Úterý 21. ledna 2025 09:35
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding

NZD/USD: "Kiwi" pod tlakem uprostřed zpomalující novozélandské inflace

20.04.2023 13:44  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Měnový pár NZD/USD dnes aktualizoval čtyřtýdenní cenové minimum a dosáhl 0,6144. Prodejcům NZD/USD se nepodařilo překonat úroveň supportu 0,6150 (spodní linie indikátoru Bollinger Bands v časovém rámci D1), po čemž následoval pokles ceny. Obecně ale zůstává pár medvědí, protože dnešní zpráva je do značné míry rozhodujícím faktorem, především v kontextu dalších vyhlídek na zpřísnění měnové politiky ze strany Reserve Bank of New Zealand.

Novozélandská inflace v červených číslech

Podle zveřejněných údajů se index spotřebitelských cen (CPI) na Novém Zélandu v prvním čtvrtletí snížil na anualizovanou míru 6,7 %. Většina odborníků předpovídala mírnější pokles na 7,1 %. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 byl index na 7,2 %. Ve čtvrtletním vyjádření CPI také vyšel v "červené zóně" na 1,2 %, s prognózou růstu 1,5 %.

analytics644108f220421.jpg

Připomeňme si, že na konci svého zasedání na začátku dubna RBNZ překvapila investory svým jestřábím postojem tím, že opět zvýšila úrokovou sazbu o 50 bazických bodů. V doprovodném prohlášení regulátor uvedl, že členové výboru diskutovali o zvýšení sazby o 25 nebo 50 bazických bodů, ale nakonec se misky vah naklonily ve prospěch jestřábího scénáře, protože inflace "je stále příliš vysoká a trvalá".

Všimněte si, že na čtvrtletní bázi dosáhl index spotřebitelských cen ve 4. čtvrtletí cíle 7,2 % a podle předběžných prognóz měl v prvním čtvrtletí letošního roku vyjít na 7,1 %, což je vlastně na stejné úrovni jako dříve, v oblasti 30letých maxim. De facto však index klesl na 6,7 %, což je nejslabší tempo růstu za poslední rok (pod tuto úroveň se index dostal ve 4. čtvrtletí 2021).

To vše naznačuje, že Reserve Bank of New Zealand může revidovat svou agresivní politiku a zpomalit tempo zvyšování sazeb na 25 bodů. Je třeba zdůraznit, že regulátor po dubnovém zasedání fakticky vyvrátil předpoklad, že se současný cyklus zpřísňování měnové politiky blíží ke konci. Zápis uvádí, že centrální banka musí pokračovat ve zvyšování sazby, aby se inflace vrátila na cílovou úroveň 1–3 %. S ohledem na zpomalení tempa růstu inflace v zemi se však kyvadlo bude postupně naklánět směrem k mírnějšímu tempu zpřísňování měnové politiky.

Zmírní RBNZ svůj zápal?

Příští zasedání RBNZ se uskuteční již za měsíc, 24. května. Regulátor proto bude pracovat s dnes zveřejněnými daty o inflaci. Zprávy o růstu CPI na Novém Zélandu jsou zveřejňovány čtvrtletně, takže další zveřejnění inflace se očekává v červenci.

Před květnovým jednáním budou ještě zveřejněny údaje o růstu ekonomiky země za první čtvrtletí letošního roku. Pokud budou zveřejněná čísla opakovat trajektorii předchozí zprávy, pak bude otázka snížení tempa zpřísňování měnové politiky vyřešena.

Připomeňme, že objem HDP ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostl meziročně o 2,2 % s prognózou růstu 3,3 % (zatímco třetí čtvrtletí zaznamenalo růst o 6,4 %). Ve čtvrtletním vyjádření se ekonomika země propadla o 0,6 %, zatímco většina expertů předpovídala mírnější pokles – o 0,2 %. Výsledek za čtvrté čtvrtletí byl mnohem slabší, než očekávala centrální banka Nového Zélandu, která v tomto období předpovídala růst ekonomiky země o 0,7 %.

Nepříznivé povětrnostní podmínky na začátku roku zatemnily ekonomické vyhlídky. Neustávající deště způsobily sesuvy půdy, záplavy, ničení domů, uzavírky dálnic a poškození infrastruktury. Tyto okolnosti podle mnoha odborníků ovlivní hospodářské výsledky prvního čtvrtletí.

Závěry

Dnes zveřejněná zpráva odrážela zpomalení růstu inflace na Novém Zélandu. Index spotřebitelských cen vstoupil do červené zóny a zvýšil tlak na NZD. Pár NZD/USD impulzivně klesal i přes celkové oslabení americké měny (index amerického dolaru dnes vykazuje sestupný trend).

Z technického hlediska se pár nachází mezi středními a spodními liniemi Bollinger Bands na denním grafu, pod všemi indikátorovými liniemi Ichimoku (včetně cloudu Kumo), které tvořily medvědí signál "Parade of Lines". Prodejci NZD/USD dnes testovali úroveň supportu 0,6150 (spodní linie Bollingerových pásem v časovém rámci D1), ale nebyli schopni se pod ní konsolidovat, což je přinutilo ustoupit. I přes "medvědí" fundamentální pozadí je tedy vhodné uvažovat o prodeji až po překonání této cenové bariéry. V tomto případě bude cíl sestupného pohybu 0,6070 – v tomto cenovém bodě se spodní linie Bollingerových pásem na týdenním grafu shoduje s linií Kijun-sen.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • NZD/USD, H4 | Růst k pullback rezistenci?
    Graf páru NZD/USD aktuálně ukazuje býčí momentum a naznačuje tak potenciální uptrend k první rezistenci. Tato první rezistence na úrovni 0,5954 je identifikována jako pullback rezistence, která se shoduje s úrovní Fibonacciho retracementu 23,60 %. Dále, druhá rezistence na úrovni 0,5993 je identifikována jako overlap rezistence, která odpovídá úrovni Fibonacciho retracementu 38,20 %.
  • NZD/USD H4 | Silné medvědí momentum
    NZD/USD H4 | Silné medvědí momentum.
  • NZD/USD, H4 | Stále pohyb k 1. rezistenci?
    Momentum na páru NZD/USD je býčí a cena nad hlavní vzestupnou trendovou linií naznačuje možnost dalšího býčího momenta. První support je na úrovni 0,6180, jedná se o support swingového minima; druhý support na úrovni 0,6144 je overlap support a významná úroveň Fibonacciho retracementu. První rezistence na úrovni 0,6266 je další silnou úrovní a overlap rezistencí odpovídající Fibonacciho retracementu 78,60 %. Průraz nad ni může vyvolat býčí zrychlení k druhé rezistenci na úrovni 0,6388, která je zároveň overlap rezistencí. Je důležité sledovat úrovně supportu a rezistence, protože průraz pod první support nebo nad první rezistenci by mohl vyvolat pohyb k další úrovni supportu nebo rezistence.
  • NZDUSD ignoruje nižšie ceny mlieka
    Pred dvoma týždňami došlo na Novom Zélande k prudkému nárastu cien mlieka. Index GDT sa zvýšil o 15%, zatiaľ čo ceny sušeného mlieka vyskočili ešte viac. Počas dnešného obchodovania ceny klesajú. Toto je prvý pokles po 8 týždňoch rastu. To naznačuje, že nárast spred 2 týždňov mohol byť jednorazový. Napriek tomu sa teraz bližšie pozrieme na tieto ceny a možnosti ďalšieho zhodnocovania novozélandského dolára.
  • NZDUSD: Investiční doporučení od UOB
    Banka UOB právě zveřejnila doporučení pro měnový pár NZD/USD. Banka doporučuje krátké pozice s následujícími levely. UOB doporučuje short pozici s limitem (0.7205), targetem 0.7100 aa stopkou na 0.7240: xStation5.
  • NZDUSD: Kiwi bez výrazné změny, čeká na rozhodnutí RBNZ
    Novozélandský dolar, přezdívaný i Kiwi, se ve středu odpoledne obchodoval v mírném zisku a pohyboval se kolem 0.6750 během Americké seance.
  • NZDUSD: Kiwi konsoliduje před zasedáním RBNZ
    Novozélandský dolar byl v úterý pod silným prodejním tlakem a poklesl vůči Americkému dolaru až o 0.75% během Americké seance. Ve středu jsme zatím svědky konsolidace a NZDUSD pár se obchoduje kolem úrovně 0.69, pouze s malou intradenní změnou.
  • NZDUSD: Kiwi masivně padá po holubičí RBNZ
    Novozélandský dolar prudce propadl ve čtvrtek a obchodoval se ve ztrátě až 1.5% během Londýnské seance, přičemž NZDUSD pár klesl na nové dva a půl roční minima okolo úrovně 0.6650.
  • NZDUSD: Kiwi padá po datech z trhu práce
    NZDUSD pár korigoval tohoto týdenní zisky a byl ve ztrátě cca 0.5% během středečního rána, přičemž se obchodoval kolem 0.7275 v Londýně.
  • NZDUSD: Kiwi pod tlakem po slabých datech z trhu práce
    Volatilita byla zatím ve středu na trhu vyšší a Novozélandský dolar, přezdívaný i Kiwi, se obchodoval v cca půl procentní ztrátě. NZDUSD pár se nacházel kolem 0.7430 během Londýnské seance.
  • NZDUSD: Kiwi prudce padá po zasedání RBNZ
    Novozélandský dolar, přezdívaný i kiwi, se obchodoval ve ztrátě 1% během čtvrteční londýnské seance a byl viděn kolem úrovně 0.72.
  • NZDUSD: Kiwi roste před reportem finanční stability
    Novozélandský dolar, přezdívaný také Kiwi, v úterý ráno mírně rostl a NZDUSD pár se obchodoval okolo úrovně 0.6925 během Londýnské seance.
  • NZDUSD: Kiwi slábne před zasedáním RBNZ
    Vypadá to tak, že sentiment se zhoršil a znovu vidíme na trhu risk – off obchodování, i když nebyly zveřejněny žádné novinky, které by tento trend na trhu vyvolaly. Akcie však byly vyprodané a s nimi klesaly i výše úročené měny.
  • NZDUSD: Kiwi v malém zisku před daty z trhu práce
    Novozélandský dolar, přezdívaný i kiwi se obchodoval v zisku vůči zelené bankovce během Americké seance v úterý. NZDUSD pár byl v plusu 0.15% a pohyboval se kolem úrovně 0.6920.
  • NZDUSD: Kiwi v malé ztrátě před zasedáním RBNZ
    NZDUSD pár ve středu ráno poklesl a obchodoval se kolem 0.7290 během Londýnské seance, v intradenní ztrátě kolem 0.15%.
  • NZDUSD: Kiwi v slušném zisku po inflačních číslech
    Novozélandský dolar, přezdívaný i Kiwi, se obchodoval v půl procentním zisku během Londýnské seance ve čtvrtek a byl viděn při úrovni 0.7040. Kiwi byl nejvýkonnější měnou vůči dolaru ve čtvrtek ráno.
  • NZDUSD: Kiwi vypadá těžko před projevem Wheelera
    NZDUSD pár byl v pondělí ráno ve ztrátě a obchodoval se těsně nad kritickým levelem 0.70, přičemž byl kiwi v mínusu cca 0.30% během Londýnské seance.
  • NZDUSD: Kiwi výrazně níž na úvod týdne
    Novozélandský dolar, přezdívaný i kiwi, se v pondělí obchodoval ve ztrátě cca 0.50% vůči zelené bankovce a NZDUSD pár spadl pod úroveň 0.74 během Londýnské seance. Kiwi byl zatím nejslabší měnou v úvodu týdne.
  • NZDUSD: Kiwi v ztrátě díky dolarové síle, čeká na zasedání RBNZ
    Americký dolar se obchodoval výše vůči hlavním světovým měnám ve středu ráno a NZDUSD pár poklesl o cca 0.20% během Londýnské seance, přičemž propadl i pod level 0.72.
  • NZDUSD: Kiwi v ztrátě i přes super čísla z trhu práce
    NZDUSD pár se obchodoval v marginální ztrátě během Londýnské seance ve středu ráno a kiwi ignorovalo perfektní čísla z trhu práce zveřejněné v noci. Pár se obchodoval kolem úrovně 0.6935 dopoledne.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding