Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:08
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new

Spojení dvou největších švýcarských bank by byla historická událost i pro světové finance. Rozhodnutí má padnout do večera

19.03.2023 09:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ve Švýcarsku se o tomto víkendu píšou dějiny tamního bankovnictví, které alpské zemi dalo ve světě proslout jako máloco jiného. Dost možná totiž dojde ke spojení dvou arcirivalů, dvou největších bank v zemi, které svým významem ovšem dávno přesáhly její hranice a řadí se mezi vůbec devět nejdůležitějších investičních bank světa – mezi takzvanou „nabušenou devítku“.

Spojením – i když, pravda, nouzovým – kolabující Credit Suisse a další tamní velkobanky, UBS, by se psaly i dějiny světového finančnictví. Vždyť z oněch devíti světově nejdůležitějších investičních bank, z oné „nabušené devítky“ (bulge bracket banks), jsou jen čtyři evropské. Vedle zmíněných švýcarských už jen britská Barclays a německá Deutsche Bank. Spojení dvou švýcarských obrů, z jejichž ústředí si na curyšském náměstí Paradeplatz vzájemně hledí do oken, tak z perspektivy evropského investičního bankovnictví značí zhruba to, co by pro Česko samotné představovala třeba fúze České spořitelny s ČSOB.      

UBS vznikala v běhu uplynulých více než 160 let postupným slučováním menších švýcarských bank a finančních domů, které kulminovalo roku 1998 spojením Union Bank of Switzerland a Swiss Bank Corporation. Základy Credit Suisse zase položil – roku 1856 – průmyslník Alfred Escher; tehdejší Schweizerische Kreditanstalt, jejž založil, se zpočátku zaměřoval na financování výstavby železničních tratí v hornaté krajině alpské země.

Oba švýcarské ústavy náleží ke třicítce systémově relevantních bank světa. V Evropě je takových bank třináct, na evropské pevnině – mimo Británii – jen deset.

Rozhodnutí o historickém spojení má padnout do zítřejšího večera. V režii švýcarské centrální banky a tamního finančního regulačního úřadu budou dnes i zítra jednat managementy obou zmíněných ústředí na Paradeplatz. Cílem zjevně je případné sloučení dotáhnout ještě před pondělním otevřením burz, neboť by vneslo jisté uklidnění do celého globálního finančnictví. To je nyní – i kvůli pádům menších a středně velkých amerických bank – zmítáno nejistotou stran toho, jak banky obstojí tváří v tváří rostoucím úrokovým sazbám, jimiž centrální banky bojují s nejvyšší inflací za několik posledních desetiletí.  

Credit Suisse se ovšem navíc potýká s fatální ztrátou důvěry klientů. Což právě vyvolává obavy, zda je schopna ještě vůbec stát sama na vlastních nohou. O důvěru přicházela postupně, v řádu let, nikoli dní jako třeba zkrachovalá americká Silicon Valley Bank.

Svoji důvěryhodnost Credit Suisse poztrácela, neboť po dlouhé roky přivírala oči nad tím, co lze zjednodušeně shrnout jako velice špatnou firemní kulturu, plnou pokřivené morálky. Půjčovala nemalé peníze lidem, jimž se ostatní banky půjčit štítily. Figurovala v případu závažného praní peněz. Své nepříliš prověřené zaměstnance nechala hazardovat s penězi významných klientů, aniž ti o tom měli tuchy, tak dlouho, že nakonec došlo i na sebevraždu. Nejvyšší vedení při tom všem se nejvíce zajímalo o vnitřní mocenský boj o posty, kdy vrcholní manažeři na sebe i nasazovali špiony.

Obří ztráty nadnárodní skupiny pak byly už jen celkem očekávatelným důsledkem děsivé firemní „kultury“.  S nimi s pojil setrvalý pokles cen akcií banky a pozvolný, ale stále palčivější odliv důvěry veřejnosti, klientů a i jejich vkladů. Poslední kapkou, která fatální pád Credit Suisse spustila, bylo doznání k zásadním nesrovnatelnostem ve finančních výkazech za uplynulá léta, které – navíc – přišlo v pohnuté době, kdy už kolabovala Silicon Valley Bank. Kdo by dále chtěl – a zvláště v tak pohnutém čase – mít peníze v bance, jež ani nemá v pořádku účetnictví, celkem jedno, zda úmyslně či z přehlédnutí?

Spojení obou švýcarských obrů by situaci krátkodobě zřejmě uklidnilo. Je však otázka, zda bude vzhledem ke stavu Credit Suisse zajímavé z hlediska UBS. A to jak z hlediska čistě ekonomického a finančního, tak z hlediska reputační zátěže, kterou si Credit Suisse nese. Je také možné, že UBS převezme pouze část majetku Credit Suisse.

Nejvíce ceněný je z jednotlivých částí Credit Suisse její domácí, švýcarský bankovní byznys. Ten má podle analytiků americké banky JP Morgan hodnotu nejméně deseti miliard švýcarských franků, což je momentálně více než kolik činí tržní kapitalizace celé nadnárodní skupiny Credit Suisse. Národní, švýcarský byznys této globální banky totiž zůstal ziskový, i když její nadnárodní části – divize správy majetku a divize investičního bankovnictví – šly od skandálu ke skandálu, od krize ke krizi. Zůstal ziskový, i když se jiné klíčové divize skupiny nořily do ztrát. 

Je tak možné, že k fúzi obou velkobank dojde až vyčlenění právě domácího byznysu Credit Suisse. Už jen z důvodů antimonopolních, kdy by sloučením UBS s celou Credit Suisse, včetně jejích domácích aktivit, mohla vzniknout na tak relativně malou zemi, jako Švýcarsko představuje, až příliš velká banka, s postavením nebezpečně dominantním pro celý další rozvoj tamního domácího bankovnictví.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Spojené státy vydají 1,55 miliardy dolarů na snížení emisí metanu v ropném a plynárenském sektoru
    Vláda USA poskytne 1,55 miliardy dolarů na monitorování a snížení emisí metanu z odvětví těžby ropy a zemního plynu.
  • Spojené státy vytvářejí na Čínu tlak v obchodních jednáních
    Americký akciový trh uzavřel úterní obchodování s mírnými ztrátami. Indexy Dow Jones a S&P 500 shodně odepsaly 0,1 % své hodnoty. Technologický Nasdaq uzavřel na úrovni pondělních zavíracích cen. V rámci širšího indexu S&P 500 nejvíce oslabily akcie průmyslových podniků, a to o 0,6 %. Protipólem jim byly telekomunikační společnosti se ziskem 0,7 %. Za zmínku stojí dění ohledně akcií společnosti General Electric, kde její CEO Larry Culp na včerejší konferenci pořádané JPMorgan oznámil, že v letošním roce bude mít společnost záporné volné cash flow. Akcie na to reagovaly okamžitým propadem o 7 %, který následně mírně zkorigovaly, aby uzavřely se ztrátou 4,7 %. Společnost aktuálně prochází restrukturalizací, kterou chce její šéf v letošním roce urychlit.
  • Spojené státy vyvolávají světovou obchodní válku
    „Celní politika Spojených států je nepředvídatelná a bere ohledy jen na zájmy USA. Jestřábí přístup vyostřuje mezinárodní vztahy a vyvolává světovou obchodní válku. Výsledkem může být snížení globálního ekonomického růstu,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
  • Spojené státy začínají s dodávkami ropy do Běloruska
    Spojené státy začínají dodávat ropu do Běloruska, první tanker s nákladem 80.000 tun suroviny dorazí začátkem června do litevského přístavu Klajpeda, odkud ropu přepraví železnice do běloruské rafinerie. S odvoláním na běloruskou státní rafinerskou společnost Belněftěchim tov pátek uvedla agentura Interfax.
  • Spojené státy zamítly veškeré požadavky Íránu, ropa je zpět nad 94 USD
    Spojené státy odmítly všechny dodatečné požadavky Íránu. Navíc USA poptává zvýšení všech požadavků na mezinárodní inspekce a zakázaní obohaceného uranu na 4 % čistoty.
  • Spojené státy zklamaly, index S&P 500 klesl
    Poslední příznivý ekonomický ukazatel zklamal. Důvěra spotřebitelů v USA podle nejnovějších čísel klesá. Na akciových trzích proto začíná převládat negativní nálada.
  • Spojené státy zruší některá omezení cestování, akcie aerolinek rostou
    Spojené státy plánují dle Bílého domu uvolnit restrikce pro zahraniční návštěvníky očkované proti Covid-19. Nová pravidla budou platit pro obyvatele Evropské unie, Velké Británie, Číny a Brazílie. Cestovatelé se budou muset při příletu prokázat důkazem o plném očkování a mít negativní výsledek testu do 72 hodin od vstupu do země. Opatření by měla začít platit od listopadu. Rozhodnutí bylo očekáváno už dlouhou dobu. Přestože Velká Británie a EU uvolnily cestovní restrikce už před několika měsíci, tak americká administrativa se k podobnému kroku odhodlává až nyní.
  • Spojené státy zvažují skutečné finanční „jaderné tlačítko“: chtějí historicky bezprecedentně sankcionovat ruskou centrální banku, a přivodit tak krach rublu a ruskou hyperinflaci
    USA zvažují užít skutečné finanční „jaderné tlačítko“, proti němuž je odstřižení od SWIFT maličkostí. Historicky poprvé v případě země velikosti Ruska totiž analyzují možnost sankcionovat rezervy centrální banky, uvádí agentura Bloomberg. Opatření by přivodilo totální krach rublu.
  • Spojené štáty to majú spočítané
    Oficiálne stanoviská Spojených štátov a Európskej únie znejú, že Teherán musí byť potrestaný za svoje pretrvávajúce snahy vyvinúť jadrovú zbraň. Trest má mať formu sankcií na iránsky export ropy, ktorými sa má docieliť izolácia Iránu a znehodnotenie jeho meny, čo by malo pre krajinu ďalekosiahle následky. Sankcie však svoj cieľ nedosiahnu. Irán má ďaleko od izolácie a jeho spriatelené štáty – ako napríklad India – budú stáť po jeho boku, pretože vedia, že to, o čo sa v skutočnosti hrá je americký dolár a jeho štatút svetovej rezervnej meny.
  • Spojení člověka a umělé inteligence promění všechno
    Hybridní přístup, který kombinuje lidskou schopnost řešit problém s analytickými schopnosti umělé inteligence (AI) zcela změní pravidla hry v ekonomice, strategickém prognózování, nebo například v geopolitice. Předpovídá to ve svém komentáři Tobias Heger, ředitel pro inovace a strategie ve společnosti Creative Dock.
  • Spojením automobilek Fiat Chrysler a PSA vznikne Stellantis
    Nová společnost, která vznikne spojením italsko-americké automobilky Fiat Chrysler s francouzskou PSA Group, se bude jmenovat Stellantis. Název se bude používat pro mateřskou společnost, názvy jednotlivých značek jako Jeep, Fiat a Peugeot a jejich loga se nezmění, oznámily společnosti v prohlášení. Sloučená firma má být čtvrtým největším výrobcem aut na světě za společnostmi Volkswagen, Toyota a Renault-Nissan.
  • Spojení Moneta Money Bank a Air Bank bylo na návrh PPF zrušeno
    Skupina PPF a Moneta Money Bank dnes uzavřely na návrh PPF dohodu, která ukončí proces spojení Moneta Money Bank a skupiny Air Bank. Důvodem je negativní vývoj ekonomiky, který mění parametry původně zamýšleného sloučení, nebo nedávné změny požadavků České národní banky (ČNB) na kapitálovou vybavenost bank v ČR. V tiskové zprávě o tom dnes informovaly PPF i Moneta Money Bank.
  • Spojení Monety a PPF prospěje tuzemské drobné klientele i celé české ekonomice
    Akcionáři Monety na dnešní valné hromadě na třetí pokus schválili její spojení s finančními společnostmi skupiny PPF, v prvé řadě s Air Bank. Vzniká tak třetí největší tuzemská banka dle počtu klientů – bude obsluhovat zhruba každého čtvrtého Čecha.
  • Spojení Saxo Bank s nizozemskou BinckBank již nic nebrání, nabídka odkupu akcií platí do konce července
    Nizozemská online investiční banka BinckBank a dánská Saxo Bank získaly všechna regulatorní oprávnění k finalizaci obchodu, včetně prohlášení o nevyslovení námitek ze strany holandské centrální banky a ECB. Jde o zásadní krok v celé transakci. Veřejná nabídka Saxo Bank na odkup všech vydaných akcií BinckBank dosahuje celkově 424 milionů EUR. Cena za jednu akcii činní
  • Spojení thajských regulačních orgánů, kvůli pokynům o platbách digitálními aktivy  
    Komise pro cenné papíry, Thajská centrální banka a Ministerstvo financí se kvůli přezkoumání a vydání pokynů k používání digitálních aktiv jako platebního nástroje spojily.
  • Spojeným státům hrozí zhoršení ratingu a podle Pensylvánské univerzity nakonec i bankrot. Investor Buffett nesouhlasí
    Spojeným státům hrozí zhoršení ratingu, který jim přisuzuje agentura Moody’s. Ta v pátek minulý týden zhoršila výhled úvěruschopnosti země z dosavadního „stabilního“ na „negativní“. Povážlivě tak stoupá pravděpodobnost, že přikročí také k vlastnímu snížení ratingu – poprvé po více než sto letech, od úsvitu moderních finančních dějin.
  • Spojeným státům hrozí zhoršení ratingu, který drží od roku 1917. Agentura Moody’s jim zhoršuje ratingový výhled, Pensylvánská univerzita zase časově zařazuje jejích možný bankrot
    Spojeným státům hrozí zhoršení ratingu, který jim přisuzuje agentura Moody’s. Ta včera večer, po zavření burz, zhoršila výhled úvěruschopnosti země z dosavadního „stabilního“ na „negativní“. Povážlivě tak stoupá pravděpodobnost, že přikročí také k vlastnímu snížení ratingu – poprvé po více než sto letech, od úsvitu moderních finančních dějin.
  • Spojeným státům příliš času nezbývá
    Vláda Spojených států hospodaří v novém fiskálním roce prozatím bez státního rozpočtu. Zakopaný pes tkví v reformě...
  • Spojme sa pre (ne)úspech
    Obnova spolupráceVčera bolo presne tri roky od krachu Lehman Brothers...
  • Spojování vodárenských gigantů se zadrhlo
    Ve stínu druhé vlny pandemie i rituálních vražd náboženskými fanatiky, utržila francouzská vláda v říjnu porážku i na byznysovém poli. Její zástupci v národním energetickém gigantu Engie byli v představenstvu přehlasováni, a společnost tak odsouhlasila prodej 29,9 % své environmentální divize Suez hlavnímu konkurentovi – skupině Veolia. Ta nabídla za bezmála třicetiprocentní podíl, kterým ji umožní získat nad Suezem víceméně kontrolu, 3,4 miliard euro. Suez a Veolia jsou mimo jiné největšími vodárenskými společnostmi ve Francii a předními celosvětově.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance