Sobota 02. listopadu 2024 22:21
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
SAB Finance
reklama
eightcap krypto
reklama
SAB Finance

Turbulentní volatilita na finančních trzích v důsledku rychle měnící se psychologie

25.02.2022 20:09  Autor: InvestCentrum  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Kdykoliv v historii došlo k závažné geopolitické události, mělo to nesmírný vliv na burzovnípsychologiitrhu. V mnohých okamžicích se pak kurzový vývoj zdál běžnou logikou jako naprosto neracionální. Nicméně burza má svou vlastní logiku, která běžným prismatem nemusí dávat na první pohled smysl. 

Dnes si každopádně ukážeme na komoditních a akciových trzích, jak volatilní byl vývoj v posledních několika dnech. Nezapomene samozřejmě i na trh s Bitcoinem. 

Trh zlata a ropy

Když dochází ke geopolitickým otřesům, prvotní reakce burzovního trhu velmi často bývá, že komodity rostou. Vzroste totiž tzv. risk-off, což reprezentuje rozpoložení trhu, které je rizikověaverzní. V takových chvílích burzovní účastníci preferují bezpečná aktiva jako je například zlato. Naopak opouštějí riziková aktiva jako jsou akcie a bitcoin. 

pastedGraphic.png

Denní graf zlata

Zlato je již nějakou dobu velmi silné a po technické stránce učinilo několik důležitých kroků, aby z toho byl nový býčí trend. Ve čtvrtek vývoj nabral extrémní dynamiku, kdy cena během několika hodin vzrostla o více jak 3 %. Upozorňuji, že podobná zhodnocení jsou na trhu se zlatem něco nevídaného. Je to totiž obrovský trh. Burzovní účastníci byli evidentně nervózní, tak se vrhali na zlato. 

Nicméně burzovní psychologie se během následujících několika hodin zase obrátila. To je na trzích častý jev. Stačí, aby si tržní účastníci nechali negativní zprávu rozležet v hlavě a pak ji mohou vyhodnotit jako nepodstatnou. Nebo se objeví zase jiná zpráva, která tu původní zneguje. Na zlatu se to tedy projevilo agresivním růstem, ale následně došlo ke stažení ceny o téměř 5 %. Něco takového na trhu se zlatem uvidíte pouze několikrát za život. Volatilita byla skutečně extrémní, na obě strany. 

pastedGraphic_1.png

Denní graf ropy Brent

Ropa se na několik hodin vyšplhala až nad 100 USD za barel. Čímž se trh dostal do úrovní, kde byl trh naposledy v polovině roku 2014. Během několika hodin cena vzrostla o zhruba 9 % – zase extrémnívolatilita. Přirozeně mělo na psychologii trhu vliv, že mohou váznout dodávky ropy z Ruska. Když se pak ukázalo, že nic takového momentálně asi nehrozí, cena se zase stáhla pod 100 USD za barel. 

Rostoucí růst cen ropy je předcházejícím indikátorem pro naměřenou inflaci. Pokud jde ropa nahoru, naměřená inflace půjde nahoru též. Odborně se tomu říká nákladovéinflačnítlaky

Akciové trhy a bitcoin

Bitcoin byl též docela volatilní, ale ne tolik jako komodity. Vlastně se držel mnohem více (vzhledem k velikosti trhu), než například americký akciový trh. Jakmile se ale burzovní psychologie na trhu zase změnila, bitcoin ztráty z dřívějších hodin umazal a dokonce si připsal nějaký zisk. Díky tomu se kurz přiblížil k S/R levelu 42 000 USD. Pro nás je nejdůležitější, že víme, že v blízkosti 30 000 USD je pořád mohutná obrana ze strany nakupujících. 

pastedGraphic_2.png

Denní graf bitcoinu

Zde se ještě hodí zdůraznit, že v obecné rovině bitcoin kopíruje americký akciový trh. Pokud panují negativní emoce na americkém akciovém trhu, vnímá to i trh s krypto aktivy. Krypto aktiva jsou totiž stejně jako akcie riziková. Čili nakupující musí být ochotni více riskovat, nikoliv být rizikově averzní. 

pastedGraphic_3.png

Akciový index S&P 500

Akciové trhy mají za sebou taktéž poměrně velkou volatilitu, což s sebou táhlo dolů i bitcoin. Jak už jsem ale říkal, bitcoin se i přesto poměrně pěkně držel. Na kurzovém vývoji akciového indexu S&P 500 můžeme sledovat stejně volatilní reakci jako na komoditách. Akorát tedy v opačném směru. Prvně došlo k propadu pod klíčový S/R level 4 230 bodů, ale na poslední chvíli se podařilo kurzu vrátit zpátky. Dokonce byli nakupující natolik úspěšní, že denní zavírací cena je právě nad řečeným S/R levelem. 

