Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:58
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Partner
reklama
CapXmaster srovnani

Úroky z prodlení budou od 1. ledna suverénně rekordní, takřka dvanáctiprocentní. Důvodem je prudké zvyšování úroků ČNB

23.12.2021 13:42  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po včerejším zvýšení základní sazby ČNB je prakticky jisté, že k 1. lednu 2022 bude sazba činit jako nyní 3,75 procenta. To je přitom důležité z hlediska výpočtu úroku z prodlení.

Od roku 2014 výše úroku z prodlení odpovídá úrovni základní sazby ČNB navýšené o osm procentních bodů. Sazba úroku z prodlení tak bude od 1. ledna 2022 nejspíše odpovídat 11,75 procenta. Tato sazba bude určující pro celé první pololetí 2022. Určující pro první pololetí je totiž vždy základní sazba ČNB k 1. lednu navýšená o oněch osm procentních bodů. Určující pro druhé pololetí je zase vždy základní sazba ČNB k 1. červenci navýšená o osm procentních bodů.

Ve druhém pololetí 2021 činí sazba úroku z prodlení 8,5 procenta a je tedy o 3,25 procentního bodu nižší, než bude od 1. ledna 2022. V letošním prvním pololetí sazba úroku z prodlení představovala jen 8,25 procenta. Od roku 2014 se přitom sazba úroku z prodlení pohybovala vždy v pásmu od 8,05 do 10 procent. Sazba 11,75 procenta bude tedy suverénně nejvyšší. Dlužníci a opozdilci by s tím měli počítat.

Pokud se například v prvním pololetí 2022 opozdí osoba samostatně výdělečně činná s úhradou daně z příjmu ve výši 300 tisíc korun o měsíc – čili o 30 dní – a bude se jí tedy úrok z prodlení započítávat za 27 dní (první tři dny prodlení se úrok z prodlení neuplatňuje), bude částka úroku z prodlení odpovídat 2608 korun. Letos v prvním pololetí by to přitom bylo jen 1831 korun, tedy o 777 korun méně.

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Úrokové sazby v Maďarsku klesají o dalších 20 bodů, MNB má však stále prostor
    Maďarská centrální banka na svém listopadovém jednání snižuje úrokové sazby znovu o 20 bazických bodů. Hlavní sazba se...
  • Úrokové sazby v USA již dál neporostou
    „Pravděpodobnost změny úrokových sazeb v USA se v letošním roce změnila. Ještě na začátku týdne trhy predikovaly 20procentní pravděpodobnost, že se v letošním roce dočkáme zvýšení úrokových sazeb. Nyní však již futures na úrokovou sazbu signalizují 20procentní možnost poklesu,“ říká Senior Equity Trader BHS Kamil Bednář.
  • Úrokové sazby v září opět vzrostly
    Zářijová hodnota Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů dosáhla hodnoty 9,42 procenta. V porovnání s předchozím měsícem tedy průměrná úroková sazba vzrostla přesně o jeden procentní bod. Důvodem nárůstu je pokles sazeb v předchozích prázdninových měsících. Během nich kulminovaly konkurenční nabídky bank na poli spotřebitelských úvěrů. Úroková sazba je právě to, co zájemce o bezúčelovou půjčku zajímá jako první. Analytici z Broker Consulting ale upozorňují: výše úroku v reklamní nabídce se většinou neshoduje s tím, jakou RPSN klienti od banky ve skutečnosti dostanou.
  • Úrokové sazby vzrostly. Letos zřejmě naposledy
    „Růst úrokových sazeb podpoří posílení kurzu koruny a pomůže stabilizovat inflaci. Vyšší úrokové sazby se mohou přenést na hypoteční trh, což pravděpodobně povede k nižšímu objemu nově poskytnutých hypoték v letošním roce. Česká národní banka tak nepřímo pomáhá stabilizovat ceny nemovitostí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Úrokové sazby vzrostly počtvrté v řadě
    „Díky růstu úrokových sazeb budou motivováni zahraniční investoři k přesunu kapitálu do České republiky. To může pomoci k posilování koruny,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Úrokové sazby zůstávají beze změny
    Bankovní rada České národní banky na svém dnešním zasedání rozhodla o ponechání základní sazby na stávající úrovni, tedy 0,25 %. Tento výsledek je v souladu s naším i tržním předpokladem. Diskontní sazba zůstává na 0,05 % a lombardní sazba na 1 %. Na konkrétní zdůvodnění dnešního rozhodnutí si budeme muset počkat do tiskové konference, ohlášené na 15:45. Od posledního zasedání ČNB v srpnu ekonomická data ukazují, že ekonomické oživení je stále v běhu. Meziroční pokles HDP o 11 % v druhém čtvrtletí byl menší než 12% pokles odhadovaný ČNB. To utvrzuje centrální bankéře v názoru, že dosavadní uvolnění měnové politiky bylo dostatečné. Inflace se vyvíjí víceméně v souladu s prognózou ČNB. V srpnu inflace v meziročním srovnání zpomalila na 3,3 % oproti ČNB očekávanými 3,2 %. Inflace zůstává zvýšená především kvůli neměnovým položkám. V souladu s prognózou ČNB však očekáváme její postupné zpomalování. Pro tento vývoj je důležité, že jádrová inflace již vykazuje zmírnění tempa růstu a výhledově bude pravděpodobně dále klesat. V souhrnu tak aktuální inflace výrazně nad inflačním cílem ČNB není důvodem pro změnu nastavení základní úrokové sazby.
  • Úrokový diferenciál medi USA a Austráliou je na 10-ročných minimách, AUDUSD ešte môže ísť nižšie
    Po poslednom zasadnutí austrálskej centrálnej banky, na ktorom došlo k prekvapivému zníženiu úrokových sadzieb, výrazn...
  • Úrokový diferenciál mezi USA a Evropou pomalu stoupá už déle než dva měsíce
    Po mém včerejším komentáři k EURUSD ještě jedna poznámka a připomínka toho, že bigger picture na EURUSD rozhodně není jen o technice. Technika sice hraje na EURUSD důležitou roli (obzvláště po prolomení 1,1660), bez jednoznačného fundamentu se ale silnější dolar a medvědí trend na EURUSD neobejde. Silný fundament přitom zdá se dolaroví býci mají stále k dispozici a není to jen o nedávném zasedání ECB, které dostalo evropskou měnu pod tlak. Mnohem důležitější je tradiční dlouhodobý hybatel prakticky všech měnových párů, kterým je úrokový diferenciál. Ten se pro americký dolar vyvíjí poslední dobou velmi příznivě, což ukazuje i následující graf.
  • Úrokový diferenciál: Snadný a rychlý indikátor dění na měnových párech
    Často se setkávám s dotazy na téma ekonomických fundamentů. Jaká data sledovat a jak se v záplavě dat orientovat? Jak ...
  • Úroky spotřebitelských úvěrů jdou už třetí měsíc v řadě pozvolna dolů. V červnu se zastavily na hodnotě 5,67 %
    Jak ukazují dat Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů, průměrné úrokové sazby z úvěrů na cokoli v letošním druhém kvartálu postupně klesají. V červnu byla jejich hodnota nejníže od začátku tohoto roku, a sice na 5,67 %. Klesající tempo odráží především boj o zákazníka na českém trhu a tvrdé konkurenční prostředí poskytovatelů úvěrů, které je však pro samotného zákazníka příznivé.
  • Úroveň inflace ČNB neznepokojuje. Evropa dostane 750 mld. EUR na obnovu ekonomik
    Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v pondělním rozhovoru pro Právo zopakoval, že měnová politika je dle jeho názoru na správné úrovni. Současnou úroveň inflace guvernéra neznepokojuje, jelikož očekává na začátku příštího roku její návrat zpět k dvouprocentnímu cíli.
  • Úroveň inflace ve Velké Británií klesl do čtyř letního minima.
    V úterý britská libra obchoduje se poblíž nulového bodu, i když během dne jsme pozorovali značné oslabení britské měny...
  • „Úroveň nejistoty“ celosvětově stoupá
    STRACH: Nejistota na trhu je vysoká, ale jak moc? Geopolitické obavy se po prudkém nárůstu v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu zmírnily (viz graf), ale nahradily je větší, pevnější a globálnější nejistoty v oblasti hospodářské politiky. Úrokové sazby a výnosy dluhopisů prudce rostou, obavy z recese jsou na vysoké úrovni a americký dolar řádí vůči světovým měnám. Jedná se o druhou nejvyšší úroveň ekonomické nejistoty za posledních 25 let a může se zdát, že jde o "nový normál".
  • Urychlí Fed normalizaci politiky?
    Středa přinese několik zajímavých makročísel, ale hlavní slovo bude mít večer Fed. V průběhu dne můžeme čekat report ADP ukazující tempo nabírání pracovníků v amerických firmách. Odhadovaných 400 tis. by byl slabší výsledek než před měsícem, ale stále v souladu s pokračujícími oživením trhu práce. Klíčová budou v tomto smyslu vládní data v pátek. Index ISM ze služeb v USA by podobně jako obdobný průmyslový index měl zůstat vysoko díky poptávce, aktivitě i protahujícím se dodávkám. Sektor sice také musí čelit problémům se vstupy a cenami, ale o poznání méně než ten průmyslový.
  • Úřad FAA nařídil okamžitou kontrolu vybraných Boeingů 777
    Americký Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil okamžitou kontrolu letadel Boeing 777-200 se stejným motorem, jaký o víkendu začal u jednoho takového stroje ve vzduchu hořet. Úřad po nehodě aerolinkám doporučil, aby letadla zatím nepoužívaly, nyní doporučení změnil v příkaz provést důkladnou kontrolu titanových lopatek motoru před opětovným nasazením do provozu. Týká se to celkem 128 letadel, což je asi třetina letadel 737 MAX, která byla v celém světě až donedávna odstavena kvůli jiným problémům.
  • Úřady: Tesla a její dodavatelé ztrojnásobí investici v Mexiku na 15 miliard USD
    Americká automobilka Tesla a její dodavatelé ztrojnásobí investici do plánovaného závodu ve městě Monterrey v mexickém státě Nuevo León na 15 miliard dolarů (343 miliard Kč). S odvoláním na guvernéra státu o tom dnes informovala agentura Reuters. Tesla ani místní správa zatím na žádost o komentář nereagovaly.
  • USA a Británie udeřily na jemenské povstalce, spojence Íránu. Hrozí růst plynu a cen pohonných i v Česku
    Vojenský úder Spojený států a Británie na pozice jemenských povstalců, k němuž došlo v noci na dnešek, není překvapivý. Spojené státy jej zvažovaly už v prosinci 2023. V podstatě jde také o test, zda Teherán, jenž povstalce podporuje, bude ochoten vstoupit s USA do proxy války. Dosavadní konflikt mezi Izraelem a Hamásem by se tak rozšířil. Jemenští povstalci, Hútíové, v Rudém moři útočí na – zejména – západní plavidla, a ochromují tak mezinárodní obchod. Činí tak ze msty za odvetný útok Izraele na teroristy z Hamásu v Gaze, které taktéž podporuje Írán.
  • USA a Čína
    čínska ekonomika navŕšila držbu USD dlhopisov v októbri o 2,3% na úroveň 906,8 mld. USD, čo je ...
  • USA a Čína jsou dosud nejblíže alespoň dílčí obchodní úmluvě, čeká se na Trumpa. Dnešní optimismus v USA také definitivně ukončil finanční krizi
    Obchodní zmocněnci Spojených států se dnes s čínskou protistranou dohodli na znění první fáze vzájemné obchodní úmluvy. Znění však ještě musí schválit americký prezident Donald Trump. Stát by se tak mělo ještě dnes. Obchodní zmocněnci se s ním sejdou odpoledne newyorského času. Už dříve dnes Trump tweetoval, že Spojené státy a Čína jsou „velmi blízko“ podpisu „významné“ obchodní dohody. „Chtějí ji, no a my také,“ napsal Trump následně na svém twitterovém účtu.
  • USA a Čína pokračují v jednání o příměří, Wall Street na nových maximech
    Prezidenti USA a Číny by měli mít podle ekonomického poradce prezidenta Tumpa Larry Kudlowa příští týden další společný telefonát. Tématem bude řešení obchodní války mezi oběma zeměmi. Podle Kudlowa by měla být předmětem telefonátu také další schůzka mezi oběma lídry a sjednání jejího termínu. Informace sama zatím na finanční trhy nijak výrazněji nezapůsobila, vzhledem k tomu, že trh schůzku mezi oběma lídry po summitu G20 v Japonsku očekával.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
eightcap forex