Pondělí 30. prosince 2024 18:05
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox 16 let
reklama
eightcap forex

Temná stránka elektromobility

02.01.2024 14:49  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V posledních letech zažíváme revoluci v podobě rozmachu elektrických aut. Cílem je postupně se zbavovat závislosti na ropě a redukovat spalování fosilních paliv, která tvoří emise a přispívají ke klimatickým změnám. Navíc znečišťují ovzduší a ohrožují zdraví lidí, zejména ve velkých městech, kde je provoz přehuštěný. I nástup elektromobilů však neznamená jen pozitiva. Tato změna s sebou přináší také nové problémy, které mohou mít dalekosáhlé následky.

Jak je to s emisemi opravdu?

Analýza životního cyklu silničních vozidel Spojeného království z roku 2021 od společnosti Richardo Energy & Environment odhadovala, že typický elektro mobil na tamním trhu dosáhne redukce emisí skleníkových plynů přibližně o 76 procent do roku 2030 a možná až o 81 procent do roku 2050, ve srovnání s ekvivalentním benzinovým autem, a to díky pokrokům v technologii baterií a čistší britské síti elektrické energie. Na druhé straně je však třeba zdůraznit, že výroba lithiových baterií do elektromobilů není až tak ekologická, jak se na první pohled může zdát. Emise při výrobě elektromobilů byly zejména kvůli bateriím v roce 2020 zhruba o 50 procent vyšší než u benzinových automobilů. Přiblížit se ke srovnatelné úrovni by mohly do roku 2050.

Problémem je i těžba minerálů

Lithium je neodmyslitelnou součástí výroby baterií pro elektromobily i pro další technologie, které spoléhají na lithiové baterie. Věděli jste, že globální trh s lithium-iontovými bateriemi byl v roce 2022 oceněn na 52 miliard USD a očekává se, že bude růst na 194 miliard USD do roku 2030? Největším producentem lithia je Austrálie s podílem světové produkce 49 procent. Druhé místo zastává Chile s 30procentním podílem produkce. Právě tam se nacházejí největší ložiska tohoto minerálu. Jenže těžba lithia vede ke kontaminaci ekosystémů a znečištění vodních ploch, což může vést k tomu, že se stávají nebezpečné pro život.

Sucho jako vedlejší efekt

Na vytížení jedné metrické tuny lithia je zapotřebí 1,9 milionu litru vody. V Chile těžba lithia pohltila 65 procent vodních zásob, což má drastický dopad na farmáře v okolí, kteří musí nyní vodu dovážet. to i jedno z nejsušších měst na Zemi.

Špatné podmínky pro dělníky

Negativní dopad těžby na zemi je jedna věc. Jenže podmínky pro pracovníky také nebývají zrovna „ideální“, což lze vidět na příkladu kobaltových dolů v Kongu., kde se nachází téměř polovina světových ložisek kobaltu, který se také požívá při výrobě lithium-iontových baterií. Jak uvádí zpráva Amnesty International, která byla publikována letos, lidé, jejichž těžba ovlivnila nebyli nijak kompenzováni. Těžební teritoria mají být přitom kontrolována vojáky, kteří údajně dělníky šikanují a napadají. Podle několika lidskoprávních organizací tam dochází k vystěhování z domovů a farem, nelidským zacházením s dělníky a dokonce jsou tam nuceny pracovat i děti.

Poptávka po lithium-iontových bateriích stoupla v letech 2016 až 2022 téměř 12násobně. Lídrem v oblasti elektromobilů je společnost Tesla, která za rok 2022 dodala 1,31 milionu elektromobilů. Pro srovnání, v roce 2019 před pandemií Covidu, to bylo přes 367 tisíc dodávek. Tržní kapitalizace firmy Tesla činila k 7. prosinci 2023, 750 miliard USD. Po ní následuje Vinfast Auto sídlící ve Vietnamu o hodnotě 40 miliard USD, čínská Li Auto o hodnotě 39 miliard USD a americká společnost Rivian se sídlem v Kalifornii o hodnotě 22 miliard USD. Pětku uzavírá další čínský výrobce NIO s 18 miliardami USD. Jiní světoví výrobci automobilů, jako jsou Mercedes, Nissan, Toyota, Ford a mnozí další, dříve dominantní u fosilních paliv, se také snaží přizpůsobit trhu a postupují s vlastními modely elektromobilů či vozidel na hybridní pohon.

Evropská unie slibuje několik změn

Evropská unie schválila nové nařízení o bateriích, které zavádí nové požadavky v oblasti udržitelnosti a bezpečnosti baterií a bateriově převáděných produktů. Nařízení obsahuje několik článků s různými termíny účinnosti, ovlivňujícími dodavatelský řetězec. Klíčové oblasti udržitelnosti zahrnují například požadavky na design, omezení látek, uhlíkovou stopu, obsah recyklovaných materiálů a mimo jiné zvýšenou odpovědnost výrobců. Také přináší změny v kategoriích baterií, ale také, látkách nebezpečných pro životní prostředí, obsahu recyklovaných materiálů, výkonu a dalších oblastech.

Před námi je ještě dlouhá cesta

Zbavení se závislosti na fosilních palivech je důležitý cíl v agendě více světových lídrů nebo korporaci, aby se snížily emise skleníkových plynů. Zároveň je však jejich úkolem i to, aby se environmentální dopad jen nepřesunul do rozvojových zemí. Tato cesta je ještě dlouhá a řešení nebude jednoduché. Je i na odpovědnosti daných společností, aby se snažili co nejlépe vybírat dodavatele tak, aby byly dodržovány zásady lidských práv a dopadů na životní prostředí.

Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Tématické reporty: Po verbálních intervencích by ECB měla přistoupit k akci
    K jednacímu stolu ve čtvrtek zasedne Evropská centrální banka. Tu začal znepokojovat růst výnosů dluhopisů na finančních trzích. Je tak velmi pravděpodobné, že toto téma bude ústředním bodem i nadcházejícího jednání. Aby ECB růstu výnosů zabránila, měla by podle našeho názoru místo verbálních intervencí již přistoupit k akci. Logickým krokem by tak bylo zvýšení nákupů aktiv v rámci stávajícího pandemického programu. Nejedná se tedy o žádný nový nástroj, ale pouze o flexibilnější využívání toho stávajícího. Evropské výnosy totiž podle naší prognózy dále porostou. Nahoru je potáhnou výnosy amerických Treasuries, ale i rostoucí inflační očekávání v eurozóně. V krátkém období má ECB šanci díky větším nákupům dluhopisů tento trend zbrzdit. Ve střednědobém horizontu by však v prostředí očekávaného ekonomického oživení a rostoucí inflace byla tato snaha velmi nákladná a pravděpodobně neúspěšná.
  • Téma – nový formát videokomentářů k dění na finančních trzích
    Připravili jsme nový formát videa, který bychom rádi čas od času využívali ke komentářům k dění na finančních trzích. Snad se vám bude líbit.
  • Téměř pětina českých domácností dá až 75 % svých příjmů na náklady spojené s bydlením
    Jaká je finanční kondice domácností, které v současnosti splácejí hypoteční úvěr? To bylo předmětem výzkumu finančněporadenské společnosti Swiss Life Select. A jedním z výsledků je i potvrzení rčení, že „člověk míní, život mění“. Po čerpání hypotečního úvěru se vyvíjí vše podle plánu pro necelých 30 procent dotázaných.
  • Téměř polovina Čechů má nějaký typ půjčky nebo úvěru. Častěji se jedná o lidi s vyššími příjmy
    Hypotéky, spotřebitelské úvěry, půjčky od příbuzných nebo nebankovních institucí v současnosti splácí bezmála polovina produktivní české populace. Podle Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů, který společně realizují Česká spořitelna, Evropa v datech a Sociologický ústav AV ČR, půjčky častěji využívají lidé s vyššími příjmy, kteří je využívají především na dlouhodobé výdaje, jako je například nákup auta nebo bytu. S exekučním řízením se osobně nebo alespoň v rámci jedné domácnosti setkala pětina Čechů. Pozitivním zjištěním je fakt, že již několik let v řadě se počet lidí v exekuci snižuje. Podle červnových dat Exekutorské komory počet lidí v exekuci za posledních pět let klesl o bezmála 20 %.
  • Téměř polovina držitelů nějaké kryptoměny se k nákupu dostala v roce 2021
    Téměř polovina současných držitelů kryptoměn ve Spojených státech, Latinské Americe a Asii je prvně koupila v roce 2021. Zjistil to podle agentury Reuters průzkum kryptoměnové burzy Gemini. Její tvůrci se od listopadu loňského roku do února 2022 ptali na kryptoměny skoro 30 000 lidí ve 20 zemích.
  • Téměř polovině českých domácností se výrazně zvýšily výdaje za poslední rok
    Většina Čechů (85 %) uvádí, že se jim zvýšily za poslední rok jejich výdaje, polovina z nich tento nárůst dokáže pokrýt z běžné výplaty. Jenom 6 % se muselo kvůli vyšším útratám zadlužit. Jak vyplývá z průzkumu STEM/MARK pro společnost Home Credit, až 65 % Čechů se obává, že se v současné situaci mohou dostat do problémů se splácením existujících úvěrů.
  • Téměř všichni začínající investoři se nejprve učí obchodovat na demoúčtech
    Podle čeho si vybrat investičního brokera? Jakých chyb by se začínající investoři měli vyvarovat? Jak se naučit obchodovat? Na tyto a podobné otázky odpovídá Pavel Drahotský, ředitel Saxo Bank pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.
  • Téměř 60 % těžby BTC využívá udržitelné energie
    Rada pro těžbu bitcoinů, dobrovolné fórum společností zabývajících se těžbou krypto aktiv podporované MicroStrategy Inc. Michaela Saylora, uvedla, že její poslední čtvrtletní průzkum ukázal, že globální průmysl těžby bitcoinů se více spoléhá na elektřinu z udržitelných zdrojů.
  • Téměř 80 % vysokoškolsky vzdělaných lidí má zkušenost s investováním. Za nejatraktivnější považují investice do nemovitostí
    Investování láká stále více Čechů, jejich přístup k němu však často ovlivňuje dosažené vzdělání. Z průzkumu platformy InvestBay vyplývá, že alespoň jednou investovalo 78 % vysokoškolsky vzdělaných lidí, zatímco u těch se základním vzděláním nebo výučním listem to není ani polovina. Občané s vysokou školou mají nejen větší odvahu riskovat, ale čtvrtina z nich investuje primárně z toho důvodu, že disponuje volnými finančními prostředky. Naproti tomu u lidí s výučním listem je to jen 8,8 % a zároveň by 40,8 % při investování uvítalo pomoc finančního poradce. Co dalšího nám data prozradila o rozdílném přístupu k investicím?
  • Temná data ADP americké akcie nezastavila, dolar klesá a koruna nejsilnější od března
    Americké i evropské akcie dnes rostou. Dobré zprávy přišly z vakcínové fronty, k tomu se přidaly spekulace o pokroku v jednáních o novém podpůrném programu pro americkou ekonomiku a především pro tamní pracovní trh. Z něj dnes přišla poměrně ponurá data od institutu ADP, podle kterých tvorba pracovních míst v americkém soukromém sektoru v červenci prudce šlápla na brzdu.
  • Tempo německého hospodářství zpomalilo na 1,5 procenta
    „Je znepokojující, že největší evropská ekonomika ztrácí tempo svého růstu v situaci, kdy ještě nedošlo k brexitu a hlavní bojiště obchodních válek se vyhýbá Evropské unii. Po hlubokých propadech na burzách ze závěru loňského roku se začíná ukazovat, že se s dílčími problémy musí potýkat i reálné ekonomiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Tempo očkování dostává euro pod tlak
    Poslední týdny přinesly na trhy větší míru nervozity a řada investorů se začala stahovat zpět do amerického dolaru, který v průběhu minulého roku výrazně ztrácel a nervozitu tak přivítal, jelikož si mohl dojít pro menší zisky. Většina měn v koši proti americkém dolaru dokázala však své zisky alespoň částečně udržet. Nicméně euro se propadlo hluboko pod 1.20 a jeho oslabení podporuje nejen posilující americký dolar, ale také o poznání horší vyhlídky pro oživení evropské ekonomiky.
  • Tempo poklesu cen v zemědělství prudce brzdí
    „Ceny zemědělských výrobců se v červenci meziměsíčně celkově nezměnily. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat ČSÚ. Oproti předchozímu měsíci vzrostly ceny obilovin o 2,9 %, ale také olejnin o 2,1 % či mléka o 0,5 %. Meziměsíčně naopak klesly ceny prasat, a to o 0,6 %, drůbeže o 3,5 % a vajec o 5,7 %, ceny brambor dokonce poklesly o 30,8 %. Meziročně pak byly ceny brambor nižší o 23,1 %, obiloviny zlevnily o 12,8 %. Celkově se ceny zemědělských výrobců meziročně snížily o 3,7 %, čímž se potvrdilo očekávané zpomalení poklesu. Ten trvá sice již patnáctý měsíc v řadě, jeho tempo však prudce brzdí. V červnu činil pokles cen v zemědělství v meziročním srovnání 7,5 %, v květnu dokonce 10,1 %. Vypadá to, že ceny zemědělských výrobců brzy dosáhnou v tomto smyslu svého limitu,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Tempo prohlubování deficitu státního rozpočtu v dubnu mírně zpomalilo
    Stát do konce dubna hospodařil s deficitem ve výši 200 mld. CZK. Jedná se o vůbec nejhorší výsledek za první čtyři měsíce. Zatímco příjmy vzrostly meziročně o 11,4 %, a za inflací tak jejich růst stále zaostává, dynamika výdajů letos nabrala na síle a naopak tempo zvyšování spotřebitelských cen výrazně předbíhá. Rovněž kumulovaný schodek za posledních 12 měsíců zůstává blízko rekordních hodnot. Aktuálně pozorovaný trendový nesoulad mezi příjmy a výdaji je tedy srovnatelný s rokem 2021.
  • Tempo rastu úverovania európskym firmám zrýchľuje. Je to ďalší náznak, že spomalenie ekonomiky môže byť dočasné.
    K výraznejšiemu spomaleniu ekonomiky je potrebné buď silnejšie uťahovanie fiškálnych alebo monetárnych podmienok. Fiškálne je aktuálne na tom eurozóna dobre, drvivá väčšina krajín nemá žiaden problém s deficitmi, naopak majú priestor skôr pre fiškálnu expanziu. Monetárne je na tom z hľadiska úrokových sadzieb tiež veľmi dobre, keďže ECB ich drží v mínuse a nebude ich dvíhať minimálne ďalší rok. Otázne však je, či sa posledné horšie čísla z eurozóny nepremietli do slabšej tvorby úverov. A to či už kvôli nižšiemu dopytu po dlhu alebo kvôli tomu, že banky sú ochotné menej požičiavať.
  • Tempo růstu pracovních nákladů zpomalilo
    Tempo růstu pracovních nákladů ve 4. čtvrtletí zpomalilo na 1 % mezikvartálně oproti 1,2 % ve 3. čtvrtletí. Trhy očekávaly zpomalení na 1,1 % mezikvartálně.
  • Tempo růstu průměrné úrokové sazby hypotéky v lednu zrychlilo o 0,47 procentního bodu na 3,78 %. Přesně před rokem přitom průměrná sazba činila pouze 1,97 %
    První měsíc letošního roku přinesl další výrazné zdražení hypoték. Jak ukázaly lednové výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, tempo růstu průměrné úrokové sazby oproti prosinci ještě zrychlilo. Průměrná sazba tak v důsledku výrazného zvyšování základních sazeb ČNB meziměsíčně stoupla o 0,47 procentního bodu na 3,78 %. Tato aktuální hodnota indexu je dosud nejvyšší od doby jeho sledování v roce 2015. Jen pro srovnání, před dvěma lety byla lednová hodnota na úrovni 2,56 % a ve stejném měsíci loni činila pouze 1,97 %.
  • Tempo snižování stavů zaměstnanců nabralo v českém průmyslu před koncem roku 2022 výrazně na obrátkách. Jedná se o varovný signál pro letošní rok, o práci může přijít přes 100 tisíc lidí
    Tuzemské podniky zpracovatelského průmyslu loni v prosinci výrazně zvýšily tempo snižování stavů svých pracovníků. A to na dosud nejvýraznější úroveň za celou dobu trvání současné inflační krize. Vyplývá to z pravidelného šetření podmínek v českém zpracovatelském průmyslu, jehož výsledky za prosinec 2022 dnes zveřejnila společnost S&P Global.
  • Tempo v maloobchodě nezpomaluje
    Maloobchodní tržby bez prodejů aut v reálném vyjádření meziročně vzrostly v říjnu o 5,5 %, a překonaly tak naší i tržní prognózu. Nicméně zářijový výsledek byl snížen z 5,6 % na 4,8 %, kde jsme očekávali právě výsledek z října. Jinými slovy vývoj maloobchodních tržeb zůstává pozitivní a pouze došlo k „prohození výsledků“ zmíněných měsíců. Meziměsíčně pak tržby obchodníků stouply o 0,6 %, což může signalizovat solidní růst celé ekonomiky v posledním kvartále letošního roku.
  • Tendr na dostavbu Dukovan byl dle ÚOHS v pořádku, EDF i Westinghouse se však můžou ještě odvolat
    Úřad pro ochranu hospodářské soutěže včera rozhodl ve dvou námitkách proti tendru na dostavbu Dukovan.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank