Neděle 05. ledna 2025 18:07
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap forex

Trhy potvrzují, že síla diverzifikace není pověra investičních staříků

10.11.2022 18:14  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nestane-li se do Vánoc něco hodně nečekaného, zařadí se rok 2022 v oblasti investic mezi nejhorší v novodobé historii. Současný vývoj je v ostrém kontrastu s předchozími dvěma covidovými lety, kdy po krátkém, ale prudkém propadu na burze rostlo prakticky cokoliv, zejména technologie. Mnozí investoři, kteří na trh vstupovali při tomto boomu, nyní zažívají bolavé vystřízlivění. A to je vhodná chvíle pro připomenutí jednoho ze základních pravidel, které na burzách platí.

Akcie technologických gigantů, jako jsou společnosti Meta, Amazon nebo Alphabet (Google), zažily v posledních týdnech propady po ohlášení čtvrtletních výsledků, které zaostaly za odhady. Společnosti nepřidaly ani příliš optimistické výhledy do budoucna a trh je za to ztrestal dalším znatelným poklesem, a to i v řádu desítek procent. Ostře sledované výsledky nejsou jediným důvodem, proč se technologiím, svého času nejvíce sexy akciím, nedaří.

Peníze míří do bezpečnějších vod

Sektoru technologií, ale také komunikací, nemovitostí nebo spotřebního zboží zbytného charakteru nehraje do karet hned několik faktorů. Razantní zvyšování úrokových sazeb, hrozící recese a rostoucí výnosy dluhopisů táhnou peníze investorů do bezpečnější vod.



Na grafu vidíme vývoj indexu technologických společností obchodovaných na burze NASDAQ a také žlutou čarou vyznačenou převrácenou hodnotu výnosu desetiletého amerického dluhopisu (čím je žlutá čára níže, tím je výnos vyšší). Je jasně vidět vysoká korelace, že čím vyšší je výnos dluhopisu, tím níže klesne hodnota technologického indexu.

Proč tomu tak je? Nejspíš proto, že investoři nyní dávají přednost bezpečí. Výnos desetiletého amerického dluhopisu je nyní nad 4 %, rostou i úrokové sazby na bankovních účtech. Earnings yield (zjednodušeně roční výnos) indexu NASDAQ je 3,7 %. V podobě dluhopisů máme tedy poměrně bezpečnou alternativu k rizikovějším akciím, jak uložit peníze s úrokem nad 4 % na poměrně dlouhou dobu. To je změna v apetitu investorů, kterým loni v podstatě nevadilo, jak vysoké byly ceny akcií a jestli vůbec některé z firem něco vydělávaly. Vznikla celá generace online investorů, která se moc nezajímala o hodnotu a jestli je něco drahé, a s vidinou dalšího růstu nakupovala technologické akcie jako o závod. Teď je situace zcela opačná a tito hráči už jsou možná zcela mimo trh. Dokud tedy půjdou výnosy dluhopisů nahoru, nebude to s technologiemi nejspíš o mnoho lepší.

Zelenající se odvětví energií

Ale nejen technologie tvoří akciový trh. Při pohledu na jednotlivé sektory vidíme robustně se zelenající energetické odvětví, které těží z vysokých cen energií a surovin. V minulých letech šlo o trochu opomíjený sektor i proto, že energie byly levné a marže citelně nižší. Těžaři nyní hlásí rekordní zisky a jejich akcionáři se radují. Třeba investoři PBR (Petróleo Brasileiro) se letos těší kromě růstu ceny akcie i z 50% dividendového výnosu.

Solidně se drží také utility, spotřební zboží nezbytného charakteru (např. potravinářství, drogerie) a žádný průšvih není ani zdravotnictví. Navíc v těchto sektorech se nacházejí firmy se zajímavou dividendou, která může majitelům jejich výnos ještě trochu vylepšit. Jednotlivé sektory se chovají tak, jak mají. Při silném propadu, který nyní zažíváme, se daří nejlépe těmto defenzivním sektorům, jejichž výkonnost je zcela přijatelná.



Na trhu dnes panuje zcela jiná situace než v letech 2020 a 2021. Jasně se ukazuje síla a důležitost diverzifikace, která se považovala v posledních letech téměř za sprosté slovo či pověst, ke které se upínají investiční staříci. V minulých letech nezkušení, ale mimořádně ziskoví investoři diverzifikovali s ne moc velkou nadsázkou maximálně mezi akcie Applu, Facebooku, Googlu a Amazonu, případně přidali ještě nějaký ten Gamestop nebo podobnou trendy akcii. Čest výjimkám. Letos toho možná litují a nadávají na „vrahy z Wall Streetu“. 

Pravda je taková, že kdokoli s rozumnou diverzifikací mezi sektory je na tom celkem jistě lépe než čistě technologičtí investoři.

Defenzivní portfolia utrpěla menší ztráty

Kdo si na konci loňského roku uvědomoval, že jsou akcie velmi drahé, neměl problém sestavit své portfolio o něco defenzivněji, napříč více sektory a firmami.  Zatímco technologický index je dole o víc jak 20 %, například moje portfolio je letos v minusu jen o 4,5 %. Při tom všem, co se ve světě i u nás děje, to je hodnota, kterou celkem bez stresu přežiji.

Odhadování budoucího vývoje je v investicích vždy nejistá disciplína, ale lze se domnívat, že dokud budou růst úrokové sazby a také výnosy dluhopisů, velké části akciových titulů lépe nebude. Dobrou zprávou je, že zatímco loni člověk musel rozumně oceněnou akcii hledat lupou, dnes je takových firem dostatek. Z mého pohledu je čas začít opatrně nakupovat, se zaměřením zejména na USA. Evropu považuji v dnešní době v investicích za problematické území a o české burze je po posledních veletočích ohledně mimořádných daní škoda mluvit.

Stále se nacházíme v medvědím (klesajícím) trhu a poohlížel bych se zejména po výše zmíněných defenzivních sektorech. Na technologie ve velkém nejspíš ještě čas nepřišel. Když, tak malou pozici a vydržet případně ještě další poklesy, které mohou přijít. Spíše mezi komunikacemi mohou být levné akcie, a to i velkých firem, které mohou zároveň nadělit i nadstandardní dividendový výnos nad pěti procenty.

Poučte se z draze zaplacených chyb těch, kdo své portfolio nediverzifikovali, a investici rozložte. Ať už pečlivým výběrem jednotlivých akcií napříč sektory, nebo volbou vhodného podílového fondu, který výběr a rozložení akcií udělá za vás.

Václav Pech, investiční analytik, Broker Trust

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trhy pokračují v korekci dřívějších výprodejů, DAX zpět nad 9 300b.
    Evropské indexy se dnes znovu vezou na růstové vlně. Opatrný optimismus se z trhů tedy prozatím nevytrácí a v kombinac...
  • Trhy pokračují v lehkém propadu
    Zámořské trhy včera pokračovaly v lehkém poklesu. Byly zveřejněny „FED minutes“ z posledního zasedání americké centrální banky, kde je zřejmé, že většina komise viděla při zvyšování sazeb o 0,25procentních bodů jako velmi pravděpodobné, že do konce roku projde americká ekonomika lehkou recesí. Trhy si tak připomněly, že do konce roku pravděpodobně dojde ještě k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Hlavním tahounem včerejšího poklesu byly na sazby citlivé komunikační technologie, s poklesem o 1,2 %. Naopak nárůstem o 0,5 % investory potěšily defenzivní utility.
  • Trhy po krátké úlevě znovu pod tlakem, tématem Turecko a Fed. Dolar slábne proti jenu
    Ačkoli dnes do obchodování na hlavních trzích nezasahují žádná nová makrodata, vývoj klidný není. Zdrojem nervozity dá...
  • Trhy po nadějném startu obrátily dolů. Eurodolar klesá, koruna odolává
    Velmi nadějný start na hlavních finančních trzích postupně vystřídal negativní vývoj. Zatímco čínské akcie s podporou nedávných deregulačních opatření uzamkly velice pěkný zisk, Evropa navázat nedokázala. Zdejší hlavní indexy z plusu obrátily do červeného a odpoledne nabírají ztráty. Směrem dolů následně otevřela také Wall Street, ovšem rostoucí technologie a cyklická spotřeba poskytují indexům podporu.
  • Trhy popoludní: Akcie v úvode týždňa pod tlakom, negatívna nálada pomáha jenu
    Na dnešný deň boli v makroekonomickom kalendári významnejšie udalosti len pre americký dolár. Tieto udalosti pre neho ...
  • Trhy popoludní: Španielske akcie a dlhopisy po voľbách pod tlakom, Brent na nových 11-ročných minimách
    Najdiskutovanejšou témou posledných hodín sú výsledky španielskych víkendových volieb. Tie priniesli nečitatelný výsle...
  • 📊 Trhy po Powellovej nominácii
    Biely dom v pondelok oznámil, že americký prezident Joe Biden nominoval Jeroma Powella na druhé funkčné obdobie za predsedu Fedu. Oznámenie spustilo niekoľko rýchlych pohybov na devízových, komoditných a akciových trhoch, keďže má potenciálne dôsledky pre menovú politiku. Pozrite si našu rýchlu analýzu toho, čo to znamená pre trhy.
  • Trhy po sérii ziskových dnů korigují
    Americké akciové trhy zahájily dnešní obchodování v červených barvách. Index Dow Jones klesá o 0,5 %, S&P 500 ztrácí 0,7 % a technologický Nasdaq odepisuje 0,4 % ze své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 ztrácí všechny sektory. Nejhůře jsou na tom energetické společnosti (-0,8 %). Důvodem je dnešní korekce cen ropy na světových trzích (ropa Brent ztrácí 2 %). Nedaří se ani zpracovatelům komodit (-0,7 %) či finančním institucím (-0,6 %).
  • Trhy postavené na vode
    Minulý týždeň sa aj napriek pokračujúcej neistote spojenej so šírením koronavírusu a jeho dosahom na svetovú ekonomiku niesol na trhoch viac-menej v pozitívnom duchu. Štruktúra väzieb medzi rôznymi triedami finančných aktív sa však do istej miery zmenila.
  • Trhy postrádají nové impulsy a váhají. Eurodolar zůstává pod 1,1200
    Zprávy, které by trhům ukázaly jasný směr, nadále chybí. Včerejší prohlášení amerického prezidenta vyšuměla bez velkého dopadu, a nová zásadní data nevycházejí. Na hlavních trzích tak převládá vyčkávání a opatrnost. I tak jsme ale viděli pozitivní vývoj na čínských akciích, které se mohou opírat o víru v nové vládní stimuly pro ekonomiku.
  • Trhy pozitivně naladily zprávy z USA, koruna však začíná rok ústupem po horších datech
    Sváteční konec roku byl tentokrát ve znamení nervozity z toho, jak dopadnou jednání o americkém rozpočtu. Dohoda přišl...
  • 🔍Trhy pred NFP: TNOTE, ZLATO, US100
    Kľúčové údaje z amerického trhu práce budú zverejnené v piatok. Napriek rastúcej inflácii, Fed využíva slabšiu správu NFP ako zámienku na odloženie takzvaného uťahovania, teda procesu znižovania nákupu aktív. Tvárou v tvár silným údajom o NFP však môžu bankárom dochádzať argumenty na udržanie súčasnej politiky, čo môže zase spôsobiť väčšiu volatilitu na trhoch.
  • Trhy prideľujú pre tento rok vyššiu pravdepodobnosť zníženiu sadzieb FEDu než zvýšeniu
    Kolaps dôvery v schopnosť FEDu zvyšovať úročenie pokračuje. Koncom minulého roka ceny futures kontraktov dokonca ukázali, že trhy počítajú pre rok 2019 s vyššou pravdepodobnosťou, že FED zníži sadzby ako zvýši. Pred ani nie troma týždňami pritom FED vyhlásil, že v tomto roku plánuje zodvihnúť sadzby dvakrát (paradoxne neochota utlmiť zvyšovanie sadzieb sa postarala o výpredaje na akciách, ktoré stiahli nadol očakávania budúceho vývoja sadzieb. Pred zasadnutím bola pravdepodobnosť zvýšenia ešte nad 40%).
  • Trhy prosí před středečním zasedáním Fedu o milost
    Hodnota indexu S&P 500 se dostala na nejnižší úroveň od října minulého roku. Bude to Fed ochoten vzít na svém zítřejším zasedání v úvahu? Nebo je Jerome Powell opravdu posedlý dosažením neutrálních sazeb?
  • Trhy před červnovým zasedáním Fedu dál kolísají
    Globální trhy dál obchodovaly po straně s občasnými pohyby, které vyvolaly lokální události. Pozornost zůstává upřena na výsledky zasedání Fedu, které proběhne příští týden.
  • Trhy před dalšími důležitými daty zatím v lehce pozitivním módu
    Páteční evropské obchodování se na akciích zatím rozvíjí tím pozitivním směrem - inspirací je včerejší seance na Wall Street. Zisky hlavních indexů ale nejsou velké a pohybují se kolem 0,2 procenta. Opatrnost je podle nás na místě, a to hlavně kvůli dnešním datům a vývoji na dluhopisech.
  • Trhy před Fedem spíše vyčkávají, středoevropským měnám se ale ráno moc nedaří
    Koruna se dnes ráno vůči euru obchoduje mírně slabší oproti včerejšku, na 25,74. Kurz je přitom víceméně stabilní...
  • Trhy před volbami v sevření: Dow a S&P klesají, Nvidia stabilně stoupá
    Americké akcie v pondělí po volatilní obchodní seanci zavřely mírným poklesem a investoři se připravují na rozhodující týden, kdy se země připravuje na volbu nového prezidenta a Federální rezervní systém na vydání klíčového politického prohlášení.
  • Trhy před vydáním zápisu z jednání Fedu a Dnem díkůvzdání v USA klesají
    Obchodní objemy byly na začátku tohoto týdne poměrně nízké kvůli nadcházejícím svátkům v USA a zvýšeným očekáváním, že Fed bude pokračovat v agresivním zvyšování sazeb, minimálně do konce tohoto roku. Přesto na trzích převládl optimismus, protože poslední údaje o inflaci v USA znatelně prokazují pokles. Zhoršující se situace v Číně, kde rostou počty nakažených koronavirem, také přiměla úřady k pozastavení školních a obchodních aktivit v oblastech infikovaných covidem-19. Poukazuje to na pravděpodobný pokles ekonomického růstu země, který bude mít zase zákonitě dopad na export a import do USA a dalších ekonomicky vyspělých zemí.
  • Trhy překonaly negativní úvod a pomáhají koruně snižovat ztráty
    Negativní sentiment, se kterým finanční trhy vstupovaly do pátečního evropského obchodování, odpoledne polevuje. Akcií...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new