Jinak v porovnání s tržním vývoje posledních týdnů, se nedá říct, že by čtvrteční volatilita nějak příliš vybočovala. Propad dolů o 3 % a pak zase návrat o více jak 4,5 % není málo – emoce skutečně pracovaly. Leč už jsme tu měli pár dní, kdy se kurz indexu obdobně choval. Například 24. ledna.

Závěrem

 Psychologické reakce burzovního trhu jsou momentálně hodně emotivního rázu. Nejviditelnější je to právě například na trhu s ropou nebo zlatem. Akciový trh byl též dost volatilní, ale ne až tolik. Co se týká trhu s krypto aktivy, ten se vskutku solidnědrží. Dalo se předpokládat, že to s bitcoinem hodně zacloumá. Trh s krypto aktivy ale vše ustál na výbornou. Asi díky dobré likviditě.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • TSMC zveřejnila rekordní výsledky 🚨
    Výsledková sezóna pokračuje a čísla přinesla jedna z nejdůležitějších firem na světě, TSMC (TSM.US). Tato společnost vyrábí téměř všechny špičkové čipy používané v počítačích a smartphonech. Výsledky firmy byly vynikající, překonána byla prakticky všechna očekávání. S vysokým růstem se počítá i na zbytek roku díky oživení trhu s PC a smartphony a rostoucí kapacitě výroby nejlepších AI čipů.
  • Tucker (Bank of England)
    " potrebujeme aktivovať úverový proces v UK ekonomiky, nie však za cenu vytvárania nov...
  • Tumpel-Gugerell (ECB, Rakúsko)
    "európsky bankový systéme sa stava odolnejším"..."komerčné banky Eurozóny sú menej závis...
  • Turbulence na komoditním trhu
    Před historickým pondělním nárůstem cen surové ropy zažívaly hedgeové fondy další problematický týden předčasných nákupů. Vzápětí však přešly do prodeje v obavách z převisu nabídky.
  • Turbulence na Světových Akciových trzích stoupá v souvislosti se situací v USA.
    V návazností na výsledky páteční obchodní seancí, hlavní světový trhy ukázali negativní dynamiku. Americký indexy kles...
  • Turbulencie v ECB
    Prípadné ďalšie utesňovanie&nb...
  • Turbulencím neunikl dolar ani region, odpoledne ale přichází zlepšení
    Finanční trhy si v adventním čase na nudu stěžovat nemohou. Pokud vezmeme akcie, ty dnes několikrát změnily směr při z...
  • Turbulentní časy přinášejí chaos do finančního plánování. Firmy musejí revidovat investice a hledat nové příležitosti
    Válečný konflikt na Ukrajině vrhnul světové trhy do dalšího období nejistoty a znemožnil firmám dlouhodobější plánování. Dříve vypracované rozpočtové plány musejí jít často stranou. Místo toho přechází řada firem k reaktivnímu způsobu řízení, u něhož se snaží s maximální flexibilitou zohledňovat aktuální vývoj. V krizové situaci se finanční manažeři musejí zaměřit na revizi nákladů a investic.
  • Turbulentní rotace na Wall Street, Nasdaq -2,5 %
    Americké akciové trhy dnes zažívají poměrně turbulentní vývoj při patrné rotaci z vysoce ziskového IT sektoru od začátku roku směrem do defenzivnějších segmentů. Referenční technologický index Nasdaq odepisuje 2,5 %, zatímco tradiční index Dow Jones naopak přidává přes 0,5 %. Širší index S&P500 se pak nachází mezi těmito „extrémy“ se ztrátou 1,2 %.
  • Turbulentní týden pro korunu, náš výhled ale předpokládá její oslabení
    Zatímco první polovina minulého týdne byla co do kurzového vývoje poměrně klidná, středeční komentáře prezidenta Zemana na adresu ČNB...
  • Turbulentný rok 2020 je za nami. Čaká nás v novom roku viac kľudu?
    Uplynulý rok 2020 bol v mnohých ohľadoch extrémny. Svetové ekonomiky sa pohybovali na kraji zrútenia a na trhoch vládla panika, akú svet pamätal naposledy v roku 2008. Bola to však prirodzená reakcia na prvú vlnu pandémie koronavírusu a hoci teraz nemožno ekonomiku považovať za uzdraveniú, celá situácia mala aj niekoľko pozitívnych dopadov. Aké dopady to boli a čo nás čaká v novom roku?
  • Turecká centrální banka bojuje o svojí kredibilitu
    Turecká centrální banka překvapila výrazným zvýšením úrokových sazeb. Klíčová týdenní repo sazba byla zvýšena ze 17,75 % na 24,00 %. Zároveň od 14. září centrální banka začne poskytovat likviditu za tuto sazbu. Doposud to bylo za jednodenní zápůjční sazbu, která do dnešního dne byla na úrovni 19,25 %. Efektivně tedy turecká centrální banka zvýšila sazby o 475 bazických bodů. To je pro trhy pozitivní překvapení. Důležité především je, aby centrální banka získala zpět svoji ztracenou kredibilitu a investoři začali turecké liře opět důvěřovat. Lira na zvýšení sazeb reagovala posílením z úrovní poblíž 6,400 TRY/USD na 6,028 TRY/USD. Inflace v Turecku podle naší prognózy v nejbližším období vzroste na 21 %. Dnešní zvýšení úrokových sazeb tak zajistí, aby efektivní reálná sazba byla alespoň 3 %, což by mělo pomoci utlumit inflační tlaky a alespoň částečně chránit liru před geopolitickými tlaky.
  • Turecka centrální banka dnes nezvýšila IR
    Výbor pro měnovou politiku Turecké centrální banky zůstal na svém dnešním setkání v patové situaci. Výbor rozhodl, že krátkodobé úrokové sazby zůstanou nezměněny. Míra marginálního financování byla udržována na úrovni 9,25% a úroková sazba byla zachována na úrovni 7,25%. Týdenní repo sazba byla ponechána na úrovni 8 procent.
  • Turecká centrální banka dnes podlehla “zlu”. Turecké ekonomice by to mělo pomoci
    Turecká centrální banka dnes v pozitivním smyslu trhy překvapila. Zvýšila totiž základní úrokovou sazbu více, než trhy očekávaly. Ty měly ještě v živé paměti červencové šokující rozhodnutí centrální banky navzdory dramaticky zrychlující inflaci ponechat sazby beze změny.
  • Turecká centrální banka nezvýšila sazby a lira dál padá k 2,9000 na USD/TRY
    Pád turecké liry není žádnou novinkou, vývoj v posledních čtyřech seancích je už ovšem extrémní také na tuto měnu. Od čtvrtka minulého týdne už pár USD/TRY vzrostl o 4,2 % a rychle se blíží důležité hladině 2,9000. Část trhu sázela na zásah domácí centrální banky, která ovšem na dnešním zasedání odmítla zvýšit úrokové sazby. Měnový pár USD/TRY dnes přidal 0,8 % až na 2,8916. Turecká měna tak opět prohloubila minima na páru s americkým dolarem. Pár EUR/TRY (kurs euro turecká lira) rostl až o 0,9 % na 3,2043. Hladinu 3,2000 pár překonal poprvé od ledna a lira se tak přiblížila na dosah historickým rekordům také zde.
  • Turecká centrální banka podlehla politickým tlakům
    Dnešní zasedání turecké centrální banky přineslo zklamání pro investory. Turecká centrální banka vyhověla tlaku prezidenta Erdogana a vydala se na riskantní cestu snižování úrokových sazeb. Týdenní repo sazba poklesla o jeden procentní bod na 18 % a z komentáře vypadl již porušený příslib pozitivních reálných sazeb. Zároveň můžeme předpokládat, že centrální banka bude čekat na první příležitost k dalšímu snížení úrokových sazeb. Tím může opětovně nastartovat spirálu oslabující měny a permanentně vysoké inflace a dále tak podlomit důvěru investorů i samotných Turků v liru.
  • Turecká centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny
    Turecká centrální banka ponechala na dnešním zasedání úrokové sazby beze změny s nižší limitou na úrovni 19,00 %. Jednalo se o první schůzku pod novým guvernérem Sahapem Kavcioglem, který byl jmenován jako čtvrtý guvernér CBRT za posledních 20 měsíců.
  • Turecká centrální banka promrhala další příležitost k záchraně liry
    Čtvrteční zasedání naplnilo černá očekávání a centrální banka opět snížila úrokové sazby navzdory pokračujícímu kolapsu turecké liry. Situace zůstává neudržitelná a dříve či později si vyžádá reakci ze strany tureckých autorit, která zastaví hrozící rozvrat finančního systému Turecka a zabrání ožebračení tureckých občanů v důsledku vysoké inflace.
  • Turecká centrální banka prudce zvyšuje sazby v obraně před inflací
    Turecká centrální banka se na svém dnešním zasedání důrazně postavila výzvě ve formě nárůstu proinflačních rizik a zvýšila svoji klíčovou úrokovou sazbu o 200 bazických bodů na 19 %. Vyslyšela tím volání investorů, kteří chtěli vidět potvrzení změn v turecké hospodářské politice zahájených na podzim loňského roku.
  • Turecká centrální banka překvapivě nezvýšila sazby a lira propadla
    Turecká centrální banka (CBRT) na svém pravidelném zasedání nezvýšila sazby a překvapila trh. Základní sazba zůstala n...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new