Neděle 05. ledna 2025 17:32
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple ebook česká koruna

Průměrná délka doby splatnosti dosáhla rekordu. Zažila nejvyšší skok od krize v roce 2008

10.04.2024 14:18  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Loňský rok se stal rekordním z hlediska nárůstu průměrné délky doby splatnosti pohledávek. Celosvětově doba splatnosti vzrostla o tři dny na 59 dnů, což je nejvyšší skok od roku 2008, kdy započala celosvětová finanční krize. Nárůst potřetí za sebou zaznamenal i ukazatel potřeby pracovního kapitálu (WCR), jenž se zvýšil o 2 dny na celkových 76 dnů. Vyplývá to z nejnovější analýzy Allianz Trade.

Potřeba pracovního kapitálu roste již třetí rok

Ukazatel potřeby pracovního kapitálu (WCR) se celosvětově zvyšuje již třetí rok po sobě. Loni dosáhl 76 dnů obratu (2 dny navíc oproti roku 2022). Analýza Allianz Trade dokládá, že tento nárůst, je způsoben mírnějším ekonomickým růstem a vyššími provozními a finančními náklady. WCR dle studie nadále rostla v nejrozvinutějších částech světa.

„Celkově polovina zemí z našeho vzorku zaznamenala v roce 2023 nárůst požadavků na pracovní kapitál. Na konci roku 2023 dosáhl ukazatel potřeby pracovního kapitálu v Asii 81 dnů (+2 dny), v západní Evropě 69 dnů (+1 den) a v Severní Americe 70 dnů (+1 den). V Evropě došlo k navýšení zejména ve Francii a Německu, kde tyto státy zaznamenaly nárůst o 5 dnů. Citelný růst se projevil i v Asii – ukazatel v Číně a Japonsku se zvýšil o tři dny. Kromě toho 34 % společností zaznamenalo ve 4. čtvrtletí WCR přesahující 90 dní obratu, zatímco ve 4. čtvrtletí 2021 to bylo 32 % a ve 4. čtvrtletí 2022 36 %,“ uvádí Dalibor Trojek, ředitel české pobočky Allianz Trade.

Délka doby splatnosti zaznamenala největší skok od roku 2008

Jako klíčový faktor rostoucí WCR se ukázalo prodloužení průměrné délky doby splatnosti, která se v roce 2023 zvýšila o 3 dny oproti předchozímu roku, čímž dosáhla finálních 59 dnů. Jedná se tak o největší skok od roku 2008 a téměř dvojnásobný nárůst oproti 2022, což dle analýzy znamená, že stále více společností čeká déle na zaplacení pohledávek, a to zvyšuje riziko problémů s cash-flow. Celosvětově totiž 42 % společností vykázalo na konci roku 2023 platební lhůty delší než 60 dnů.

„V Evropě podíl odpovídal celosvětovému průměru, zatímco v Asii byl vyšší (46 %). Severní Amerika naopak zaznamenala nižší čísla (33 %). Nicméně téměř ve všech 22 námi sledovaných odvětvích došlo v roce 2023 k nárůstu délky doby splatnosti. Přetlak zásob také zvýšil WCR v dopravním odvětví (114 dní obratu), elektronice (114) a strojním průmyslu (113). Následoval textilní, farmaceutický a chemický průmysl s více jak 90 dny obratu,“ dodává Dalibor Trojek.

Hrozící pokles zisku by mohl dále prodloužit zpoždění plateb

Analýza Allianz Trade zjistila, že míra ziskovosti je hlavním faktorem, jenž ovlivňuje dobu splatnosti v Evropě, a to více než financování nebo obchodní cyklus. V této souvislosti by zpomalení celosvětové poptávky v roce 2024 v kombinaci se stále vysokými provozními náklady mohlo vést k ještě většímu prodloužení doby splatnosti.

„Zjistili jsme, že pokles ziskovosti o procentní bod by mohl prodloužit dobu o více než 7 dní. Vzhledem k tomu, že pokles ziskovosti pro tento rok je reálný, tak by se společnosti ve zmiňované Evropě měly připravit na delší platební lhůty. To by mohlo zvýšit tlak na jejich cashflow a potenciálně zvýšit riziko nesplácení pohledávek,“ říká Dalibor Trojek.

Evropská komise navrhuje zkrácení platebních lhůt

Problematiku opožděných plateb chce řešit i Evropská unie. Návrh Evropské komise na nařízení EU o opožděných platbách naznačuje, že by platební lhůty mohly být zkráceny ze současných a doporučených 60 dnů na závazných 30 dnů. Evropský parlament sice navrhuje prodloužení na 60 dnů, pokud se na prodloužení doby domluví smluvní partneři, nebo na 120 dnů pro specifické zboží. To však výrazně zmenší flexibilitu pro podniky ve srovnání se současným stavem. Pravděpodobně to zvýší nedostatek finančních prostředků pro více než 40 % evropských společností, které od 4. čtvrtletí 2023 platí pohledávky až po 60 dnech. Dle expertů by však tento vývoj měl významný makroekonomický dopad.

„Ke zkrácení lhůt splatnosti na 30 dnů by evropské společnosti potřebovaly další finanční prostředky ve výši 2 bilionů eur. Při současných úrokových sazbách by to však zvýšilo úrokové platby podniků o 100 miliard eur, což odpovídá ztrátě marží ve výši 2procentních bodů. Příliš přísné platební podmínky by navíc mohly ohrozit konkurenceschopnost evropských malých a středních podniků tím, že by je přiměly přejít k dodavatelům mimo EU. V této souvislosti by evropští zákonodárci měli vzít v úvahu možné nepříznivé dopady,“ uzavírá Dalibor Trojek.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Prudký propad mezd a životní úrovně v Česku, jejž signalizují dnešní čísla, znemožní přijetí eura před rokem 2030. Chtít teď euro je politická sebevražda
    Prakticky všichni Češi, jimž je pod 50 let věku ve svém ekonomicky aktivním životě nezažili takový pád životní úrovně, jaký je čeká letos. Reálné mzdy v Česku se totiž letos v prvním čtvrtletí meziročně propadly o 3,6 procenta. I když meziročně sice přidaly přes sedm procent nominálně, takže většina lidí má pocit, že „bere více“, reálně, tedy po zohlednění inflace, více než 11procentní, se historicky propadly. Za celý letošní rok se mohou propadnout o osm procent, nejvíce od vzniku ČR v roce 1993.
  • Prudký růst amerického dolaru pokračuje
    Kombinace faktorů souvisejících s nadcházejícím zasedáním FOMC vyvíjela tlak na americké akcie, což vedlo k růstu státních dluhopisů a mělo znatelný dopad na růst amerického dolaru. Zasedání Fedu se uskuteční příští týden.
  • Prudký růst Bitcoinu, Etherea a Dogecoinu uprostřed panického nakupování: Mohammed El-Erian říká, že král kryptoměn těží ze slabého dolaru
    Hlavní kryptoměny zažily v pondělí večer výrazný nárůst v důsledku kombinace několika faktorů. Mezi tyto faktory patří zvýšená nákupní aktivita vyvolaná pocitem paniky, očekáváním nižších úrokových sazeb a očekávaným rozhodnutím o spotovém ETF na bitcoin.
  • Prudký růst cen negativně ovlivnil zemědělství, průmysl i stavebnictví
    „Zdražování komodit a chemických látek neblaze ovlivní růst cen v zemědělství. Hnojiva výrazně podraží, což se odrazí ve zvyšování cen potravin. Hrozí, že někteří výrobci budou šidit kvalitu, aby udrželi přijatelné ceny pro spotřebitele,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Prudký růst libry se změnil v nový pokles
    Libra, která v očekávání nových makrodat stagnovala, na začátku nového týdne prudce vzrostla. Tento růst ale neměl dlouhého trvání. Následující den se propadla a znovu trhy zklamala.
  • Prudký výprodej Bitcoinu! ⚡
    Nálada na trhu kryptoměn je již delší dobu poměrně slabá a volatilita zůstává na nejnižších úrovních za posledních 7 let. Podle očekávání skončilo období konsolidace a nejistoty nárůstem volatility. Cena bitcoinu se na vlně některých negativních zpráv ponořila do blízkosti 25 000 USD.
  • Průlom etherea k úrovni 1,300 USD.
    V předchozích příspěvcích jsme varovali obchodníky, že ethereum s největší pravděpodobností vytváří medvědí pattern hlavy a ramen a že prolomení pod úrovní 1,500 - 1,450 USD urychlí prodej a poskytne nový medvědí signál. Během víkendu cena zřetelně prolomila, byla zpětně otestována a odmítnuta u modré linie krku. Tato linie byla úrovní supportu a nyní je klíčovou rezistencí. Cena je nyní pod tlakem a hledáme pohyb níže k úrovni 1,000 USD. Cíl vzoru hlavy a ramen se nachází na úrovni 850 USD. Náš první cíl a nejbližší důležitý support se však nachází na úrovni 1,200 – 1,180 USD. Krátkodobý trend zůstává medvědí.
  • Průlomová dohoda EU na zastropování cen plynu, a tedy i elektřiny, je tu. Znamená prohru Německa, které se obává, že Unii nyní hrozí „maďarský scénář“
    Ministři zemí EU zodpovědní za energetiku se dnes odpoledne průlomově dohodli na úrovni zastropování burzovních cen plynu v EU. Strop bude odpovídat hodnotě 180 eur za megawatthodinu a bude platit od poloviny února. Pokud cena plynu na nizozemské burze, které je určující pro ceny v celé EU, překročí tři dny po sobě uvedenou úroveň stropu, aktivuje se takzvaný korekční mechanismus. Ten v praxi znamená, že na burze nebudou provedeny obchody znějící na cenu vyšší, než je právě 180 eur za megawatthodinu.
  • Průlomové partnerství: Microsoft a Stockholm Exergi budou dekarbonizovat
    Technologický gigant Microsoft uzavřel klíčové partnerství se švédskou energetickou společností Stockholm Exergi v rámci průlomového kroku v boji proti změně klimatu. Spolupráce představuje významný krok v iniciativách zaměřených na řízení emisí uhlíku a partnerství mezi technologickým lídrem a dodavatelem energie poukazuje na to, jak může společné úsilí vést k významnému pokroku směrem k udržitelnější a uhlíkově neutrální budoucnosti.
  • Průlom společnosti Micron v oblasti umělé inteligence, zisky Číny: Trhy jsou připraveny na nové rekordy
    Po týdnech ticha v oblasti umělé inteligence, kdy se pozornost soustředila na výrazné snížení úrokových sazeb Fedu, se o rozruch na trzích postarala nečekaně společnost Micron.
  • Průměrná hodnota úroku z hypotéky v červenci vzrostla na 2,34 %, zájem o tyto úvěry přesto neklesá ani během léta
    Podle údajů Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů se průměrná úroková sazba u hypotéky dostala v červenci na dosud nejvyšší hodnotu od začátku letošního roku, a sice na 2,34 %. Odborníci očekávají, že její růst bude v reakci poskytovatelů úvěrů na opakované zvyšování základních úrokových sazeb České národní banky pokračovat i v dalších měsících. Ačkoli sazby rostou, zájem Čechů o hypotéky neslábne ani v jinak klidnějším letním období. To potvrzuje i společnost Broker Consulting, jejíž konzultanti klientům v červenci zprostředkovali hypotéky v o téměř 30 % vyšším objemu než ve stejném měsíci loňského roku.
