Úterý 19. listopadu 2024 18:37
reklama
Purple trading AI
reklama
Investingfox Partner
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Nastroje

Týden na akciových trzích: Závěr týdne tragický, doslova a všude

06.05.2022 17:28  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tento pracovní týden byl ve znamení centrálních bank. Nejsledovanější byl samozřejmě Fed (rozhodnutí ve středu). Sazby vzrostly podle očekávání (50 bb) a rozpouštění bilance bude pravděpodobně rychlejší. Doprovodný komentář si trhy vyložily jako příliš holubičí. Výsledek? Vysoký růst amerických burz (tabulka níže).

Ale kromě Fedu zasedala také ČNB a polská centrální banka. Zatímco ČNB doslova překvapila trh rychlejším růstem (níže) v Polsku to bylo naopak.

V Německu zklamaly tovární objednávky a následně i průmyslová výroba. A vzpomenu ještě data z amerického trhu práce, z mého pohledu dopadla lépe.  

Americký trh

Hlavní index S&P500 za první čtyři dny (Po-Čt) mírně posílil o +0,36 % (4 146,87 b.). Od začátku týdne rostl, ve středu po oznámení Fedu dokonce o +3 %, ale ve čtvrtek si to trh vyložil diametrálně odlišně a s vysokou inflací čeká další růst/ty úrokových sazeb. Ve čtvrtek došlo ke korekci (-3,6 %) a i dnes otevírá S&P opět v mínusu (-0,50 %) a dále klesá. Dosavadní zisk se tak zcela jistě rozplyne jak pára nad hrncem a stane se z něj led v podobě týdenní ztráty asi kolem procenta. Bude to pátá týdenní ztráta v řadě a asi -10 % za těchto pět týdnů. 

Evropské akciové trhy

Evropský index STOXX Europe 600 na tom tento týden byl podstatně hůře něž americký kolega. Jedním z důvodů může být, že S&P posiloval obvykle na konci tamních obchodních seancí a vzhledem k časovému posunu byly evropské trhy již dávno zavřeny a na tomto růstu nemohly participovat.

Dnes krátce před koncem obchodování je STOXX Europe 600 slabší o 2,38 % (427,83 b.). Za celý týden by to pak mohla být ztráta kolem 4,5 %. Čtvrtá týdenní ztráta v řadě, za tyto čtyři týdny bude kumulovaná ztráta asi 7 %.  

Pražská burza

Pátek

Od rána je dnes index PX v červeném, tak jako ostatní evropské burzy. Celkem dnes klesl o 0,96 % (1 305,87 b.), ale ztráta je nižší, než jinde v Evropě, kde byla ke -2 %. Erste Group (-2,37 %, 715,80 CZK), Komerční banka (-2,15 %, 750 CZK) a ČEZ (-1,25 %, 987,50 CZK) vévodí poli poražených. A to beze zpráv. Banky následují finanční sektor v Evropě.

Posílily akorát akcie pojišťovny VIG (+2,14 %, 574 CZK) a Philip Morris ČR (+0,68 %, 17 700 CZK). Zvláštní je Obchodování na Avastu. Dnes jako jeden z mála posílil o +2,05 % (157,05 CZK). Posiloval i včera (čtvrtek) a to na základě informací, že regulátor GB zařadí do schvalovacího procesu i ostatní produkty na trhu. Šance na schválení a spojení s Notronem se tak zvyšují (níže).

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je na konci tohoto komentáře. 

Pražská burza

Týdenní výkon

Kromě úterní seance a jejího procentního zisku ostatní dny v Praze tolik radosti nebylo (tabulka níže). Hlavní index PX odepsal za celý týden 2,08 % (1 305,87 b.).

Beze zpráv posílil Colt CZ (dříve Česká zbrojovka) a to o +1,37 % (593 CZK) a Philip Morris ČR (+0,57 %, 17 700 CZK). To je vše.

Pole poražených je podstatně delší. Bez překvapení celý finanční sektor. Erste (-3,87 %, 715,80 CZK), Komerční banka (-3,10 %, 750 CZK), Moneta (-2,51 %, 85,30 CZK). Ale po ne moc přesvědčivých výsledcích (níže) se přidal také Avast (-4,82 %, 157,05 CZK) a navzdory prostředí vysokých cen elektřiny také ČEZ (-1,35 %, 987,50 CZK) a v samém závěru týdne neudržel hranici 1 000 CZK.  

Tabulka s denním a týdenním výkonem indexů a akcií je na konci tohoto komentáře. 

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Výsledky za první kvartál zveřejnila Komerční banka. Celkový objem úvěrů vzrostl o 8,1 %. Růst úrokových sazeb vedl k růstu čistého úrokového výnosu o 37 %. Celkové výnosy dosáhly 9,5 mld. CZK a čistý zisk 3,5 mld. CZK. Svými výsledky překonala Komerční banka očekávání trhu.  

Nečekaně a v tichosti oznámil své čtvrtletní výsledky Avast. Tržby klesly meziročně o 1 % a EBITDA dokonce o 4,3 %. Cena akcií reagovala poklesem o 3,85 % (úterý) a 5,70 % (středa). Zajímavé na tomto oznámení vybraných provozních ukazatelů je to, že Avast zveřejnil i svoje cíle na celý tento rok. A taky aktualizoval kalendář, kdy k reportu za první polovinu roku dojde 30. června. To jsou velmi zajímavé informace ve světle probíhající schválení fúze s Nortonem (měla být již dokončena). A k Avastu ještě připomínám, že prémie současné tržní ceny k hotovostní nabídce Nortonu je asi 25 %. 

ČNB na svém měnovém zasedání zvýšila úrokové sazby ne o 50 bb, jak se čekalo, ale o 75 bb na 5,75 %, a to bylo pro trh překvapení. A dalším překvapením týkající se ČNB je pravděpodobné jmenování nového guvernéra, kterým by se měl stát dosavadní člen bankovní rady Aleš Michl. Máme za to, že i když byl v seznamu možných kandidátů, mezi favority nepatřil. 

Co se dá čekat příští týden?

V úterý 10. května reportuje ČEZ, investory velmi očekávaná a sledovaná událost. Čekáme velmi silné výsledky, vysoký meziroční růst, a to v prostřední podstatně vyšších cen elektřiny.  

Ale evegreen posledních týdnů je válka na Ukrajině. Inflace a komentáře a reakce centrálních bank.

Autor: Bohumil Trampota, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Týden na akciových trzích: Volební efekt +4,6 %
    Světová událostí číslo jedna a to nejen tohoto týdne byly prezidentské volby v USA. Do úřadu se vrátit po jasném vítězství D. Trump. Plánuje snížit daně a regulaci a zavést cla. Americký širokopásmový index S&P500 vyskočil v reakci na výsledek voleb o +4,6 % a dále roste.
  • Týden na akciových trzích: V Praze pátý růstový týden v řadě
    Dnes byl zásadním bodem makroekonomického programu NFP report z US trhu práce. počet nových pracovních míst mimo zemědělství klesl a nedosáhl na konsensus. Počet nových míst je stále velmi vysoký, přesto to ukazuje na určité ochlazování napjatého trhu práce.
  • Týden na akciových trzích: v Praze podividendový propad, ostatní trhy rostly
    Jedním z nejdůležitějších okamžiků týdne, na který se upíraly oči investorů, bylo zveřejnění amerického HDP. Růst byl ve srovnání s konsensem pomalý. Navíc rostla cenová hladina. Celkově tedy data z USA vyzněla opět proinflačně. Touto optikou Fed asi nebude s rozvolněním měnových podmínek spěchat, pokud vůbec k nějakému v tomto roce dojde. To není pro akciové trhy pozitivní výhled.
  • Týden na akciových trzích: V Praze po pěti týdnech přišla korekce
    Po pěti rostoucích týdnech v řadě, index PX v tomto týdnu předchozí růst korigoval a odepsal 0,95 % t/t (1 597,84 b.).
  • Týden na akciových trzích: Výprodeje ze začátku týdne jsou zapomenuty, trhy opět rostou, za mořem opět maxima
    V pondělí ještě pokračovaly výprodeje z konce minulého týdne, když hlavním strašákem bylo šíření nové nakažlivější formy koronaviru. Nicméně chmury byly rozehnány a zisky ve zbytku týdne počáteční propad více než eliminovaly. Trhy byly podpořeny událostí týdne. Tím bylo zasedání ECB. Hlavní poselství bylo jednoznačné holubičí. Nejenže se, podle očekávání, v nastavení politiky nic nezměnilo, ale vypadá to tak, že extrémně uvolněná politika bude pokračovat ještě dost dlouho.
  • Týden na akciových trzích: Výraznější ztráty na konci týdne
    Jestřábí komentář guvernéra Fedu Powella o vyšší potřebě utahování sazeb a jejich trvání na zvýšené úrovni po delší dobu měl na trhy negativní vliv. Nejsledovanější byla tento týden data z trhu práce. Sice bylo vytvořeno více pracovních míst, než se čekalo, ale zpomalil růst mezd. Výsledkem je tedy spíše smíšený obrázek. Nicméně trhy byly na konci týdne torpedovány také korporátními událostmi z amerického bankovního sektoru (níže).
  • Týden na akciových trzích: Výsledkové sezóna podporuje akciové trhy
    Makro událostí týdne bylo jistě měnové zasedání ECB. Sazby se zvýšily, to se čekalo, ale nečekalo se, že se zvednou o 50 bb (očekávání byla na jen 25 bb). Navíc podle doprovodného komentáře se pravděpodobně dočkáme dalšího utahování.
  • Týden na akciových trzích: Výsledky Nvidie – Santa, nebo Grinch?
    Na vánoční náladu je nejspíš ještě brzy, ale koneckonců, proč ne? Pojďme se podívat na letošní hospodářské výsledky společnosti Nvidia a na to, co mohou znamenat pro AI bublinu.
  • Týden na akciových trzích: Za mořem maxima v pondělí, v Evropě ve čtvrtek
    Měnové zasedání americké centrální banky Fed překvapení nepřineslo. Sazby zůstaly beze změny včetně objemu prostředků pumpovaných do trhu. Nicméně se pomalu začíná diskutovat o tom, kdy se kohoutky začnou utahovat. HDP data z USA, Evropy i ČR byla vesměs horší než se čekalo.
  • Týden na akciových trzích: Zatím co burzy v Evropě a USA padají, pražská jede rázně vpřed
    Americké maloobchodní tržby, motor tamní ekonomiky, dopadly lépe, než se čekalo. A hned to bylo na akciích znát. Americká inflace, na rozdíl na naší, dopadla dobře. Žádné nečekané překvapení, čísla byla v souladu s očekáváním. Makro tedy dopadlo dobře. Nicméně se na scénu vrací debata o zvyšování daní. Podle toho také vypadalo obchodování v tomto týdnu. Jeden den krásně zelený, druhý v červeném teritoriu (tab. č. 2).
  • Týden na akciových trzích: Ztrátový týden, S&P500 testuje hranici 5 tis. bodů
    Mám za to, že akciové trhy v tomto týdnu ovlivnila geopolitická situace, zejména situace kolem Izraele. Makrodata i kvartální výsledky tahaly tentokrát za kratší konec. Jestřábím dojmem vyzněl komentář guvernéra Fedu Powella.
  • Týden na akciových trzích: Ztráty začátku týdne korigoval slušný konec
    Komentáře z Fedu i ECB varují trh před přehnanými očekáváními, pokud jde o budoucí uvolňování měnové politiky. Rozvolnění podle nich nebude ani tak rychlé, ani tak razantní. Komentáře to byly veskrze jestřábí. To bylo navíc podpořeno lepšími daty z USA (maloobchod, trh práce a sentiment University of Michigan). Na akciové trhy to mělo podstatný vliv.
  • Týden na akciových trzích: Žádná sláva, akcie na obou stranách Atlantiku klesaly
    Hlavní událostí týdne bylo zasedání ECB. Měnové nastavení se podle očekávání neměnilo. Nicméně ECB řekla, že začne pomalu, aby nevyděsila trhy, snižovat tempo nákupů aktiv. Bez dalších detailů, včetně načasování. Průmyslová výroba pozitivně překvapila jak u sousedů v Německu, tak i u nás doma. Tuzemská inflace naopak předvedla vyšší než očekávaný růst.
  • Týden na akciových trzích: Žádné rekordy se nekonaly, naopak konec týdne srazila nová mutace koronaviru
    V pátek doslova torpédovala akciové trhy zpráva o nové „horší“ mutaci koronoviru. V tomto světle jsou zveřejněná makrodata nepodstatná. Většina indexů zažily v pátek největší pokles za poslední dobu.
  • Týden na akciových trzích: 3. lednový týden mnoho radosti nepřinesl, indexy klesly v Evropě i USA
    Kalendář zveřejňování makrodat byl tento týden docela chudý. Za zmínku snad stojí jen ceny průmyslových výrobců v Německu, které dopadly doslova katastrofálně, nebo německý ZEW index, který naopak očekávání předčil. Za mořem to bylo podobné. Výhled podnikatelů v oblasti Philadelphie dopadl docela dobře, zatímco v New Yorku zklamal. Celkově byla tento týden makrodata smíšená.
  • Týden na akciových trzích: 4 růstové týdny v řadě pro USA a Evropu, Praha 3 týdenní poklesy v řadě
    Makrodata (HDP) oznámená tento týden byla v Evropě spíše lepší a naopak v USA mírně slabší. Zasedání ECB žádné překvapení nepřineslo (podle očekávání). A sentiment na trhu se tak řídil lepší než očekávanou výsledkovou sezónou. V indexu S&P 500 již reportovalo 280 společností a překonaly odhady tržeb o cca +2 % a čistého zisku o +10 %. V meziročním srovnání jde pak o růst o +18 % a +40 % respektive.
  • Týden na akciových trzích: 4:0 a S&P500 poprvé nad 5 500 b.
    Index S&P500 překonal hranici 5 500 bodů a opět přepisuje záznamy historických maxim.
  • Týden nabitý událostmi začíná opatrně. Eurodolar stagnuje, akcie lehce klesají
    Nový týden začíná na hlavních trzích poměrně klidně. Financování americké vlády bylo na čas obnoveno, na čemž ovšem trhy stihly už vyrůst s předstihem v pátek. Dnes sledujeme lehký pokles evropských akcií i mírné ztráty na cenách dluhopisů. Eurodolar zůstává v klidu u 1,1400 a libra s jenem vůči dolaru lehce ztrácejí.
  • Týden na finančních trzích - Akciím i dluhopisům se dařilo
    Přestože nová makroekonomická data byla v průběhu minulého týdne vesměs velmi slabá, např. indexy PMI v eurozóně a USA, a indikující, že se do eurozóny a USA blíží minimálně mírná recese, finančním trhům se minulý týden dařilo. Akcie solidně rostly, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 3,2 %. Jediným sledovaným trhem, který zaznamenal nepatrný pokles, byly čínské akcie (CSI 300 -0,2 %), pravděpodobně kvůli tamější splaskávající realitní bublině.
  • Týden na finančních trzích: Pozitivní nálada pokračovala
    V uplynulém týdne dominovaly titulky v médiích opět zprávy o epidemii koronaviru, jejím očekáváném dopadu na světovou ekonomiku a v neposlední řadě jsme byli svědky poměrně slabých makroekonomických dat z eurozóny a především Německa, jehož ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala a jenom o chlup se vyhnula recesi. Přesto trhy rizikových aktiv prokázaly velkou odolnost. Globální akciové trhy posílily o 1,1 %, komoditní index posílil o 2,0 %. Naproti tomu dluhopisy mírně ztrácely, když jejich globální index odepsal 0,1 %. Po překvapivém zvýšení úrokových sazeb Českou národní banku v předchozím týdnu pokračovala koruna vůči euru v posilování. Za týden byla silnější o 0,8 % a týden zakončila na úrovni 24,83 CZK/EUR.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI