Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:06
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Investingfox Partner
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Partner

Turecká centrální banka podlehla politickým tlakům

23.09.2021 16:31  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnešní zasedání turecké centrální banky přineslo zklamání pro investory. Turecká centrální banka vyhověla tlaku prezidenta Erdogana a vydala se na riskantní cestu snižování úrokových sazeb. Týdenní repo sazba poklesla o jeden procentní bod na 18 % a z komentáře vypadl již porušený příslib pozitivních reálných sazeb. Zároveň můžeme předpokládat, že centrální banka bude čekat na první příležitost k dalšímu snížení úrokových sazeb. Tím může opětovně nastartovat spirálu oslabující měny a permanentně vysoké inflace a dále tak podlomit důvěru investorů i samotných Turků v liru.

Dnešní rozhodnutí o snížení úrokových sazeb o 100 bazických bodů přišlo dříve než se očekávalo. Spolu s většinou investorů jsme předpokládali, že k takovému kroku dojde v závěru roku. To by se směrem dolů měla vydat i inflace, která se v srpnu vyšplhala na 19,2 %. Turecká centrální banka se však rozhodla nečekat a vsadila zbytky své reputace na "dočasný" charakter současného nárůstu cen s poukazem na jádrovou inflaci, která činí "jen" 16,8 %. Částečně má centrální banka pravdu. Hlavním proinflačním faktorem jsou v Turecku ceny potravin, na nichž se negativně podepsalo sucho. Další příspěvek přidaly globální nabídkové faktory jako nedostatek komponent a narušení dodávek a stejně jako jinde dochází i v Turecku k úpravě cen v odvětvích služeb postižených pandemií. Na druhou stranu nikde není psáno, že příští úroda bude lepší než letošní a dojde k zastavení cen potravin. Dále je nutné brát v potaz dlouhodobě neukotvená a vysoká inflační očekávání a hlubokou nedůvěru Turků v samotnou liru. Dnešní rozhodnutí se tak může brzy ukázat jako kontraproduktivní. Oslabení liry může zabránit očekávanému poklesu inflace a centrální banka může být donucena k hledání alternativních cest k zastavení depreciačních tlaků na liru. Historická zkušenost mnohokrát ukázala omezenou účinnost administrativních opatření a bance patrně nezbyde nic jiného než udržovat vysoké dvouciferné úrokové sazby. Výsledkem může být kombinace vyšší inflace i úrokových sazeb než by byla v situaci, kdyby centrální banka spolu s prezidentem Erdoganem projevila více trpělivosti a počkala si s uvolňováním měnové politiky na skutečný pokles inflace.  Dnešní rozhodnutí ukázalo, že Turecko nehodlá nic měnit na svém modelu vysokoinflační ekonomiky, která bude slušného růstu dosahovat jen za cenu kontinuálního oslabování měny a opakujících se období finanční nestability. To spolu s vysokou inflací těžko zachrání upadající popularitu prezidenta Erdogana a jeho strany AKP ve volbách, které se budou konat za dva roky.

Martin Pohl, Genrali Investments CEE

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Turbulencím neunikl dolar ani region, odpoledne ale přichází zlepšení
    Finanční trhy si v adventním čase na nudu stěžovat nemohou. Pokud vezmeme akcie, ty dnes několikrát změnily směr při z...
  • Turbulentní časy přinášejí chaos do finančního plánování. Firmy musejí revidovat investice a hledat nové příležitosti
    Válečný konflikt na Ukrajině vrhnul světové trhy do dalšího období nejistoty a znemožnil firmám dlouhodobější plánování. Dříve vypracované rozpočtové plány musejí jít často stranou. Místo toho přechází řada firem k reaktivnímu způsobu řízení, u něhož se snaží s maximální flexibilitou zohledňovat aktuální vývoj. V krizové situaci se finanční manažeři musejí zaměřit na revizi nákladů a investic.
  • Turbulentní rotace na Wall Street, Nasdaq -2,5 %
    Americké akciové trhy dnes zažívají poměrně turbulentní vývoj při patrné rotaci z vysoce ziskového IT sektoru od začátku roku směrem do defenzivnějších segmentů. Referenční technologický index Nasdaq odepisuje 2,5 %, zatímco tradiční index Dow Jones naopak přidává přes 0,5 %. Širší index S&P500 se pak nachází mezi těmito „extrémy“ se ztrátou 1,2 %.
  • Turbulentní týden pro korunu, náš výhled ale předpokládá její oslabení
    Zatímco první polovina minulého týdne byla co do kurzového vývoje poměrně klidná, středeční komentáře prezidenta Zemana na adresu ČNB...
  • Turbulentní volatilita na finančních trzích v důsledku rychle měnící se psychologie
    Kdykoliv v historii došlo k závažné geopolitické události, mělo to nesmírný vliv na burzovnípsychologiitrhu. V mnohých okamžicích se pak kurzový vývoj zdál běžnou logikou jako naprosto neracionální. Nicméně burza má svou vlastní logiku, která běžným prismatem nemusí dávat na první pohled smysl.
  • Turbulentný rok 2020 je za nami. Čaká nás v novom roku viac kľudu?
    Uplynulý rok 2020 bol v mnohých ohľadoch extrémny. Svetové ekonomiky sa pohybovali na kraji zrútenia a na trhoch vládla panika, akú svet pamätal naposledy v roku 2008. Bola to však prirodzená reakcia na prvú vlnu pandémie koronavírusu a hoci teraz nemožno ekonomiku považovať za uzdraveniú, celá situácia mala aj niekoľko pozitívnych dopadov. Aké dopady to boli a čo nás čaká v novom roku?
  • Turecká centrální banka bojuje o svojí kredibilitu
    Turecká centrální banka překvapila výrazným zvýšením úrokových sazeb. Klíčová týdenní repo sazba byla zvýšena ze 17,75 % na 24,00 %. Zároveň od 14. září centrální banka začne poskytovat likviditu za tuto sazbu. Doposud to bylo za jednodenní zápůjční sazbu, která do dnešního dne byla na úrovni 19,25 %. Efektivně tedy turecká centrální banka zvýšila sazby o 475 bazických bodů. To je pro trhy pozitivní překvapení. Důležité především je, aby centrální banka získala zpět svoji ztracenou kredibilitu a investoři začali turecké liře opět důvěřovat. Lira na zvýšení sazeb reagovala posílením z úrovní poblíž 6,400 TRY/USD na 6,028 TRY/USD. Inflace v Turecku podle naší prognózy v nejbližším období vzroste na 21 %. Dnešní zvýšení úrokových sazeb tak zajistí, aby efektivní reálná sazba byla alespoň 3 %, což by mělo pomoci utlumit inflační tlaky a alespoň částečně chránit liru před geopolitickými tlaky.
  • Turecka centrální banka dnes nezvýšila IR
    Výbor pro měnovou politiku Turecké centrální banky zůstal na svém dnešním setkání v patové situaci. Výbor rozhodl, že krátkodobé úrokové sazby zůstanou nezměněny. Míra marginálního financování byla udržována na úrovni 9,25% a úroková sazba byla zachována na úrovni 7,25%. Týdenní repo sazba byla ponechána na úrovni 8 procent.
  • Turecká centrální banka dnes podlehla “zlu”. Turecké ekonomice by to mělo pomoci
    Turecká centrální banka dnes v pozitivním smyslu trhy překvapila. Zvýšila totiž základní úrokovou sazbu více, než trhy očekávaly. Ty měly ještě v živé paměti červencové šokující rozhodnutí centrální banky navzdory dramaticky zrychlující inflaci ponechat sazby beze změny.
  • Turecká centrální banka nezvýšila sazby a lira dál padá k 2,9000 na USD/TRY
    Pád turecké liry není žádnou novinkou, vývoj v posledních čtyřech seancích je už ovšem extrémní také na tuto měnu. Od čtvrtka minulého týdne už pár USD/TRY vzrostl o 4,2 % a rychle se blíží důležité hladině 2,9000. Část trhu sázela na zásah domácí centrální banky, která ovšem na dnešním zasedání odmítla zvýšit úrokové sazby. Měnový pár USD/TRY dnes přidal 0,8 % až na 2,8916. Turecká měna tak opět prohloubila minima na páru s americkým dolarem. Pár EUR/TRY (kurs euro turecká lira) rostl až o 0,9 % na 3,2043. Hladinu 3,2000 pár překonal poprvé od ledna a lira se tak přiblížila na dosah historickým rekordům také zde.
  • Turecká centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny
    Turecká centrální banka ponechala na dnešním zasedání úrokové sazby beze změny s nižší limitou na úrovni 19,00 %. Jednalo se o první schůzku pod novým guvernérem Sahapem Kavcioglem, který byl jmenován jako čtvrtý guvernér CBRT za posledních 20 měsíců.
  • Turecká centrální banka promrhala další příležitost k záchraně liry
    Čtvrteční zasedání naplnilo černá očekávání a centrální banka opět snížila úrokové sazby navzdory pokračujícímu kolapsu turecké liry. Situace zůstává neudržitelná a dříve či později si vyžádá reakci ze strany tureckých autorit, která zastaví hrozící rozvrat finančního systému Turecka a zabrání ožebračení tureckých občanů v důsledku vysoké inflace.
  • Turecká centrální banka prudce zvyšuje sazby v obraně před inflací
    Turecká centrální banka se na svém dnešním zasedání důrazně postavila výzvě ve formě nárůstu proinflačních rizik a zvýšila svoji klíčovou úrokovou sazbu o 200 bazických bodů na 19 %. Vyslyšela tím volání investorů, kteří chtěli vidět potvrzení změn v turecké hospodářské politice zahájených na podzim loňského roku.
  • Turecká centrální banka překvapivě nezvýšila sazby a lira propadla
    Turecká centrální banka (CBRT) na svém pravidelném zasedání nezvýšila sazby a překvapila trh. Základní sazba zůstala n...
  • Turecká centrální banka zvýšila IR
    Turecká centrální banka zvýšila úrokové sazby na dnešní mimořádné schůzce a uklidnila tlaky na finančních trzích poté,...
  • Turecká ekonomika poroste v 2017 o více jak 6%
    Třetí hospodářský růst tureckého hospodářství dosáhl ve třetím čtvrtletí meziroční nárůst o 11,1%, což dokazují nedávno zveřejněné národní účty. Domácí poptávka především vedla k hospodářskému růstu. Výdaje domácností se prudce zrychlily na 11,7% meziročně, zatímco vládní výdaje vzrostly o 2,8%. Mezitím byla růstová dynamika rozšířená na investiční frontě. Stavební investice se zvýšily o 12 procent, zatímco investice do strojů a zařízení rostly o 15,3 procent. Vývozy byly ve třetím čtvrtletí silné, meziročně vzrostly o 17,2%, ale dovoz také meziročně vzrostl o 14,5% a snížil příspěvek čistého vývozu k celkovému růstu HDP na pouhých 0,3 procentního bodu za čtvrtletí.
  • Turecká inflace stoupla na 36 %
    Roční míra inflace v Turecku se minulý měsíc vyšplhala na 36,1 %, což je nejvyšší hodnota za 19 let vlády Tayyipa Erdogana. Měnová krize byla z velké části způsobena prezidentovou neortodoxní politikou snižování úrokových sazeb.
  • Turecká krize a koruna
    O jednání bankovní rady a nové prognóze ČNB ze začátku srpna, kdy bylo rozhodnuto po páté v tomto měnověpolitickém cycklu zvýšit úrokové sazby jsme již psali. Koncem minulého týdne byl zveřejněn i záznam z tohoto jednání, který odhaluje argumenty bankovní rady proti zvyšování úrokových sazeb o více než 25 bazických bodů. I přes tyto události koruna začíná třetí týden v řadě na stejných hodnotách.
  • Turecká krize, emerging markets a pokračující earnigns
    Zahájení obchodování v pondělí se neslo ve znamení obav z turecké liry. Přestože má Turecko vliv především na emerging markets, obavy byly cítit i za oceánem v USA.
  • Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie
    Měnové turbulence v Turecku se v noci na dnešek, během obchodování na asijských trzích, zklidnily. Nyní dokonce turecká lira proti dolaru posiluje, a odmazává tak podstatnou část svých ztrát z tohoto týdne. Situaci napomohla včerejší opatření turecké centrální banky, které se zavázala poskytnout bankám v zemi potřebnou likviditu a snížila požadavky na tvorbu rezerv jednotlivých bank, čímž se také uvolnila dodatečná likvidita. Tato opatření však nebudou stačit, pokud nedojde k dalším zásadním opatřením turecké centrální banky, zejména ke zvýšení základní úrokové sazby vysoko nad dvacet procent. Vztah Ankary s Washingtonem zůstává nadále napjatý, zejména kvůli zadržovanému duchovnímu Andrewu Brunsonovi. To situaci rozhodně nesvědčí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje