Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:03
reklama
SAB Finance
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani

Akciový výhled: Mírně rostoucí futures

20.05.2024 15:23  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropské akcie resp. indexy budou dle futures otvírat v lehce růstovém módu (+0,3% dle indikací futures). Akcie v Asii rostly po 7. V řadě, index MSCI Asia přidal +0,4%, v čele růstu bylo tentokrát Japonsko (+0,7%). Za zmínku stojí růst cen některých komodit, ceny mědi jsou na historických maximech a poprvé překonaly metu 11000 USD. Roste také zlato (+0,8%) na 2435 USD. Lze tak čekat pozitivní reakci těžařských firem. V pátek nakonec zakončila Wall Street nepatrným růstem, index SP500 uzavíral na 5303 bodech (+0,12%). Tento týden budeme ve středu sledovat zápisky ze zasedání FEDu. Naposledy s nárokem na dividendu budou tento týden k mání akcie Erste. Index PX v Praze  v pátek přidal +0,3% na 1561 bodů. Nejvíce se dařilo zmíněné Erste (+2,1%), jež tak uzavřela na 1163 Kč. Ve Vídni dokonce růst pokračoval na 1171 bodů. Pohyb byl celkem překvapivý, evropský bankovní sektor tolik neposiloval. Od úrovní nad 920 Kč se k 914 Kč vracel ČEZ. Dnes čekáme pomalejší rozjezd na domácím trhu.

Pavel Hadroušek, makléř, Fio banka, a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciový výhled: Chystá se pořádná bouře, která zvedne vlnu inflace
    Centrální banky na hrozící zpomalení ekonomiky a obchodní válku reagují tím, že panicky snižují úrokové sazby a signalizují nové extrémní uvolňování. Politici se mezitím začínají klonit k myšlence „moderní monetární teorie“. Náš model naznačuje, že ve třetím čtvrtletí čeká nejnižší bod ekonomického cyklu Čínu. Pro Spojené státy, Velkou Británii a Evropu to pak bude první až druhé čtvrtletí. Navíc bychom mohli začít směřovat k masivnímu opakování globální krize.
  • Akciový výhled: Investoři budou vyčkávat na odpolední data z amerického trhu práce
    Zámořské indexy zakončily včerejší seanci smíšeně s malými změnami oproti středečnímu závěru. Zatímco index DJIA registroval mírný zisk, tak S&P a Nasdaq nepatrně ztratily. Na trhu byla vidět nižší aktivita a opatrnost před dnešními klíčovými daty z amerického trhu práce. Investoři budou sledovat, zda se potvrdí určité ochlazení na pracovním trhu, což by mohlo přimět Fed ke snížení sazeb již na podzim.
  • Akciový výhled: I po včerejším poklesu bude v úvodu evropského otevření převažovat negativní sentiment
    Vstup do nového měsíce se včera akciím na Wall Street nevydařil, index SP500 si odepsal lehce přes -2 % a uzavřel na 5528 bodech. V čele poklesu byl lídr umělé inteligence společnost NVDA, jejíž akcie ztratily téměř -10 %. To nenechaly bez povšimnutí regionální indexy v Asii, kde mají zastoupení čipové firmy a rovněž výrazněji odepisovaly.
  • Akciový výhled: I přes rally na Wall Street otevře Evropa smíšeně, KB s čísly pod odhady trhu, ČNB zřejmě sníží sazby
    I po včerejším rally na Wall Street (SP500 +1,6 %) jsou nyní zámořské futures kladné (+0,5 %). FED ve středu signalizoval, že je blízko snížení sazeb. Což je pozitivní pro riziková aktiva, šéf FEDu citoval rostoucí rizika pro trh práce. Navíc po zavření trhu posilovaly, po oznámení výsledků, akcie Meta. Dnes budou reportovat další velké společnosti AMZN a Apple. V Evropě kvůli smíšeným výsledkům uvidíme na indexech nevýrazné otevření. Asie nabídla rovněž smíšený vývoj, volatilní japonská měna (+8 % za měsíc) dělá starosti při rozvazování carry trade obchodů, index TOPIX v jednu chvíli ztrácel až -4 %. To vše se děje poté, co BOJ zvedla sazby a signalizovala další možné utahování měnové politiky. Naopak v Praze dnes čekáme další snížení sazeb ze strany ČNB, naše centrální banka zřejmě sníží repo sazbu o -0,25 %. Čísla za 2Q reportovala Komerční banka, zisk 3,54 mld. Kč zůstal pod odhady trhu (3,675 mld. Kč), zaostaly rovněž úrokové výnosy (6,158 mld. Kč vs. 6,436 mld. Kč). Výsledky hodnotíme mírně negativně a akcie KB by se mohly obchodovat v červených číslech.
  • Akciový výhled: I přes růst na Wall Street otevře Evropa spíše mírně dolů
    Po včerejším růstu (především ve druhé části dne) budou ve čtvrtek ráno otvírat evropské akcie v záporu kolem -0,3%. Ve středu investoři ostře sledovali 2 události, zatímco americká inflace v květnu zpomalila o něco více, než se čekalo (+3,3% vs. 3,4% oček.), FED večer zněl o něco více jestřábím tónem než by si trhy přály. Centrální banka uvítala zlepšující se čísla ohledně inflace, stále však vidí spíše jedno snížení sazeb v letošním roce.
  • Akciový výhled: Klidnější otevření
    V pátek ráno čeká evropské akcie zřejmě nevýrazné otevření, alespoň to indikují futures. Wall Street včera ztratila, index SP500 oslabil -0,6% na 5235 bodů, když v čele poklesu tentokrát stály technologie. Asii se přes noc podařilo přerušit ztrátovou sérii, dařilo se Japonsku (+1,2%), i přes slabší makrodata se v kladném teritoriu udržela také Čína. Sledované výnosy dluhopisů včera ustoupily z květnových maxim, americká 10-tka se obchoduje u 4,55%. Další pohyb se může odvíjet od dnešních odpoledních makrodat z USA (PCE) či dopolední evropské inflace CPI. D. Trump byl uznán vinným ve všech bodech obžaloby z falšování finančních záznamů. Uvidíme, jestli to může mít vliv na posun preferencí před volbami a následně u amerických voleb. Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, index PX uzavřel na 1540 bodech. Při klidném vývoji si z bank nejlépe vedle Moneta (+1,2%), naopak prodejní převaha byla na Komerční bance (-0,3%). ČEZu se podařilo posunout k 940 Kč (+0,5%). Dnes čekáme celkově opět klidnější vývoj s možným růstem aktivity ve druhé části dne.
  • Akciový výhled: Klidnější otevření v Evropě
    Je velmi pravděpodobné, že globální akcie zakončí i přes výraznou volatilitu ze začátku srpna, obchodování čtvrtým měsíčním růstem v řadě. Sentiment podporují sázky na měkké přistání americké ekonomiky a nižší sazby. Wall Street včera zakončila obchodování na červené nule, neudržela tedy úvodní zisky, ale zámořské futures nyní rostou +0,2%. Evropa naopak po včerejším růstu (např. DAX +0,7%) začne páteční obchodování s nepatrně ztrátovou tendencí (-0,1%).
  • Akciový výhled: K obchodování se dnes vrátí Wall Street, Moneta vydává dluhopisy
    Po klidnějším vstupu do nového týdne (a současně měsíce) budou i v úterý začínat evropské akcie obchodování bez větších změn. Asie přes noc také nenabídla větší pohyby, úvodní růst japonských akcií nevydržel, mírné ztráty si připsal Hong Kong (-0,3 %). K obchodování se po prodlouženém víkendu vrátí Wall Street, zámořské futures aktuálně ztrácí -0,1%. Dnes tam budeme sledovat výrobní data za srpen, investoři budou posuzovat sílu americké ekonomiky, nyní jsou šance 1:4, že FED tento měsíc sníží sazby -0,5 % dolů.
  • Akciový výhled: K obchodování se připojí Wall Street, futures mírně kladné
    Evropské akcie budou dle očekávání futures začínat úterní obchodní den s malými zisky. Budou tak následovat Asii, kde index MSCI Asia Pacific lehce přidával podruhé v řadě. Po dni volna se k obchodování připojí také Wall Street, zámořské futures přidávají +0,15%. Investoři se v dalších dnech budou soustředit na inflační data z Evropy a v pátek se zveřejní americké PCE. V této souvislosti je vidět oslabující USD třetím dnem v řadě, tedy panují určité naději, že inflace by mohla ustupovat. V Praze se včera obchodovaly „vídeňské“ tituly Erste a VIG na burze bez nároku na dividendu, byl tedy vidět technický pokles akcií. Erste si odepsala -50 CZK a VIG -9 CZK. Představenstvo Kofola navrhlo včera večer výplatu dividendy 13,5 CZK, což je podle našeho čekávání. Rozhodný den pro výplatu byl stanoven na 9. července. Dnes čekáme rovněž klidnější rozjezd domácího trhu.
  • Akciový výhled: Mírně prorůstový sentiment
    Evropské akcie budou dle indikací futures ve středu ráno otvírat v kladných číslech kolem +0,3%. Alespoň tak budou „kopírovat“ sentiment ze zámoří, kde jsme včera ovšem viděli rally +1,7% na indexu SP500 po PPI datech o inflaci. Dnes odpoledne bude následovat ještě důležitější inflační údaj CPI, kde se čeká růst cen +0,2% meziměsíčně. Asie rostla 4. dnem v řadě. V Praze dnes registrujeme snížené cílové ceny pro banky, KB „inkasovala“ sníženou cenu na 772 Kč z 906 Kč od Citi a Moneta na 98 Kč ze 106 Kč. Index PX včera uzavíral na kladné nule u 1558 bodů. Ani dnes se zřejmě nedočkáme větších výkyv cenách.
  • Akciový výhled na druhé čtvrtletí: Vyhoření akcií?
    První čtvrtletí nabídlo úplně všechno. Finanční trhy zažily nejrůznější dramatické situace: od nejsilnějšího zahájení roku za poslední desetiletí po největší denní pohyb indexu VIX za posledních deset let. Ten odhalil, že prodejní volatilita je na finančních trzích tím nejpřecpanějším obchodem. Nyní jsou akcie na mnoha frontách pod tlakem – od hrozby obchodní války po neuspokojivé makroekonomické údaje a regulaci technologických firem. Smysl tak dávají defenzivní rozhodnutí.
  • Akciový výhled na Q2: Vzhůru do neznáma
    Letošní rok investorům připomínal horskou dráhu. Hned zpočátku začaly akcie raketově stoupat a během ledna posílily téměř o 7 %. Investoři nabyli přesvědčení, že propad skončil a místo měkkého přistání přijde z Číny růstový impuls, který naopak urychlí růst.
  • Akciový výhled: Na trhu dobíhají "povolební" pohyby, zasedá FED i ČNB
    Wall Street byla ve středu svědkem nejlepšího výkonu indexů v historii bezprostředně po volbách, když index SP500 poskočil +2,5 % výše. Trh nyní hodnotí možnou politiku nového prezidenta založenou na nižších daních, „Amerika na prvním místě“ sází na domácí růst. Na druhou stranu cla pro zahraniční zboží mohou znamenat růst inflace, což reflektuje růst výnosů na dluhopisech (10-tka nad 4,40 %).
  • Akciový výhled: Nevýrazné otevření, tento týden zasedá FED
    Dolů a nahoru, tak zatím vypadá první polovina září na akciových trzích v kontextu dvou týdnů. Otevření do dalšího týdne zatím vypadá nevýrazně. V Asii byly některé hlavní trhy uzavřeny kvůli svátku (Japonsko, Čína), Hong Kong se po úvodním poklesu (horší srpnová data z Číny) obchodoval stabilně. Tento týden bude pozornost investorů upřena na dvoudenní zasedání FEDu (začíná v úterý), ve hře je nejen snížení o -0,25 %, ale také o -0,5 %. Ceny ropy minulý týden zaznamenaly po měsíčním poklesu oživení, aktuálně se ceny WTI obchodují u 69 USD. No nových maximech u 2590 USD jsou ceny zlata. Pražská burza zaznamenala v pátek mírný růst, index PX přidal +0,2 % na 1580 bodů. Erste se dokázala vrátit nad 1200 Kč (+0,75 %), podporu na 850 Kč opět uhájil ČEZ (+0,6 %). Od 760 Kč se zatím příliš nedokázala „odlepit“ Komerční banka. Dnes očekáváme klidnější vstup do nového týdne, růst aktivity by mohl přijít v dalších dnech.
  • Akciový výhled: Nevýrazné otevření, v Praze rozdílný vývoj na bankách
    Na hlavních akciových trzích jsme ve čtvrtek přece jen viděli přerušení předchozí ztrátové série. Mírný růst po Evropě večer předvedla také Wall Street, index SP500 přidal +0,2 % na 5810 bodů. V Asii jsme přes noc viděli smíšené výkony, Čína v kladných číslech (+0,4 %), naopak Japonsko si odepsalo -0,60 %.
  • Akciový výhled: Nový kvartál začne Evropa zřejmě mírným růstem
    Do nového kvartálu vstoupí evropské akcie dle indikací futures mírným růstem (+0,2 %). Včera v Evropě nakonec převážilo vybírání zisků (např. DAX -0,8 %), nicméně čtvrtletí bylo růstové. Na Wall Street index SP500 v pondělí zisky uhájil, přidal +0,4 % na 5762 bodů a zámoří tak rostlo čtvrtý kvartál po sobě. Šéf FEDu včera připomněl solidní stav americké ekonomiky a pohyb sazeb dolů spíše v průběhu času.
  • Akciový výhled: Nový týden začne Evropa s nepatrným poklesem
    Nový týden budou dle indikací futures startovat evropské akcie bez větších změn s indikací k menšímu poklesu. V samotném závěru týdne minulého indexy dále prodloužily krátkodobý růst, index SP500 se dokonce vrátil k letošnímu maximu (+1,15 % na 5635 bodů). Pozitivní sentiment na akciích souvisí mj. s výhledem uvolňování měnové politiky americké centrální banky. Powell v pátek indikoval, že je čas přejít ke snižování sazeb, vidí známky ochlazování ekonomiky. Dnes přes noc se Asie vyvíjela smíšeně, japonský trh oslabil k -1 %. Po eskalaci konfliktu na Blízkém východě rostou ceny ropy (+1 % na 75,50 USD). V týdnu bude zajímavé sledovat výsledky NVDA ve středu a v pátek makro čísla PCE v USA. V Praze zůstane sledovaný ČEZ, akcie ve druhé půlce týdne oslabily pod 890 Kč po zprávě o tom, že MF neuvažuje o zrušení WFT daně pro příští rok. Z technického pohledu zřejmě bude pro ČEZ důležité udržet hladinu 880 Kč.
  • Akciový výhled: Odpolední data z USA by mohly zvýšit aktivitu
    Podaří se v závěru týdne evropským akciím přerušit sérii poklesů, když zatím každý den tohoto týdne ztrácely (?). Alespoň v úvodu se o to budou pokoušet, futures naznačují pohyb kolem nuly. Z technického pohledu se např. německý DAX dostal k úrovním podpory u 19000 bodů. Asie (stále bez Číny, kde je svátek) nabídla přes noc většinou růsty, Japonsko přidalo +0,2 %. Investoři se dnes odpoledne budou soustředit na data z amerického trhu práce (oček. nezaměstnanost +4,2 %), které pomohou nastínit tempo snižování úrokových sazeb v USA.
  • Akciový výhled: Otevření Evropy v mírném záporu
    Wall Street při včerejším obchodování ještě uzavřela na červené nule, ale náznak zvýšené volatility byl k vidění po slabší aukci amerických 2 a 5–letých dluhopisů. Nyní zámořské futures ztrácí -0,4%, výnosy dluhopisů se zvedly ze 4,46% na 4,56% u 10-letého dluhopisu. To vytvořilo tlak na riziková aktiva, Asie přes noc ztrácela druhým dnem, nedařilo se Hong Kongu (-1,6%). Evropské akcie by mohly otvírat se ztrátami kolem -0,2%. Vzhledem ke zmíněné nervozitě kolem vývoje inflace (trh sází pouze na jedno snížení sazeb v USA letos) budou investoři dnes sledovat inflační data z Německa. Pražská burza v úterý uzavřela na 1543 bodech (-0,3%) u indexu PX. V závěru byla pod tlakem Komerční banka (-1%), jež uzavřela na 777 Kč. Naopak Erste se mírně zvedala (+0,5%), stabilně u 936,5 Kč se vyvíjel ČEZ. Dnes čekáme celkově mírně ztrátovou tendenci na domácím trhu.
  • Akciový výhled: Pomalejší rozjezd do nového týdne
    Evropské akcie budou v pondělí ráno otvírat bez větších změn dle indikací futures. V Asii jsme přes noc sledovali smíšený vývoj, na jednu stranu klesaly japonské akcie (-1,7 %), ale dařilo se např. čínským akciím v Hong Kongu (+1 %). Zámořské futures aktuálně ztrácí -0,1 %. V pátek Wall Street uzavřela mírným růstem (index SP500 +0,2 % na 5554 bodů), šlo ovšem o 7. růst v řadě. Sentimentu pomáhá výhled na snížení sazeb v USA. Právě tento pátek bude nejvíce sledovanou událostí tradiční setkání bankéřů v Jackson Hole, kde by měl vyslat J. Powell signály ohledně měnové politiky. Ceny ropy ustupují na 76 USD, investoři sledují úsilí o uklidnění situace na Blízkém východě. Pražská burza v pátek mírně přidala, index PX končil na 1574 bodech. Domácí banky mírně rostly (KB +0,3 %, Moneta +1,7 %), naopak po růstu se vybíraly zisky na Erste (-0,6 %) a ČEZ opět nepřešel metu 900 Kč (-0,9 %). Dnes čekáme pomalejší rozjezd do nového týdne i na domácím trhu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje