Neděle 22. prosince 2024 02:03
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
InstaForex rijen 2024

Nový guvernér ČNB nastupuje. Od jeho květnového jmenování ČNB utratila 175 miliard korun, jinak by česká měna byla výrazně slabší

01.07.2022 11:01  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V minulém týdnu se nůžky mezi klíčovým úrokem na koruně a na euru rozevřely do největší šíře v celé historii eurozóny, psané od roku 1999. Po středečním zvýšení základní sazby České národní banky (tedy čtrnáctidenní repo sazby) na rovných sedm procent se totiž rozdíl mezi touto sazbou a depozitní sazbou Evropské centrální banky zvýšil na 7,5 procentního bodu. Překonal tak dosavadní rekord, 6,75 procentního bodu, ze začátku roku 1999. Rekordní za celé období od začátku toku 1999 je nyní také rozdíl mezi základní sazbou ČNB a další z klíčových sazeb ECB, tedy sazbou pro hlavní refinanční operace. Tento rozdíl činí rovných sedm procent.

Za běžných podmínek by rekordní rozdíl v úrocích – rekordní náskok koruny před eurem – vedl k citelnému posilování české měny. Protože by si investoři, jako jsou mezinárodní banky a fondy, prostě řekli, že přesunou další porci svých volných peněz z eur do korun, resp. do korunových aktiv, jako jsou dluhopisy vlády ČR. Proč je nepřesunout, když česká měna nabízí o tolik vyšší úročení?

Jenže podmínky běžné nejsou. Válka na Ukrajině je z hlediska mezinárodních investorů poměrně blízko Česku a střední Evropě vůbec, což vytváří mocný tlak na oslabování nejen koruny, ale také zlotého a forintu. A k tomu se v Česku obměňuje bankovní rada.

Další vývoj základní úrokové sazby ČNB je nyní právě kvůli obměně bankovní rady a novému guvernérovi poměrně nejistý. Což společně s válkou „za humny“ a jejími ekonomickými dopady brání výraznějšímu posílení koruny. Euro se tak prodává kolem úrovně 24,75 koruny. Před jmenováním Aleše Michla guvernérem to přitom bylo kolem 24,40 koruny. V důsledku jmenování pak koruna oslabila až nad 25,40 a bankovní radní Tomáš Holub prohlásil, že tím daly světové finanční trhy nově jmenovanému guvernérovi „žlutou kartu“. Na poměry centrálního bankovnictví nebývalé ostrý výrok radního na adresu (tehdy nově jmenovaného a právě dnes nastupujícího) guvernéra.

„Žlutá karta“ přiměla Českou národní banku k poměrně masivním intervencím za posílení koruny, které trvají dodnes. Od 11. května do nynějška tak ČNB vydala část svých devizových rezerv v objemu kolem bezmála 175 miliard korun. Právě tyto masivní nákupy koruny mocně pomáhají držet kurs kolem uvedené úrovně 24,75 za euro. Bez nich by spadl znatelně nad 25,00, nejspíše k úrovni 25,30.

Mimochodem, suma 200 miliard odpovídá částce, za niž by již česká vláda zřejmě mohla zestátnit ČEZ, resp. vykoupit podíl menšinových akcionářů, pokud by chtěla pod státní křídla začlenit jak výrobu elektřiny, tak i jádro a distribuci. A tato suma nyní „padla“ prakticky jen v důsledku výběru (staro)nových čtyř tváří do křesla guvernéra ČNB, resp. její bankovní rady.

Nový guvernér Michl při svém květnovém jmenování signalizoval, že bude prosazovat stabilizaci základní úrokové sazby. To by tedy znamenalo, že nyní třeba dva až tři měsíce by základní úrok ČNB mohl setrvat na úrovni právě sedmi procent, než se bankovní rada rozhodne, jak pak bude postupovat dále. Právě toto naznačení stabilizace úroků je tím, co ekonomové ve své hantýrce označují za projev holubičího postoje. Ten vede k tlaku na oslabování koruny, proti němuž musí ČNB intervenčně zasahovat. A musí intervenovat i přesto, že nůžky mezi úrokem na koruně a na euru se rozevřely do rekordní šíře.

Přitom ČNB v souvislosti se jmenováním nové bankovní rady intervenuje za silnější korunu teprve podruhé za celé období od roku 2000. Poprvé to bylo rovněž letos, v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Takže jde o krok zcela mimořádný. A také poměrně nevyzpytatelný. Intervence za posílení měny se totiž v obecné rovině fundamentálně liší od intervence za oslabení měny. Za oslabení měny lze totiž intervenovat tak dlouho, jak dlouho je příslušná centrální banka ochotná si tisknout nové peníze na takové intervenování. Za posílení měny ovšem centrální banka intervenuje prodejem z devizových rezerv, tedy za měnu jiných centrálních bank, takže je v takovém případě omezená. Omezená právě výší svých devizových rezerv. Třeba ČNB si může tisknout dle libosti koruny, ale již ne eura nebo dolary, takže v intervenci za silnější korunu je z tohoto důvodu mnohem více limitována. Zatím však má palebné síly dost. Vždyť od Michlova jmenování 11. května až do včerejška spotřebovala na intervenci za silnější korunu necelých pět procent svých devizových rezerv.

Vzhledem k dalšímu stupňování inflačního vývoje nelze vyloučit, že se inflace v Česku v příštích měsících přiblíží k úrovni dvaceti procent. Pokud dojde k výraznějšímu narušení dodávek ruského plynu do EU, tak i výše. To by znamenalo, že i bankovní rada v novém, holubičím složení bude nakonec ještě letos muset zvýšit základní úrokovou sazbu k úrovni osmi procent.

Podstatou problému současné světové ekonomiky ale není válka na Ukrajině. Je jí to, že centrální banky v uplynulých letech vytvářením „bilionů z ničeho“ roztočily kolotoč inflace a spekulace, který teď neumí zastavit. A ČNB není výjimkou. Vždyť ČNB v letech 2013 až 2017, při intervenci za slabší českou měnu, vytvářela nové biliony korun, aby lidem uměle zdražila ledničky, auta i byty. Historicky nepříliš opodstatněně se totiž bála deflace. V obavě z deflace – tedy třeba i z poklesu cenové hladiny meziročně třeba i jen o 0,2 procenta – tak zadělala na inflaci, jež může dosáhnout třeba i dvaceti a více procent.

ČNB se tak teď snaží s velkou vervou alespoň přibrzdit inflační kolotoč, jejž po léta pomáhala roztáčet. Nejen během zmíněné intervence za slabší korunu, leč také pak, během pandemie. Intervence centrální banku připravila o zábrany, které jí pak chyběly během pandemie. Ztratila zábrany, protože inflace se v důsledku intervence tak úplně nedostavila, jak ČNB zamýšlela, tedy alespoň ne v oblasti spotřebitelských cen. Takže během pandemie, na jaře 2020, srazila úroky hlouběji, než měla. A ještě více roztočila kolotoč…

Kolotoč se nyní snaží zastavit s takovou vehemencí, že rozdíl na úroku koruny a eura vystřelil na rekordní maximum. Pevnější koruna by měla působit protiinflačně. Protože třeba zlevní zboží z dovozu, včetně ropy a ropných produktů v čele s pohonnými hmotami. Jenže jmenování holubičí bankovní rady tuto snahu o zastavení kolotoče do značné míry hatí. Takže je pravděpodobné, že nůžky mezi úrokem na koruně a euru se budou muset ještě o něco rozevřít, a to přesto, že ECB již příští měsíc zvedne svůj klíčový úrok – poprvé po jedenácti letech – a na tato zvýšení naváže dalšími v druhé polovině letošního roku.

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Novozélandský dolar vůči americkému dolaru nadále oslabuje. Bude tento trend pokračovat?
    Slabost americké ekonomiky zvyšuje tlak na její hlavní referenční měny, jako je novozélandský dolar.Minulý čtvrtek byl...
  • Novozélandský dolar vůči americkému dolaru nadále oslabuje. Bude tento trend pokračovat?
    Slabost americké ekonomiky zvyšuje tlak na její hlavní referenční měny, jako je novozélandský dolar.Minulý čtvrtek byl...
  • Novozélandský dolar vůči americkému dolaru nadále oslabuje. Bude tento trend pokračovat?
    Slabost americké ekonomiky zvyšuje tlak na její hlavní referenční měny, jako je novozélandský dolar. Minulý čtvrtek byly zveřejněny dvě negativní zprávy, které oslabily americký dolar. Jednalo se o zprávy o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který byl o 5 % vyšší, než očekával trh, a o HDP za druhé čtvrtletí, který zůstal na úrovni 6,5 % oproti prognóze 8,5 %.
  • No, v podstatě se děje to, po čem racionální odborníci už nějaký čas volají.
    FX blog Kena Vekslera     &n...
  • Nový americký plán pro ekonomiku a evropské problémy s koronavirem
    Zájem o bezpečné dluhopisy včera povzbudily výprodeje turecké liry. I dnes, kdy se lira už konsoliduje, jsou však na tom dluhopisy dobře. Výnosy klesají v Německu o 4 a v USA o 6 bazických bodů na 10Y splatnosti. Za tímto vývojem hledáme hlavně táhnoucí se evropské problémy s koronavirem a také spekulace před odpoledními komentáři.
  • Nový balíček BoJ ciele nenaplní. Úrokové sadzby však môžu ísť viac do mínusu.
    Bank of Japan (ďalej BoJ) dnes zverejnila svoj nový framework pre monetárnu politiku, ktorý sa nazýva „Kvantitatívne kvalitatívne uvoľňovanie s kontrolou výnosovej krivky“. K predošlému, nefunkčnému kvantiatívnemu kvalitatívnemu uvoľňovaniu teda bola pridaná kontrola výnosovej krivky. K tomu všetkému sa ešte Bank of Japan zaviazala byť „nezodpovedná“, a to tým, že sa zaviazala k cieľu presiahnuť inflačný cieľ na úrovni dvoch percent a v uvoľňovaní mieni pokračovať až kým inflácia neostane stabilne nad dvoma percentami. Na trhoch tieto grandiózne slová veľa ohlasov nevyovalali. A dáva to aj určitý zmysel.
  • Nový blok Jaderné elektrárny Dukovany se začne stavět v roce 2030
    Ministr Karel Havlíček sdělil termín, kdy se začne stavět nový blok Jaderné elektrárny Dukovany. Uvedl rok 2030. Nyní je projekt ve fázi příprav.
  • Nový ekonomický řád
    S tím, jak postupuje krize Covid-19 a zejména když sledujeme další vývoj, myslíme si, že nové trendy dlouhodobě nasměrují svět jinam. Klíčovými rysy budou státní intervence, fiskální aktivita a pokračující ekonomická síla Asie.
  • Nový fond WOOD & Co. nabízí investiční příležitost v oblasti obnovitelných zdrojů energie
    Investiční skupina WOOD & Company založila nový podfond WOOD SICAV* Renewables, který nabídne možnost podílet se na investicích do obnovitelných zdrojů energie v Evropě. První plánovanou akvizicí jsou dva solární parky v Rumunsku, které vzniknou ve spolupráci s firmou SOLEK – renomovaným developerem a provozovatelem obnovitelných zdrojů. Podfond cílí na 15% roční zhodnocení, prvotní úpis odstartoval 1. března a potrvá do konce května.
  • Nový forexový broker oficiálně spouští své služby: Andrey Dashin vstupuje na trh se společností ForexTime (FXTM)
    Čtvrtek 11. dubna 2013 - Na základě licence schválené příslušnými kyperskými úřady zahájil dnešním dnem oficiálně činnost nový forexový broker ForexTime Ltd (FXTM). Jeho zakladatel Andrey Dashin je spoluzakladatelem a akcionářem společnosti Alpari, třetí největší brokerské firmy na světě. Ve vedení ForexTime usedli experti, kteří mají desítky let zkušeností v této oblasti. Zároveň se spuštěním služeb byly otevřeny webové stránky www.forextime.com.
  • Nový guvernér ČNB zastává názor, že inflace v ČR je dovezená, nikoli zde vyrobená. Zavelí proto k „holubičímu“ obratu, zlevní lidem hypotéky a zdraží dovolené
    Jmenováním Aleše Michla guvernérem České národní banky dává prezident Miloš Zeman signál, že je přesvědčen o tom, že české ekonomice nyní prospěje více „holubičí“ přístup k monetární politice – případně méně „jestřábí“ přístup –, než jaký zastává bankovní rada pod vedením končícího guvernéra Jiřího Rusnoka. Je tak pravděpodobné, že další personální obměny, které prezident v bankovní radě provede letos a příští rok, budou tento signál potvrzovat.
  • Nový Hypoindex: Průměrná sazba hypoték poprvé od května 2021 klesla
    Průměrná úroková sazba hypoték počátkem srpna činila 6,23 procenta a za poslední měsíc klesla o 0,05 procentního bodu. Je to první pokles od května 2021. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Od jara je zpracováván podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
  • Nový Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v červenci stoupla na 6,24 pct
    Průměrná úroková sazba hypoték počátkem července činila 6,24 procenta a za poslední měsíc stoupla o 0,53 procentního bodu. Tempo růstu zrychlilo. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Ten je od jara zpracováván podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
  • Nový Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v dubnu stoupla na 4,88 pct.
    Průměrná úroková sazba hypoték počátkem dubna činila 4,88 procenta. Za poslední měsíc sazba stoupla o 0,26 procentního bodu a od konce loňského roku o více než jeden procentní bod. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Ten je zpracováván podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
  • Nový Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v srpnu stoupla na 6,28 pct
    Průměrná úroková sazba hypoték počátkem srpna činila 6,28 procenta a za poslední měsíc stoupla o 0,04 procentního bodu. Tempo růstu tak výrazně zpomalilo. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Od jara je zpracováván podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
  • Nových bytů dle ČSÚ přibývá, nepokryjí ale poptávku u velkých měst, míní experti
    Počet nových bytů v Česku v posledních deseti letech postupně roste. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se za prvních sedm měsíců roku v České republice dostavělo 20.925 bytů, tedy o 56 procent více než v roce 2013 a o 16 procent více než v roce 2018. Podobný nárůst statistici evidují i u zahájené výstavby. Developeři a někteří odborníci přesto opakovaně uvádějí, že bytová výstavba v Česku je nedostatečná. Podle realitních expertů, které ČTK oslovila, je nedostatek bytů především ve velkých městech a jejich okolí, kam se lidé stěhují z menších sídel. Přestože v Praze podle ČSÚ počet nových bytů v posledních deseti letech postupně rostl, nesplňuje podle odborníků ideální limit 10.000 zkolaudovaných bytů ročně.
  • Nový index PX START
    Pražská burza zavádí od 18. 12. 2023 výpočet nového indexu PX Start (ISIN CZ0160000035). Součástí indexu jsou všechny akcie obchodované na trhu START, v současné době se jedná o 14 emisí. Index PX START je dividendový index, frekvence jeho výpočtu bude jedenkrát denně po ukončení obchodování. Na webu Burzy cenných papírů Praha bude index zobrazován od 19. prosince 2023.
  • Nový index PX START
    Pražská burza zavádí od 18. 12. 2023 výpočet nového indexu PX Start (ISIN CZ0160000035). Součástí indexu jsou všechny akcie obchodované na trhu START, v současné době se jedná o 14 emisí. Index PX START je dividendový index, frekvence jeho výpočtu bude jedenkrát denně po ukončení obchodování. Na webu Burzy cenných papírů Praha bude index zobrazován od 19. prosince 2023.
  • Nový investiční fond Czegg Ventures chce rozdělit miliardu mezi 30 rodinných firem
    Skupina Starteepo investora Františka Bostla spouští 1. června investiční fond s názvem Czegg Ventures, který bude zaměřený na české malé a střední podniky rodinného typu, a bude investovat do jejich akcií a dluhopisů. Pro své investice bude využívat stávající tržní platformy pražské burzy jako akciový trh Start nebo dluhopisový Free Market. Fond cílí na roční výnos 7 až 8 %.
  • Nový iPhone 16 od Applu zatím neudělal dojem. Může to ohrozit jeho příjmy?
    Společnost Apple, která je z hlediska tržní kapitalizace stále na vrcholu, nedávno vydala nejnovější iPhone 16.Představení nového produktu této řady se stalo každoroční tradicí a spotřebitelé i investoři pravidelně očekávají, zda nadchne, nebo zklame. Podle prvních údajů o prodeji a době dodání se zdá, že jeho přitažlivost je tentokrát ve srovnání s předchozí verzí poněkud nižší. Svou roli může hrát několik faktorů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster