Úterý 21. ledna 2025 00:12
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap trade smarter

Zájem o roční spoření do zlata roste o desítky procent

13.11.2023 10:10  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Stále větší počet lidí v Česku kvůli ochraně úspor před inflací volí uložení peněz do fyzického zlata. Nákup zlata je totiž stále považován za jednu z nejbezpečnějších cest, jak uchránit svoje finance před znehodnocením. Ne každý si však může dovolit koupit zlato jednorázově nebo do něj dlouhodobě spořit. Pro mnohé je řešením roční spoření do zlata, které nákup rozloží do 12měsíčních plateb.

Češi jsou ohledně péče o své úspory velmi konzervativní a opatrní. Kvůli tomu ale velká část z nich o své úspory vlivem inflace nakonec přichází. Jenom v posledních třech letech je to více jak 30 procent. Podle průzkumu Asociace pro kapitálový trh ČR nikdy neinvestovalo a ani to neplánuje takřka 40 procent Čechů. Navíc více než dvě pětiny lidí se v investicích vůbec neorientuje. Právě neznalost je jedním z hlavních důvodů, proč raději neinvestují vůbec. Nákup zlata může být pro mnohé vhodný začátek, jak své volné finance ochránit před všudypřítomnou inflací. Zlato ze své podstaty není investice, ale představuje možnost diverzifikace úspor do nejtvrdší světové valuty, která se nabízí. „Koupě zlata není nic složitého a funguje jako nákup jakéhokoli jiného zboží. Je možné ho koupit v kamenné prodejně, kterých však v Česku není mnoho, nebo využít nabídku internetových prodejců. Ukládání finančních prostředků do zlata je fenomén jdoucí naskrz populací, vzděláním i věkem. Vesměs se jedná o lidi, kteří jsou nohama více na zemi, jsou více realističtí a řekněme třeba i více tradiční. Vnímají trvalou hodnotu zlata v lidské historii a pomíjivost uložení hodnoty do papíru nebo do nul a jedniček,“ řekl Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.

Počet lidí, kteří ukládají své finance do drahých kovů, zejména pak do zlata, v Česku meziročně stoupá. Zcela novým trendem je časově ohraničené - roční spoření do zlata. „Nákup zlata jako ochrana proti inflaci se rozšiřuje mezi stále větší počet lidí. Jako uchovatele hodnoty peněz vnímá zlato takřka 60 procent české populace. Spoření do zlata je v České republice teprve v začátcích, přičemž není tolik rozšířené jako u našich západních sousedů. Tam totiž nebyla tradice ukládání finančních prostředků do zlata přerušena, jako tomu bylo v celém bývalém východním bloku, a lidé se zlatem žijí dlouhodobě. Češi se nakládat se zlatem teprve učí a pokud, tak nakupují spíše jednorázově. Ne každý si ale může dovolit jednorázový nákup zlatého slitku nebo mince. Rozložení nákupu v pevně ohraničeném čase bez navýšení konečné ceny je ideálním řešením, a proto v posledních letech zájem o roční spoření do zlata významně roste,“ vysvětlil Roman Pilíšek.

Neochotu investovat ovlivňuje zejména strach. Lidé se bojí, že o svoje peníze nenávratně přijdou. V případě zlata jsou ale takové obavy naprosto zbytečné.  „Roční spoření do zlata funguje velmi jednoduše, srozumitelně, a především zcela transparentně. V e-shopu si zákazník vybere kousek zlata, který se mu líbí, a klikne na nabídku spoření. Aktuální cena slitku je rozložena na jeden rok do 12 plateb a zákazník v nabídce ihned vidí výši měsíční platby. Cena je při uzavření smlouvy konečná, bez jakýchkoliv navýšení a poplatků. Pokud se podíváme na vývoj posledních 12 měsíců, tak koncem října 2022 byla burzovní cena unce zlata v českých korunách 40 472 a cenový vrchol v posledních 14 dnech je 46 850 korun. To je nárůst 15,75 procenta. Růst ceny zlata je ovlivňován především permanentní inflací. Hodnota zlata je stále stejná, unce zlata je uncí zlata. Co ztrácí hodnotu jsou papírové měny,“ doplnil Roman Pilíšek.

Spořit můžete čtrnáct stovek, ale třeba i čtrnáct tisíc, a pokud spěcháte, můžete kdykoliv jednorázově doplatit. Pokud máte naopak nečekaná vydání, nemusíte se obávat. „Bez sankce lze provést úhradu mimořádné platby nebo doplatit celou kupní cenu zboží. Na druhou stranu chápeme, že mnohdy přijdou neplánovaně nečekaná vydání. Pokud není střadatel schopen krátkodobě posílat dohodnutou platbu, je možné bez problémů počkat až tři měsíce, a to zcela bez sankcí. Pokud se situace nezmění ani po této době, je třeba začít jednat o zrušení smlouvy, přičemž ke každému případu přistupujeme zcela individuálně. A pokud už zákazník své nakoupené investiční zlato z jakéhokoli důvodu nechce, poskytujeme smluvní garanci, že ho kdykoliv odkoupíme,“ uzavřel Roman Pilíšek.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zájem o investice do zahraničních rekreačních nemovitostí roste. Výnos činí 7 až 11 %, někde i přes 20 procent
    Koupě rekreační nemovitosti v zahraničí není žádnou novinkou. Postupem času se ale stává mnohem dostupnější alternativou, a tak velká část zájemců o pořízení druhého bydlení dává namísto Česku přednost přímořským destinacím. K oblíbeným lokalitám nyní patří jižní Evropa, Blízký východ, Střední Amerika či dálná Asie. Kupující kromě vlastního rekreačního vyžití u moře láká rovněž možnost výhodné investice do realit v atraktivním prostředí s vysokou mírou zhodnocení. V Praze se v současnosti výnosnost pronájmů pohybuje mezi 3 až 5 %, kdežto v Chorvatsku a ve Španělsku je to mezi 7 a 11 % a například v Dubaji lze dle lokality dosáhnout i na roční výnos přes 20 %. Aktuální situaci na poli zahraničních nemovitosti, vč. propočtů výnosnosti, přibližují experti realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties.
  • Zájem o investiční byty je enormní a banky nestíhají vyřizovat hypotéky. Vyplatí se investice do nemovitosti?
    Pandemie covidu-19 nezastavila růst cen nemovitostí, ani neoslabila poptávku po bytech jakožto investičním nástroji. Spíše naopak, stále více Čechů vnímá investici do nemovitosti jako jeden z mála bezpečných a racionálních způsobů, jak zhodnotit úspory. Kvalitní nemovitosti v žádaných lokalitách se ale prodávají okamžitě a prodlužující se vyřizování hypoték může zkomplikovat situaci investorům, kteří potřebují jednat rychle. Na trhu však existují i speciální investiční hypotéky poskytované v řádu dnů. Investovat do čehokoliv jen kvůli obavám z ujíždějícího vlaku ale není podle odborníků rozumné. Nemovitosti nejsou automaticky zlatým dolem.
  • Zájem o nájemní bydlení roste Podíl na tom mají i nové rezidenční čtvrti
    V posledních letech jsme svědky rostoucího zájmu o nájemní bydlení. Tento trend potvrzují údaje Asociace nájemního bydlení, která předpokládá, že se počet lidí žijících v nájmu může letos zvýšit o nižší desítky tisíc. Nárůst je zejména mezi mladými ve věku od 18 do 29 let, kteří dávají přednost institucionálnímu nájemnímu bydlení, tedy takovému, které nabízí plně vybavené byty.
  • Zájem o nová auta v Evropě je stále vysoký
    Nejvýznamnější částí průmyslu je výroba osobních automobilů orientovaná zejména na trh zemí EU. Auta představují 1/3 průmyslu, 1/3 exportu a přímo ovlivňují necelých 10 % celé ekonomiky. Boom poptávky po osobních automobilech v EU trvá už nepřetržitě od 2013. Poptávka po nových vozech může růst i nadále, pokud budou mít tuzemští výrobci vůbec ještě kapacity vycházet poptávce vstříc. Situace na jednotlivých národních trzích EU se liší a poptávka není nijak extra synchronizovaná.
  • Zájem o nové pražské byty letos roste, jejich ceny jsou historicky nejvyšší
    Zájem o nové byty v Praze v letošním roce roste, a to i přestože stále zdražují. Za první pololetí letošního roku se v hlavním městě prodalo 3500 bytů v novostavbách, meziročně více než dvojnásobek. Zároveň se jedná o třetí největší počet prodaných bytů za deset let. Nabídková cena nových bytů na konci druhého čtvrtletí činila 156.780 Kč za metr čtvereční. Od začátku roku cena vzrostla téměř o tři procenta a je v současnosti historicky nejvyšší. Vyplývá to z analýzy developerských společností Central Group, Trigema a Skanska Residential, kterou jejich zástupci představili novinářům.
  • Zájem o podnikání mezi mladými roste. V začátcích jim pomáhají inkubační programy i dostupnost vhodných nástrojů
    Stále více mladých lidí ve věku 18 až 20 let v České republice touží po vlastním podnikání. Podle údajů živnostenského úřadu bylo v roce 2023 registrováno 13 036 podnikatelů v této věkové skupině, což je o 13 procent více než v předchozím roce. Tento nárůst může být důsledkem modernizace podnikatelského prostředí a digitalizace agend státní správy. Mladí živnostníci po střední škole hledají svobodu a volnost, což se projevuje zvýšeným zájmem o podnikání, a to často již během studia. Výzvou pro mladé podnikatele zůstává nedostatek financí a administrativní překážky.
  • Zájem o přihlášení do systému paušální daně zaostává za očekáváním, zatím se přihlásila jen čtvrtina předpokládaného počtu OSVČ. Zítra je poslední den, pak už přihlášení nebude možné, mnohé OSVČ o tom ale netuší
    Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), resp. živnostníci, jejichž příjmy v roce 2020 nepřesáhly jeden milion korun, se pro rok 2021 mohou na příslušném finančním úřadu přihlásit do systému paušální daně. Období pro toto přihlášení běží od 7. 12. 2020 a končí 11. 1. 2021, tedy už v zítra. Je to opravdu šibeniční termín, přes který "nejede vlak".
  • Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty
    Zprávy o posunu v rozhovorech USA a Číny a zažehnání hrozby cel naladily finanční trhy v úvodu týdne na pozitivní notu. Výrazně více je to vidět v USA než v Evropě. Zatímco Wall Street po otevření vystřelila vzhůru, evropské akciové indexy si připisují menší zisky, přičemž třeba Německo zůstává dnes zavřené.
  • Zájem o riziko se opatrně vrací, dolar však posiluje dál
    Zatímco včerejšek byl jasně ve znamení opouštění rizikových pozic a vyhledávání bezpečí, dnes se karta do značné míry obrátila. Akciím se se však daří korigovat ztráty s různým úspěchem a nejde úplně euforický návrat.
  • Zájem o riziko táhne vzhůru akcie, euro i korunu
    Také úterní obchodování začíná na evropských trzích velmi optimisticky. Akciové indexy přidávají 1-1,5 procenta a nárůst dluhopisových výnosů naznačuje, že tentokrát se peníze přesouvají z bezpečí do rizika. Mezitím ropa stoupá o další více než dvě procenta, když se čeká, že OPEC+ ještě vydrží u současné nižší produkce. Na zlepšení vztahu k riziku pak ukazuje i stoupající eurodolar, jenž se dostává na 1,1685.
  • Zájem o zelené bydlení roste, Češi však stále váhají s využitím dotací
    Zelené bydlení je téma, které rezonuje mezi českou populací. Ačkoli se o zelenější a úspornější bydlení zajímá více než 60 % Čechů, skutečně státní dotace využilo zatím pouze 14 % dotazovaných. Zájem o zelené bydlení mají nejčastěji mladí Češi z menších měst. Vyplývá to z průzkumu společnost NMS Market Research pro Raiffeisenbank.
  • Zájem o zlato opět stoupá. Ve velkém nakupují i centrální banky.
    V posledních letech nebyl o zlato moc velký zájem. To se ale v poslední době značně mění. Centrální banky nakupují zlato ve velkém. Nejvíce nakupuje Čína, Rusko či Turecko.
  • Zájem se vrací k monetární politice
    S tím, že trh se soustředí přímo na detaily měnové politiky ze sympozia v Jackson Hole, bez ohledu na politické rozptýlení v USA, se zdá, že léto končí. Nadále převládá zájem o riziko, USD je slabší, akcie vyšší a vzestup výnosů amerických dluhopisů se pozastavil. Ale úrovně svědčící o býčím pohybu jsou nízké, což zdůrazňuje zvýšená volatilita a omezené zlepšení rozvojových měn. Tuto situaci ilustruje kiwi, který nereagoval na domácí vývoj, místo toho se pohyboval podle vývoje cen USD. V září čeká řada rizikových událostí, ale rozhodujícím faktorem budou očekávané změny v měnové politice. Tento týden se zveřejní americké PMI, HDP a NFP, které pravděpodobně ovlivní investory a holubičí postoje Fedu.
  • Zájem zahraničních investorů o tuzemské státní dluhopisy trvá
    Podíl zahraničních držitelů tuzemských státních dluhopisů v březnu jen mírně poklesl o 1,4 p.b. na 39,4 %, což je nejnižší hodnota od ledna 2019. V nominálním vyjádření však objem státních dluhopisů v držení zahraničních subjektů vzrostl o několik desítek miliard na 614,9 mld. Kč. Již v březnu Ministerstvo financí výrazně zvýšilo svou emisní aktivitu s cílem pokrýt narůstající deficit státního rozpočtu.
  • Zájezd na Kypr se po zavedení nutnosti testů na covid-19 v meziročním srovnání vyplácí spíše jen při délce dvoutýdenní a vyšší
    Zájezd na Kypr se po zavedení nutnosti testů na covid-19 v meziročním srovnání vyplácí spíše jen při délce dvoutýdenní a vyšší.
  • Zajímají vás měny, komodity nebo indexy? Láká vás Forex, ale stále ještě váháte jak a zda začít?
    Společnost Bossa se již nějaký čas soustředí na to, aby byl Forex lépe uchopitelný a srozumitelný nejen pro naše zákazníky, ale i pro zájemce o investování z řad široké veřejnosti. To je důvod proč během roku naše společnost pořádá řadu vzdělávacích kampaní, seminářů, pravidelné webináře a jiné zajímavosti pro Forexové nadšence. Ze stejného záměru jsme připravili kampaň „Kniha pro lehčí začátek“, která má za úkol pomoci začínajícím, nebo méně zkušeným traderům, kteří váhají s otevřením účtu z důvodu málo načerpaných vědomostí a zkušeností. Proto při otevření reálného účtu každý zákazník na vyžádání obdrží knihu dle svého výběru. Na výběr jsou následující knihy:
  • Zajímá vás herní průmysl? Nakoukněte pod pokličku Electronic Arts
    Firma Electronic Arts Inc., známá pod zkratkou EA, je přední firmou v oblasti herního průmyslu. Její hry naleznete nejen na počítačích, ale i na konzolích a sociálních sítích. Jedničce Activision Blizzard šlape na paty z pohledu tržeb a ziskovosti, avšak tržní kapitalizací zaostává.
  • Zajímavé akcie 2021: Přinášíme 19 skvělých tipů pro vaše portfolio!
    Tipů na zajímavé akcie není nikdy dost. Zejména, když se teď mnoho obchodníků zajímá, do kterých akcií v roce 2021 investovat. V následujícím článku vám představíme 19 akcií solidních společností s dobrými vyhlídkami, které mohou z dlouhodobého hlediska přinést dobrou návratnost. Rozhodli jsme se primárně pro stabilní společnosti. Lze u nich předpokládat, že jejich stabilní vývoj bude pokračovat i do budoucna. Náš seznam ovšem obsahuje i několik spekulativních akcií, které jsou více rizikové.
  • Zajímavé alternativy k americkým akciím?
    „Oblíbené americké akcie jsou nyní rizikové, a tak se investoři mohou alternativně uchýlit k investicím do sektorů komunikace, rozvojových trhů anebo dluhopisů, “ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Zajímavé grafy tohoto týdne
    Start nového týdne není na akciových trzích jednoznačný. Na jednu stranu stále pomáhá pozitivní vývoj okolo vyjednávání mezi USA a Čínou okolo nové obchodní smlouvy, na stranu druhou ovšem tento faktor postupně vyprchává a navíc některé důležité indexy stojí před významnými technickými bariérami. Například americký index S&P 500 (SP500) nedokázal překonat úroveň 2820 bodů. Tato úroveň je podepřena lokálními maximy z října a listopadu minulého roku + důležitou roli hraje také 78.6% retracement poslední medvědí vlny z minulého roku. Tyto faktory tak nasvědčují tomu, že by medvědi mohli brzy převzít kontrolu. První důležitý support na S&P 500 je úroveň 200 DMA, která se nachází na 2 750 bodech a dále pak úroveň 2 680 bodů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank