Ticker Tape by TradingView
Spojené štáty to majú spočítané
Oficiálne stanoviská Spojených štátov a Európskej únie znejú, že Teherán musí byť potrestaný za svoje pretrvávajúce snahy vyvinúť jadrovú zbraň. Trest má mať formu sankcií na iránsky export ropy, ktorými sa má docieliť izolácia Iránu a znehodnotenie jeho meny, čo by malo pre krajinu ďalekosiahle následky. Sankcie však svoj cieľ nedosiahnu. Irán má ďaleko od izolácie a jeho spriatelené štáty – ako napríklad India – budú stáť po jeho boku, pretože vedia, že to, o čo sa v skutočnosti hrá je americký dolár a jeho štatút svetovej rezervnej meny.
V 70. rokoch sa dolár stal jedinou menou, ktorou sa mohlo platiť za kúpu, resp. predaj ropy. Z tohto monopolu začal dolár ťažiť a pomaly, ale isto sa stal rezervnou menou pri medzinárodných obchodoch s väčšinou komodít. Nasledoval obrovský dopyt po dolári, čím sa jeho hodnota zvyšovala. Krajiny dokonca ukladali svoje prebytočné dolárové rezervy u amerického ministerstva financií, čím poskytovali americkej vláde obrovské množstvo úveru, z ktorého mohla čerpať. Všetci vieme, kam toto všetko viedlo – k zaduseniu americkej ekonomiky hromadou dlhu, vysokej nezamestnanosti jej obyvateľstva, prehriatemu trhu s nehnuteľnosťami, prebujnenému bankovému systému a množstvu ďalších neduhov. Takýto je dnes obraz svetovej superveľmoci plynúci z privilégií získaných používaním dolára ako jedinej meny pri svetovom obchode. Ostatné krajiny celej situácii veľmi dobre rozumejú a začínajú opúšťať vo svojich transakciách dolár, počnúc ropou.
Ak dolár stratí svoju pozíciu globálnej rezervnej meny, konzekvencie budú pre Ameriku katastrofálne. Takýto prechod vo svetových vzťahov fiat mien bude pre niektoré meny vyhovujúci, zatiaľ čo iné budú trpieť, avšak je veľmi náročné, zrejme až nemožné predpovedať výsledky takéhoto vývoja. Jeden záver však predsa len môžeme vysloviť takmer s úplnou istotou: hodnota zlata vzrastie. Neistota okolo papierových mien vždy zlatu nahrávala a dnešné dní sú akékoľvek, len nie isté.
Petrodolárový systém
Aby sme mohli celú mozaiku správne poskladať, musíme začať rokom 1973. To je totižto obdobie, kedy prezident Nixon požiadal kráľa Saudskej Arábie, aby pri platbách za ropu akceptoval iba americké doláre a aby následné prebytočné zisky investoval do amerických dlhopisov. Výmenou za toto privilégium, Nixon sľúbil Saudskej Arábie ochranu ich ropných polí pred Sovietskym zväzom a ostatnými národmi ako napríklad Iránom alebo Irakom. Pre USA to bol začiatok niečoho veľkolepého.
Do roku 1975, všetci členovia OPECu súhlasili s predajom svojej ropy výlučne v dolároch. Každá krajina dovážajúca ropu začala ukladať svoje úspory do americkej meny, aby bola schopná nakupovať ropu; je zrejmé, že s takým vysokým dopytom po dolároch, americká mena posilňovala. Okrem toho, veľa národov exportujúcich ropu použilo prebytky nahromadeného doláru na nákup amerických vládnych cenných papierov, poskytujúc tak hlbokú studňu úverov pre americké míňanie.
„Petrodolárový“ systém bol brilantným politickým a ekonomickým ťahom. Prinútil, aby všetky peniaze, čo majú niečo spoločné s ropou pretiekli cez prsty Fedu, čím vytvárali neustály medzinárodný dopyt po amerických dolároch aj americkom dlhu a umožnili tak Spojeným štátom vlastniť ropu zadarmo, keďže hodnota ropy je denominovaná v mene, ktorú kontroluje a tlačí Amerika. Petrodolárový systém však nezostal iba pri rope: väčšina medzinárodného obchodu prebieha v amerických dolároch; od Ruska, cez Čínu až po Brazíliu alebo Južnú Kóreu, každá krajina sa zameriava na maximalizáciu svojich dolárových prebytkov, aby mohla kupovať ropu a ostatné komodity.
USA priniesol tento systém množstvo výhod. Po tom, ako sa používanie ropy v 80.tych rokoch zvýšilo, dopyt po dolároch tiež rástol a americká ekonomika prekvitala. Avšak americká mena by zvyšovala svoju hodnotu aj bez tohto domáceho úspechu, pretože petrodolárový systém vytvoril konzistentný medzinárodný dopyt po americkej mene. Silný dopyt umožnil Američanom kupovať dovážané produkty v obrovskej zľave – tento systém prakticky poskytoval dotácie americkým spotrebiteľom na úkor zvyšku sveta. Ale predsa len, všetko má svoje pre i proti. Dostupnosť lacného importu zasiahla americký priemysel veľmi tvrdo a úbytok pracovných miest v priemysle ostáva jednou z najväčších výziev, s ktorou sa americká ekonomika dnes musí vyrovnať.
Existuje však i ďalšie potenciálne riziko ukrývajúce sa zatiaľ ešte niekde v tieni. Hodnota dolára je z veľkej časti ovplyvnená faktom, že sa ropa predáva práve v tejto mene. Ak by tieto obchody začali prebiehať v inej mene, krajiny na celom svete nebudú už viac potrebovať menu Spojených štátov. Následný výpredaj amerického dolára by oslabil menu dramatickým spôsobom. Vykonajme teraz jeden zaujímavý myšlienkový experiment. Takmer každý si myslí, že USA vstupujú do vojen, aby ochránili svoje ropné dodávky, ale nie je skutočným dôvodom snaha udržať pri živote petrodolárový systém?
Irak nám poskytuje dobrý príklad. Až do novembra 2000, žiadna z krajín OPECu sa neodvážila pomyslieť na predaj svojej ropy v inej mene ako americký dolár a keďže bol dolár ešte stále najsilnejšou menou sveta, existovalo len málo dôvodov na spochybňovanie existujúceho systému. Avšak koncom roku 2000, Francúzsko a niekoľkí ostatní členovia EU presvedčili Saddáma Husajna, aby vzdoroval petrodolárovému procesu a začal predávať irackú ropu v eurách. Niekoľko ďalších krajín taktiež naznačilo svoj záujem obchodovať s ropou bez použitia amerického dolára, vrátane Ruska, Iránu, Indonézia i Venezuely. V apríli 2002 bol predstaviteľ OPECu, Javad Yarjani, pozvaný Európskou úniou do Španielska, aby predstavil detailnú analýzu ako by OPEC v určitom momente v budúcnosti mohol predávať svoju ropu v eurách a nie v dolároch. Spojené štáty na tento vývoj zareagovali napadnutím Iraku v marci 2003, náhoda?
Existuje viac príkladov, kedy USA vkročilo na scénu, aby obránilo petrodolárový systém, častokrát tajne. Vo februári 2011 sa najvyšší predstaviteľ MMF, Dominik Strauss-Khan, vyslovil za vznik novej svetovej meny, ktorá by oslabila dominanciu dolára. O tri mesiace bol obvinený zo znásilnenia slúžky v jednom z new yorských hotelov a musel odstúpiť zo svojej funkcie, náhoda?
Vojny a rafinované intervencie môžu byť síce nákladné, ale náklady spojené s koncom petrodolárového systému by boli pre USA oveľa väčšie. Ak by bolo euro, jen, renminbi, rubeľ, alebo hneď zlato všeobecne akceptované pri platbách za ropu, americký dolár by sa rýchlo stal bezvýznamným, a prakticky bezcenným. Ak si zvyšok sveta uvedomí (a prvé kroky v tejto oblasti už môžeme pozorovať), že existujú aj iné možnosti okrem amerického dolára pri medzinárodných transakciách, USA nečaká veru nič príjemné.
Iránska dilema
Irán môže byť izolovaný v západnom svete, ale Teherán má stále dosť spojencov. Irán a Venezuela majú spoločné projekty v hodnote $4 miliardy a India sľúbila, že bude pokračovať v nákupoch iránskej ropy, keď označila Teherán za výborného obchodného partnera. Grécko je proti sankciám EU, pretože Irán je jedným z mála dodávateľov, ktorý umožňoval skrachovanému Grécku kupovať ropu na úver. Južná Kórea a Japonsko sa tiež nepripoja k uvaleniu sankcií. Ekonomické väzby medzi Ruskom a Iránom sú z roka na rok silnejšie. Potom je tu Čína. Iránske energetické zdroje sú pre Čínu záležitosťou národnej bezpečnosti, keďže iránske dodávky ropy a zemného plynu predstavujú pre Čínu 15% celkového importovaného množstva týchto komodít. Irán je preto pre Čínu dôležitejší ako Saudská Arábia pre USA. Nemali by sme preto očakávať, že bude Čína venovať pozornosť sankciám EU a USA – Čína nájde spôsob ako sa vyhnúť týmto sankciám, ktoré by zhoršili obojstranný obchod s Iránom, ktorý dosahuje $30 miliárd a pri ktorom sa očakáva, že v roku 2015 dosiahne $50 miliárd. V skutočnosti, Čína bude zo sankcií ťažiť, keďže bude možné nakupovať iránsku ropu a zemný plyn za nižšie ceny.
Irán teda bude aj naďalej mať svojich priateľov, ktorí budú pokračovať v nakupovaní jeho ropy. Čo je však dôležitejšie, môžete sa spoľahnúť na to, že za túto ropu nebudú platiť dolármi. Objavujú sa informácie, že India momentálne rokuje s Iránom o platení za ropu z tejto krajiny zlatom. Irán už prestáva používať dolár pri obchodovaní s Ruskom v prospech rialu a rupie. India zas v styku s Čínou používa juan; Čína a Rusko obchodujú v rubľoch a v juane už viac ako jeden rok; Japonsko a Čína tiež začínajú inklinovať vo vzájomných obchodoch k svojim vlastným menám. A čo všetky tie energetické obchody medzi Iránom a Čínou? Tie budú prebiehať v zlate, juane a v riali.
So všetkými týmito informáciami, ktoré sú k dispozícii, je pochopiteľné, že skutočnou príčinou tenzií hromadiacich sa v Perzskom zálive je zúfalá snaha Spojených štátov zastaviť torpédo, ktoré sa na ne valí. Na čele zrušenia petrodolárového systému stojí Irán, ktorý je krytý Indiou, Čínou a Ruskom. To je pre Washington nepochybne dostatočný dôvod na to, aby si našla výhovorky na zvrhnutie režimu v Iráne.
Ak by sme na základe tohto vývoja chceli učiniť investičné rozhodnutia, musíme mať neustále na pamäti, že Rusko, India a Čína – traja členovia zoskupenia BRIC, kam spadá ešte Brazília – sú spojencami Iránu a sú tiež významní producenti zlata. Ak sa prestane platiť petrodolármi a obchodovanie v iných menách sa stane príliš komplikovaným, budú musieť použiť svoje zlato, aby nebol zastavený kohútik s ropou. Zlato vždy bolo a aj vždy bude akousi „núdzovou“ menou a keď sa vzťahy medzi jednotlivými menami zmenia a ich hodnota sa bude len ťažko odhadovať, obchodovanie v zlate je overený a bezpečný spôsob ako sa vyrovnať s touto zložitou situáciou. Rok 2012 sa možno stane známy tým, že svet prestane akceptovať dolár ako rezervnú menu. Predstavte si, že si zvyšok sveta zráta koľko je 2 + 2 a postupnými krokmi začne obchodovať vo vlastných menách a čoraz menej svojich prebytkov bude investovať do amerických dlhopisov. Takýto vývoj by znamenal isté zničenie dolára.
Paradoxne, možno práve to Spojené štáty potrebujú. Kolosálny dlh tejto krajiny nemôže byť nikdy splatený, pokiaľ si dolár udrží svoju súčasnú hodnotu. Ak sa pozrieme na reálny stav USA, zistíme, že všetko čo podporuje hodnotu dolára je jeho štatút rezervnej meny. Ak sa to zmení, USA možno budú schopné splatiť svoje dlhy a začať odznova. Pri tomto novom štarte by už viac nemohli využívať doterajšie privilégiá a hlboko zakorenené subvencie, na ktoré si Američania tak zvykli. Je tiež zaujímavé, že petrodolárový systém vydržal takú dlhú dobu. Bolo iba otázkou čase, kedy sa rozpadne. A ten čas nastal možno práve teraz.
Tento komentár je voľným prekladom publikácie z externého zdroja, ktorý nemusí predstavovať názor analytika alebo spoločnosti TRIM Broker. Poskytnutím i alternatívneho názoru, identického či odlišného k názorom našich analytikov sledujeme zvyšovanie informovanosti našich klientov a odbornej verejnosti o danej problematike.
Zdroj: Casey Research
Klíčová slova: Čína | Japonsko | Rusko | USA | OPEC | Americká ekonomika | Export | Americký dolar | Broker | Ekonomika | Euro | Komodity | MMF | Měna | Měny | Riziko | Ropa | Zlato | Americká měna | EUR | ČEZ | Obchodování | EU | Výsledky | Obchodovat | Investovat | Trim Broker | Analytika | Dolar | Hodnota zlata | Ropy | Zisky | Spojené státy | Úvěr | Renminbi | Vývoj | Ekonomiky | EU a USA | Venezuela | Irák | Unie | Miliardy | FIAT | Náhoda | Dodávky ropy | Írán | Washington | Prezident | Obchod | LEN | Obchody | Ropné dodávky | Statut | Supervelmoci | Pozornost | VIAC | Teherán | Jüan | Ceny | Obchodovanie | Plyn | Úspory | BRIC |
Čtěte více
-
Spojené státy trpí největším růstem nezaměstnanosti od Velké hospodářské krize
„Firmy ve Spojených státech a Evropské unii trpí kvůli pandemii koronaviru srovnatelným způsobem. Přesto nezaměstnanost ve Spojených státech narůstá výrazně rychleji než v Evropské unii. Ukazuje se, že evropská podpora pracovního trhu je účinná. Jakmile však skončí, mohou desítky milionů Evropanů přijít o práci,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. -
Spojené státy už nemohou být zároveň dobrým kapitalistou a dobrým socialistou
Politické křeče, které vidíme ve Washingtonu, nejsou o tom, zda prezident a Kongres dovedou najít cestu ke zvednutí dl... -
Spojené státy vydají 1,55 miliardy dolarů na snížení emisí metanu v ropném a plynárenském sektoru
Vláda USA poskytne 1,55 miliardy dolarů na monitorování a snížení emisí metanu z odvětví těžby ropy a zemního plynu. -
Spojené státy vytvářejí na Čínu tlak v obchodních jednáních
Americký akciový trh uzavřel úterní obchodování s mírnými ztrátami. Indexy Dow Jones a S&P 500 shodně odepsaly 0,1 % své hodnoty. Technologický Nasdaq uzavřel na úrovni pondělních zavíracích cen. V rámci širšího indexu S&P 500 nejvíce oslabily akcie průmyslových podniků, a to o 0,6 %. Protipólem jim byly telekomunikační společnosti se ziskem 0,7 %. Za zmínku stojí dění ohledně akcií společnosti General Electric, kde její CEO Larry Culp na včerejší konferenci pořádané JPMorgan oznámil, že v letošním roce bude mít společnost záporné volné cash flow. Akcie na to reagovaly okamžitým propadem o 7 %, který následně mírně zkorigovaly, aby uzavřely se ztrátou 4,7 %. Společnost aktuálně prochází restrukturalizací, kterou chce její šéf v letošním roce urychlit. -
Spojené státy vyvolávají světovou obchodní válku
„Celní politika Spojených států je nepředvídatelná a bere ohledy jen na zájmy USA. Jestřábí přístup vyostřuje mezinárodní vztahy a vyvolává světovou obchodní válku. Výsledkem může být snížení globálního ekonomického růstu,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. -
Spojené státy začínají s dodávkami ropy do Běloruska
Spojené státy začínají dodávat ropu do Běloruska, první tanker s nákladem 80.000 tun suroviny dorazí začátkem června do litevského přístavu Klajpeda, odkud ropu přepraví železnice do běloruské rafinerie. S odvoláním na běloruskou státní rafinerskou společnost Belněftěchim tov pátek uvedla agentura Interfax. -
Spojené státy zamítly veškeré požadavky Íránu, ropa je zpět nad 94 USD
Spojené státy odmítly všechny dodatečné požadavky Íránu. Navíc USA poptává zvýšení všech požadavků na mezinárodní inspekce a zakázaní obohaceného uranu na 4 % čistoty. -
Spojené státy zklamaly, index S&P 500 klesl
Poslední příznivý ekonomický ukazatel zklamal. Důvěra spotřebitelů v USA podle nejnovějších čísel klesá. Na akciových trzích proto začíná převládat negativní nálada. -
Spojené státy zruší některá omezení cestování, akcie aerolinek rostou
Spojené státy plánují dle Bílého domu uvolnit restrikce pro zahraniční návštěvníky očkované proti Covid-19. Nová pravidla budou platit pro obyvatele Evropské unie, Velké Británie, Číny a Brazílie. Cestovatelé se budou muset při příletu prokázat důkazem o plném očkování a mít negativní výsledek testu do 72 hodin od vstupu do země. Opatření by měla začít platit od listopadu. Rozhodnutí bylo očekáváno už dlouhou dobu. Přestože Velká Británie a EU uvolnily cestovní restrikce už před několika měsíci, tak americká administrativa se k podobnému kroku odhodlává až nyní. -
Spojené státy zvažují skutečné finanční „jaderné tlačítko“: chtějí historicky bezprecedentně sankcionovat ruskou centrální banku, a přivodit tak krach rublu a ruskou hyperinflaci
USA zvažují užít skutečné finanční „jaderné tlačítko“, proti němuž je odstřižení od SWIFT maličkostí. Historicky poprvé v případě země velikosti Ruska totiž analyzují možnost sankcionovat rezervy centrální banky, uvádí agentura Bloomberg. Opatření by přivodilo totální krach rublu. -
Spojení člověka a umělé inteligence promění všechno
Hybridní přístup, který kombinuje lidskou schopnost řešit problém s analytickými schopnosti umělé inteligence (AI) zcela změní pravidla hry v ekonomice, strategickém prognózování, nebo například v geopolitice. Předpovídá to ve svém komentáři Tobias Heger, ředitel pro inovace a strategie ve společnosti Creative Dock. -
Spojení dvou největších švýcarských bank by byla historická událost i pro světové finance. Rozhodnutí má padnout do večera
Ve Švýcarsku se o tomto víkendu píšou dějiny tamního bankovnictví, které alpské zemi dalo ve světě proslout jako máloco jiného. Dost možná totiž dojde ke spojení dvou arcirivalů, dvou největších bank v zemi, které svým významem ovšem dávno přesáhly její hranice a řadí se mezi vůbec devět nejdůležitějších investičních bank světa – mezi takzvanou „nabušenou devítku“. -
Spojením automobilek Fiat Chrysler a PSA vznikne Stellantis
Nová společnost, která vznikne spojením italsko-americké automobilky Fiat Chrysler s francouzskou PSA Group, se bude jmenovat Stellantis. Název se bude používat pro mateřskou společnost, názvy jednotlivých značek jako Jeep, Fiat a Peugeot a jejich loga se nezmění, oznámily společnosti v prohlášení. Sloučená firma má být čtvrtým největším výrobcem aut na světě za společnostmi Volkswagen, Toyota a Renault-Nissan. -
Spojení Moneta Money Bank a Air Bank bylo na návrh PPF zrušeno
Skupina PPF a Moneta Money Bank dnes uzavřely na návrh PPF dohodu, která ukončí proces spojení Moneta Money Bank a skupiny Air Bank. Důvodem je negativní vývoj ekonomiky, který mění parametry původně zamýšleného sloučení, nebo nedávné změny požadavků České národní banky (ČNB) na kapitálovou vybavenost bank v ČR. V tiskové zprávě o tom dnes informovaly PPF i Moneta Money Bank. -
Spojení Monety a PPF prospěje tuzemské drobné klientele i celé české ekonomice
Akcionáři Monety na dnešní valné hromadě na třetí pokus schválili její spojení s finančními společnostmi skupiny PPF, v prvé řadě s Air Bank. Vzniká tak třetí největší tuzemská banka dle počtu klientů – bude obsluhovat zhruba každého čtvrtého Čecha. -
Spojení Saxo Bank s nizozemskou BinckBank již nic nebrání, nabídka odkupu akcií platí do konce července
Nizozemská online investiční banka BinckBank a dánská Saxo Bank získaly všechna regulatorní oprávnění k finalizaci obchodu, včetně prohlášení o nevyslovení námitek ze strany holandské centrální banky a ECB. Jde o zásadní krok v celé transakci. Veřejná nabídka Saxo Bank na odkup všech vydaných akcií BinckBank dosahuje celkově 424 milionů EUR. Cena za jednu akcii činní -
Spojení thajských regulačních orgánů, kvůli pokynům o platbách digitálními aktivy
Komise pro cenné papíry, Thajská centrální banka a Ministerstvo financí se kvůli přezkoumání a vydání pokynů k používání digitálních aktiv jako platebního nástroje spojily. -
Spojeným státům hrozí zhoršení ratingu a podle Pensylvánské univerzity nakonec i bankrot. Investor Buffett nesouhlasí
Spojeným státům hrozí zhoršení ratingu, který jim přisuzuje agentura Moody’s. Ta v pátek minulý týden zhoršila výhled úvěruschopnosti země z dosavadního „stabilního“ na „negativní“. Povážlivě tak stoupá pravděpodobnost, že přikročí také k vlastnímu snížení ratingu – poprvé po více než sto letech, od úsvitu moderních finančních dějin. -
Spojeným státům hrozí zhoršení ratingu, který drží od roku 1917. Agentura Moody’s jim zhoršuje ratingový výhled, Pensylvánská univerzita zase časově zařazuje jejích možný bankrot
Spojeným státům hrozí zhoršení ratingu, který jim přisuzuje agentura Moody’s. Ta včera večer, po zavření burz, zhoršila výhled úvěruschopnosti země z dosavadního „stabilního“ na „negativní“. Povážlivě tak stoupá pravděpodobnost, že přikročí také k vlastnímu snížení ratingu – poprvé po více než sto letech, od úsvitu moderních finančních dějin. -
Spojeným státům příliš času nezbývá
Vláda Spojených států hospodaří v novém fiskálním roce prozatím bez státního rozpočtu. Zakopaný pes tkví v reformě...
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Smart Money Trading: Denní cyklus - One Way (21. díl)
Novinky v prop tradingu od RebelsFunding: Výhodnější podmínky pro úspěšné obchodování
Rubl je druhou nejstarší měnou světa: Cesta od Petra Velikého po bankrot, který nepřichází
Technická analýza v praxi: Obchodování formace vlajka (1. část)
Predikce finančních trhů 2025: Akcie, komodity a kryptoměny - nic neroste do nebes
Velká tržní předpověď pro rok 2025
Platforma RF-Trader od RebelsFunding – tohle je budoucnost tradingu
Larry Williams: Jak obchodují nejlepší tradeři všech dob
Forex: Výhled na rok 2025 - jaké budou nejlepší obchody na měnových trzích?
Vítězové a poražení: Největší cenové pohyby na finančních trzích (prosinec 2024)
Smart Money Trading: Denní cyklus - One Way (21. díl)
Novinky v prop tradingu od RebelsFunding: Výhodnější podmínky pro úspěšné obchodování
Rubl je druhou nejstarší měnou světa: Cesta od Petra Velikého po bankrot, který nepřichází
Technická analýza v praxi: Obchodování formace vlajka (1. část)
Predikce finančních trhů 2025: Akcie, komodity a kryptoměny - nic neroste do nebes
Velká tržní předpověď pro rok 2025
Platforma RF-Trader od RebelsFunding – tohle je budoucnost tradingu
Larry Williams: Jak obchodují nejlepší tradeři všech dob
Forex: Výhled na rok 2025 - jaké budou nejlepší obchody na měnových trzích?
Vítězové a poražení: Největší cenové pohyby na finančních trzích (prosinec 2024)
Denní kalendář událostí
V USA průmyslová výroba
V USA dlouhodobé nákupy cenných papírů
Člen Fedu John Williams
V USA skladování zemního plynu
Člen Fedu John Williams
Na Novém Zélandu index FPI
V Číně nové úvěry
V USA stavební povolení
V Británii maloobchodní tržby
V Číně maloobchodní tržby
V USA průmyslová výroba
V USA dlouhodobé nákupy cenných papírů
Člen Fedu John Williams
V USA skladování zemního plynu
Člen Fedu John Williams
Na Novém Zélandu index FPI
V Číně nové úvěry
V USA stavební povolení
V Británii maloobchodní tržby
V Číně maloobchodní tržby
Tradingové analýzy a zprávy
Akcie zakončily týden růstem, trh čeká na nového prezidenta Donalda Trumpa
Komodity: Ceny ropy dnes klesají, směřují však k dalšímu týdennímu nárůstu
Forex: Dolar je na cestě vykázat první ztrátu po šestitýdenním růstu
Forex: ANZ otevřela short na EUR/USD
Pražská burza sedmý týden v řadě rostla, index PX si připsal dvě procenta
Pražská burza je nejsilnější od poloviny prosince 2007
Forex: Koruna dnes smazala své čtvrteční mírné ztráty k euru i dolaru
Forex sentiment 17.1.2025
Intradenní Price Action patterny na GBP/JPY 17.1.2025
Intradenní Price Action patterny na EUR/USD 17.1.2025
Akcie zakončily týden růstem, trh čeká na nového prezidenta Donalda Trumpa
Komodity: Ceny ropy dnes klesají, směřují však k dalšímu týdennímu nárůstu
Forex: Dolar je na cestě vykázat první ztrátu po šestitýdenním růstu
Forex: ANZ otevřela short na EUR/USD
Pražská burza sedmý týden v řadě rostla, index PX si připsal dvě procenta
Pražská burza je nejsilnější od poloviny prosince 2007
Forex: Koruna dnes smazala své čtvrteční mírné ztráty k euru i dolaru
Forex sentiment 17.1.2025
Intradenní Price Action patterny na GBP/JPY 17.1.2025
Intradenní Price Action patterny na EUR/USD 17.1.2025
Blogy uživatelů
5 způsobů, jak čelit stresu při tradingu
Měnový pár CAD/CHF: Analýzy více časových rámců (W1 až H4 rámec)
Může dolar pod Trumpem dále růst? Neohrozí akciové trhy?
Velký problém pro bitcoin?! | Investiční Memento
Síla dolaru roste: Jaký vliv to má na světové trhy a Vaše investice?
Praktické okénko – řízení obchodu, díky kterému jsem ušetřil spoustu peněz
Když trhy mlčí: Proč je umění čekat klíčové pro úspěch
Moje cesta prop tradingem – ztráta smazána, challenge je v zisku
Aktuální Price Action obchody na forexu
Kvantové počítače: Spekulativní příležitost nebo past na investory?
5 způsobů, jak čelit stresu při tradingu
Měnový pár CAD/CHF: Analýzy více časových rámců (W1 až H4 rámec)
Může dolar pod Trumpem dále růst? Neohrozí akciové trhy?
Velký problém pro bitcoin?! | Investiční Memento
Síla dolaru roste: Jaký vliv to má na světové trhy a Vaše investice?
Praktické okénko – řízení obchodu, díky kterému jsem ušetřil spoustu peněz
Když trhy mlčí: Proč je umění čekat klíčové pro úspěch
Moje cesta prop tradingem – ztráta smazána, challenge je v zisku
Aktuální Price Action obchody na forexu
Kvantové počítače: Spekulativní příležitost nebo past na investory?
Forexové online zpravodajství
Wall Street září, S&P500 zpět nad hladinou 6000 bodů
Denní shrnutí: US100 přidává více než 2 %; Bitcoin se vrací nad 104 000 USD
Nové americké sankce na ruskou ropu jsou důležitější než kdy dříve
Tři trhy k sledování na příští týden (17.01.2025)
Frankfurtská burza dnes rostla
Nejvyšší soud potvrdil rozhodnutí o zákazu TikToku 📢
Týden na akciových trzích: Silná výsledková sezóna a vzestup pravděpodobnosti snížení sazeb ze strany Fedu
Burza v závěru týdne slušně posilovala: Moneta na novém maximu
Americké akcie v úvodu posilují, Intel roste po spekulacích ohledně akvizice celé společnosti
Finanční společnost State Street oznámila výsledky za 4Q, výhled analytiky nepotěšil
Wall Street září, S&P500 zpět nad hladinou 6000 bodů
Denní shrnutí: US100 přidává více než 2 %; Bitcoin se vrací nad 104 000 USD
Nové americké sankce na ruskou ropu jsou důležitější než kdy dříve
Tři trhy k sledování na příští týden (17.01.2025)
Frankfurtská burza dnes rostla
Nejvyšší soud potvrdil rozhodnutí o zákazu TikToku 📢
Týden na akciových trzích: Silná výsledková sezóna a vzestup pravděpodobnosti snížení sazeb ze strany Fedu
Burza v závěru týdne slušně posilovala: Moneta na novém maximu
Americké akcie v úvodu posilují, Intel roste po spekulacích ohledně akvizice celé společnosti
Finanční společnost State Street oznámila výsledky za 4Q, výhled analytiky nepotěšil
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Prognóza pro GBP/USD na 10. října 2024
Rozbřesk: Trhy začínají být nervózní. Covid, Čína, Jackson Hole a blížící se německé volby
Situace na domácí politické scéně zůstává nejasná, na korunu tento stav však žádný větší dopad neměl
Zahraničnímu obchodu pomohla auta
Obchodní signály pro Dow Jones 30 (#INDU) na 7.–8. února 2022
RANNÍ ZRÁVY: LIBRA NA 7TÝDENNÍM VRCHOLU
Ranné zhrnutie (12.02.2021)
Vyšší rizika v eurozóně tlačí euro dolů, koruna úvodní zisky neuhájila
Protesty truckerů v Kanadě jsou financované bitcoiny
Makro: Ceny nemovitostí USA v květnu rostly o 0,5 pct, FHFA
Prognóza pro GBP/USD na 10. října 2024
Rozbřesk: Trhy začínají být nervózní. Covid, Čína, Jackson Hole a blížící se německé volby
Situace na domácí politické scéně zůstává nejasná, na korunu tento stav však žádný větší dopad neměl
Zahraničnímu obchodu pomohla auta
Obchodní signály pro Dow Jones 30 (#INDU) na 7.–8. února 2022
RANNÍ ZRÁVY: LIBRA NA 7TÝDENNÍM VRCHOLU
Ranné zhrnutie (12.02.2021)
Vyšší rizika v eurozóně tlačí euro dolů, koruna úvodní zisky neuhájila
Protesty truckerů v Kanadě jsou financované bitcoiny
Makro: Ceny nemovitostí USA v květnu rostly o 0,5 pct, FHFA
Blogy uživatelů
Super Micro Computer: Příležitost, bublina, nebo snad účetní podvod?
Likvidita kamarát?
Černá díra na peníze – Iracionální eskalace
Hvězdy burzy - rozhovor s účastníkem
Kdy použít příkaz "Take-Profit"
Kde je dno pro akcie Super Micro Computer?
Americké akcie ztratily přes procento a půl, index S&P 500 se přiblížil důležitému supportu
ETF investície: Update
Jak efektivně řídit poměr výnosů k zisku
Multitimeframe analýza: 11.5.2023 DIESEL (Motorová nafta)
Super Micro Computer: Příležitost, bublina, nebo snad účetní podvod?
Likvidita kamarát?
Černá díra na peníze – Iracionální eskalace
Hvězdy burzy - rozhovor s účastníkem
Kdy použít příkaz "Take-Profit"
Kde je dno pro akcie Super Micro Computer?
Americké akcie ztratily přes procento a půl, index S&P 500 se přiblížil důležitému supportu
ETF investície: Update
Jak efektivně řídit poměr výnosů k zisku
Multitimeframe analýza: 11.5.2023 DIESEL (Motorová nafta)
Vzdělávací články
Jak na obchodní plán v tradingu - proč a jak?
Jak se zbavit stresu při tradingu?
Jak ovládat emoce při tradingu
RebelsFunding - prop trading firma, která válcuje FTMO
Jihokorejské platidlo přežilo občanskou válku i diktaturu. Dnes patří won mezi nejoblíbenější měny
Historie eura je hlubší, než se zdá. O evropskou měnu se státy pokoušely už v 19. století
Jednoduchý systém Money-Managementu
Forex: Výhled na rok 2025 - jaké budou nejlepší obchody na měnových trzích?
To nejdůležitější v roce 2024 – na co se připravit
Nejdůležitější události: Na co se připravit v roce 2025?
Jak na obchodní plán v tradingu - proč a jak?
Jak se zbavit stresu při tradingu?
Jak ovládat emoce při tradingu
RebelsFunding - prop trading firma, která válcuje FTMO
Jihokorejské platidlo přežilo občanskou válku i diktaturu. Dnes patří won mezi nejoblíbenější měny
Historie eura je hlubší, než se zdá. O evropskou měnu se státy pokoušely už v 19. století
Jednoduchý systém Money-Managementu
Forex: Výhled na rok 2025 - jaké budou nejlepší obchody na měnových trzích?
To nejdůležitější v roce 2024 – na co se připravit
Nejdůležitější události: Na co se připravit v roce 2025?
Tradingové analýzy a zprávy
Ropa Brent - Intradenní výhled 2.1.2025
Analýza EUR/JPY, EUR/AUD a EUR/CAD
GBP/USD - Intradenní výhled 12.4.2016
NASDAQ 100 - Intradenní výhled 23.11.2020
Nejsilnější a nejslabší měny 13.1.2021
USD/CAD - Intradenní výhled 30.8.2017
Forex: Shrnutí obchodování 17.8.2021
Ekonomika EU se po recesi vrátila k růstu, ten předčil původní odhady
Analýza hlavních měnových párů 15.7.2016
Index DAX - Intradenní výhled 26.3.2019
Ropa Brent - Intradenní výhled 2.1.2025
Analýza EUR/JPY, EUR/AUD a EUR/CAD
GBP/USD - Intradenní výhled 12.4.2016
NASDAQ 100 - Intradenní výhled 23.11.2020
Nejsilnější a nejslabší měny 13.1.2021
USD/CAD - Intradenní výhled 30.8.2017
Forex: Shrnutí obchodování 17.8.2021
Ekonomika EU se po recesi vrátila k růstu, ten předčil původní odhady
Analýza hlavních měnových párů 15.7.2016
Index DAX - Intradenní výhled 26.3.2019
Témata v diskusním fóru
Jednoduchá metoda určení trendu z cenového grafu
Panika se odkládá
Trochu jiný pohled na ztráty v tradingu
Bitcoin ETF a ty další...
Jak obchodovat EUR/USD, USD/CHF a ropu WTI?
Burzovní grafy: Silně býčí úvod roku vynesl americké akcie na nové rekordy
Obchodovanie s indikátorom RSI
Equity křivka
Eurodolar - Chat
Knihy o tradingu - ultimátní kolekce
Jednoduchá metoda určení trendu z cenového grafu
Panika se odkládá
Trochu jiný pohled na ztráty v tradingu
Bitcoin ETF a ty další...
Jak obchodovat EUR/USD, USD/CHF a ropu WTI?
Burzovní grafy: Silně býčí úvod roku vynesl americké akcie na nové rekordy
Obchodovanie s indikátorom RSI
Equity křivka
Eurodolar - Chat
Knihy o tradingu - ultimátní kolekce
Odborná literatura
Nové přepracované a rozšířené vydání: Začínáme na burze - Jak uspět při obchodování na finančních trzích (3. vydání) - BESTSELLER
Nové přepracované a rozšířené vydání: Začínáme na burze - Jak uspět při obchodování na finančních trzích (3. vydání) - BESTSELLER
Forex brokeři