Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:15
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner

Turecká inflace stoupla na 36 %

04.01.2022 06:31  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Roční míra inflace v Turecku se minulý měsíc vyšplhala na 36,1 %, což je nejvyšší hodnota za 19 let vlády Tayyipa Erdogana. Měnová krize byla z velké části způsobena prezidentovou neortodoxní politikou snižování úrokových sazeb.

Podle oficiálních údajů tureckého statistického ústavu vzrostly domácí spotřebitelské ceny v prosinci o 13,58 %, což ještě více nahlodalo příjmy a úspory Turků sužovaných ekonomickými otřesy.

Meziroční index spotřebitelských cen překonal mediánovou prognózu průzkumů mezi ekonomy, která činila 30,6 %. Důvodem je skutečnost, že základní položky, jako je doprava a potraviny, které v roce 2021 tvořily stále větší část rozpočtů domácností, zdražovaly ještě rychleji než ostatní odvětví.

Někteří ekonomové očekávají, že pokud nedojde ke změně měnové politiky, dosáhne inflace do jara 50 %. Ozlem Derici Sengul, istanbulská finančnice, tento názor podporuje.

Ozlem prohlásila, že sazby by měly být zvýšeny okamžitě, protože se jedná o naléhavou záležitost.

Domnívá se, že centrální banka nepodnikne žádné kroky a meziroční inflace do března pravděpodobně dosáhne 40–50 %. Situace bude v březnu kritická, protože se očekává prudký růst cen a zvýšení minimální mzdy o 50 %.

V pondělí se Erdogan zaměřil na údaje o obchodu, které ukázaly, že vývoz loni vzrostl o třetinu na 225 mld. USD.

"Máme jedinou starost: vývoz, vývoz a znovu vývoz," řekl v projevu a dodal, že údaje o obchodu ukazují šestinásobný nárůst vývozu během jeho působení v čele země.

Erdogan, který se sám prohlásil za nepřítele úrokových sazeb, loni přehodnotil vedení centrální banky. Banka od září snížila základní úrokovou sazbu z 19 % na 14 %, čímž Turecku způsobila hluboce záporné reálné výnosy, které vyděsily spořitele a investory.

Následné zrychlující se zvyšování cen a pokles liry také narušily rozpočty domácností a firem, zhatily cestovní plány a přiměly mnoho Turků šetřit. Například minulý měsíc stálo mnoho lidí frontu na dotovaný chléb v Istanbulu, kde podle magistrátu vzrostly životní náklady za rok o 50 %.

"Už nesedíme s přáteli v kavárně a nepijeme kávu," říká Mehmet, 26letý istanbulský sociolog. "Nechodíme ven, jen z domova do práce a zase zpátky," dodal s tím, že si kupuje menší porce jídla a domnívá se, že inflace je vyšší, než ukazují oficiální údaje.

Centrální banka tvrdí, že růst cen byl podmíněn dočasnými faktory, které rychle zmizí. Oficiálně výhledově řídila ceny a předpovídala volatilní průběh inflace, která – poté, co se v posledních měsících pohybovala kolem 20 % a v posledních pěti letech byla většinou dvouciferná – podle ní v říjnu skončí rok na úrovni 18,4 %.

Sengul naznačila, že s pondělními údaji se tento argument vyčerpal.

"To odráží začarovaný kruh poptávkové inflace, což je velmi nebezpečné, protože centrální banka naznačovala, že cenový tlak je způsoben nákladovým tlakem (omezením nabídky) a že s tím nemůže nic dělat," řekla.

Odrazem prudkého růstu dovozních cen byl prosincový index cen výrobců, který meziměsíčně vzrostl o 19,08 % a meziročně o 79,89 %. Meziroční ceny dopravy vyskočily o 53,66 %, zatímco koš potravin a nápojů vzrostl o 43,8 %, ukázaly údaje CPI.

V období před volbami, které jsou naplánovány na polovinu roku 2023, se v průzkumech veřejného mínění ohledně Erdoganovy kandidatury odráží také ekonomická nestabilita.

Loňský rok byl pro liru nejhorší za téměř dvě desetiletí, zatímco roční index spotřebitelských cen byl nejvyšší od září 2002, kdy byl na úrovni 37,0 %, dva měsíce před nástupem Erdoganovy strany do úřadu.

V prosinci se lira dotkla rekordního minima 18,4 vůči dolaru, než se před dvěma týdny po státem podporovaných intervencích na trhu a poté, co Erdogan oznámil program na ochranu lirových vkladů před volatilitou měny, prudce odrazila ode dna.

Vývoz a hodnota měny spolu skutečně korelují. Turecká krize je tedy opakem krize izraelské. Jejich měna posílila natolik, že vývoz, který obvykle vyžaduje přepočet nákupních částek, výrazně poklesl. Proto bylo přijato rozhodnutí měnu doslova oslabit.

V případě Turecka se však korelace netýká pouze vývozu. Aby se mohly uskutečnit dodávky do zahraničí, musí se toto zboží nejprve vyrobit. Ceny zboží rostou, protože se zvyšují náklady na vstupy a mzdy. Jakmile je překročena určitá hranice, ceny zboží, v němž má Turecko vedoucí postavení, jako jsou zemědělské produkty, vzrostou natolik, že se pro ostatní země stane jejich nákup nerentabilní.

To je také způsobeno zpožděným efektem. Například mzdy rostou s určitým zpožděním oproti tržním cenám. A jestliže se letošní úroda prodala v rekordním čase, s tou příští to bude složitější. Vzhledem k tomu, že dovozní ceny, včetně cen osiv a zemědělských strojů, porostou stejně jako mzdy, promítne se to do ceny nové sklizně. Pak bude Erdoganova politika pracovat v jeho prospěch.

Na druhou stranu, pokud za hlavní cíl státu považujeme blahobyt obyvatelstva, pak Erdoganova vláda navzdory nárůstu vývozu svůj cíl zjevně neplní.

V celkovém vyjádření ztratila turecká lira v loňském roce 44 % své hodnoty, protože centrální banka snížila úrokové sazby pod tlakem Erdogana, který se zaměřil na úvěry a vývoz, aniž by věnoval pozornost stabilitě měny a cen. V pondělí po zprávách o inflaci turecká měna prudce klesla o 5 %, poté vzrostla o 3 % a poté se obchodovala beze změny na úrovni 13,1 vůči dolaru.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Turecka centrální banka dnes nezvýšila IR
    Výbor pro měnovou politiku Turecké centrální banky zůstal na svém dnešním setkání v patové situaci. Výbor rozhodl, že krátkodobé úrokové sazby zůstanou nezměněny. Míra marginálního financování byla udržována na úrovni 9,25% a úroková sazba byla zachována na úrovni 7,25%. Týdenní repo sazba byla ponechána na úrovni 8 procent.
  • Turecká centrální banka dnes podlehla “zlu”. Turecké ekonomice by to mělo pomoci
    Turecká centrální banka dnes v pozitivním smyslu trhy překvapila. Zvýšila totiž základní úrokovou sazbu více, než trhy očekávaly. Ty měly ještě v živé paměti červencové šokující rozhodnutí centrální banky navzdory dramaticky zrychlující inflaci ponechat sazby beze změny.
  • Turecká centrální banka nezvýšila sazby a lira dál padá k 2,9000 na USD/TRY
    Pád turecké liry není žádnou novinkou, vývoj v posledních čtyřech seancích je už ovšem extrémní také na tuto měnu. Od čtvrtka minulého týdne už pár USD/TRY vzrostl o 4,2 % a rychle se blíží důležité hladině 2,9000. Část trhu sázela na zásah domácí centrální banky, která ovšem na dnešním zasedání odmítla zvýšit úrokové sazby. Měnový pár USD/TRY dnes přidal 0,8 % až na 2,8916. Turecká měna tak opět prohloubila minima na páru s americkým dolarem. Pár EUR/TRY (kurs euro turecká lira) rostl až o 0,9 % na 3,2043. Hladinu 3,2000 pár překonal poprvé od ledna a lira se tak přiblížila na dosah historickým rekordům také zde.
  • Turecká centrální banka podlehla politickým tlakům
    Dnešní zasedání turecké centrální banky přineslo zklamání pro investory. Turecká centrální banka vyhověla tlaku prezidenta Erdogana a vydala se na riskantní cestu snižování úrokových sazeb. Týdenní repo sazba poklesla o jeden procentní bod na 18 % a z komentáře vypadl již porušený příslib pozitivních reálných sazeb. Zároveň můžeme předpokládat, že centrální banka bude čekat na první příležitost k dalšímu snížení úrokových sazeb. Tím může opětovně nastartovat spirálu oslabující měny a permanentně vysoké inflace a dále tak podlomit důvěru investorů i samotných Turků v liru.
  • Turecká centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny
    Turecká centrální banka ponechala na dnešním zasedání úrokové sazby beze změny s nižší limitou na úrovni 19,00 %. Jednalo se o první schůzku pod novým guvernérem Sahapem Kavcioglem, který byl jmenován jako čtvrtý guvernér CBRT za posledních 20 měsíců.
  • Turecká centrální banka promrhala další příležitost k záchraně liry
    Čtvrteční zasedání naplnilo černá očekávání a centrální banka opět snížila úrokové sazby navzdory pokračujícímu kolapsu turecké liry. Situace zůstává neudržitelná a dříve či později si vyžádá reakci ze strany tureckých autorit, která zastaví hrozící rozvrat finančního systému Turecka a zabrání ožebračení tureckých občanů v důsledku vysoké inflace.
  • Turecká centrální banka prudce zvyšuje sazby v obraně před inflací
    Turecká centrální banka se na svém dnešním zasedání důrazně postavila výzvě ve formě nárůstu proinflačních rizik a zvýšila svoji klíčovou úrokovou sazbu o 200 bazických bodů na 19 %. Vyslyšela tím volání investorů, kteří chtěli vidět potvrzení změn v turecké hospodářské politice zahájených na podzim loňského roku.
  • Turecká centrální banka překvapivě nezvýšila sazby a lira propadla
    Turecká centrální banka (CBRT) na svém pravidelném zasedání nezvýšila sazby a překvapila trh. Základní sazba zůstala n...
  • Turecká centrální banka zvýšila IR
    Turecká centrální banka zvýšila úrokové sazby na dnešní mimořádné schůzce a uklidnila tlaky na finančních trzích poté,...
  • Turecká ekonomika poroste v 2017 o více jak 6%
    Třetí hospodářský růst tureckého hospodářství dosáhl ve třetím čtvrtletí meziroční nárůst o 11,1%, což dokazují nedávno zveřejněné národní účty. Domácí poptávka především vedla k hospodářskému růstu. Výdaje domácností se prudce zrychlily na 11,7% meziročně, zatímco vládní výdaje vzrostly o 2,8%. Mezitím byla růstová dynamika rozšířená na investiční frontě. Stavební investice se zvýšily o 12 procent, zatímco investice do strojů a zařízení rostly o 15,3 procent. Vývozy byly ve třetím čtvrtletí silné, meziročně vzrostly o 17,2%, ale dovoz také meziročně vzrostl o 14,5% a snížil příspěvek čistého vývozu k celkovému růstu HDP na pouhých 0,3 procentního bodu za čtvrtletí.
  • Turecká krize a koruna
    O jednání bankovní rady a nové prognóze ČNB ze začátku srpna, kdy bylo rozhodnuto po páté v tomto měnověpolitickém cycklu zvýšit úrokové sazby jsme již psali. Koncem minulého týdne byl zveřejněn i záznam z tohoto jednání, který odhaluje argumenty bankovní rady proti zvyšování úrokových sazeb o více než 25 bazických bodů. I přes tyto události koruna začíná třetí týden v řadě na stejných hodnotách.
  • Turecká krize, emerging markets a pokračující earnigns
    Zahájení obchodování v pondělí se neslo ve znamení obav z turecké liry. Přestože má Turecko vliv především na emerging markets, obavy byly cítit i za oceánem v USA.
  • Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie
    Měnové turbulence v Turecku se v noci na dnešek, během obchodování na asijských trzích, zklidnily. Nyní dokonce turecká lira proti dolaru posiluje, a odmazává tak podstatnou část svých ztrát z tohoto týdne. Situaci napomohla včerejší opatření turecké centrální banky, které se zavázala poskytnout bankám v zemi potřebnou likviditu a snížila požadavky na tvorbu rezerv jednotlivých bank, čímž se také uvolnila dodatečná likvidita. Tato opatření však nebudou stačit, pokud nedojde k dalším zásadním opatřením turecké centrální banky, zejména ke zvýšení základní úrokové sazby vysoko nad dvacet procent. Vztah Ankary s Washingtonem zůstává nadále napjatý, zejména kvůli zadržovanému duchovnímu Andrewu Brunsonovi. To situaci rozhodně nesvědčí.
  • Turecká lira a jihoafrický rand dnes klesly na nová historická minima
    Oslabování měn rozvíjejících se trhů pokračuje. Svojí troškou do mlýna dnes přispěla turecká lira i jihoafrický rand, ...
  • Turecká líra, ako aj ostatné meny rozvíjajúcich sa trhov dnes výrazne oslabujú
    Pozitívna nálada na trhoch zvyčajne uprednostňuje meny rozvíjajúcich sa trhov, ale dnes to tak nie je. Zatiaľ čo správy o fiškálnej expanzii v Nemecku a rozšírení licencií zo strany USA pre Huawei podporovali indexy v raste, meny rozvíjajúcich sa trhov voči doláru klesajú. Turecká líra klesla o 1,2%, nasledoval brazílsky reál (0,9%) a mexické peso (0,8%). Výsledkom toho je to, že USDTRY je na najvyššej úrovni od 29. júla, čo predstavuje 4%-ný nárast od miním z 8. augusta.
  • Turecká lira dnes opět slábne, turecká krize může výrazně přitížit Británii v době brexitu
    Turecká lira dnes vůči dolaru začala opět oslabovat. Zatímco včera se vzájemný kurs měn držel pod úrovní šesti tureckých lir za jeden dolar, nyní se dolar obchoduje i za více než 6,2 liry. Lira je tak nejslabší od středečního rána středoevropského času. Opětovné slábnutí liry svědčí o tom, že Ankara si stále zahrává s ohněm možné recese, který se zatím nepodařilo tak úplně uhasit.
  • Turecká líra dnes vymazala časť strát. Kým Erdogan nezačne dvíhať sadzby, tak ostane fundament pre líru zlý.
    Turecká líra ostáva pod silným tlakom. Ten v posledných dvoch dňoch ešte viac zosilnel, a to po tom, čo USA prišli s odvetnými sankciami za zatknutie amerického pastora. Zatiaľ sa jedná len o finančné sankcie voči dvom ministrom Erdoganovej vlády, začalo sa však hovoriť aj o nových clách voči tureckým exportom. Líra dnes časť strát vymazala po správach, že sa chystajú rokovania medzi USA a Tureckom, ktoré by mohli zmierniť napätie.
  • Turecká lira dramaticky padá, už stojí méně než jednu korunu. Za Erdoganova prezidentování koruna vůči posílila o více než 900 procent, roku 2014 byla lira i za více než deset korun
    Turecká lira se včera před půlnocí středoevropského času propadla pod psychologickou úroveň jedné koruny české, a to poprvé v historii. Dnes ráno se lira prodává za 0,976 koruny, tudíž dále oslabuje. Rekordně slabá je turecká měna také vůči dalším měnám, například americkému dolaru, vůči němuž klesla na historické minimum dnes ráno.
  • Turecká lira klesá kvůli strachu z amerických sankcí
    Turecká lira dnes ztrácí 0,8 % na páru s americkým dolarem. USDTRY se aktuálně (12:30) obchoduje v blízkosti 5,7230. Pokles je spojován se zprávou, že první části ruského raketového systému S400 dorazily do Ankary. Spojené státy opakovaně hrozily Turecku sankcemi v případě, když koupi S400 realizuje. Sankce mohou výrazně poškodit tureckou ekonomiku, protože obchodní vztahy s USA jsou z pohledu Turecka významné.
  • Turecká lira masivně posiluje v reakci na vyhazov šéfa centrální banky a odstoupení ministra financí
    Turecká lira dnes posiluje nejvíce ze všech měn Emerging Markets. Páry EURTRY a USDTRY spadly o více než 5 %. Velký pohyb přišel v reakci na víkendové personální změny v klíčových pozicích země. Prezident dal padáka Muratu Uysalovi, guvernérovi turecké centrální banky a následně odstoupil ze zdravotních důvodů ministr financí Beret Albayrak. Trhy doufají, že nový ekonomický tým zamezí dalšímu propadu liry.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FX Global
FXDD
CapXmaster
reklama
Dukascopy new