Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:12
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Swissquote Bank
reklama
SAB Finance
reklama
InstaForex rijen 2024

Stát letos hodlá pokračovat v mimořádném zdanění, i když jeho loňské mimořádné výdaje zaplatily mimořádné příjmy inkasované opět již loni

03.03.2024 11:18  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Stát letos hodlá pokračovat v mimořádném zdanění, i když jeho loňské mimořádné výdaje zaplatily mimořádné příjmy inkasované opět již loni. Možná však chce pokračujícím mimořádným zdaněním uměle zlevňovat akcie ČEZ, aby je snáze vykoupil v rámci postátnění energetického podniku.

Ministr financí Zbyněk Stanjura včera na sociální sítí X uvedl, že je připraven ukončit účinnost daně z mimořádných zisků ke konci letoška, pokud se naplní předpoklad letošních příjmů z ní alespoň ve výši sedmnácti miliard korun. V takovém případě by podle něj příjmy z mimořádné daně za léta 2023 a 2024 pokryly souhrnné mimořádné výdaje.

Jenže ministrova slova budí dohady hned ze dvou důvodů.

Zaprvé, poměrně široký expertní konsensus má v současnosti za to, že na mimořádné dani stát letos vybere hned alespoň dvojnásobek ministrem uváděné částky sedmnáct miliard, tedy minimálně 35 miliard korun. Proč tedy ministr svůj odhad tak výrazně podstřeluje?

Zadruhé, a závažněji, mimořádné příjmy státu prakticky pokryly jeho mimořádné výdaje svým způsobem dokonce už v loňském roce. Proč tedy v mimořádně dani tedy pokračovat ještě letos?  

Loni stát na dani z neočekávaných zisků vybral celkem 39,1 miliardy korun. A to i přesto, že od bank, jež se prostřednictvím daňové optimalizace mimořádné berni takřka zcela vyhnuly, inkasoval místo zamýšlených 33 jen 0,7 miliardy korun. Na mimořádných odvodech z výroby elektřiny inkasoval dalších 18,5 miliardy korun. Na mimořádných daních a odvodech tedy za loňský rok stát získal 57,7 miliardy korun.

A jaké měl mimořádné výdaje? Na dotace cen elektřiny a plynu nad úrovní stropu vydal 52,8 miliardy korun. Úhrada mimořádných nákladů společnosti ČEPS pak na 18,7 miliardy korun. Odpuštění poplatku za podporované zdroje energie jej vyšlo na 18,4 miliardy korun. A konečně podpůrné dotace pro energeticky náročné podniky činily 4,6 miliardy korun. Dohromady tedy jde o 94,5 miliardy korun. 

Samozřejmě, údaj 94,5 miliardy korun citelně převyšuje cifru 57,7 miliardy, a to o 36,8 miliardy korun.

Jenže od ČEZ stát získal zcela mimořádnou dividendu, čítající loni 54 miliard korun. Předloni přitom stát na dividendě ČEZ inkasoval zhruba 18 miliard korun. Rozdíl mezi těmito dvěma ciframi, 36 miliard, tak odpovídá mimořádnému navýšení dividendy. A to zase zhruba pokrývá onu sumu 36,8 miliardy korun.

Pokud tedy započítáme mezi mimořádné příjmy státu i tu část loňské dividendy ČEZ, která ztělesňuje její mimořádné navýšení oproti dividendě ČEZ vyplácené státu předloni, vskutku platí, že stát své loňské mimořádné výdaje prakticky beze zbytku pokryl opět již loni. Z tohoto úhlu pohledu tedy nemá opodstatnění nejen výběr mimořádné daně v příštím roce, ale dokonce ani už v tom letošním. Vždyť stát letos už nepokračuje ve vyplácení dotací cen energií při překročení cenového stropu, ani v odpouštění poplatku za podporované zdroje energie.

Je ale možné, že stát kalkuluje s tím, že mu pokračování mimořádného zdanění umožní snáze postátnit ČEZ, či alespoň jeho část. Letošní mimořádné zdanění totiž dopadne dominantně na ČEZ. Zásadně tedy snižuje objem zisku energetického podniku, který se rozdělí mezi akcionáře, což pomáhá tlačit cenu akcií ČEZ níže. Zejména pokud by stát skutečně měl v úmyslu zahájit kroky vedoucí k vykoupení podílu menšinových akcionářů ČEZ již letos, nižší cena akcie mu pochopitelně přijde náramně vhod.  

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Statistics Support The Markets
    The last trading day of the previous week was rather full with publications of macroeconomic statistical data, which had an influence on developments in the markets, and increased volatility. Analysts were predicting an increase of the industrial production in January by 0.2%, but actual numbers were reduced by up to 0.3%, which is the maximum value since April, 2013. Even more disappointing was data from the manufacturing industry, who's volume of production decreased in January by 0.8%, which is the greatest fall since May, 2009. Analysts were predicting an increase of 0.1%.
  • Statistika volných pracovních míst podpoří zvyšování sazeb Fedu
    Během pondělního obchodování oslabilo euro proti dolaru o 0,2 % na 1,0850 EUR/USD, když kurz nadále kompenzoval...
  • Statistika zklamala investoři a nasměrovala trhy k červené zóně.
    Obchodní seance v pondělí, celkově, proběhla pod tlakem publikovaných statistických dat, které zklamali investoři v Ev...
  • Statistiky nepotvrzují, že rozhodnutí FED bylo uspokojivé
    Kvůli čtvrtečnímu zveřejnění makroekonomických statistických dat zakončoval americký trh s menším poklesem. Zhoršené v...
  • Statistiky pomáhají trhám.
    Poslední obchodní den minulého týdne byl docela plný na makroekonomický publikace statistických dat, která ovlivnili u...
  • Statistiky trhu práce v USA zklamali investory.
    Už dlouho očekávána data o zaměstnaností v září zklamali účastníky trhu, projevili nějaký prospěch, který byl mnohem s...
  • Statistiky ukazují, že současný stabilní růst je neobvyklý
    Americký akciový trh setrvale roste již od roku 2009. Od konce loňského roku navíc akciový trh zaznamenává vůbec nejmenší výkyvy od padesátých let 20. století.
  • Statistiky z trhu práce stále řídí koronavirus
    Statistický úřad dnes zveřejnil výběrové šetření pracovních sil za první čtvrtletí letošního roku. Na výsledcích je stále patrný vliv koronavirové krize, a to nejen z pohledu rostoucího počtu nezaměstnaných osob, ale i na jejich struktuře, či důvodech, proč nepracují. Na datech je evidentní, že cestovní sektor byl v Q1 stále uzavřen a lidé nemohli cestovat. To se odrazilo ve výrazném poklesu počtu zaměstnanců, kteří nepracovali z důvodu čerpání dovolených. Toto číslo naopak kompenzovali pracující, kteří byli v pracovní neschopnosti, či na rodičovské dovolené. I nadále nejvíce klesala zaměstnanost v oblasti ubytování, stravování a pohostinství. Trochu překvapivě se snižovala i ve zpracovatelském průmyslu, ačkoli průzkumy PMI hlásí nabírání nových pracovníků v tomto segmentu. Naopak počet zaměstnanců vzrostl ve stavebním sektoru, přestože jeho výsledky byly v prvním čtvrtletí letošního roku bídné. Zaměstnanost v Q1 rostla i v sekci informačních a komunikačních činností, kde se patrně odráží přechod firem na práci z domu. Stoupala i zaměstnanost ve vzdělání. Celkově se míra zaměstnanosti (podíl počtu pracujících osob ve skupině 15–64letých) v Q1 v porovnání se stejným obdobím minulého roku snížila o 0,8 pb na 74,0 %. Obecná míra nezaměstnanosti (podle definice ILO) ve věkové skupině 15–64letých v Q1 meziročně stoupla o 1,4 pb na 3,4 %.
  • Statistiky z USA nenadchli investoři.
    Obchodní seance na evropských burzách začaly dnes v červené zóně, nicméně, včera indexy ukázaly spíše plochou dynamiku...
  • Stát, který neumí koupit ani benzínky, chce stavět čtyři hned jaderné bloky, což je až o tři řády dražší věc. Varovné
    Stát nemá provozovat čerpací stanice. Je to notoricky špatný hospodář. Stát by ideálně ani neměl stavět jaderné elektrárny. Jenže jejich budování už natolik přereguloval – a tedy prodražil –, že se těžko najde soukromý investor. Na rozdíl od těch benzínek.
  • Stát lidem, jejichž majetek zničilo tornádo, může pomoci nouzovou výplatou peněz, prominutím daní či dotací na opravu domu, jako při povodních 2013. Stavební materiály ale citelně zdražily
    Tornádo nebývalé síly, jež včera zasáhlo několik obcí jižní Moravy, způsobilo ztráty na životech a četná zranění, také však rozsáhlé majetkové škody. Ty budou vyčíslovat i pojišťovny.
  • Stát navrhne vyšší výplatu dividendy z ČEZ, kolik nakonec získá?
    Minulý týden přinesl důležitá makroekonomická data, jako například americkou inflaci či výsledek zasedání Fedu a ECB. Po uzavření pátečního obchodování na BCPP přišlo ministerstvo financí s protinávrhem na výplatu dividendy z ČEZ. Kolik vláda nakonec získá a mnoho dalších informací se dozvíte již nyní v našem videu.
  • Stát nemá posílat balíky, ať Česká pošta Balíkovnu zkusí prodat co nejdříve
    Česká pošta zjevně začíná otálet s prodejem Balíkovny. Ta se ze státního podniku vyčlení jako samostatná společnost za zhruba sedm měsíců. Stane se coby akciová společnost dceřinou firmou České pošty. Vedení České pošty ale nyní říká, že Balíkovna po určitou dobu zůstane v majetku státu i po vyčlenění. Prý aby se ukázalo, zda dokáže samostatně fungovat. Přitom ještě letos v červenci šéf České pošty Miroslav Štěpán říkal, že s prodejem až stoprocentního podílu v Balíkovně by mělo být hotovo během dvanácti měsíců.
  • Stát nemístně zpřísňuje pracovní podmínky lidí pracujících na dohodu. Hází tak klacek pod nohy činorodým lidem, třeba z řad drobných podnikatelů, kteří nárazově zaměstnávají brigádníky
    Novela zákoníku práce, kterou minulý měsíc schválili poslanci, upravuje kromě jiného pracovní podmínky takzvaných dohodářů, které se víc přiblíží klasickému pracovnímu poměru.
  • Stát nepředložil protinávrh ohledně letošní dividendy, říká ČEZ
    ČEZ říká, že Ministerstvo financí ČR nepředložilo žádný protinávrh ohledně letošní dividendy.
  • Stát New York zakázal novou těžbu bitcoinů
    Newyorská guvernérka Kathy Hochul v úterý oznámila, že podepsala zákon zakazující téměř všechny nové operace těžby bitcoinů ve státě.
  • Státní dluh ČR loni narostl o tolik jako předtím za skoro deset let. Mezinárodní investoři a ratingové agentury ale zatím zůstávají v klidu
    Státní dluh ČR vykázal za loňský rok poprvé v historii úroveň přesahující dva biliony korun, konkrétně 2049,7 miliardy korun. Během loňského roku tak státní dluh narostl o bezmála 410 miliard korun. Nárůst dluhu v loňském roce se tak příliš neliší od nárůstu dluhu v období od konce roku 2009 do konce roku 2019, kdy stoupl o 462 miliard. Státní dluh tak loni stoupl o tolik jako předtím za skoro deset let. Česká republika však i tak bude patřit i letos k nejméně zadluženým zemím EU, neboť státní, potažmo veřejné zadlužení kvůli dopadům šíření pandemie onemocnění covid-19 citelně narůstá napříč prakticky celou Evropou.
  • Státní dluh ČR se i loni dařilo držet stabilizovaný, letos bude hůře, počítejme s citelným schodkem
    Státní dluh Česka se i loni dařilo držet stabilizovaný. Stabilizovaný tak dluh zůstává již od roku 2013. Hospodaření vlády svědčí ekonomická prosperita, která v té době započala. Příznivá fáze národohospodářského cyklu dodnes usnadňuje hospodaření s veřejnými prostředky, neboť snižuje zátěž na výdajové straně, zatímco zvyšuje inkaso strany příjmové. Díky stabilizovanému státnímu dluhu vykazuje Česko jedny z nejzdravějších veřejných financí v EU, což oceňují i ratingové agentury a mezinárodní investorská obec. Poměrně udržitelně, ba přebytkové navíc hospodaří nejen vláda, ale také obce či kraje nebo zdravotní pojišťovny, jejichž rozpočty jsou společně se státním rozpočtem součástí celkového veřejného rozpočtování a hospodaření. Letošní rok však z hlediska veřejných financí představuje dosud největší výzvu od roku 2013. Letos se poprvé po letech projeví, jak dobře jsme se v dobrých časech dokázali připravit na časy horší. Důvodů k optimismu zase tolik není, vždyť letos státní rozpočet zřejmě skončí s vyšším než plánovaným schodkem, a sice schodkem ve výší 50 až 60 miliard, zejména kvůli zadrhnutí ekonomiky.
  • Státní dluh stoupl ke konci září na 43,3 % HDP, na jednoho Čecha vychází 157 tisíc Kč (+komentář)
    Státní dluh České republiky se od počátku roku do konce září zvýšil o 153 miliard korun na 1,652 bilionu korun, což odpovídá 43,3 procentu výkonu české ekonomiky. Růst dluhu je podle ministerstva financí způsoben tím, že resort využívá příznivých podmínek na trhu a vydává dluhopisy do rezervy. Na každého Čecha tak připadá dluh více než 157.000 korun.
  • Státní dluh stoupl v 1. čtvrtletí o 128 miliard na 2,6 bilionu Kč
    Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 128 miliard korun na 2,59 bilionu korun. Vyplývá to z čtvrtletní zprávy o řízení státního dluhu, kterou dnes vydalo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak hypoteticky připadl dluh zhruba 247.000 korun.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024