  • Průměrná hypoteční sazba padá ke dnu
    „V prvních třech čtvrtletích letošního roku bylo sjednáno o 17 704 hypotečních úvěrů méně než ve stejném období loňského roku. Klienti přestávají slyšet na snižování úrokových sazeb. Odrazují je vysoké ceny nemovitostí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Průměrná inflace za loňský rok těsně pod 11 %
    Spotřebitelská inflace klesla z listopadových 7,3 % na 6,9 % v prosinci, zatímco trh očekával stagnaci okolo listopadové hodnoty. Zásadní roli hrál efekt statistické základny, která byla v posledním čtvrtletí roku 2022 snížena vládním opatřením na pomoc domácnostem s energiemi. Pokud by nebyl brán v úvahu tzv. úsporný tarif, inflace by činila 4,2 %.
  • Průměrná mzda, ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Průměrná mzda v české ekonomice vykázala v závěru loňského roku výrazný nárůst, roli sehrály mimořádné odměny ve zdravotnictví. Meziroční nárůst průměrné nominální mzdy o 6,5 % byl nejsilnější od druhého čtvrtletí roku 2019, pohled na jednotlivá odvětví ale odhaluje velmi nevyrovnaný vývoj. Mzdový růst ve zdravotní a sociální péči na úrovni 31 % anebo ve vzdělávání o 10,6 % kontrastuje s nízkým mzdovým růstem anebo dokonce poklesem v jiných odvětvích české ekonomiky.
  • Průměrná mzda nad 40 tisíci, reálně ale klesla
    Průměrná česká mzda vzrostla v závěrečném kvartálu roku 2021 o 4,0 %. Po očištění o inflaci to ale znamená zápornou dynamiku reálných mezd ve výši -2,0 %. To je zklamání jak vůči našemu odhadu, odhadu trhu, tak i vůči prognóze ČNB. Za slabším vývojem stojí mj. i pokles mezd ve zdravotnictví a stagnace v automobilovém průmyslu.
  • Průměrná mzda reálně klesla
    Průměrná mzda v 1. čtvrtletí reálně klesla o 6,7 % meziročně, přičemž trhy očekával pokles o 6 %. Nominálně průměrná mzda stoupla o 8,6 % meziročně.
  • Průměrná mzda roste v České republice reálně o 4,6 %!
    Ve třetím čtvrtletí vzrostla průměrná nominální mzda meziročně o 7 % na 45 412 Kč. Medián dosáhl 40 482 Kč. V reálném vyjádření vzrostly mzdy o 4,6 %.
  • Průměrná mzda se reálně zvýšila o 3,9 procenta
    „Vzhledem k pokračujícímu pnutí na trhu práce lze očekávat, že po celý letošní i příští rok porostou reálné mzdy. Díky tomu se bude zvyšovat spotřeba domácností, která je hlavním motorem růstu české ekonomiky. Lepší ohodnocení zaměstnanců povede k vyššímu výběru daně z přidané hodnoty i daně z příjmů fyzických osob,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Průměrná mzda v ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Průměrná mzda v české ekonomice vykázala v letošním prvním čtvrtletí meziroční růst 3,2 %, což znamená o něco slabší výsledek, než se čekalo. Průměrná nominální mzda v prvních třech měsících letošního roku vykázala nejpomalejší meziroční růst od loňského druhého čtvrtletí.
  • Průměrná mzda v ČR poprvé překonala úroveň 35 tisíc i 36 tisíc korun. Komentář k odhadu vývoje
    Průměrná hrubá měsíční mzda v ČR vzrostla v loňském čtvrtém čtvrtletí podle našeho předpokladu reálně meziročně o 3,6 procenta. Vzhledem k tříprocentní meziroční inflaci to značí, že nominální průměrná mzda stoupla v období od října do prosince 2019 meziročně o 6,6 procenta. Stoupla tedy z nominální úrovně 33 871 korun ve čtvrtém čtvrtletí 2018 na zhruba 36 100 korun.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna