Sobota 21. prosince 2024 18:53
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Partner

Kanadská centrální banka dává pauzu: Budou ji další centrální banky tento týden následovat?

08.02.2023 14:13  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Komentář Kristiny Hooper, vedoucí stratéžky pro globální trhy, Invesco Ltd.

Kanadská centrální banka stiskla tlačítko „pauza“

V lednu zasedala Kanadská centrální banka a rozhodla o zvýšení své hlavní úrokové sazby o 25 bazických bodů, což je nejmenší zvýšení od března. Co je ještě důležitější, rozhodla se stisknout tlačítko „pauza“ v cyklu zvyšování sazeb. Její guvernér Tiff Macklem vysvětlil: "Po dnešním mírným navýšením očekáváme zastavení zvyšování sazeb, budeme vyhodnocovat dopady již provedeného výrazného zpřísnění měnové politiky.“

Nyní se inflace v Kanadě ani zdaleka neblíží cíli centrální banky ve výši 2 %. Celkový index spotřebitelských cen (CPI) v Kanadě dosáhl v prosinci meziročně 6,3 %; jádrový index CPI činil meziročně 5,3 %. Ve skutečnosti se zdá, že CPI dosáhl svého vrcholu teprve letos na podzim. Co tedy vedlo Kanadskou centrální banku ke stisknutí tlačítka „pauza“ tak brzy poté, co se inflace začala zmírňovat?

Myslím, že Kanadská centrální banka je přesvědčenější o tom, že inflace se dostatečně zmírňuje. Předpokládá, že do konce letošního roku bude inflace na úrovni 3 %, což je na horní hranici jejího cílového rozpětí. A možná může být stále citlivější na rizika, která představuje agresivní zpřísňování měnové politiky – proto se objevují slova o tom, že Kanadská centrální banka musí vyhodnotit "dopady" již proběhlého zpřísňování měnové politiky.

Budou ostatní centrální banky následovat příklad?

A tak se mnozí ptají: budou Federální rezervní systém (Fed), Evropská centrální banka (ECB) a Centrální banka Velké Británie (BoE) následovat tento příklad? Zdá se předčasné, aby tyto centrální banky okamžitě sledovaly kroky Kanadské centrální banky, a to z různých důvodů. Každá banka má své vlastní konkrétní ekonomické podmínky:

· Evropa. Evropská inflace vyvrcholila v říjnu na 10,6 % a začala se snižovat, ale je stále na velmi vysoké úrovni, která dosahovala za prosinec meziročně 9,2 %. Prezidentka ECB Christine Lagardeová se nadále soustředí na snižování inflace, a právě minulý týden zopakovala svůj plán pokračovat ve zvyšování sazeb, dokud nebudou „dostatečně restriktivní“, a zůstat na těchto úrovních, dokud nedojde k „včasnému návratu inflace k našemu cíli.“ Dokonce to může povzbudit překvapivě odolná ekonomika eurozóny. Index S&P Global Flash Eurozone Composite Purchasing Managers vydaný minulý týden ukázal ekonomické zlepšení, když lednový údaj na úrovni 50,2 opět dosáhl expanze, čímž překonal očekávání a vzrostl z prosincové hodnoty 49,3. Za zmínku také stojí, že ECB začala se zvyšováním sazeb později než ostatní hlavní centrální banky vyspělých trhů kvůli problémům, které pro růst představovala válečná energetická krize a velké roli, kterou hrály ceny energií a potravin v inflaci eurozóny. Nyní je však již velká část energetického šoku absorbována – navíc ceny energií jsou ve velmi mírné zimě s vysokými zásobami energie značně nad svými maximy. Obě tyto podmínky udržují kupní sílu domácností a firem, což zase hrozí dalším posílením inflace. Vše nasvědčuje tomu, že zpřísňování bude ještě nějakou dobu pokračovat.

· Spojené království. Ve Spojeném království je inflace ještě vyšší. V říjnu dosáhla svého meziročního maxima na úrovni 11,1 % a prosincová hodnota činila meziročně 10,5 %, takže BoE nemá v dohledné době prostor pro stisknutí tlačítka "pauza". BoE zvyšuje sazby déle, ale Spojené království má náročnější inflační prostředí. Čelí hlubšímu strukturálnímu napětí na svém trhu práce v důsledku několika faktorů, z nichž nemalou roli hraje Brexit, který snížil nárok mnoha pracovníků z EU na pobyt nebo příchod do Spojeného království. Spojené království tak může být nakonec restriktivnější než Fed nebo ECB kvůli vyšší inflaci a inflačním rizikům, a to navzdory největšímu riziku recese.

· Spojené státy. Inflace v USA se již několik měsíců snižuje. Americký cenový index osobních spotřebních výdajů (PCE) naznačoval inflaci v souladu s prognózami pro prosinec: 5,0 % celkovou a 4,4 % jádrovou. To ukazuje na podstatné zlepšení oproti listopadovým hodnotám 5,5 % celkové a 4,7 % jádrové inflace v listopadu. Předseda Fedu Jay Powell však nechává po chodbách Fedu bloudit ducha svého předchůdce Paula Volckera a rozdmýchává strach z toho, že inflace se zakoření, pokud nebude nyní zcela potlačena. Strach z opakování situace z přelomu 70. a 80. let, kdy Fed "nezvládl práci" na první pokus, je mocnou silou, protože Powell se obává o svůj odkaz. (Zjevně nechce, aby se na něj vzpomínalo jako na Arthura Burnse, ale jako na Paula Volckera. Možná by měl Powell rozšířit své možnosti o Alana Greenspana jako svého "duchovního centrálního bankéře")? Fed by se měl také obávat, že pokud brzy nestiskne tlačítko "pauza", pošle americkou ekonomiku do výrazné recese.

Mohl by Fed spustit „podmíněnou pauzu“?

Je zřejmé, že z těchto tří centrálních bank má Fed největší možnost brzy stisknout tlačítko "pauza". A obavy z nedokončení prácí na inflaci může řešit tím, že si vezme příklad z příručky Kanadské centrální banky. Ta dala jasně najevo, že se jedná o "podmíněnou pauzu", která závisí na tom, "zda se ekonomický vývoj bude vyvíjet v zásadě v souladu s naším ... výhledem". Kanadská centrální banka však jasně řekla, že "pokud budeme muset udělat více, abychom dostali inflaci na dvouprocentní cíl, uděláme to".

Doufám, že podobná "podmíněná pauza" s tvrdými formulacemi ohledně opětovného zavedení zvýšení sazeb, pokud ekonomické údaje nebudou uspokojivé, bude stačit ke zmírnění obav jestřábů z Fedu – a ducha Paula Volckera. Doufám a stále více věřím, že Fed ještě v březnu zvýší sazby o 25 bazických bodů – ale že březnové zasedání přijde s "podmíněnou pauzou".

Trhy se budou muset i nadále potýkat s dalším zvyšováním sazeb centrálních bank, zejména ECB a BoE. To by však nemělo být až takovým překvapením a pozitivní zprávou je, že lepší než očekávaný růst eurozóny spolu s opětovným otevřením Číny výrazně snižuje krátkodobé riziko globální recese. Ukazuje to na další změkčení dolaru, protože očekávání o vývoji globálního oživení se rozvíjejí, a podle mého názoru by to mělo poskytnout určitou podporu rizikovým aktivům tváří v tvář nepříznivému vývoji zisků.

S přispěním Arnaba Dase

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kanaďané jsou ke své ekonomice pesimističtější
    Kanadská centrální banka (BoC) dnes prozradila, jak vidí domácí ekonomiku v roce 2013. Její ekonomický výhled se během posledního kvartálu 2012 mírně zhoršil. Může za to slabá poptávka po exportu, silná kanadská měna a trh s bydlením, který stagnuje. Ekonomové očekávají od Kanady v roce 2013 ekonomický růst ve výši 1,8 procenta, což je oproti předchozím 2 procentům mírné zhoršený. Růst ekonomiky (HDP) by měl v průběhu roku postupně akcelerovat a v posledním kvartále letošního roku dosáhnout výše až 2,6 procenta.
  • Kanada nerostla v posledních 3 letech rychleji, pár USDCAD se propadnul na 5 měsíční minima
    Kanadský dolar dnes pozitivně reagoval na lepší ekonomické statistiky země. Hrubý domácí produkt vzrostl dle nejnovějš...
  • Kanada věří v lepší zítřky
    Šéf centrální banky Kanady (BoC) a nastávající šéf centrální banky Velké Británie Mark Carney dnes na tiskové kon...
  • Kanada v nedělí poslala turbínu pro Nord Stream 1 do Německa, napsal Kommersant
    Kanada v neděli poslala po opravě turbínu pro plynovod Nord Stream 1 do Německa. Uvedl to dnes list Kommersant s odvoláním na informované zdroje. Pokud nebudou žádné problémy s logistikou a na celnici, měla by podle listu turbína dorazit do Ruska za dalších pět až sedm dní. Nord Stream 1 vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU.
  • Kanada zverejnila silné čísla z trhu práce. Na negatívnych vyhliadkach pre CAD to však nič nemení
    Kanada sa dnes prezentovala silnými číslami z trhu práce. V máji malo v ekonomike vzniknúť 54,5 tis. nových pracovných miest, čakalo sa pritom len 11,5 tis. bol to jeden z najvyšších medzimesačných prírastkov v posledných rokoch
  • Kanada zvyšuje produkci ropy o 18 % a snižuje emise o 40–45 %
    Kanada je čtvrtým největším producentem ropy, její příjmy tvoří 5 % HDP. Zrovna nedávno přijala jeden z nejambicióznějších klimatických závazků na světě – do roku 2030 snížit emise o 40–45 %.
  • Kanada – manufacturing sales
    Kanadské výrobní tržby se v listopadu opět výrazně zvýšily. Po oživení v říjnu vzrostl tržby z výroby o 3,4 procenta v listopadu. V reálném vyjádření se objem prodeje v měsíci zvýšil o 2,5 procenta. Většina zisku pocházela z montáže motorových vozidel a výroby částí motorových vozidel. V reálném vyjádření vzrostly objemy montáží motorových vozidel o 14,7 procenta za měsíci.
  • Kanadská burza otevírá po pátečním výpadku
    Šestá největší burza na světě, kanadská TSX burza provozovaná TMX Group v Torontu v provincii Ontario, v pondělí otevř...
  • Kanadská centrálna banka ponechala úrokové sadzby na úrovni 1,75%
    Kanadská centrálna banka ponechala úrokové sadzby v súlade s očakávaniami na úrovni 1,75%. Zdá sa, že BOC udrží sadzby bez zmeny dlhšie ako sa pôvodne očakávalo. Hlavným dôvodom je výraznejšie oslabovanie hospodárskeho rastu, ako sa na poslednom zasadnutí (január) pôvodne očakávalo. Za slabší hospodársky rast sa podpísalo najmä spomaľovanie spotrebiteľských výdavkov a ochladzovanie na trhu nehnuteľností. Za spomaľovaním rastu môžu stáť aj nižšie ceny ropy na začiatku roka 2019.
  • Kanadská centrálna banka pravdepodobne v júli zvýši úrokové sadzby. USDCAD je pod silným tlakom.
    Pred chvíľou zasadala kanadská centrálna banka Bank of Canada (ďalej BoC). K zvýšeniu úrokových sadzieb zo súčasných 1,25% síce nedošlo, vyslala však signál, že čoskoro sa tak stane. V sprievodnom komentári k zasadnutiu odznelo:
  • Kanadská ekonomika pokračuje v mírném růstu, vyhlídky pro CAD se ale příliš nelepší
    Kanadská ekonomika dnes zveřejnila říjnové výsledky HDP a tentokrát se žádné překvapení nekoná. Po velmi silných předchozích dvou měsících rostlo HDP v říjnu podle očekávání o 0,2 %, což znamená, že si kanadská ekonomika drží meziroční růst ve výší 1,3 %.
  • Kanadská inflace je vyšší, než se očekávalo. USDCAD ztrácí
    Kanadský CPI za květen dosáhl 2,9 % meziročně vs. 2,6 % oček. a dříve 2,7 %.
  • Kanadská inflace překonala očekávání
    Meziroční inflace v Kanadě vystoupala v dubnu na 3,4 % z březnových 2,2 %. Trh čekal vzestup jen na 3,2 %. Přesto se jedná o nejvyšší tempo růstu cen od května 2011. Výrazná většina nárůstu je důsledkem poklesu tempa růstu cen z dubna 2020, kdy udeřila pandemie koronaviru. Vzrostly ceny všech hlavních komponent. Ceny dopravy vzrostly v dubnu o 9,4 % hlavně kvůli rostoucím cenám benzínu ve srovnání s dubnem 2020. Na měsíční bázi zůstal růst cen nezměněn na 0,5 % při očekávání růstu o 0,4 %.
  • Kanadská inflace překvapila trhy
    Kanadská inflace překvapila trhy - Kanadský index spotřebitelských cen (CPI) vzrostl meziročně v únoru o 1,2...
  • Kanadská inflácia prekvapila. Januárové zvýšenie sadzieb vyzerá byť reálne
    Kanadská inflácia dnes mierne prekvapila, keď prekonala očakávania o 0,1 percentuálneho bodu. CAD následne vystrelil nahor. Klasicky som sa pozrel na to, že aké sú aktuálne inflačné trendy v Kanade, t.j. či je tento rast udržateľný a či môže ísť inflácia ešte vyššie. Pre tento účel používam sezónne očistený jadrový index spotrebiteľských cien, pri ktorom sa pozerám nielen na ročnú, ale aj na troj- a šesťmesačnú anualizovanú zmenu. A vyzerá to pozitívne. Všetky tri miery zaznamenávajú v posledných mesiacoch rast a približujú sa k dvojpercentnému inflačnému cieľu.
  • Kanadská makrodata
    Hospodářská produkce Kanady zůstala v říjnu nezměněna, neboť měkkost v odvětví těžby, těžby nerostných surovin, ropy a zemního plynu byla dostatečná k tomu, aby vyrovnala zisky jinde. Z 20 hlavních průmyslových odvětví zaznamenalo 12 nárůst produkce.
  • Kanadské HDP - lepšie
    Výsledky kanadského HDP sú príjemným prekvapením. Kanadská ekonomika v mesiaci január rástla tempom 0,6% vs 0,3% očaká...
  • Kanadské maloobchodní tržby klesají pomaleji, než se očekávalo!
    Kanadské maloobchodní tržby dosáhly v červenci meziměsíčního růstu o 1,1 %, přičemž se očekávalo 0,3 %. Dříve byl vyká...
  • Kanadské maloobchodní tržby příjemně překvapily, analýza USD/CAD
    Kanadské maloobchodní tržby vzrostly v květnu o 1,9 procenta na 40,4 miliardy kanadských dolarů a dosáhly největ&...
  • Kanadské maloobchodní tržby vzrostly nad očekávání, analýza AUD/CAD
    Kanadský index spotřebitelských cen (CPI) vzrostl v únoru meziročně o 1,1 procenta a ubral tak z 1,5 procentního ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy