Úterý 07. ledna 2025 00:19
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna

Pokles v české výrobě pokračuje, tempo poklesu zpomaluje

01.03.2024 10:40  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru znovu vzrostl, když během února jeho hodnota stoupla z 43,0 na 44,3 bodů. Jde o druhý nárůst v řadě, který index dostal na nejvyšší hodnotu za poslední rok. Setrvání relativně hluboko pod hodnotou 50 bodů sice znamená, že tuzemská výroba se i nadále nachází v poklesu, tempo tohoto poklesu ale zpomaluje a naznačuje tak možné „odrážení ode dna“.

Český průmysl se i nadále nachází daleko od ideálního stavu, skrze únorový report PMI lze ale sledovat určité známky optimismu. Výroba v tuzemských firmách sice dále klesala, tempo poklesu ale výrazně zpomalilo. To stejné platí i o nových zakázkách, kde propad zůstává relativně prudký, i zde ale tempo poklesu bylo nejnižší za poslední tři měsíce. To vede k opětovnému oživení optimismu firem ohledně budoucí výroby. Čeští výrobci očekávají v příštím roce výrazné zlepšení, což podporuje investiční aktivitu firem. Na druhou stranu společnosti i nadále omezují výdaje na zaměstnance, kde tempo propouštění zůstává dle reportu PMI relativně prudké. To potvrzují i reálná data z průmyslu, kdy poslední zveřejněný údaj od ČSÚ z prosince hovoří o více jak 2% poklesu zaměstnanosti v průmyslové výrobě.

PMI ve výrobě

 

Aktuální

Předchozí

RB

Trh

v bodech

44,3

43,0

42,9

42,5

Zdroj: Raiffeisenbank, S&P Global, Bloomberg


Základním problémem českého průmyslu i nadále zůstává nedostatečná poptávka. Negativně se projevuje zejména pokles ekonomické aktivity v Německu a dalších zemích eurozóny.
Předstihové ukazatele u našeho hlavního obchodního partnera signalizují, že postupně dochází k obratu. Tempo je ale pomalé a zdá se, že i v Q1’24 bude německý ekonomický růst oscilovat okolo nuly. To může zatěžovat i tuzemskou výrobu a vést k pomalejšímu oživení v první polovině letošního roku. Po mírném poklesu průmyslové výroby z roku 2023 očekáváme pro letošek lepší výsledek, byť očekávané tempo růstu o 2,7 % naznačuje pokračující potíže a spíše jen pozvolné zlepšování podmínek.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pokles ropy, poptávka v Číně a strach z recese
    Ropa klesá, jelikož obavy z recese a zhoršující se epidemie Covid-19 v Číně vyvolaly obavy z nižší poptávky po pohonných hmotách.
  • Pokles ropy, rostou obavy z poptávky Číny
    V úterý ráno byl zaznamenán okres ropy v Asii, což pokračuje v sestupném trendu z předchozího dne, kdy se Ukrajina a Rusko snažilo v mírových jednáních pokračovat. Ke ztrátám přispěly i obavy, že odstávka v čínské Šanghaji by mohla způsobit ovlivnění poptávky po palivech.
  • Pokles ropy se po rollove na futures zrychluje
    Dnes došlo k rolování futures kontraktu na ropu WTI. Ztráta činí 4 %, ale pouze 1,5 % je skutečný pohyb ceny a zbytek je rolování futures kontraktu. Silný rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty naznačuje teoreticky vysokou poptávku, ale zároveň je také varovným signálem. Příliš velká backwardace v minulosti vedla k zahájení korekce na trhu s ropou.
  • ⏬ Pokles ropy WTI o 4 %
    OPEC+ hlásí, že schůzka, která se měla konat v neděli, je zrušena. S největší pravděpodobností bude jednání přeloženo na příští týden. To by mohlo znamenat, že mnoho zemí nechce další snížení produkce, což samozřejmě omezuje potenciální zisky. Za zmínku stojí, že GPD Saúdské Arábie bude letos klesat, mimo jiné kvůli nižší produkci ropy.
  • Pokles ropy ze sedmiletého maxima
    Poté co americký Federální rezervní systém naznačil, že úrokové sazby začne brzy zvyšovat, kvůli potlačení inflace, klesla ropa ze sedmiletého maxima. Cena WTI ropy po středečním růstu klesla, ropa Brent překročila 90 dolarů.
  • Pokles technologických akcií před vydáním zprávy o zaměstnanosti v USA
    Technologické akcie se před páteční zprávou o zaměstnanosti propadly, protože obchodníci zvažovali ekonomický dopad války na Ukrajině. Zastavil se také růst ropy, která zažívá mimořádnou volatilitu.
  • Pokles technologií dnes pokračuje 
    Včerejší zprávy o blížícím se příchodu vakcíny měly velmi negativní dopad na technologické akcie. Naopak se daří cyklickým akciím a titulům, které byly vinou pandemie pod silným tlakem. Může aktuální pokles pokračovat, nebo začíná být nejlepší čas pro postupné budování pozic?
  • Pokles tuzemské inflace byl v září ve srovnání s odhady vyšší
    Česká inflace v meziročním vyjádření v září klesla na 6,9 % ze srpnových 8,5 %. To byl oproti očekávání výraznější pokles, když náš odhad činil 7,2 % a tržní konsensus 7,5 %. Centrální banka stejně jako my čekala 7,2 % y/y.
  • Pokles úrokových sazeb na obzoru, komunikace ale zůstává jestřábí
    Úrokové sazby ČNB nedoznaly změn ani na červnovém zasedání. Podpora pro pokračující stabilitu sazeb byla v bankovní radě tentokrát silnější, když hlasování dopadlo poměrem 5:2 (oproti 4:3 na minulém zasedání). Centrální banka rovněž zopakovala závazek bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Vyjádření guvernéra Michla byla opět jestřábí. Sazby podle něj zůstanou na současné či vyšší úrovni po delší dobu, než finanční trh očekává. Poslední data však podle nás ukazují na poměrně rychlý ústup inflace. První snížení úrokových sazeb tak očekáváme v září a do konce letošního roku by měla repo sazba klesnout ze současných 7 % na 6,25 %. Komunikace bankovní rady však pravděpodobně ještě nějakou dobu zůstane jestřábí.
  • Pokles USD je limitován divergencí, eurozóna se dohodla.
    Ministři financí eurozóny se dohodli o poskytnutí další pomoci zadluženému Řecku a oznámili harmonogram na...
  • Pokles volných pracovních míst pokračuje
    Podíl nezaměstnaných osob v říjnu stagnoval na 3,5 %, po sezónním očištění však stoupl na 3,7 %. Počet uchazečů o zaměstnání se po sezónním očistění zvýšil na 268 tisíc, což bylo o 6 tisíc více než v září. Ve srovnání se stejným měsícem loňského roku je tento počet stále o 4 tisíce vyšší. I v říjnu pokračoval pokles volných pracovních míst. K dispozici jich bylo 297 tisíc ve srovnání s 306 tisíci v minulém měsíci. Ve srovnání s loňským rokem byl jejich počet nižší o 55,1 tisíc. Po sezónním očištění počet volných pracovních míst poklesl o 1 tisíc. Na jedno volné pracovní místo tak připadalo 0,9 uchazeče.
  • Pokles výnosov na dlhopisoch nahráva akciovým trhom
    Výnos 10-ročných amerických dlhopisov poklesol k úrovni 2,37%, čo predstavuje nižšiu úroveň ako efektívna úroková sadzba federálneho rezervného systému. Pokles výnosov podporil aj pomalší hospodársky rast v USA v minulom štvrťroku oproti očakávaniam. Pokles výnosov na dlhopisoch by mal pozitívne vplývať na akciové trhy, čo by malo podnietiť prelievanie financií z dlhopisov späť k akciovým trhom. Americký akciový index S&P 500 (US500) sa obchoduje v blízkosti psychologickej hranice 2800 bodov. Akciovým trhom zatiaľ chýba pozitívny impulz, ktorý by dokázal naštartovať pohyb smerom nahor. Akciový index by sa v takomto prípade mohol dostať späť k úrovni 2860 bodov.
  • Pokles výnosov na dlhopisoch oslabil dolár
    Americké akciové trhy zaznamenali nárast, kvôli pozitívny očakávaniam ohľadom zasadania federálneho rezervného systému. Trhy totiž očakávajú, že FED zníži prognózu rastu úrokových sadzieb v roku 2019 a že pristúpi len k jednému zvýšeniu v tomto roku. Dolár v súvislosti s týmito očakávaniami oslabil, rovnako zaznamenali pokles aj výnosy na amerických vládnych dlhopisoch. Wall Street sa zameriava aj na obchodné rokovania medzi USA a Čínou. Očakáva sa, že obe krajiny uzavrú obchodnú dohodu niekedy medzi koncom marca a začiatkom apríla.
  • Pokles výnosů dnes dodává evropským akciím klid, eurodolar stoupá
    Úvod úterního obchodování na evropských akciových trzích je nevýrazný. Hlavní indexy vesměs jen balancují těsně v červeném, z řady ovšem trochu vystupuje AEX, rostoucí o 0,2 %.
  • Poklesy na Wall Street, kapitalizace Apple klesá pod 2 biliony dolarů!
    Navzdory vyššímu otevření první americké seance roku 2023 se nálada na Wall Street dramaticky obrátila. Index US100 aktuálně ztrácí téměř 0,9 % a US500 ztrácí 0,5 %. Akcie společnosti Apple (AAPL.US) aktuálně ztrácejí téměř 4 % a ztrácejí označení společnosti s kapitalizací přes 2 biliony dolarů.
  • Pokles zahraničního obchodu ve Slovenské republice
    Údaje Statistického úřadu Slovenské republiky za březen naznačují pokles objemu zahraničního obchodu. Zatímco v loňském roce jsme byli jako obvykle svědky poměrně silných březnových čísel, letos je situace poněkud odlišná. Hodnota dovozu se meziročně snížila o 16,3 % na 8,2 mld. eur, zatímco hodnota vývozu byla meziročně nižší o 16,4 % a činila 8,7 mld. eur.
  • Pokles zásob podporuje rast ceny čierneho zlata
    Zásoby ropy v USA zaznamenali podľa EIA v minulom týždni pokles o 1,397 milióna barelov (očakával sa pokles o 2,133 barelov). Zásoby benzínu zaznamenali taktiež pokles o 1,175 milióna barelov a zásoby destilátov poklesli o 364 tisíc barelov. Zásoby kerozínu ako jediné zaznamenali nárast oproti minulému týždňu o 450 tisíc barelov. Vývoj zásob teda podporuje ďalší rast ceny ropy. Negatívne je, že rafinérie spracovávali o 22 tisíc barelov ropy denne. Produkcia ropy zaznamenala pokles o 100 tisíc barelov denne. Taktiež klesol aj import ropy do krajiny o 608 tisíc barelov denne a dostal sa na najnižšiu úroveň od roku 2008 a naopak vzrástol export ropy z krajiny o 52 tisíc barelov denne. Celkovo sú však dáta pozitívne a otvárajú cestu čiernemu zlatu smerom nahor. Pokles zásob ropy je vo vysokej miere ovplyvnený dohodou o znížení produkcie krajín OPEC+.
  • Pokles zlata, dluhopisy v USA v rally pokračují
    Ve čtvrtek ráno začalo zlato v Asii klesat v důsledku stále pokračující války na Ukrajině. Futures na žlutý kov kolem 7:23 oslabily o 0,13 % na 1 953 USD. Dolar, který se běžně pohybuje nepřímo ke zlatu, ve čtvrtek posílil. Benchmark výnosy desetiletých amerických vládních dluhopisů se po středečním propadu z tříletých maxim znovu dostaly na stoupající trend. Výnosy amerických dluhopisů vzrostly na základě očekávání, že USA Federální rezervní systém by agresivně zvýšil úrokové sazby.
  • Poklidná situace na regionálních trzích
    Ani během úterního obchodování kurz koruny vůči euru žádných změn nedoznal. V průběhu celého dne se držel ve velmi úzkém pásmu...
  • Poklidná středa na Wall Street
    Včerejší obchodování v USA se neslo v až nezvykle poklidném duchu, na který nejsme v poslední době zvyklí. Trhy včera v podstatě přešlapovaly na místě za minimální volatility a za menších objemů. Výraznější pohyb převedl pouze technologický index Nasdaq - v průběhu dne byl přes +1 %, ovšem zisky neudržel a nakonec zakončil den poblíž úterních závěrečných cen. Nejlépe se včera dařilo zdravotnímu sektoru (Novavax +9,9 %, Pfizer +2 %, Moderna +4,7 %, Eli Lilly +3,1 %). Nejvíce pak propadl energetický sektor (Chevron -4,3 %, Exxon Mobil -3,9 %, Occidental -3,6 %), kvůli výraznému poklesu cen ropy (-3,5 %).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank