Neděle 03. listopadu 2024 12:34
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei StartTrader

Optimismus mezi firmami roste

01.02.2024 11:34  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru na začátku roku vzrostl na 43,0 bodů z 41,8, téměř v souladu s naší i tržní prognózou. Situace v českém průmyslu ale zůstává napjatá, kdy přetrvává problém nízkého množství nových zakázek.

Ani začátek roku 2024 nezastihl tuzemský zpracovatelský průmysl v dobrém rozpoložení. Český průmysl se stále potýká s nízkou domácí i zahraniční poptávkou. Pro velmi orientovanou ekonomiku na export, jako je ta naše, je velmi znepokojivé, že nový zahraniční obchod poklesl, kdy dochází ke stornování zakázek na klíčových exportních trzích, což se projevuje pokračujícím poklesem nových zakázek. Čeští výrobci tak snižují svou produkci, jejíchž objem klesá nepřetržitě již 20 měsíců. Také míra rozpracovanosti se snižuje, jak nových zakázek je méně a zároveň termíny dodávek se zkracují. Nicméně je otázkou, jaký bude další vývoj v dodavatelských řetězcích vzhledem k problémům v námořní dopravě v Rudém moři, což je klíčová dopravní tepna pro světový obchod.

Nižší odbyt se projevuje také v redukci vstupů, skladových zásob a také pokračujícímu postupnému propouštění i z řad kmenových zaměstnanců, kdy se firmy snaží optimalizovat své náklady. To se odráží i na prodejních cenách, které se dále snižují, a to jak mezi výrobci, tak prodejci. Ti se snaží propsat snižující se náklady do konečných cen včetně nabízení určitých slev za účelem povzbudit svůj byznys a zároveň aby zůstali konkurenceschopní.


Průmyslová produkce velmi pravděpodobně za celý rok 2023 mírně poklesla a začátek tohoto roku obrat zatím nepřinesl. I přesto jsou firmy poměrně optimistické ohledně dalšího vývoje, kdy se sice stupeň důvěry pohyboval pod dlouhodobým průměrem, ale je na nejvyšší úrovni za posledních 5 měsíců. Pozitivní nálada je spojována především s postupným oživováním ekonomik v Evropě, což je zcela klíčové pro český průmysl, který je vysoce závislý na výkonu hlavních exportních trhů. Rovněž domácí poptávka by měla v průběhu roku nabírat na síle vzhledem k ustupující inflaci a poklesu úrokových sazeb ze strany ČNB.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Oproti středě byl včera na regionálních měnách relativní klid
    Včerejší obchodování se neslo v mnohem poklidnějším duchu, než jak tomu bylo ve středu večer. Tehdy regionální...
  • Optimalizujte web a nechte konkurenci za zády
    Nabízíte zboží, které má na trhu velkou konkurenci? Dokonce ani to nemusí znamenat, že v ní nemůžete prorazit. K&...
  • Optimální investiční portfolio do příštích let
    "Svět se strukturálně změnil a optimální portfolio do dalších let je podle nás více diverzifikované jak sektorově tak i regionálně a to i z pohledu aktiv a méně vystavené americkým aktivům, především dluhopisům," říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Optimální investiční portfolio podle Goldman Sachs
    „Výzkum Goldman Sachs poukázal na 4 různé makroekonomické scénáře a přiřadil ke každému optimální konstrukci portfolia,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Optimismus brzdí bezpečnostní rizika a G20. Hlavní trhy jsou koncem týdne opatrné
    Prezident Trump nejdřív prohlásil, že Írán udělal velkou chybu. Pak podle zpráv z amerického tisku dokonce schválil vojenský úder proti Íránu, ale nakonec ho nespustil. Bezpečnostní riziko je proto nyní hlavním faktorem, jež brzdí optimismus na hlavních trzích, který předtím rozpoutal Fed.
  • Optimismus dál vládne, v čele cyklická spotřeba a techy
    Evropské akciové indexy jsou také odpoledne v plusu, ale jejich zisky zůstávají poměrně skromné. Amerika se z úvodního poklesu vyhoupla nahoru a zejména Nasdaq si připisuje slušný růst. V čele kráčí sektor cyklické spotřeby s největšími váhami jako Tesla a Amazon a také sektor IT. Těmto akciím vyhovuje další pokles výnosů na dluhopisovém trhu, který se týká hlavně delších splatností.
  • Optimismus je zpět, pomáhá akciím a ceny ropy vrací níž
    Úterní dopoledne můžeme považovat za další důkaz, že tržní optimismus zůstává pevně zakořeněný a velmi těžko se ho budou investoři vzdávat. Klíčovým tématem je po přelomu roku bezpečnostní hrozba z Íránu, nedá se ovšem říci, že by na trzích způsobila nějaké zemětřesení. Navíc poměrně záhy se upevňuje důvěra, že reakce této země na americký zásah nebude znamenat příliš prudkou eskalaci, která by třeba mohla ohrožovat dodávky ropy či obchod v oblasti. Riziko rozhodně narostlo, protože další kroky dopředu samozřejmě neznáme, ale investoři se zkrátka kloní k těm příznivějším variantám vývoje.
  • Optimismus klesl, aktivitu utlumila absence Ameriky
    V zámoří se dnes kvůli svátku neobchoduje a pohyb na hlavních trzích víceméně ustal. Akciím v Evropě zůstávají menší ztráty, které nabraly hned v úvodu, a dál dolů se indexy nevydaly. Dluhopisy v jádru eurozóny většinou nepatrně klesají, zlato taktéž. Ropě zůstávají ranní ztráty. Na devizovém trhu od rána mírně oslabilo euro nebo libra. Eurodolar se nachází u 1,1005.
  • Optimismus kolem obchodní dohody pomáhá akciím růst
    Akcie dnes v Asii rostou a k nim se přidávají také futures na indexy v Evropě a v USA. Optimismus souvisí s oznámením Číny, která hodlá zvýšit tresty za porušování práv duševního vlastnictví. Země tak adresuje jeden z problémů, který byl v minulosti hlavní překážkou dosažení obchodní dohody s USA. To mezi obchodníky zvyšuje optimismus, že by se konečně mohl otevřít prostor k dotažení podpisu první fáze obchodní dohody. Na stole je však stále řada nevyřešených témat, jako je například výše čínských nákupů amerických zemědělských produktů. Důležitou otázkou je pak také to, jak (jestli vůbec) do jednání promluví nedávný zákon, který v USA schválil Senát na podporu Hong Kongu. Také připomeňme vyjádření obou prezidentů z minulého týdne, kdy čínský prezidrnt Xi uvedl, že dohoda musí být pro obě strany stejně prospěšná, zatímco podle Trumpa musí být výhodnější pro USA, protože ty byly v minulosti zemí, na které Čína výrazně vydělávala.
  • Optimismus mezi evropskými firmami opět narůstá
    Nejnovější zprávy o náladách mezi firmami v eurozóně potvrzují, že strach z rizik a nejistot z dalšího vývoje evropské a světové ekonomiky vzal prozatím za své. Index nákupních manažerů za eurozónu dopadl veskrze příznivě, i když za celkovými výsledky se vždy dá najít nějaké to ale. Začněme ale popořádku. Brexit evropské firmy neděsí a ty se tak dívají na další vývoj vcelku optimisticky. Zvláště tedy ve službách, kde nyní silně roste poptávka, zatímco v průmyslu naopak zpomaluje, nicméně i PMI za průmysl zůstává stále relativně vysoko nad padesátkou a ukazuje, že boom průmyslu pokračuje, i když s menší intenzitou než doposud. A nyní jsou na řadě zmíněná ale.
  • Optimismus MMF a údaje o HDP eurozóny vzbuzují pozornost
    Mezinárodní měnový fond (IMF) zvýšil svou prognózu globálního růstu na letošní rok, přičemž uvedl větší odolnost ekonomik po celém světě, než se očekávalo, a zvolil pozitivnější tón než ve svých zprávách z předchozího roku. MMF předpokládá, že globální růst dosáhne 2,3 %, což je o 0,2 % více než jeho předchozí prognóza. Analytici MMF předpovídají, že Spojené království bude jedinou ekonomikou skupiny G7, která se v roce 2023 dostane do záporného růstu.
  • Optimismus na akciích a čekání na data o inflaci
    Americký akciový index S&P 500 přeťal dvoudenní pokles a v růstu jej nezastavila ani varování před nižšími tržbami obřího výrobce čipů Nvidia. Poté, co americký Senát schválil klíčový zákon o daních, klimatu a zdravotní péči se na cestu vzhůru vydala i Tesla spolu s dalšími výrobci elektromobilů. A Bed Bath & Beyond vede meme akcie, když tento maloobchodník s domácím zbožím roste již devátou seanci v řadě.
  • Optimismus nabírá na síle a táhne akcie dál vzhůru
    Dnes ráno vyšlo další relativně dobré číslo z Německa. Konkrétně průmyslová výroba za únor, která meziročně klesla méně, než se čekalo. Znovu ale platí, že únorová čísla jsou nyní pro trhy pohledem do příliš vzdálené historie.
  • Optimismus na frontě USA-Čína, čekání na Fed a volby v Británii
    Americké akcie po včerejším rekordním závěru nakonec pokračují v opatrném růstu a zdolávají další maxima. Investory dnes před očekávaným zítřejším snížením sazeb Fedem ovlivňovaly zejména firemní výsledky a optimismus na obchodní frontě USA – Čína. Technologicky Nasdaq 100 po výsledcích Alphabetu mírně klesá a ani růst po pozitivních výsledcích farmaceutických firem Merck a Pfizer nestačí na zelená čísla.
  • Optimismus na globálních trzích dnes pomohl i pražské burze
    Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index dnes PX stoupl o 0,61 procenta na 862,93 bodu. K růstu mu pomohly hlavně finanční tituly v čele s pojišťovnou VIG. Výraznějšímu růstu indexu naopak bránily především akcie energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Optimismus nahlodala slabá čínská data, výnosy dál stoupají
    Úvod týdne je pro akcie negativní, což můžeme chápat jako lehkou korekci optimismu z posledních dní. Jedním z impulsů se stala ranní data z Číny. Statistiky dopadly smíšeně, ale negativní dojem přece jen převládá. HDP ve třetím čtvrtletí, poznamenaném koronavirem v regionu, zavřenými přístavy i rostoucími problémy na realitním trhu, skoro stagnoval. Meziroční růst těsně nedosáhl 5 procent a zaostal za očekáváními. Průmysl v září zpomalil na meziročních 3,1 procenta, naopak maloobchod dokázal zrychlit na 4,4 procenta. Vzhledem k tomu, že útlum realitního trhu pokračuje a přidávají se drahé energie, mohou růst obavy z vývoje ve 4Q.
  • Optimismus na světových trzích dnes pomohl i pražské burze
    Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX dnes stoupl o 1,29 procenta na 878,65 bodu. Dařilo se většině hlavních titulů v čele s akciemi výrobce cigaret Philip Morris ČR. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Optimismus na trzích dál táhne vzhůru akcie i dluhopisové výnosy
    Úterní obchodování zůstává velice úspěšné pro akcie, do nichž se vracejí investoři při sázkách na čínskou pomoc ekonomice i to, že nejhorší zprávy v rámci aktuální epidemie koronaviru mohou být za námi. Tématu jsme věnovali dopolední komentář, který by se zde dal z větší části zopakovat...
  • Optimismus na trzích táhne eurodolar dál nahoru, zisky mírně rozšiřuje i koruna
    Další den bez nových makrodat vyznívá pro trhy pozitivně. Španělské aukce pokladničních poukázek by...
  • Optimismus na USD se rozplývá, USD/JPY v divergenci
    Pozitivní nálada na americké měně nevydržela dlouho a po sérii dat z US trhu práce bylo nedávno přijaté řešení...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance