které vláda přijala s cílem vymýtit podvodnou reklamu v odvětví, podléhat přísnějšímu dohledu.
  • Spojené kráľovstvo schvaľuje očkovaciu látku proti koronavírusom od spoločností Pfizer-BioNTech
    Akcie spoločnosti Pfizer (PFE.US) a nemeckej spoločnosti BioNTech (BNTX.US) vzrástli v predobchodnej fáze o 3,9% a 6,5% po tom, čo britskí úradníci povolili ich vakcínu proti COVID-19 na núdzové použitie. Britská vláda je údajne prvou na svete, ktorá formálne schválila vakcínu spoločností Pfizer-BioNTech pre široké použitie. Britskí úradníci uviedli, že vakcína bude uvedená na trh od budúceho týždňa u starších ľudí v opatrovateľských ústavoch a u zdravotníckych pracovníkov. Britský minister zdravotníctva, Matt Hancock uviedol, že Británia očakáva, že prvú dodávku 800 000 vakcín dostane „do niekoľkých dní“, a očkovanie sa začne ihneď, ako Národná zdravotná služba dostane vakcínu. Britské regulačné orgány zvažujú aj ďalšiu vakcínu vyvinutú spoločnosťou AstraZeneca (AZN.UK) a Oxfordskou univerzitou.
  • Spojené státy a Čína dosáhly pokroku v obchodních válkách
    „Podle Mezinárodního měnového fondu se kvůli obchodním válkám zpomalí globální růst ekonomiky v letošním roce na 3,0 procenta. To je nejnižší tempo růstu za poslední dekádu. Negativní dopady obchodních válek by se však mohly proměnit v silný růstový impuls v příštím roce, jestliže dojde k uzavření dohody mezi Spojenými státy a Čínou,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Spojené státy a EU mohou vstoupit do obchodních jednání
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování v mírné ztrátě. Všechny tři hlavní indexy, Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq shodně ztratily jednu desetinu procenta. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejméně dařilo finančním institucím (-0,6 %) a protiváhou jim byli výrobci nezbytného zboží se ziskem 0,7 %. Investory příliš neuspokojily hospodářské výsledky velkých bankovních domů, jako Goldman Sachs a Citigroup. Jejich ziskovost sice překonala očekávání o 21,7 %, respektive 11,4 %, avšak investoři byli zklamáni z poklesu tržeb. Ty nenaplnily očekávání analytiků, když byly přibližně o 2 % nižší než konsensus trhu. Současně trhy podlehly nervozitě z budoucích obchodních jednání mezi Spojenými státy a Evropskou unií, jejíž zástupci si včera odhlasovali, že EU může do těchto jednání s USA vstoupit. Jediná země, která vyjádřila svůj nesouhlas, byla Francie.
  • Spojené státy bojují s technologickými společnostmi
    „Velké technologické společnosti byly nejsilnějšími globálními hráči už před koronavirovou krizí. Pandemie jejich dominanci ještě posílila, protože urychlila přechod z reálného do virtuálního světa,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Spojené státy čeká stagflace
    Tým SaxoStrats očekává, že v USA nastane stagflace. Mění tím svůj dřívější výhled, který zněl, že na tamním trhu recese nepřijde. Zároveň je dle něj pravděpodobnost 1:3, že Fed (ale i ECB) sníží úrokové sazby ještě před koncem letošního roku, a šance 2:3, že k tomu dojde v první polovině roku 2024. Změna výhledu na americký trh pramení nejen z růstu reálných sazeb, ale i výrazného nárůstu nákladů na spotřebu. Úrokové sazby jsou v téměř všech oblastech dvakrát vyšší, než je dlouhodobý průměr. Zároveň data mapující trh práce i útraty ukazují zpomalení, zatímco inflace kvůli mzdám a drahým energiím přetrvává. Nízký růst spolu se středně vysokou inflací tudíž znamená přicházející stagflaci.
  • Spojené státy chystají novou obchodní válku, tentokrát tu proti daňovým rájům. Budou však ochotny jít i proti vojenským spojencům typu Irska?
    Snad z důvodu poklidu Velikonočního pondělí si česká média výrazněji nepovšimla slov americké ministryně financí Janet Yellenové. Ta oznámila záměr americké administrativy prosadit celosvětově závaznou spodní hranici podnikové daně. Pokud by se jí to podařilo, značí to malou revoluci ve světovém finančním pořádku. Spodní hranice podnikové daně, patrně výrazně nad nulovou úrovní, by totiž v takovém případě znamenala zánik daňových rájů, jak je dnes známe. Ve své podstatě tak včera Yellenová vyhlásila „obchodní válku“. Nikoli Číně jako předchozí Trumpova administrativa, ale právě daňovým rájům. Svým významem pro svět jde o plně srovnatelná válčení.
  • Spojené státy jednají s Mexikem ve snaze předejít uvalení cel
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ziskem. Indexy Dow Jones a S&P 500 si shodně polepšily o 0,8 % a technologický Nasdaq vzrostl o 0,6 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo realitním developerům (+2,3 %) a síťovým odvětvím (+2,1 %). Pouze energetické společnosti si ze včerejší obchodní seance odnesly ztrátu ve výši 1,1 %. Včera začalo dvoudenní jednání mezi zástupci Spojených států a Mexika. Hlavními tématy jsou imigrace do USA a pašování drog. Bohužel nebylo prozatím dosaženo žádného konsensu, jak tyto problematické oblasti vyřešit. Nicméně mexický ministr zahraničí prohlásil, že očekává významný posun v rámci dnešního jednání. Pokud se tak nestane, tak od pondělí vstoupí v planost 5% cla na veškeré mexické dovozy do Spojených států.
  • Spojené státy jsou na vrcholu epidemie covidu
    Hlavní americké akciové indexy v posledních třech dnech prudce klesly v souladu s našimi očekáváními. Opakovaně jsme říkali, že hluboká korekce se očekává v roce 2022. Nyní se možná dočkáme jejího samotného začátku. To není jen náš úhel pohledu. Mnoho odborníků má stejné prognózy. Předpokládají, že všechna riziková aktiva, včetně akcií a kryptoměn, budou v příštích letech trpět. Sestupná spirála bitcoinu, nejrizikovějšího aktiva ze všech, začala před několika měsíci. Vlajková loď kryptoměny již ztratila polovinu své hodnoty. Samozřejmě, že takový propad je na akciovém trhu vysoce nepravděpodobný, ale přesto. Zpřísnění měnové politiky ze strany americké centrální banky bude mít negativní dopad na samostatné akcie, stejně jako na Dow Jones, NASDA a S&P 500. Pandemie koronaviru navíc nezmizela. Stále má negativní vliv na celý svět.
  • Spojené státy pravděpodobně budou mít první ministryni financí v historii
    „Nastupující americká administrativa se pokusí zavést nové regulace, které by měly směřovat ke snižování ekonomické nerovnosti ve Spojených státech. Rovněž se zaměří na boj s klimatickými změnami, což může podpořit rozvoj nových odvětví. Do defenzívy se však zřejmě dostanou těžební společnosti,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Spojené státy prožily první dekádu bez recese
    „Zatímco dříve byly ekonomické recese ve Spojených státech zcela běžné a trvaly velice dlouhou dobu, dnes se jedná pouze o krátkodobý jev, který se úspěšně daří řešit. Lidé si mohou myslet, že toto prohlášení je příliš optimistické, ale statistická data nám říkají, že naprosto odpovídá realitě,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Spojené státy přitvrzují v obchodní válce
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ztrátou. Index Dow Jones odepsal 0,4 % své hodnoty, S&P 500 si pohoršil o 0,7 % a technologický Nasdaq ztratil 0,5 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vedlo průmyslovým podnikům (-2,2 %). Na opačné straně se nejlépe umístila síťová odvětví se ziskem 0,4 %.
  • Spojené státy rozdmýchávají obchodní spory na všech frontách
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování s mírnými ztrátami. Index Dow Jones odepisuje 0,2 %, S&P 500 ztrácí 0,1 % a technologický Nasdaq klesá o 0,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vede energetickým společnostem (-1,4 %). Naopak vydařený začátek obchodování mají realitní developeři, jejichž akcie rostou o 1,2 %. Hlavní událostí dneška je, že americký úřad pro obchod navrhuje uvalení dovozních cel na vybrané evropské zboží v hodnotě 4 mld. USD. Důvodem jsou pře mezi Spojenými státy a Evropskou unií ohledně dotací pro letecké společnosti.
  • Spojené státy rozšiřují černou listinu o další čínskou společnost
    Americké akciové indexy uzavřely včerejší obchodování převážně v zisku. Průmyslový Dow Jones posílil o 0,4 %, S&P 500 vzrostl o 0,3 % a technologický Nasdaq si pohoršil o 0,1 %. V rámci S&P 500 se nejlépe dařilo výrobcům spotřebního zboží (+1,5 %) následovaným realitními developery (+1,3 %). Na opačné straně se nejhůře umístily energetické společnosti se ztrátou 0,5 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding