Sobota 21. prosince 2024 19:05
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Nynější sankce Rusko nepoloží, v posledních letech se na ně pečlivě připravovalo. Putinův režim ale může zničit odstřižení od SWIFT, proti tomu je však třeba Německo a zatím také USA

25.02.2022 10:59  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Rusko dosud zvládá čelit sankcím Západu, neboť po řadu let systematicky snižuje své vystavení americkému dolaru. Dolarové rezervy Ruska činily loni jen 16 procent celkových devizových rezerv země. Přitom o čtyři roky dříve to bylo více než 40 procent. Jeden příklad za všechny: od vrcholu roku 2010 Rusko snížilo objem držených amerických dluhopisů o 98 procent. 

Po léta vzrůstající izolovanost Ruska od dolaru nyní zmírňuje jeho zranitelnost vůči nejnovější sadě sankcí, kterou Západ uvedl v reakci na plnou invazi na Ukrajinu. Kreml tak alespoň po přechodnou dobu může ustát nejen nejnovější sadu sankcí, ale i sankce přísnější, pokud je tedy Západ zavede.

Zcela od dolaru se však Rusko odstřihnout nemůže. Plyn nebo ropa se na světových trzích obchodují právě v americké měně. Ačkoli je pravdou, že část ruského ropného vývozu se nyní již obchoduje v eurech. 

Rusku navíc hrají do karet momentální vysoké ceny ropy. Ty jsou zčásti důsledkem ruské ropné politiky poslední řady měsíců, která spočívá v omezování těžby tak, aby šla cena nahoru. Ropa se nyní prodává za více než sto dolarů za barel, nejdráže do roku 2014. 

Vedle ropy se rekordně platí za velkoobchodní plyn. Ostatně evropská energetická krize posledních měsíců souvisí právě s dramatickým růstem cen plynu. Příjem z vývozu surovin je tak značný, že se Rusko nemusí zadlužovat. Nemusí tedy vydávat státní dluhopisy. I proto nové sankce Západu tolik nepocítí. Některé z nich se totiž zaměřují právě na trh s ruskými dluhopisy. Rusko je méně zadlužené než kterákoli země EU, což jej činí finančně odolnějším. 

Sankce tak prakticky nemohou ve své nynější podobě vyvolat krizi ruské platební bilance, neboť Rusko má zejména díky výnosům z prodeje ropy a plynu své historicky rekordní devizové rezervy, v objemu 630 miliard dolarů (když prezident Vladimir Putin na přelomu milénia nastupoval do úřadu, činily rezervy jen 12 miliard dolarů). Rusko má významné finanční prostředky také ve svém státním fondu. 

Běžný účet ruské platební bilance vykázal letos v lednu historicky rekordní úroveň 19 miliard dolarů, plyne z dat ruské centrální banky. To je více než dvojnásobná hodnota v porovnání se situací v lednu 2021. Což jen demonstruje, jak Rusku svědčí současné vysoké ceny ropy a plynu na světových trzích. Prospívá mu, že si na něm Evropa, odběratel 70 procent ruského plynu, vybudovala v rámci probíhající zelené transformace EU a německé Energiewende relativně vysokou závislost.

Ve zmíněném ruském státním fondu, jejž financují příjmy z ropy a který spravuje část ruských devizových rezerv, drží země majetek vyčíslitelný v přepočtu na více 170 miliard dolarů. Ovšem od června loňského roku v něm už není ani jediný dolar jako takový. I zde je evidentní důkladná a dlouhodobá snaha Kremlu odstřihnout se od dolaru a mírnit tak dopad nynějších sankcí. 

Od roku 2020 je primární měnou, ve které Rusko fakturuje svůj vývoz do Číny, euro, a nikoli dolar. Podíl dolaru na ruském vývozu klesá obecněji. Z 69 procent v roce 2016 na 56 v první polovině roku loňského. Podíl eura se ze stejnou dobu zdvojnásobil na 28 procent. 

Stávající sankce tak nemohou Rusko zabolet zdaleka tolik, jak by jej bolelo odstřižení od mezinárodního platebního systému SWIFT.  Pro odstřižení Ruska od tohoto systému se včera vyslovil český prezident Miloš Zeman. Údajně se pro odstřižení vyslovuje třeba i britský premiér Boris Johnson. Proti je však Německo nebo Itálie. Spojené státy jsou rovněž proti odstřižení, ačkoli připouští, že zůstává ve hře jako další z možných sankcí. 

Odstřižení Ruska od SWIFT by ale nebylo bezbolestné ani pro Západ, vrátilo by jako bumerang. Navíc by oslabilo roli dolaru ve světové ekonomice, neboť SWIFT do značné míry stojí a padá právě s americkou měnou. To jsou klíčové důvody, proč se Západ k odstřižení Ruska zatím nemá. 

Co konkrétně znamená, že by se odstřižení vrátilo jako bumerang? Prakticky by Západ neměl, jak Rusku platit za dodávky ropy, a zejména plynu. Zhruba 35 procent plynu, jejž spotřebovává Evropa, pochází z Ruska. Rusko by odstřižení zabolelo ještě více, jelikož hned přes 70 procent svého plynu dodává Evropě. S odstřižením od SWIFT by tyto obchody do značné míry skončily. 

Výpadek více než třetiny dodávek plynu znamená také citelné zdražení elektřiny, neboť její podstatná část se v Evropě právě z plynu vyrábí. 

První krok, který by Evropa musela učinit, aby v takové situaci obstála, je dát k ledu Green Deal a své ambiciózní plány dosáhnout uhlíkové neutrality k roku 2050. Musela by se být ochotna naučit se žít v podmínkách alespoň občasného výpadku dodávek plynu či elektřiny firmám a domácnostem. Musela by být ochotna přijmout jejich masivní zdražení, vysoko nad rámec všeho, co jsme zažili v uplynulých měsících. Musela by být připravena na další kolo inflace, „válečné inflace“. Musela by být připravena tuto inflaci krotit citelným zvyšováním úrokových sazeb, jež by mohlo předlužené země typu Itálie, ale také třeba Francie dovést na pokraj bankrotu. Musela by být ochotna nakupovat mnohem více zkapalněného plynu v USA či Kataru. A také uvést zpět do provozu své odstavené jaderné, uhelné, ale třeba i mazutové elektrárny.

I pokud by to zvládla, je tu další zásadní problém. Utrpěl by dolar. SWIFT je na dolaru do značné míry postavený. Nejvíce SWIFTových transakcí probíhá právě v něm. S velkou, nicméně ilustrativní nadsázkou lze říci, že SWIFT je takový „Facebook pro banky a další finanční instituce“. Místo lajků si v něm posílají právě hlavně dolary. Podíl dolarových transakcí převyšuje 40 procent, v euru jich je bezmála 37 procent. Na čínskou měnu ovšem nezbývají ani tři procenta.

Čína by pochopitelně ráda měla svoji měnu zastoupenu mnohem výrazněji, stejně jako třeba Rusko. Jenže to není tak snadné. Důvodem je to samé, co z Facebooku učinilo globální sociální síť číslo jedna: síťový efekt. Na finanční transakci jsou třeba dva – prodávající a kupující. Stejně jako facebookový lajk také někdo dává a někdo jiný jej obdrží. Můžeme facebookovou komunikaci třeba tisíckrát nenávidět, ale protože ji využívají naši kamarádi, užíváme ji také. Čína nebo Rusko tako nemusí mít SWIFT zrovna v lásce, ale protože jej využívají jejich obchodní partneři – zdroj příjmu –, nemají jinou možnost. 

Odstřižení od SWIFT by ale Rusko přinutilo vytvořit si vlastní „Facebook“. Vlastní mezinárodní platební systém. Ne že by se o to Rusko nepokoušelo, takový systém i existuje. Ale zatím chybí dostatečný impuls pro jeho rozvoj. Ten by mohlo zajistit právě to, pokud by Západ Rusko od SWIFT odstřihl. Pro Rusko by to zejména zpočátku byla pohroma. Ale tratily by také Spojené státy. Začal by se totiž s větší vervou než dosud rozvíjet mezinárodní platební systém, jenž obchází dolar. 

Snížení světového významu dolaru znamená nutnost smířit se s tím, že už nebude tak privilegovanou měnou, jakou je nyní. Jeho postavení v globálních transakcích usnadňuje Spojeným státům zadlužování, protože náklady s ním spojené, třeba i inflační, mohou přenášet na jiné země, po celém světě. To je značná výhoda, ze které se žádný jiný ekonomický celek netěší, ani Evropa ne. Proto ostatně třeba i země typu Německa před pár lety volaly po zřízení evropské obdoby SWIFT. 

Rusko, zdá se, počítá s tím, že jej Západ od SWIFT neodstřihne. I když by to byla pro Rusko katastrofa, Západ by to také zabolelo. Musel by se smířit s prudkým zdražováním, sociálními otřesy, nutností vzdát Green Deal a také se smířit s poklesem globálního významu dolaru. 

Odstřižení od SWIFT a tím pádem od možnosti dodávat plyn Evropě je ruskou „Achillovou patou“. Má potenciál Rusko ekonomicky rozvrátit a zničit tak Putinův režim. Achilles v Kremlu ale zjevně vsází na to, že Západ své pohodlí, zelené vize a privilegia kvůli Ukrajině, a možná ještě jen její východní části, obětovat nebude.

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nvidia získává 3,30 % díky vlně nových čipů Blackwell 🤖
    Nvidia (NVDA.US) dnes zaznamenává nárůst o 3,30 % na 945 USD za akcii a přibližuje se tak k hranici 1000 USD za akcii. Optimismus investorů podporují nové produkty a projekty oznámené během týdenní konference Nvidia GTC. Během pondělního zahajovacího projevu oznámil generální ředitel společnosti Nvidia Jensen Huang:
  • Nvidia znovu překvapila trh: Silné datové centrum a akcie se dělí
    Technologický gigant Nvidia přinesl překvapení trhu, když zveřejnil své výsledky za první čtvrtletí fiskálního roku 2024. Výnosy společnosti zaznamenaly výrazný nárůst oproti loňskému období, což mnohé analytiky překvapilo.
  • Nvidia ztrácí 2,3 % v premarketu uprostřed protimonopolního vyšetřování Číny
    Akcie největší společnosti na Wall Street, Nvidia (NVDA.US), ztrácejí téměř 2,3 % v obchodování před uvedením na trh, protože China Central Televison oznámila, že čínská státní správa pro tržní regulaci (SAMR) vyšetřuje společnost s antimonopolní žalobou související s jejím monopol na trhu s AI čipy. Během 3. čtvrtletí 2024 (fiskální 3. čtvrtletí 2025) měla Nvidia téměř 15% výnosy z čínského trhu.
  • Nvidia ztrácí 279 miliard dolarů, Tesla zklamala investory, Boeing trpí kvůli analytikům
    Americké akcie se v úterý propadly a zahájily tak jeden z nejhorších měsíců v historii obchodování na akciovém trhu, protože investoři s napětím očekávají další ekonomické údaje, které by mohly ovlivnit rozhodnutí Federálního rezervního systému o snížení úrokových sazeb.
  • Nvidia ztrácí 3,5% v premarketu na základě zpráv od DoJ 📉
    Podle zpráv médií zahájilo americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřování zaměřené na podnikání s GPU čipy s umělou inteligencí Nvidia. Konkurenti Nvidie tvrdí, že společnost zneužila své dominance na trhu při prodeji pokročilých čipů. Po těchto informacích akcie Nvidie klesly o 3,4 % v americkém předtržním obchodování, po včerejším 6,6% výprodeji a korekci na Nasdaq 100, což poslalo technologický index pod podporu 19 000 bodů.
  • Nvidia zveřejnila skvělé výsledky!
    Všechny oči se aktuálně zaměřují na cenu akcií společnosti Nvidia, protože společnost vykázala zisky, které překonaly očekávání analytiků a zaznamenala 57% nárůst tržeb.
  • NYCB se po zprávě Wall Street Journal propadá o 40 %
    Akcie společnosti New York Community Bancorp (NYCB.US) se dnes propadají o více než 40 %. Akcie se obchodují níže od začátku dnešního obchodování, ale po zveřejnění zprávy Wall Street Journal se pokles zrychlil. WSJ uvedl, že problémový věřitel zkoumá možnost prodeje akcií. NYCB se nachází ve volném pádu od konce ledna, kdy banka oznámila neočekávanou ztrátu za 4. čtvrtletí a prudký nárůst rezerv na úvěrové ztráty vzhledem k její značné expozici v sektoru komerčních nemovitostí. Akcie se od té doby propadly o více než 80 %. Dnešní zpráva WSJ naznačuje, že situace v bance je opravdu špatná - prodej akcií je mnohem dražší způsob získání finančních prostředků než emise dluhopisů a skutečnost, že NYCB o něm uvažuje, může znamenat, že má problémy získat prostředky prostřednictvím dluhových trhů. Výprodej akcií NYCB vyvíjí tlak i na další regionální banky, ale zatím se mu nepodařilo vykolejit sentiment na širším trhu.
  • NY devízoví obchodníci
    Počuje odvšadiaľ kričať "strong dollar is back". EURUSD sa pokúša ponoriť pod 1,38 a pripísať si prepad o 1%. Naopak agregátne dolárový index dnes získava už vyše 1,3%. Dolárový valec začína valcovať "hlava-nehlava" všetko čo mu stojí v ceste. Kalkulácia s "Diétnou verziou QE 2,0" a menové sprísňovanie v Číne sú dva silné prodolárové argumenty, ktorým sa musel pokloniť celý zvyšok devízového trhu.
  • NY Fed's Dudley připustil, že vývoj na trzích je zdrojem obav pro americkou centrální banku. Nebudou se sazby nakonec snižovat?
    Podmínky na finančních trzích jsou mnohem tvrdší, než když Fed v prosinci rozhodoval o sazbách. A pokud tento stav vyd...
  • Nynější deště přejí houbám, lidé v Česku by si jich letos mohli z lesů odnést za více než pět miliard korun
    Kilogram hub je letos nejdražší v historii, vyjde na 220 korun – na rok 2013, tak zlý pro pojišťovny, ale celkový sběr hub a jejich cena stačit nebudou.
  • Nynější vláda se zadlužuje 25krát rychleji než vlády 90. let. Už v očištění o inflaci
    Současná vláda vytvořila za čtyři měsíce „sekeru“ ve státním rozpočtu za 200 miliard korun. Tu samou „sekeru“ – v očištění o inflaci – vytvořily obě Klausovy vlády, Tošovského vláda a vláda Zemanova v letech 1993 až 2001.
  • Nyní je lídrem prodeje zlata Kazachstán a lídrem nákupu Turecko
    Většina centrálních bank v posledních dvou měsících prodává zlato. Úterní zpráva Světové rady pro zlato uvádí, že v únoru bylo z oficiálních rezerv prodáno 6 tun. Stalo se tak navzdory letošnímu poklesu o 18 tun, protože zásoby činí stále více než 35 600 tun, nejvíc od roku 1990.
  • Nyní je na řadě Francie a prezidentka Le Penová
    Není to tak dávno, co mnozí lidé vnímali možnost zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem jako vtip. Podobné to je...
  • Nyní u Purple Trading: VIX volatility index jako obchodovatelný CFD futures symbol
    Index volatility či nervozity na trzích (VIX) je neocenitelným pomocníkem při analyzování trhů. Avšak velký potenciál skrývá také jeho obchodování. Proto jsme jej zařadili po bok našich CFD futures symbolů. Jak a kdy jej obchodovat si řekneme v tomto článku.
  • NYSE a Nasdaq zastavili obchodovanie s ruskými akciami. Shell ukončí partnerstvo s Gazpromom
    Dve hlavné americké burzy Nasdaq a NYSE oznámili, že dočasne zastavia obchodovanie s akciami ruských spoločností kótovaných na ich burzách z dôvodu regulačných obáv po sankciách voči Rusku.
  • NYSE je na cestě k integraci blockchainu do svých technologií
    Blockchain a kryptoměny se stále více integrují do společnosti a již se dostaly ke klíčovým finančním hráčům z Wall Street. Podle těchto údajů získala podíl ve společnosti tZERO společnost Intercontinental Exchange Inc, mateřská společnost NYSE. Uvádí se, že novým výkonným ředitelem společnosti tZERO se příští měsíc stane ředitel pro strategii ICE David Goon.
  • NY Times
    Dnešné vydanie hovorí o tom, že Čína je údajne veľmi blízko k revalvácii svojej meny, ktoré by ...
  • NYT: USA připravují plány pro případ, že by Rusko použilo nejsilnější zbraně
    Bílý dům v tichosti sestavil tým amerických bezpečnostních činitelů, který má načrtnout scénáře, jak by Spojené státy a jejich spojenci měli reagovat, pokud by ruský prezident Vladimir Putin - frustrovaný nedostatečným pokrokem na Ukrajině nebo odhodlaný varovat západní země před zasahováním do války - použil své zásoby chemických, biologických nebo jaderných zbraní. Napsal to americký list The New York Times (NYT).
  • NZD
    Ratingová agentúra Moodys dnes znížila kreditn&...
  • NZD
    Nočné komentáre čínskeho suver&am...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy