Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:52
reklama
SAB Finance
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Nastroje

Ekonomický kalendář: Odpoledne bude zveřejněn nevýrobní ISM index

05.06.2023 09:50  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
  • Evropské indexy otevřely v blízkosti včerejšího závěru
  • Odpoledne je na programu nevýrobní ISM index
  • Dočkáme se inflačních dat ze Švýcarska, Turecka a eurozóny

Evropa otevřela v blízkosti včerejšího závěru. Stalo se tak po dnešním pozitivním obchodování v Asii a páteční solidní seanci na Wall Street. Příběhem dne je ropa s OPEC+, který se o víkendu dohodl na prodloužení omezení těžby do roku 2024. Kromě toho Saúdská Arábie oznámila na červenec dobrovolné snížení o 1 milion bpd. Ropa zahájila obchodování na nový týden s více než 1,5% býčím cenovým rozdílem, ale většina těchto zisků již byla vymazána.

Ekonomický kalendář pro dnešek je nabitý, ale většinu dat lze považovat za druhořadé a nemusí mít velký dopad na trhy. Dnes ráno budou zveřejněna data CPI ze Švýcarska a Turecka, následovat budou data PPI z eurozóny. Během dopoledne budou také zveřejňovány PMI konečných služeb za květen z evropských zemí. Odpoledne bude pozornost věnována nevýrobním ISM za květen a americkým továrním objednávkám na duben.

8:30 – Švýcarsko, inflace CPI za květen. Očekáváno: 2,2 % meziročně. PŘEDCHOZÍ: 2,6 % meziročně

9:00 – Turecko, inflace CPI za květen. Očekáváno: 39,2 % meziročně. Předchozí: 43,7 % meziročně

9:15 - Španělsko, služby PMI za květen. Očekáváno: 56.8. Předchozí: 57.9

9:45 - Itálie, služby PMI za květen. Očekáváno: 57,0. Předchozí: 57.6

9:50 - Francie, služby PMI za květen (konečné). První vydání: 52.8

9:55 - Německo, služby PMI za květen (konečné). První vydání: 57.8

10:00 - Eurozóna, služby PMI za květen (konečné). První vydání: 55.9

10:30 - Velká Británie, služby PMI za květen (konečné). První vydání: 55.1

10:30 - Eurozóna, index Sentix za červen. Očekáváno: -15.1. Předchozí: -13.1

11:00 - Eurozóna, inflace PPI za duben. Očekáváno: 1,5 % meziročně. Předchozí: 5,9 % meziročně

15:45 - USA, služby PMI za květen (konečné). První vydání: 55.1

16:00 - USA, tovární objednávky na duben. Očekáváno: 0,8 % meziměsíčně. Předchozí: 0,4 % MoM

16:00 - USA, nevýrobní ISM na květen. Očekáváno: 52.3. Předchozí: 51.9

Projevy centrálních bankéřů

15:00 - prezidentka ECB Lagardeová

16:00 - ECB Nagel

17:15 - ECB Wunsch

19:30 - Fed Mester

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ekonomický kalendář: Obchodníci sledují hospodářské výsledky a centrální bankéře
    V Evropě přibývá množství omezení v souvislosti se šířením koronaviru, což vytváří lehce negativní náhled na finanční trhy. Evropské indexy otevřely mírně do pozitivního teritoria. Z pohledu makrodat se toho mnoho dnes nedozvíme. Nicméně v 10. hodin vystoupí se svým projevem šéfka ECB Lagardová. Americké banky dnes budou pokračovat v reportování svých výsledků. Obchodníci nejvíce vyčkávají na hospodářské výsledky Goldman Sachs a Wells Fargo. Pozor by si měli dávat také obchodníci na libře. Z pohledu Brexitu zatím nedošlo k žádnému posunu a situace se šířením COVID-19 se na ostrově dále zhoršuje.
  • Ekonomický kalendář: Objednávky amerických továren, zpráva o finanční stabilitě od BoE
    Trhy s Futures otevřely dnešní evrospkou seanci výše. Nálady se zlepšily po zprávách z Asie, protože Čína hodlá zainvesrovat do fondu na rozvoj infrastruktury přibližně 500 miliard Juanů (cca 74,7 mld. USD). Dax se nyní obchoduje asi o 140 bodů níže v porovnání se včerejším uzavřením. Očekává se, že dnes budou trhy likvidnější, protože Američané již neslaví státní svátek.
  • Ekonomický kalendář: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA a index Conference Board
    Futures na evropské indexy naznačují, že hlavní indexy blue chips ze starého kontinentu otevřou na stejné nebo vyšší úrovni. To přichází po poměrně nevýrazné asijsko-pacifické seanci, která byla ve znamení slabého toku zpráv a smíšené výkonnosti regionálních indexů. Kryptoměny nadále posilují, přičemž Bitcoin se drží nad hranicí 70 000 USD. Nejvýkonnějšími hlavními měnami jsou NZD a GBP, zatímco CHF a USD nejvíce zaostávají.
  • Ekonomický kalendář: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA a maloobchodní tržby v Kanadě
    Futures ukazují na nižší otevření poslední hotovostní seance tohoto týdne v Evropě. Stalo se tak po relativně dobré seanci v USA, kdy index Nasdaq vzrostl o 0,76 % a index S&P500 o 0,21 %. Hvězdou včerejší seance byla společnost Tesla, která uzavřela obchodování o 22 % výše a zaznamenala tak druhý největší denní zisk v historii.
  • Ekonomický kalendář: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA a sentiment UoM
    Začátek závěrečné obchodní seance tohoto týdne se rýsuje jako slabý. Poklesy na trzích APAC způsobené vyšším než očekávaným čtením údajů PMI z USA se pravděpodobně projeví i v evropském obchodování, o čemž svědčí poklesy kontaktů na indexové futures ze starého kontinentu. Na trzích investoři reagují především na údaje o CPI z Japonska a na schválení spotových ETF na ethereum Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC).
  • Ekonomický kalendář: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA, index Conference Board
    Evropské indexy zahájily dnešní obchodování mírným poklesem nebo malou změnou. Stalo se tak navzdory poměrně optimistické asijsko-pacifické seanci, během níž se většina regionálních indexů obchodovala výše. JPY je jednou z nejvýkonnějších měn G10 poté, co japonská inflace v lednu zpomalila méně, než se očekávalo. USD mezitím patří mezi hlavní zaostávající měny G10, což poskytuje podporu drahým kovům.
  • Ekonomický kalendář: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA, německé indexy IFO
    Futures na evropské indexy naznačují mírně nižší otevření dnešní hotovostní seance pro hlavní indexy blue chips ze starého kontinentu. Stalo se tak po dnešní smíšené asijsko-pacifické seanci, během níž se indexy z tohoto regionu snažily najít společný směr.
  • Ekonomický kalendář: Očekává se, že jádrový index PCE klesne na 3,0 % meziročně🔔
    V dnešním ekonomickém kalendáři bude jedinou a nejdůležitější událostí dne zveřejnění zprávy o PCE inflaci v USA ve 14:30. Jádrový index výdajů na osobní spotřebu (core PCE) je ukazatel inflace, který preferuje Federální rezervní systém. Údaje by měly potvrdit pokračující přibližování se k 2,0% inflačnímu cíli. Očekává se, že údaje vykáží meziroční pokles na 3,0 % oproti 3,2 % v listopadu. Obrázek inflace vypadá slibně. Kromě pokroku na jádrové úrovni se v listopadu snížila také celková PCE inflace na 2,6 % a očekává se, že v prosincovém čtení zůstane na stejné úrovni.
  • Ekonomický kalendář: Očekává se, že údaje o nemovitostech v USA budou opět slabé 🔎
    Dnešní makrokalendář je poměrně poutavý. V první části dne jsme se dozvěděli o rozhodnutí Bank of Japan. Japonský jen po rozhodnutí a úvodních komentářích oslabil, přičemž ztráty se zrychlily po tiskové konferenci guvernéra BoJ Uedy.
  • Ekonomický kalendář: Odpoledne bude zveřejněn ADP report z trhu práce, čeká se propad zaměstnanosti o 20 milionů!
    Nálada na akciových trzích není jednoznačná. Akciové trhy v Evropě se po otevření pohybují mírně v negativním teritoriu. Podobně na tom jsou také futures na akciové indexy na Wall Street. Slabé výsledky německých továrních objednávek (-15.6% MoM vs expected -10% MoM) by mohly zanechat pachuť, i když trhy občas slabá data ignorují. Do určité míry se totiž se špatnými výsledky počítá. Odpoledne bude zveřejněn ADP report, který by mohl naznačit výsledek pátečního vládního NFP reportu z trhu práce. Zaměstnanost by mohla předvést propad o stěží uvěřitelných 20 milionů!
  • Ekonomický kalendář: Odpoledne čekáme na data z kanadského maloobchodu
    Evropa otevřela do negativního teritoria. Na forexu se nejvíce daří americkému dolaru, a to hlavně díky jestřábím projevům členů Fedu. Asijské indexy během dnešní seance klesly. Ekonomický kalendář toho mnoho nenabízí. Důležitá data - německý index cen výrobců a britské maloobchodní prodeje, již byly zveřejněny. Ceny PPI v Německu vzrostly meziročně z 32,7 % na 37,2 %. (oček. pokles na 32,0 %). Report z Velké Británie ukázal pokles maloobchodních prodejů v červenci o 3,4 % při očekávání poklesu o 3,3 %. Na měsíční bázi britská maloobchodní data nečekaně vzrostly o 0,3 % m/m (oček. -0,2 % m/m). Odpoledne se obchodníci zaměří na maloobchodní data z Kanady.
  • Ekonomický kalendář: Odpoledne čekáme spotřebitelskou náladu University of Michigan
    Evropské trhy otevřely bez výrazných změn po nejednoznačné asijské seanci a mírných ztrátách na Wall Street. Ekonomický kalendář dnes nenabízí výrazná data. Průmyslová produkce eurozóny bude zveřejněna v 11. hodin, ale dopad na trhy nečekáme. Během americké seance přijdou výsledky spotřebitelské nálady University of Michigan. Zde bychom měli být svědky mírného zlepšení. V průběhu odpoledne dále čekáme několik projevů centrálních bankéřů.
  • Ekonomický kalendář: Odpoledne je na programu americké HDP + výsledková sezóna pokračuje
    Evropské trhy otevřely po včerejším propadu na Wall Street a dnes ráno v Asii na nižších úrovních. Masivní zájem retailových investorů o některé malé společnosti se podílel na zvýšené nejistotě na finančních trzích. Na více aktivech jsme však včera byli svědky pohybů, které se vymykaly jejich normálnímu vzorci chování. Ani holubičí sdělení Fedu nepomohlo uklidnit situaci. Dnešní seance by tak mohla být opět zajímavá. Částečně by k tomu mohla přispět makrodata i pokračování výsledkové sezóny, která zatím vyznívá spíše pozitivně. Hlavním makrem je dnes první odhad HDP za Q4 z USA, který bude zveřejněn ve 14:30. Navíc se dočkáme reportů 3 důležitých společností indexu Dow Jones - Dow, McDonald's a Visa.
  • Ekonomický kalendář: Odpoledne je na programu ISM výrobní index z USA
    Evropské trhy zahajují nový týden poklesem. Nicméně ztráty jsou o něco nižší, než to vypadalo ještě před otevřením standardní obchodní seance. Koriguje USD, což poskytuje podporu pro drahé kovy. Ropa dnes roste na základě zpráv, že OPEC+ může na zasedání v tomto týdnu snížit produkci o 1 mil. barelů - 1,5 mil. barelů. GBP je jednou z nejvýkonnějších měn G10. BBC oznámila, že britská vláda chce upustit od myšlenky na snížení daní pro lidi s vysokými příjmy.
  • Ekonomický kalendář: Odpoledne je na programu newyorský výrobní index
    Evropské trhy otevřely mírně do negativního teritoria. Během víkendu se neobjevily žádné důležité zprávy, které by měly s finančními trhy výrazně zahýbat. Asijská seance však dopadla dobře. S výjimkou Číny se regionálním indexům dařilo růst. Dnešní den je z pohledu makrodat velmi klidný. Na programu nejsou žádná data první kategorie. Zajímavý by mohl být vývoj na ropě. V USA se množí hlasy za uvolnění strategických rezerv, což by mohlo vést k alespoň dočasnému snížení cen paliv. V průběhu týdne by mohl být volatilnější americký dolar. Čekáme několik důležitých projevů bankéřů z Fedu.
  • Ekonomický kalendář: Odpoledne jsou na programu data z trhu práce USA
    Většina evropských indexů otevřela do pozitivního teritoria. Situace na Fx je stabilní, přestože měny protinožců zaznamenaly v průběhu noci určité poklesy. Klíčovým makrem je dnes zveřejnění dat NFP z amerického trhu práce (14:30). Trhy očekávají silný růst zaměstnanosti a akceleraci na poli mezd. ADP data zveřejněná ve středu však byla zklamáním (+330 tis.). Uvidíme, zda se opět projeví, že ADP report má tendenci NFP v posledních měsících spíše podstřelovat. V 14:30 budou zveřejněna také data z kanadského pracovního trhu, takže bychom mohli být svědky nejvyšší volatility na USDCAD.
  • Ekonomický kalendář: Odpoledne nás čekají data objednávek dlouhodobé spotřeby z USA
    Akciové trhy v Evropě otevřely smíšeně. Americký dolar je jednou z nejúspěšnějších měn G10. Vzrostl v reakci na poznámky Kashkariho z Fedu, který řekl, že Fed bude moci polevit ve zvyšování sazeb, až když se objeví důkazy o poklesu inflace. Ropa Brent se stabilizovala poblíž 100 dolarů za barel. Kryptoměny dnes prochází poklesem, ale rozsah je relativně malý.
  • Ekonomický kalendář: Odpoledne zasedá ECB
    Globální akciové trhy se vzpamatovaly z úterního technologického výprodeje a Evropa dnes krátce po otevření standardní seance opět mírně roste. Další vývoj na trzích ovlivní odpolední zasedání ECB. Nečeká se změna sazeb, ovšem budou zveřejněny nové makroekonomické projekce. Dle odhadů nedojde k velkým změnám ve srovnání s červnovými projekcemi. Po zveřejnění úrovně sazeb ve 13:45 bude ve 14:30 na programu pravidelná tisková konference guvernérky Lagardové. Trh se zaměří na informace, zda ECB bude řešit relativně silnou evropskou měnu.
  • Ekonomický kalendář: oficiální zahájení sympozia v Jackson Hole!
    Po včerejších neuvěřitelně dobrých výsledcích společnosti Nvidia, které překonaly i ta nejoptimističtější očekávání analytiků, dnešek slibuje být optimistický, a to díky tomuto vyprávění a nadcházejícímu sympoziu v Jackson Hole. Investoři hledají signály od ekonomů naznačující konec cyklu zvyšování úrokových sazeb. Hlavní indexy v Asii v první polovině dne rostly, v případě čínských indexů dokonce o více než 2,0 %. Trhy na evropské hotovostní seanci otevřely také výše, CFD kontrakty na DAX nejsou výjimkou a indikují zisky ve výši 0,35 %.
  • Ekonomický kalendář: OPEC+ a indexy PMI
    Globální akciové indexy i indexové futures se na počátku roku obchodují na vyšších úrovních. V průběhu asijské seance byly zaznamenány výrazné zisky. Rostou také ceny ropy v očekávání videokonference OPEC+, která by se měla zabývat úrovní únorové produkce. Jedná se o nejdůležitější událost dne. Dále budou obchodníky zajímat výsledky výrobních indexů PMI za prosinec z důležitých světových ekonomik - Německa, Francie a USA. Bude se však jednat pouze o revize předběžných výsledků, takže dopad na trhy by měl být minimální.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani